9 £r 9aa*'fn Hoor11 RvdBRÜL Nieuws uit Purmerend. SPORT Wij wsSSers ruimte scheppen... wij moeten straks „armslag" hebben voer de grote ver bouwing van onze zaak aan de Grote Noord. Daarom gaan wij het begin van 1950 extra voordelig voor U maken: tijdens onze verbouwings uitverkoop (aanvang 2 Januari) geven wij Het oude spreekwoord gaat nu geldenWie het eerste korrst, het eerste maait. Hoe eerder U bij ons bent3 hoe meer keus in koopjes! Werlrmansvereniging „Vooruit" viert haar 80-jarig bestaan. Donderdag 28 December was het pre cies 80 jaar geleden, dat de Purmerender Werkmansvereniging „Vooruit" haar eer ste ledenvergadering hield, waarin het concept-reglement werd vastgesteld en een voorlopig bestuur gekozen. Dat de heer J. Schuitemaker tot voorzitter werd verkozen, sprak eigenlijk vanzelf; hij im mers was het die de grote stoot tot op richting had gegeven, toen er in de zomer van 1869 een commissie uit de burgerij werd gevormd, die zich ten doel stelde om gelden in te zamelen, opdat de werk lieden in staat konden worden gesteld om de internationale tentoonstelling, die toen in het Paleis van Volksvlijt te Amster dam werd gehouden te gaan bezoeken. 19 September trokken er 44 Purmeren- ders, dank zij dit fonds, naar de hoofd stad en toen zij terug waren en de com missie de kas opmaakte, bleek er een saldo van ƒ42.50 te zijn.... En uit het zoeken om dat bedrag een goede bestem ming te geven, kwam de nu jubilerende vereniging voort. Er is in die tachtig jaren veel gebeurd. De vereniging breidde zich steeds uit, er kwamen verschillende onderafdelingen, het ledental steeg van 96 in 1869 tot 624 in 1949. In 1870 werd „Zorg voor de win ter" opgericht, in 1872 „Steun in ziekte", in 1881 de school voor huisvlijt en het „Weduwenfonds", in 1897 stelde voorzit ter Oud voor een commissie te benoemen teneinde te komen tot het bouwen van arbeiderswoningen, op 31 October 1900 werd besloten tot aankoop van grond tot een bedrag van 8500.in 1902 werd een hypothecaire lening aangegaan van 36.000.erf hetzelfde jaar nog werd de bouw van 7 woningen opgedragen voor een bedrag van 16.260,(kom daar nu eens om!). Zo ging het steeds crescendo, ondanks alle moeilijkheden, die natuur lijk ook niet ontbraken, maar die door het doorzettingsvermogen als mannen gelijk voorzitter Oud de vader van de tegenwoordige burgemeester van Rotter- dam overwonnen konden worden. Het zou ons te ver voeren om een vol ledig historisch overzicht van alle ge beurtenissen van „Vooruit" hier neer te schrijven. Wij willen daarom eindigen met te vermelden, dat de plannen om tot bouw van een 12-tal woningen voor ouden van dagen te komen in een zeer ver ge vorderd stadium zijn. Een bewijs, dat de 80-jarige nog vol levenssappen en onder nemingslust is en wij wensen haar toe, dat zij nog lang zal mogen en kunnen werken tot heil harer leden ende gemeenschap. De receptie. Woensdagmiddag hield het bestuur van „Vooruit" in de feestelijk versierde bo venzaal van het Heerenlogement de recep tie ter gelegenheid van het 80-jarig be staan. Er was natuurlijk veel belangstel ling en tal van sprekers hebben er het woord gevoerd en geschenken en bloemen overhandigd. Daar was in de allereerste plaats de burgemeester van Purmerend, mr. R. Kooiman, die het vele goede werk van „Vooruit" memoreerde en namens het gemeentebestuur alle medewerking toe zegde met het oog op de bouw van de wo ningen voor ouden van dagen, terwijl hij eindigde met een bedrag toe te zeggen uit de gemeentekas, waarvoor materialen voor de school voor huisvlijt kunnen worden aangeschaft. Voorzitter, de heer V. Visser, dankte mr. Kooiman voor zijn vriendelijke woorden en het geschenk voor de school, welke laatste zo langzamerhand het zor genkind van de vereniging is geworden, omdat de kosten steeds hoger worden en uitbreiding noodzakelijk. Oud-voorzitter, de heer C. Kant, haalde in zijn rede tal van voorvallen uit het verleden op, toen alles nog lang niet op rolletjes ging, en de woningbouw nog in de kinderschoenen stond. Dat hij eindigde met de vereniging een lang leven toe te wensen, spreekt vanzelf. Mevr. Wesselink sprak vervolgens na mens het Centraal Genootschap, en de heer J. Stiemer namens de drie plaatse lijke toneelverenigingen, die straks op 11, 12 en 13 Januari ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan „Pygmalion" zullen op voeren. Namens de Onderlinge Brand-assurantie, „een kind van de vereniging", sprak de heer P. Tadema en architect Corn. Ko ning roerde natuurlijk het onderwerp aan, dat hem het meest aan het harte ligt, na melijk de woningbouw, die, naar hij hoop te, in 1950 een aanvang zal kunnen ne men. Voorts spraken nog de heren v. d. Wou- de namens het Comité Ouden van Da- gen de heer M. Schrieken, de heer G. Oud die een zilveren penning aanbood, die zijn vader bij het 40-jarig bestaan had laten slaan de directeur van de R. H. B. S., dr. P. J. C. de Boer namens het Nut, de Leeszaal en de Culturele Sectie. De lange rij werd besloten door de heer W. Koelewaard, namens de speeltuinver eniging, „Kindervreugd". Secretaris de heer Van der Hoek be sloot het officiële gedeelte met een kort overzicht over de belangrijkste gebeurte nissen, die zich in het 80-jarig bestaan hebben voorgedaan. Personalia. (P) In de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente werd mr. J. Lieuwen tot ouder ling herkozen en de heer N. S. d'Huy tot diaken. In de vacature-G. Hekelaar werd de heer F. Hekelaar tot diaken en in de vacature-D. Pijlman de heer S. Brouwer tot ouderling gekozen. Jaarvergadering Motorrijdersclub. (P) De motorrijdersclub Purmerend Omstreken hield op Donderdag 22 Dec. in haar clubhuis een jaarvergadering, alwaar tevens de vrouwen der leden en de controleurs van de diverse ritten bij uitgenodigd waren. Uit het jaarverslag bleek dat verschillende leden lang geen slecht figuur geslagen hebben en er di verse successen door hen behaald zijn, terwijl de teams ook goed gereden heb ben. Dhr. Havik is districtskampioen ge worden, terwijl dhr. N. Beemster club kampioen werd met 6 punten. P. Kiste- maker, tweede met 7 punten en H. Havik derde met 9 punten. Dhr. N. Beemster behaalde een prachtige wisselbeker. Na voorlezing van het verslag en be handeling van enkele ingekomen stuk ken werd overgegaan tot het gezellige gedeelte van- de vergadering. Dit bestond uit diverse spelletjes, n.1. sjoelen, voetbalspel en biljarten. Hieraan waren verschillende prijzen verbonden. Het lid L. de Wolff bracht nog enkele leuke voordrachten. Al met al een ge zellige avond, waarbij de wegblijvers weer eens ongelijk hadden. ZONDAGSDIENST ARTSEN. (PurmerendZ.O.-Beemster) (P) Zondag 1 Januari heeft dr. H. K. Hartman, Herengracht 7, telefoon 125, dienst. Apotheek. (P) Zondag 1 Januari is apotheek B. H. Jürgens, Peperstraat 26, telefoon 33, ge opend. V eremgingsnieuws. A.V.V. DE RIJP Tweede Kerstdag werden de wedstrij den voor eerste en tweede elftallen afge last wegens de weersgesteldheid. Voor Nieuwjaarsdag zijn er door de Bond geen wedstrijden voor onze elftal len vastgesteld, zodat er de zoveelste rustdag bijkomt. Vanaf deze plaats wil ondergetekende een woord van welkom toeroepen aan Haitze de Vries en Henk Swart, die beide na een langdurig verblijf in Indonesië, Zaterdag j.1. in de ouderlijke woning te rugkeerden. Van harte gefeliciteerd met jullie behouden thuiskomst, ook jullie ouders natuurlijk. We hopen dat jullie, net als voorheen, de A.V.V.-kleuren zult helpen verdedigen. Tevens worden de trouwe lezers van het A.V.V.-nieuws, de leden, supporters en bestuur van A.V.V. een prettig uit einde van 1949 en goed begin van 1950 toegewenst door AMATEUR. B. F. C. Het was weer de regen, welke er 2de Kerstdag zorg voor droeg, dat geen vlotte afwerking van het vastgestelde voetbal programma kon plaats vinden. Zowel voor het eerst als het tweede elftal werd het terrein afgekeurd en dus werd het voor beide elftallen een gedwongen rust dag. Alleen het derde kwam dus binnen de lijnen. Het werd nu voor onze jon gens een eervolle 21 nederlaag. Een resultaat dat hoop en moed geeft voor de toekomst. Derde elftallers, jullie ziet dat het kan. Ook in de komende wedstrijden de tanden op elkaar en er worden winst punten behaald. Minder zijn wij te spre ken over enige spelers, welke zonder af- bericht te geven, verstek lieten gaan. Dat mag niet weer gebeuren, heren! Een der eerste plichten is, bij verhindering afbe- richt te geven. Bezien wij de resultaten van onze elf tallen in de loop van deze competitie be haald, eens nader, dan blijkt dat ons eerste momenteel de 5de plaats bezet, hetgeen niet onverdienstelijk is. Er zal echter aangepakt moeten worden om zich op deze plaats te handhaven. Daarom spe lers, verzaak de training niet. B.F.C. II doet het lang niet slecht in 4B en staat achter Graftdijk 2 op de tweede plaats. In stilte hopen onze jon gens nog op een misstap van de Graft- dijkers. Of het zo ver zal komen? Onze reserves doen in ieder geval goed om in de buurt te blijven. Het derde, dat te zwaar is ingedeeld, is in 4A drager van de rode lantaarn. Even goed volhouden, jongens! Eens keert het getij. Rest ons nog de adspiranten, welke het dit seizoen niet zover zullen brengen als het vorige. Zij staan op de derde plaats, doch zullen er goed aan doen nog enige punten binnen te halen, willen zij uit de gevaarlijke buurt van de laatste plaats blijven. Voor a.s. Zondag, Nieuwjaarsdag, zijn geen wedstrijden vastgesteld. Vanaf deze plaats wensen wij leden en donateurs (trices) een voorspoedig 1950 en hopen op nog menig succesje van onze elftallen. POLITIE-VOETBAL De competitiestand van het voetbal elftal van de Rijks Politie Sportvereni ging „Purmerend en Omstreken" is, bij gewerkt tot heden: Den Helder 6 5 1 0 11 15—2 Purmerend 7 3 3 1 9 2617 Alkmaar 5 4 0 1 8 216 Beverwijk 7 1 2 4 4 13—23 Haarlem II 5 0 2 3 2 410 R.T.W.A. 6 0 2 4 2 8—29 A.s. Dinsdagmiddag speelt Purmerend thuis in de Overw. Polder op het Pur- mersteijn B-terrein tegen Den Helder. HANDBAL. R.H.C. Even wil ik hier een fout goed maken die in het R.H.C.-nieuws van vorige week is geslopen. Er is n.1. niet op Dinsdag avond training, maar als steeds nog op Donderdagavond 7 uur in de O.L. School. Nieuwe leden en adspiranten zijn nog steeds welkom. Een paar nieuwe leden konden we reeds noteren, wie volgt? Da mes, handballen is gezonder sport op Zondagmiddag als Samba's. Sluit u daar om aan bij R.H.C. Alle trouwe lezers van het R.H.C.- nieuws, leden, adspiranten, donateurs en bestuur worden een prettig uiteinde van 1949 en goed begin van 1950 toegewenst door AMATEUR. GYMNASTIEK Vaar digheidsproe ven Door de Turnkring „Purmerend en Om streken" werden in de maand December de vaardigheidsproeven gymnastiek weer afgenomen. N.E.A.Volharding kwam hier uitstekend voor de dag. Het was van het bestuur juist gezien om alleen diegenen in te schrijven die een redelijke kans van slagen hadden. Mede hierdoor had alles een vlot verloop en het aantal niet-geslaagden gering. Totaal geslaagd 32, afgewezen 3. Meisjes: S. de Groot 42.5; W. Swart 42.5; H. Stolker 41; T. Spaans 40; G. Westmeijze 40; T. Boot 40; N. Kersloot 39.75; T. Haars 37.5; A. Reuzenaar 37.25; I. Westerhof 35.5; H. de Vries 34.5; A. Klomp 33; A. Engels 32.5 en G. Dobber 32.5 punt. Jongens: F. Beukenkamp 49.75; J. de Vries 43.25; E. W^iedijk 42; H. Modder 41.25; J. Out 41.25; B. Stiemer 41 nunten. Dames, 3 de graad: C. Stolker 47.25; J. Hille 46 en A. v. d. Broek 43.5 p. «,?Bailïes 2de graad: A. Bakker 47.25; J. van Dalen 46; W. Bark 46; T. Janosik 45.75; M. Brugge 44.75; F. Noor man 44 punten. Heren keurklasse: J. Janna man 52.75 en B. Besselsen 51.25 punt. Nagekomen Nieuwjaars-advertentie. EXPEDITIE R. SP AARMAN De RijpBeemsterAmsterdam v.v. p.f. GROTE NOORD - HOEK NIEUWSTEEG TELEFOON 4037 HOORN

Rijper Courant | 1949 | | pagina 16