Akkerbouwers houden wapenschouw Vele problemen aan de orde Nieuws uit De Rijp en Omgeving Nieuws uit De Beemster. Ons Vogelboekje Welke machine is voor onze akkerbouw bedrijven de beste? Waarmede kunnen wij de gunstigste resultaten bereiken? Rijkslandbouwconsulent ir. P. W. Bakker Arkema, één der meest deskundige voor mannen uit Wageningen, heeft Vrijdag middag daarover enige inlichtingen gege ven in het „Heerenhuis" voor de leden van de vereniging van Akkerbouwers Beemster, Schermer en Purmer. Wie zijn de vijanden van ons gewas en uiteindelijk ook onze vijanden? Hierover wilden de akkerbouwers ook iets weten, speciaal waar het het erwtengewas be trof. Een* andere deskundige, de heer H. Schokkingkamp, zou daarover iets vertel len. Alvorens de sprekers het woord werd gegeven, werden eerst enige huishoude lijke zaken behandeld, onder voorzitter schap van de heer T. Vaalburg. Twee notuleringen werden door de se cretaris voorgelezen. Daarna deed de voorzitter mededeling, dat er met enkele belangstellenden een bijeenkomst is ge houden, waar over een collectieve loon administratie was gesproken. Erg veel animo is er tot nog toe niet. Wie er be lang in stelt en er meer van wil weten, kan zijn licht opsteken bij de heren S. Schagen en P. Koeman. De heren Koemeester en Van Splunter werden benoemd tot leden van de finan ciële commissie. Deskundigen aan het woord. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer Schokkingkamp. Sprekers betoog was in hoofdzaak gewijd aan de chemi sche onkruidbestrijding in het erwtenge was. De erwt is een moeilijk gewas in de bouwerij. Het ging de laatste jaren gere geld bergafwaarts, in productie en kwali teittot dat in 1949 de erwtenbouw opeens een overvloedige oogst opleverde. In het afgelopen seizoen heeft men proe ven genomen met het nieuwe bestrijdings middel Sevlox. Deze proeven hebben een gunstig resultaat gehad. In Amerika het eerst ontdekt, is dit middel via Engeland in Nederland bekend geworden. In ver band met deze proeven las spreker een rapport over 1948 van ir. Lammers voor, waarin resultaten en bevindingen betref fende bestrijding met Sevlox waren neer gelegd. Vervolgens gaf spreker richtlijnen aan hoe het middel moest worden aange wend, in welke hoeveelheid en op welk tijdstip. Weersomstandigheden zijn van grote invloed bij de bestrijding. Verschil lende vragen werden door spreker be antwoord. In verband met deze erwtenhistorie sprak de heer Koersen, vertegenwoordiger van een Inkoop-centrale, over het gevaar dat de erwtenverbouwer bedreigde, in de vorm van „kwade harten"; een ziekelijke afwijking, die de erwt de laagste jaren al over de grens van do kwaliteitsbepaling van 1 pet. heef-t gebracht. Wanneer geen maatregelen worden genomen tegen „kwa de harten", dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de erwt als consumptie artikel in de voerbak van de beesten te recht komt. ïr. Hartman beaamde de noodzakelijk heid, om dit euvel zo intensief mogelijk te bestrijden. Bestrijding door middei van mangaansulfaat had volgens spreker gun stige resultaten gegeven. Ir. Bakker Arkema besprak allereerst de aardappelrooimachines. Veel nieuws op dit gebied was er niet. Verschillende typen werden door hem besproken, maar de ideale machine die de aardappel vrij van modder en niet beschadigd rooit is er nog niet, en het zal zeker de vraag zijn of die er komen zal.... Want de structuur van de grond bepaalt in veel ge vallen het nuttig effect van het gebruikte werktuig. Wat op de lichte gronden uit stekend voldoet, faalt op de zware grond. Ook de weersomstandigheden kunnen gro te invloed hebben op de resultaten. Alle gebruikte systemen hadden voor- en na delen. Twee factoren komen bij het ma chinaal rooien met elkander in botsing. Er moet geschud worden om de grond kwijt te raken, waarbij door het schudden de aardappelen worden gekneusd, terwijl men bij het niet schudden de grond niet kwijt raakt. Over de bietenrooimachines waren gun stiger berichten. Hier kon spreker goede vooruitgang constateren. Ook hier ver schillende typen. Voor de bedrijven hier achtte spreker een eenvoudige machine het meest geschikt. Een rekensommetje, waarin de eindcijfers uitwijzen wat de kosten zijn van het rooien per hectare met handenarbeid of machinaal, hetzij met 1-, 2-, of 4-rij machines, was beduidend in het voordeel van het machinaal rooien. Rondvraag. De heer Dijksen vroeg naar het pro centueel verschil in beschadiging bij het machinaal of het met de hand rooien van aardappelen. Hierin was geen groot ver schil. Op de vraag, welk type vernevelaar het beste is, kreeg de heer Dijksen ten antwoord, dat dit het gewone, hier ge bruikte type is. De heer Schoo wilde weten wat beter is, trekker of paarden. Paarden zijn voor deze bedrijven de meest geschikte trek krachten, was het antwoord. In verband met een opmerking van ir. Bakker Arkema, over een constructiefout in de Sachs-rooimachine, vertelde de heer De Koek hoe hij datzelfde euvel had op gelost. De heer Langedijk vroeg enige inlich tingen over de teelt van olievlas. Zat niet veel perspectief in, volgens ir. Hartman. Misschien in de toekomst, maar momen teel niet aan te raden. Verder werden nog vragen gesteld door de heren Knook, Jansen en Konijn. Ten slotte was het de heer Dijksen die de aanwezigen opwekte om lid te worden van de Contrölevereniging, waarvan de contributie zeer laag is gesteld, n.1. 2.50 per jaar. Met een woord van dank aan de heren sprekers en aan de leden voor de prettige besprekingen, en een tot wederziens in 1950, sloot de voorzitter de vergadering. DE RIJP Verloren voorwerpen. (R) Bij de politie zijn de volgende voor werpen aangegeven: Verloren: een bruine dameschoen (molière), een gouden kruisje met kettinkje, een zakkammetje in étui, een zwart kinderwantje. Missicfilm trok veel belangstelling. De film „Blanke Misdaad", die Donder dagavond in de zaal van de heer Blok dijk draaide ten bate van de Missie der Paters Dominicanen trok veel publiek. Deze Spaanse speelfilm wordt als propa gandafilm gebruikt voor de misie en geeft de avonturen weer van een missionaris in Afrika. In het bijprogramma draaiden een paar tekenfilmpjes. Een missie-pater sprak een korte prapagandarede uit. Terug uit Indonesië. (R) Zaterdagmiddag arriveerde Henk de Vries Thzn. na een ruim driejarig verblijf in Indonesië weer in De Rijp. Vele inwo ners hadden de vlag weer uitgestoken en voor het huis was een mooie erepoort op gericht. Ook het fanfare kwam weer in actie en bracht een serenade, de terug reis was gemaakt met de „Zuiderkruis". Met. het transportschip „Kota Inten" ko men Heitze de Vries en Henk Swart uit De Rijp en Jan de Jong uit Graft terug. Zij worden Zaterdag a.s. thuis verwacht. Mooier Kerstcadeau is er voor hun familie niet mogelijk! Kerstbüecnkomst van de Huisvrouwen. (R) Woensdagavond hield de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. De Rijp/Graf t in café Zomerdijk een Kerstbijeenkomst. Een groot aantal leden was hierbij aanwezig. Het openingswoord werd uitgesproken door de voorzitster, mevr. Zee. Gezamen lijk werden verschillende Kerstliederen gezongen, die door mevr. De RuiterHoek op de piano werden begeleid. Mevr. Kos telijkBom droeg op zeer verdienstelijke wijze een tweetal verhalen voor. een Kerstverhaal en een Oudejaarsavondver telling. Chocolademelk, snoep en koekjes verhoogden de gezelligheid. De pakjes met geschenken werden op een zeer originele wijze uitgereikt. De zaal was keurig ver sierd met kaarsen en dennegroen. Mevr. Keuning dankte aan het einde van de bij eenkomst het bestuur voor de mooie avond en de keurige verzorging. Mevr. Zee dank te in haar slotwoord mevr. De Ruiter en mevr. Kostelijk voor haar medewerking en de familie Zomerdijk voor haar hulp bij het klaarmaken van de zaal. Schipper gewond bij explosie. (R) Dinsdagmorgen om omstreeks negen uur werden de bewoners van het Oost einde en de Klaterbuurt opgeschrikt door een hevige ontploffing. Deze bleek zich te hebben voorgedaan op een motorboot van Dekker's Houthandel uit Zaandijk, die bij de Beemsterbrug in de Ringvaart voer. Het ongeluk gebeurde bij het aanslaan van de motor. De schipper liep hierbij ernstige brandwonden op aan gelaat en handen. Hij werd bij de fam. Verver bin nengebracht en daar door dr. Wegdam verbonden en later per auto naar de Zaan vervoerd. De boot is in de loop van de midag door een ander vaartuig van Dek ker's Houthandel op sleeptouw genomen. Bijeenkomst van de NKJB. (R) Vrijdagavond sprak pater Rupertus uit Brabant voor de NKJB over het on derwerp: Ridderlijkheid. Door de gemoe- deijlke spreektrant van pater Rupertus werd een gezellige sfeer geschapen. In een door voorbeelden uit de practijk rijkelijk aangevulde redevoering werd de mentali teit van de tegenwoordige jeugd belicht. In de pauze dankte de geestelijke advi seur, pater Straathof* voor de aardige at tentie met zijn verjaardag ontvangen. Na de pauze ontwikkelde zich aan de hand van ingezonden vragen een levendige en gezellige gedachtenwisseling, waaraan behalve pater Rupertus, ook pater Straat hof deelnam. De voorzitter, de heer Coos Verdonk, dankte de spreker voor zijn duidelijke re de en sprak de wens uit, dat zij veel vrucht voor de afdeling der NKJB mocht afwerpen. Zaterdagavond sprak pater Rupertus voor de jongeren der KVP over het on derwerp: De kerk. Ook hiervoor bestond grote belangstelling en werd de avond in de beste stemming doorgebracht. GRAFT „Zwitserland-herinneringen" Graft dijk. te West- (Gr) Zaterdagavond 17 December kwa men de P. J. G.-afdelingen Starnmeer en Grootschermer gezamenlijk in de zaal van de heer J. Schoon te West-Graftdijk bij een om weer eens tezamen de reis naar Zwitserland te beleven. Het was jammer dat het weer zo slecht was, want hierdoor waren natuurlijk verschillende leden weg gebleven. Toch viel de opkomst nog best mee toen de voorzitter van de afd. Starn meer, de heer J. Hartog, deze avond open de. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom op deze stormachtige avond, en in het bijzonder natuurlijk de heer K. Kruit uit Schagen die de reisfilm zou draaien. Natuurlijk werd hiermede direct begonnen want alle leden zaten al te wip penStel je voor dat je jezelf zag op een Alpenkruin. Nu, de reiswagen van on ze afd. kwam nog wel op het doek voor, maar het was opgenomen bij het vertrek in de vroege morgen, zodat dit gedeelte van de film nogal donker wasEcht jammer, want we hadden ons zelf best eens op de „film" willen zien. Toen er een gedeelte was afgedraaid las de voorzitter van afd. Starnmeer, de heer J. Hartog, ter afwisseling zijn reisverhaal voor. Het was aardig samengesteld en na tuurlijk ontbrak de vrolijke noot niet zo dat af en toe hartelijk werd gelachen. Na dit reisverhaal volgde de pauze waar in de koffie en thee naar binnen werden gewerkt. Daarna stond ons nog een reis verhaal te wachten en wel van de heer J. Booy uit Starnmeer. Dit verslag van de Zwitserlandreis was geheel op rijm, en het was jammer dat het nog maar gedeelte lijk klaar was want het was leuk samen gesteldBravo Jan, voor al je gerijm. De heer Kruit vervolgde de film weer en we waren weer geheel met onze ge dachten in het land van sneeuw en ijs, zijn hoge Alpenkruinen, zijn gletschers en haarspeldbochten. Wij zagen weer ons ho telletje én de bekende plekjes van Innert- kirchen en Gadmen.Ja, in zo'n her innering lijkt alles nog veel mooier, en daarom was het dubbel jammer dat vele Alpenjagers (essen) van deze reis niet aan wezig waren. Aan het eind van de film kreeg de heer Kruit een hartelijk applaus als dank voor deze mooie avond. De voorzitter J. Hartog had hierna nog enige mededelingen en liet daarna de slui ting over aan de voorzitter van Groot schermer. Deze dankte de heer Kruit om met zijn film naar West-Graftdijk te ko men. Hij geloofde wel dat het doel van deze avond om nog eenmaal in een Zwit serland-sfeer te leven was bereikt. Verder bracht hij dank aan J. Hartog en J. Booy voor hun reisverslagen. Onder leiding van J. Booy zong men als slot het P. J. G.-lied en hiermede was ook deze P. J. G.-avond weer ten einde. Met Kees Kruit naar Zwitserland. (B) Zondagmiddag vertoonde Kees Kruit in hotel Igesz te Schagen de film welke gemaakt werd op de vacantiereizen naar Zwitserland met de reisorganisatie Kees Kruit. Van vele groepen waren er verte genwoordigers aanwezig, uit onze omge ving o.a. van DUV. Tevens werd de uit slag bekend gemaakt van de opstel- en fotowedstrijd, welke door de heer Kruit was uitgeschreven. Hierbij kwam onze omgeving uitstekend uit de bus. In de fotowedstrijd behaalde mevr. Bekhof Hartog, Beemster, met een prachtige col lectie vergrotingen de eerste prijs. De vierde prijs ging naar de heer Kees Kor- ver te Purmerend. In de opstelwedstrijd viel de eerste prijs in Purmerend; de heer Dick van Batenburg was de gelukkige. De 1000ste deelneemster aan de tochten was mej. E. ten Cate uit Purmerend. Beide eerste prijswinnaars en de 1000ste deel neemster mogen het komende jaar met de reisorganisatie Kees Kruit een gratis reis maken naar Zwitserland. Bijna knock-out! (B) Chauffeur A. Bierhaalder in de Nrd.- Beemster kreeg bü het afzetten van een pomp bij het stoóir^emaal van het Water schap zo'n hevige klap van de slinger te gen zijn neus, dat doktershulp moest wor den ingeroepen, om het beschadigde lichaamsdeel weer te helen. Een paar da gen huisarrest en dan zal het wel weer gaan. En maar glibberen. (B) Het wintert nog niet, maar als men sleeën wil, dan is er op het terrein van het uitbreidingsplan gelegenheid te over. De afdeling straataanleg en riolerings werken is daar in actie. Drieërlei materie, te weten klei, modder en bagger worden daar gemengd. En er ontstaat een cocktail van glibberigheid die koorddanserscapaci teiten vereist om zich daar voort te bewe gen. Met een slee of op ski's blijf je aan de veilige kant. Best getroffen! (B) Drie van de vier vernieuwde wonin gen achter de kerk hebben bewoners ge kregen. H. Haster, de wed. Haster en K. v. Petten zijn de gelukkige bewoners. Zij zijn dik tevreden met hun keurige wo ningen. Aanrecht met waterleiding, closet, zeven lichtpunten, een kamer op het zui den. Ja, ze vinden dat ze het maar best getroffen hebben. „Hercules"-Nieuws. (B) Een verenigings-driekamp we zouden ook kunnen zeggen een driekrin gen wedstrijd zal op 2de Kerstdag te Dirkshorn worden gehouden en wel tus sen de gymnastiekverenigingen van Beem ster, Dirkshorn en Twisk. Van iedere ver eniging tussen 6 dames en 6 heren. Voor „Hercules", Beemster, zijn de uitverkore nen: Dames: F. Oly; A. Wiedijk; J. Koe man; A. Klinkhamer; D. MolenaarUb- bels; (res.) P. Hoefman. Heren: C. Jon- gens;A. Noomen; Chr. Wiedijk; C. Klink- hamer;P. Molenaar; (res.) P. Brouwer. Denk er om Herculaners: vertrek van de bus is 5 uur vanaf garage Go de Rie. Kerstsamenkomst. (B) Evenals vorige jaren heeft de Bond van Plattelandsvrouwen ook dit jaar weer een Kerstsamenkomst gehouden. Deze vond j.1. Woensdagmiddag in „Het Hee renhuis" te Middenbeemster plaats. Door een aantal dames was de zaal op eenvou dige wijze versierd. Op het toneel prijkte een Kerstboom en de witgedekte tafeltjes droegen een versiering van dennengroen, hulst en roo'd lint, terwijl brandende kaar sen een vriendelijke lichtglans verspreid den. Dat het een bijzondere bijeenkomst was, bemerkte men niet alleen aan het kaarslicht, maar ook aan het aantal da mes. De zaal was bijna geheel gevuld en ook enkele heren waren aanwezig, toen mevrouw BeetsEnthoven, haar welkomst woord sprak. In de allereerste plaats werd ds. Oldeman, die deze samenkomst orga niseerde en bij wie ook de leiding berust te, welkom geheten. Naast ds. Oldeman werd de heer Kaat genoemd. Beide heren luisterden de middag op met viool- en pianospel. De bewoners van het Tehuis voer Ouden van Dagen waren door het bestuur uitgenodigd deze samenkomst bij te wonen. Ook hen betrok de voorzitster in haar welkom. De uit Indonesië terug gekeerde Beemster jongens wilde mevr. Beets niet vergeten. Zij feliciteerde hen en hun ouders met hun behouden thuis komst en sprak de wens uit, dat ook zij, die nog niet uit den vreemde zijn weer gekeerd, spoedig gezond en wel thuis zul len komen. Ten slotte bedankte zij de da mes, die de zaal zo keurig in orde ge maakt hadden. En nu droeg mevrouw Beets ds. Oldeman de leiding van de bij eenkomst over. Na het zingen door de aanwezigen van het Kerstlied „Komt allen tezamen" door ds. Oldeman en de heer Kaat begeleid, las dominee het Kerstverhaal uit de evan geliën van Lucas en Mattheüs, onderbro ken door het gezamenlijk zingen van het „Stille nacht, heilige nacht". Nadat ver volgens nog door allen de drie coupletten van gezang 14, met begeleiding van viool en piano waren ten gehore gebracht, hield ds. Oldeman zijn inleiding „Hoe beleven wij Kerstmis?" Na verteld te hebben, dat het Kerst feest omstreeks het jaar 350 door de Chris telijke kerk ingesteld werd, ging spreker na, hoe het Kerstfeest over het algemeen gevierd wordt. Bij sommigen wordt het vredefeest tot een eetfeest verlaagd, ter wijl anderen de gezelligheid buitenshuis gaan zoeken. Maar door wie wordt Kerst mis beleefd als een feest van vrede en licht? Misschien zien zij die zware zorgen hebben of gebukt gaan onder een groot leed wel het meeste naar het Kerstfeest uit en beleven zij de geboorte van het Christuskind wel het diepst. Met „Adoration" van Bortniansky voor viool en piano en het lezen van het mooie verhaal „Kerstnacht" van Felix Timmer mans werd het eerste gedeelte besloten en volgde de pauze met thee en gebak. Het tweede deel van de middag begon met een Kerstlied en „Christmas Song" van Grieg, beide voor viool en piano. Na dat ds. Oldeman „Het licht daalde neder", een kerstverhaal van mevrouw Potharst Gimberg, waarin de oude koster toch een kind in de kribbe vond, gelezen had, zon gen de dames met begeleiding van de reeds eerder genoemde instrumenten een Kerstlied op de melodie van gezang 80. Tot slot hoorden we nog een humoristi sche vertelling van Jan Fabricius. Mevr. Beunder had inmiddels een heerlijk kopje koffie gezet, waarvan in een klein opont houd genoten werd. Met het zingen van „Ere zij God" werd deze mooie middag besloten. Mevr. Beek sprak nog een kort dankwoord tot ds. Ol deman en de heer Kaat. Beide heren had den op zich genomen deze middag geheel belangeloos te verzorgen, maar daar het No. 17. Veldleeuwerik (Alauda ervensis). Hij is klein, en de kledij van onze lucht reiziger is stemmig en sober. Maar in zijn kleine borst klopt een heldenhart. Het is een hemelbestormer van formaat. Zie hem de zon tegemoet gaan. En opeens klatert daar uit de hemel een zegelied. De jubel van het alles' overwinnende leven. Hoger, steeds hoger. Een stipje, verloren in de on metelijkheid. En de mensen beneden zien elkander aan. Luister! De leeuwerik zingt. bestuur zich hiermede niet kon verenigen, werd ds. Oldeman een boekenbon en de heer Kaat een doos sigaren aangeboden. „Wat hebben we een mooie middag ge had", zeiden de dames bij het verlaten van „Het Heerenhuis" tot elkaar. De Beemster Gemeenschap. (B) Dinsdagavond vergaderde in het Heerenhuis „De Beemster Gemeenschap" met de besturen der aangesloten ver enigingen. Het voornaamste punt der be sprekingen ging over de subsidies, of juister uitgedrukt, een tegemoetkoming in de onkostenberekning der verenigin gen-administratie tengevolge van de ver makelijkheidsbelasting. De Gemeenschap zal het gemeentebstuur adviseren om, evenals het vorig jaar, deze financiële tegemoetkoming aan de verenigingen toe te staan en tevens „De Beemster Ruiters*' ook in dit verband te willen beschouwen, zodat zij hiervoor ook in aanmerking ko men. Theorie en practijk. (B) Er bestaan verkeersvoorschriften en iedere motorrijder wordt geacht deze te kennen. Maar tussen theorie en practijk is nog wel enig verschil. Onze plaatsge noot D. K. is een zeer goede chauffeur, maar Dinsdagmorgen op het drukke ver keerspunt Beemsterbrug raakte hij in de knoop en wel zo, dat hij kans zag om het hele verkeer te stagneren door zijn voertuig als een wig tussen brugleuning en een vrachtauto te drijven, zodat alles behoorlijk klem zat. Ja, dat chaufferen valt, als men het niet al te veel doet, en speciaal op marktdagen niet mee. 't Kost geld, politiebemoeiïng en een hele bende lelijke scheldwoorden van de wach tenden. Burgerlijke Stand. (B) Geboren: Catharina Maria, d. v. J. N. Boots en A. C. Roet. Maria Suzanna Cornelia, d. v. G. Wenning en C. M. Ta- 'mis. Ondertrouwd: Cornelis Zeekant, 33 j. en Jantje Stolp, 28 j. Jeroen Dirk Bier, 27 j. en Gerritje Groen, 29 j. Getrouwd: Piet van den Velden, 25 j. en Maaike Karssen, 24 j. Overleden: Anna Kaaij, 70 j., echtge note van H. Vrede voort. NIEUWS UIT DE OMTREK. DRIEHUIZEN. Be Flierefluiters voor „Nut en Genoegen". Zaterdagavond trad het toneelgezelschap „De Flierefluiters" uit Landsmeer in café Slooten voor de vèreniging „Nut en Ge noegen" op met het toneelstuk „Waar vind ik rustDoor het late arriveren van het gezelschap werd ver over tijd be gonnen. Dit was jammer, omdat het pu bliek, dat de zaal bijna geheel vulde, op tijd binnen was. De voorzitter van „Nut en Genoegen", de heer J. de Heer, opende met een kort woord, waarin hij in het bij zender burgemeester Driessen welkom heette. De heer Groot, impressario van „De Flierefluiters" leidde met enkele woorden het stuk bij het publiek in. De opvoering van het stuk stond op een zeer hoog peil. Vooral het spel van mej. Elly Vonk als Annie de Rooy en de heer Klaas Breg- man als Willem Bogert was uitstekend. Kostelijk was de heer Sierk Swart als Geert Poels. Ook de heer Jan Steinvoorte (Dirk de Grauw), mevr. Tine Steinvoorte —Root (Greetje de Rooy), Roel Steinvoor te (Max van Gent) en mej. Lien Jonkhoff (Enny de Leeuw) hadden een groot aan deel in het succes van het stuk. Het ap plaus dat de opvoerenden na afloop in ontvangst mochten nemen was dan ook zeer verdiend. De avond werd met een grote verloting besloten. door J. D. van Exter 149. Dat is waar ook. Door het onge luk zouden Pim, Pam en Pom helemaal vergeten, dat de veldwachter achter hen aan zit en hen onder het stadhuis wil op sluiten. „Kalm aan," roept Pim. „Ik zal wel eens even naar de motor kijken." Met een gewichtig gezicht tilt hij de kap op. Vol ontzag zien zijn vrienden hem aan. Die Pim weet toch maar wrat hem te doen staat. 150. Ze weten echter niet, dat Pim totaal geen verstand heeft van motoren. „Wacht, ik zal de motor even aanzetten," roept hij en zowaar, hij drukt meteen op de juiste knop, want de motor begint te zoemen en zodra Pim gas geeft, schiet de jeep vooruit. Tommie en Brommie kunnen er nog net op het laatste moment insprin gen en voort gaat het weer.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2