EEN VROUW NAM AFSCHEID Graft gaat bouwen en bestraten in 1950 Zuster Groot werd Koninklijk onderscheiden De Grafter Raad behandelde de begroting Nieuws uit De Rijp en Omgeving DE RIJP GRAFT WEST-GRAFTDIJK ZUSTER GROOT. Afscheid! In het leven der mensen komt het vele malen voor, dat men afscheid moet nemen. Van je jeugd, van je idealen, van één die je dierbaar was, van een le venstaak. Afscheid. Er is iets weemoedigs in dat woord. Afstand doen is moeilijk. En ze ker wanneer men afstand doet van een levenstaak. Je werk overdragen aan een ander. Het weten dat men je niet meer nodig zal hebben. Zuster Groot nam afscheid. Vijf-en- twintig jaren heeft zij in de Beemster zegenrijk werk verricht. Geen mens in de polder was zo bekend als zuster Groot. Een rijke en bewogen levenstaak is Zaterdagmiddag in het Heerenhuis af gesloten. Honderden hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt om zuster Groot op die middag hun erkentelijkheid en dankbaarheid te betuigen. Het zijn in drukwekkende uren geworden voor zus ter Groot. Na een korte inleiding van burgemeester Pesman over de volgorde der gebeurtenissen, leidt dr. v. Welsenes de zuster met haar familie binnen. Het zangkoortje van de o.l. school zingt onder leiding van de heer Hessen een welkomst lied. Dr. v. Welsenes, als voorzitter van het Witte Kruis sprekende, heet allen wel kom. In het bijzonder de burgemeester en het gemeentebestuur, zuster Hulsman, af gevaardigde van het hoofdbestuur en zuster Van Noppen van de kring Alk maar. Deze dag, zei spreker^ is voor de zus ter een blijde dag, maar deze blijheid is vermengd met weemoed, dat er een ein de is gekomen aan haar taak. Een taak, die zij op zo'n bewonderenswaardige wij ze al die jaren heeft vervuld. Halfheid kende de zuster niet. Haar gehele per soonlijkheid gaf zij aan het werk. En daardoor heeft zij een blijvende plaats verworven in de harten van alle Beem- stcrlingen. Daarna wachtte de zuster nog een dub bele verrassing. Bij monde van burge meester Pesman werd het Koninklijk be sluit voorgelezen, waarin Hare Majesteit Juliana zuster Groot begiftigd met de gouden medaille in de Orde van Oranje Nassau. En het gemeentebestuur van Beemster verleende de zuster de zilveren medaille. Beide eretekenen werden door de spre ker zuster Groot op de borst gespeld. Noor van Wolsenes speelde na dit eer betoon op de piano Impromptu van Schu- bert. Na de pauze, waarin verversingen werden aangeboden en Kino Zijp ver scheidene foto's had genomen, was het dr. v. Welsenes die namens het bestuur van het Witte «Kruis Noordholland, afde ling Beemster, het woord nam. Spreker schetste in een korte rede de taak der wijkverpleegsters. Hoe de aard der werk zaamheden zich in de 25 jaar had ge wijzigd. Zuster Groot had deze ontwikke ling meegemaakt. Naast de taak van vroeger „de zieke mens verplegen" was er nu een andere bijgekomen. „De ge zonde mens gezond te houden." Verder sprak dr. v. Welsenes als voorzitter van de afd. Het Rode Kruis. Hij hoopte, dat zuster Groot nog lang secretaresse zou blijven. Ook als voorzitter van de Oranje vereniging spreekt hij woorden van dank voor het vele werk wat zuster Groot in de vereniging had verricht. Als voorzit ter van het werkcomité dankte hij de le den en collectrices voor hun werk. Na mens de Beemster bevolking, die daartoe financieel had bijgedragen, bood spreker de zuster een prachtig Smyrna-tapijt, leuningstoelen, een vaste wastafel met warmwaterboiler, keukenuitzet vulpen en een kleine draagmedaille voor de Orde van Oranje-Nassau aan. Namens het be stuur van het Witte Kruis werd door dr. v. Welsenes een stofzuiger aangeboden. Nog meerdere geschenken boeken, bloemen en fruit werden de zuster aan geboden door de sprekers en spreeksters, die achtereenvolgens het woord voerden. In alle toonaarden werd de lof van zuster Groot bezongen. Heel wat humoris tische voorvallen werden opgehaald. Want de zuster was een persoonlijkheid die de gewoonte had lijnrecht op het doel af te gaan. Geen voorpostengescharrel, maar dadelijk aanvallen, en dan kwam er nog bij, dat de zuster geen blad voor de mond nam. „Maakt van je hart geen smoorkuil" was haar devies. Hieronder volgen de sprekers(sters) die het woord voerden: Mevr. BeetsEnthoven namens de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Beem ster; ds. Oldeman namens de Herv. Ge meente; de heer Slooten als voorzitter van de Buurtvereniging; zuster Van Noppen namens de Bond van Wijkver pleegsters; de heer Poel namens de Moe der en Zusters van de katholieke school en namens de gehele katholieke bevol king van Beemster; de heer Joh. v. Twisk namens de gemengde zangvereniging Harmonie; da. Leistra namens Doopsgez. Kerkkoor, Vrijwillige Christelijke Zon dagsschool en namens haar zelf; mevr. MantelVeltrop namens de vrouwenver eniging Z.O.-Beemster; mevr. Van Meu- len te Alkmaar namens de Vriendenkring uit Alkmaar; zuster Jansen namens het Hoofdbestuur van de Ned. Bond van Wijk verpleegsters; Annie Zijp namens de fa milie Zijp (gedicht); wed. De Lange na mens de familie (gedicht); zuster De Lange namens collega's; D. Köhne na mens het Tehuis voor Ouden van Dagen; mevr. Blaauboer namens de dameskrans Noord-Beemster; de heer D. Muntjewerff persoonlijk woord; mevr. Portede Vries persoonlijk woord; Dijkgraaf Stolp per soonlijk woord; de heer S. Schagen na mens de sportbeoefenaars van Beemster; dr. Schermerhom namens alle artsen waar zuster Groot mee samenwerkte en namens hem zelf als „oudste opdracht gever". Het was voor zuster Groot, die anders behoorlijk uit de weg kan komen als het op praten aankomt, toch wel even moei lijk om allen te beantwoorden en te danken voor al het goede wat over haar was gezegd en toegewenst. Zij deed dit in een kort dankwoord, ten eerste aan Hare Majesteit Koningin Juliana en aan het gemeentebestuur voor de onderschei dingen aan haar verleend en vervolgens dankte zij het werkcomité en alle aan wezigen en tevens de burgerij. Nadat ieder persoonlijk zuster Groot nog had gefeliciteerd, sloot dr. v. Welsenes de bij eenkomst. Dinsdag j.1. kwam de raad van de ge meente Graft bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Dalenberg. In de ze vergadering werd, behalve een aantal subsidie-aanvragen, ook de begroting voor 1950 behanleld. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Voorzitter gaf nog een toelichting op de kerkrestauratie te Graft. Hierover was n.1. een misverstand ontstaan tussen de voorzitter en de heer Schokker. Ter ver duidelijking deelde burgemeester Dalen- berg nu mee, dat de 3500,waarover in de vorige vergadering werd gesproken, uitsluitend zijn bestemd voor de vergro ting van de toren. Een eventueel later aan te brengen klok en uurwerk zullen apart moeten worden betaald. Voor de tijdens de bezetting gevorderde klok zal onge twijfeld een subsidie worden ontvangen. De sleuf in de straat te Oost Graftdijk zal door P. T. T. worden voorzien. Door de vertegenwoordiger van het P. E. N. in dit rayon is toegezegd, dat de lichtpunten te Oost- en West Graftdijk zullen worden voorzien en dat in het ver volg de reparaties 's zomers zullen ge schieden. Het bestratingswerk van de Kloosterhaven zal door vaklieden worden uitgevoerd. Voor het jaar 1950 is aan de gemeente Graft één woning toegewezen en de voorzitter deelde mee, dat het in de bedoeling ligt van B. en W. het ko mende jaar een dubbel woonhuis in de gemeente te bouwen; de plaats is nog niet vastgesteld. Door het bereiken van de 65-jarige leeftijd van de heer Sieswerda, is het op aandringen van de Inspectie van de Vee- artsenijkundige dienst nodig geworden de Vleeskeuringsdienst De Rijp op te hef fen en een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de gemeenten De Rijp, Beemster, Schermerhorn, Purmerend en Wijde Wormer om voor deze gemeenten een nieuwe vleeskeuringsdienst op te richten. Dit wordt dan een volambtelijke instelling. De voorzitter deelde mee, dat de huidige vleeskeuringscommissie zoveel mogelijk bevoegdheden houdt. De regeling wordt aangegaan voor 10 jaar met de mo gelijkheid van verlenging. Weth. Heynis was bang, dat het op deze manier aan merkelijk duurder zou worden. De voor zitter verklaarde echter, dat er geen an dere weg mogelijk was en dat de voorge stelde regeling de meest practische en de minst kostbare oplossing vormde. Hierop werd z. h. st. besloten deze gemeenschap pelijke regeling aan te gaan. De stichting Kleuteronderwijs De Rijp Graft en omstreken verzocht om een sub sidie in verband met de modernisering van het kleuteronderwijs. Van de R. K. kleuterschool was eenzelfde verzoek inge komen omdat de hogere salariëring van het onderwijs een sluitende exploitatie niet meer mogelijk maakte. Het voorstel van B. en W. om voor elke uit. de ge meente Graft afkomstige leerling een subsidie te verlenen van 5.werd z. h. st. aangenomen. Vervolgens werd een aantal subsidie aanvragen behandeld, o.a. van de com missie voor wijkverpleging was een ver zoek ingekomen om, in verband met de aanschaffing van een auto voor de wijk verpleegster en door de hogere salarië ring der verpleegster, de jaarlijkse sub sidie te verhogen tot 0.75 per inwoner der gemeente. B. en W. stelden voor de gevraagde subsidie tot een maximum van 0.75 per inwoner te verlenen, onder voorwaarde, dat ieder jaar een exploita tierekening moet worden overgelegd, te beginnen met het jaar 1950. De heer Houtkoper vroeg waar het geld, dat is opgehaald voor een auto voor Zus ter Tiemstra, is gebleven. De voorzitter deelde mee, dat Zuster Tiemstra van een auto geen gebruik heeft gemaakt en dat daarom een Solex-rijwiel met hulpmotor is aangeschaft. Het overschot van het geld is gevoegd bij dat, wat onlangs voor een auto is opgehaald in de verschillende gemeenten. Hierop werd het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. De begroting. Van de begroting werden eerst een aantal belangrijke posten apart behandeld. Allereerst kwam de verbouw van de Cen trale o. 1. school ter tafel. De regering had toestemming verleend tot de verbouw en hiervoor een bouwvolume verstrekt, in geld uitgedrukt tot een bedrag van 14.000 gulden. Doordat men echter bij het opge maakte plan reeds met de bouw van een gymnastieklokaal rekening heeft gehou den, zijn de kosten begroot op 20.000. terwijl de inventaris van het lokaal nog 5000.zal kosten. B. en W. stelden voor 25.000.beschikbaar te stellen. Een nadeel in het plan is, dat de speelruimte klein wordt, maar door de achter de school geprojecteerde provinciale weg is er geen andere mogelijkheid. Over de centr. verwarming kon nog niets worden besloten, daar nog niet was berekend of de tegenwoordige toestand kan blijven bestaan. Het plan, waarvan de tekenin gen door de raadsleden werden bestu deerd, werd z. h. st. aangenomen. Ook de bestrating had de aandacht. Het komende jaar wordt dat deel van Graft, dat het vorig jaar nog niet is hersteld, onder handen genomen, dus van het voor malige Tol tot de woning van de heer C. Bakker. De voorzitter lichtte toe, dat het helaas niet mogelijk was alle straten te verbeteren, zodat de straten in Oost- en West Graftdijk nog moeten wachten. De heer Houtkoper vroeg of Oost en West niet wat stiefmoederlijk waren bedeeld voor 1950. De voorzitter weersprak dit. In Graft is het doorgaand verkeer groter en de straat te Graft valt onder het ter tiair wegenplan. Hij hoopte, dat West- en Oost Graftdijk het volgende jaar aan de beurt kwamen. De straat zal gedeeltelijk met nieuwe stenen worden bestraat en de rest met de bruikbare oude. Op verschillende plaat sen wordt de straat een meter breder en verder zal het werk op dezelfde wijze worden uitgevoerd als het vorige jaar. Waar dit nodig ;4teal de straat weer wor den begrensd door betonranden. De heer Schokker vroeg of een rand van gewa pend beton niet beter zou zijn. De voor zitter verklaarde, dat dit door deskundi gen was afgeraden. Van de witte brug zullen de vleugels worden verbeterd. Het aantal benodigde nieuwe stenen is ge raamd op 54.000. Voor het werk is een bedrag uitgetrokken van 14.000, af te lossen in 10 jaar, en aldus werd door de raad besloten. Van de uitbreiding der begraafplaats te Graft was eveneens een tekening aan wezig. In het plan is begrepen de uitbrei ding met enige rijen graven, het ophogen van het oude, zowel als het nieuwe ge deelte met gemiddeld 40 cm. en een in gang met pad aan het plein bij het Raad huis. De kosten werden begroot op 3000 gulden. B. en W. wilden de-oude ingang in ere houden, wat een aanmerkelijke besparing van de kosten zou inhouden. Tijdens de restauratie van de kerk zal dan tijdelijk een andere ingang worden gevolgd. Ook dit punt van de begroting kon de goed keuring van de raad wegdragen. De overige begrotingsposten namen niet zoveel tijd in beslag. Een voorstel om de presentiegelden der raadsleden te verho gen van 3.tot 4.kon natuurlijk de algemene goedkeuring wegdragen. De gemeentebode krijgt een rijwieltoe lage van 25.per jaar. De heer Caton vroeg of er al eens iets was gemerkt van de werkzaamheden van de bond tegen het vloeken, omdat hier voor weer 10.subsidie op de begro ting was uitgetrokken. Hij wilde het dit jaar nog wel aanzien, maar vond het niet nodig om deze subsidie automatisch te verlenen. De voorzitter zei, nog niets van de werkzaamheden van die bond te heb ben bemerkt. De heer Houtkoper stelde voor de post meteen af te voeren en werd hierbij gesteund door de heer L. Bruin. In stemming gebracht werd dit voorstel verworpen met 4 stemmen tegen 3 voor (de heren Houtkoper, L. Bruin en J. Schokker). De heer P. Bruin was bang, dat het met het wegdek van het dijkje tussen Graft en Noordeinde in de loop van de zomer weer spaak zou lopen en vroeg zich af of het niet wenselijk was hiervoor een post op de begroting uit te trekken. De voorzitter zegde toe de toestand hier in het oog te zullen houden. De heer Schokker had een post op de begroting opgemerkt, die een subsidie be trof aan de Sociale Raad te Alkmaar en vroeg of dit nodig was. Hierbij gaf weth. Heynis een duidelijke toelichting, waarin hij verklaarde dat het Gemeentelijk Arm bestuur veel steun ondervindt van de Soc. Raad en hierdoor veel geld bespaart. De gehele begroting werd ten slotte z. h. st. door de raad aangenomen. Rondvraag. De heer Caton merkte op dat de af scheiding van de begraafplaats te Oost Baas Bruntink. (R) Toen Teun Bruntink een jongen van 6 jaar was, ging hij met zijn moeder voor het eerst op Oudejaarsavond naar de kerk. Ouder geworden bleef hij deze ge woonte of was het een behoefte getrouw. Schoolknaap, jongeling, man. Als op Oudejaarsavond de kerkklokken luid den, dan ging Teun Bruntink naar de kerk. Nu is hij 81 jaar. En zoals vroeger, in de morgen van zijn leven, de stem der klokken hem riep ter bedehuis, zo was het ook in de avond van zijn leven. Vijf en zeventig maal heeft hij in de kerk de wijding van'de Oudejaarsavond beleefd. Deze avond zal hij bij leven en gezond heid voor de zes en zeventigste keer ter kerke gaan. Burgerlijke Stand.' (R) Overleden: Anna Maria Gerrits, wed. van C. Ruiter, 84 jaar. Joseph Beumer, 83 jaar. Vergadering Graf ter IJsclub. (G) Hoewel het zachte weer nog niet aan ijs deed denken, vergaderde Vrijdag avond j.1. de Grafter IJsclub in café Van de Gragt. Bij de leden was de ware „ijs- stemming" klaarblijkelijk ook nog niet aanwezig, gezien de slechte opkomst. De voorzitter, de heer Bark, opende de vergadering, waarbij hij de aanwezi gen allen welkom heette. Hij deelde mee, dat het bestuur had getracht de bekende hardrijder Jan Langendijk als spreker te krijgen. Daar deze het echter te druk had met zijn training (Langendijk is in middels reeds naar Noorwegen vertrok ken. Red.), ging dit niet door en mede hierdoor was het met de vergadering wat laat geworden. Uit het verslag van de penningmeester, de heer C. Taam, bleek, dat de vereniging in 1949 niet slecht heeft geboerd, waaraan de zachte winter wel niet vreemd is. Het kassaldo bedroeg op 1 Jan. 112.71, aan contributie was ont vangen 231.75, terwijl de uitgaven 79.68 bedroegen, zodat er nu 264.78 in kas is. De rekeningen werden nagezien door da heren Mul en Kieft en in orde bevonden. De heer Bark verklaarde, dat hij ge ruchten, als zouden de afgevaardigden naar de algemene vergadering van de IJ.H.N. te ruim worden beloond, ten stel ligste kon tegenspreken. De aftredende bestuursleden,, de heren Keyzer, Kleyn en Kuin, werden met vrij wel algemene stemmen herkozen. Van de K.N.S.B. was een schrijven ont vangen over de subdiëring van het trai ningsfonds-voor Nederlandse schaatsen rijders, die ons land zullen vertegenwoor digen bij de Europeese en wereldkampi oenschappen. Met algemene stemmen werd besloten 10.in dit trainings fonds te storten. De heer Bark deelde verder nog mee, dat het voorkomt, dat leden, wanneer de kwitantie wordt gepresenteerd, weigeren te betalen en eerst later, als er ijs is, over de brug komen. Om dit tegen te gaan, heeft het bestuur het besluit genomen, dat indien de kwitantie in het vervolg wordt geweigerd en deze lieden bij even tueel sterk ijs weer wèl willen betalen, zij dan het dubbele bedrag verschuldigd zijn. De heer Bark hoopte, dat de leden dit goed in hun oren zouden knopen, op dat later geen onaangenaamheden zouden voorkomen. De rondvraag bracht nog een discussie over de eventuele verzekering van de le den der ijsclub. Grote blijdschap in 3 gezinnen: 3 jongens terug uit Indonesië. (G) Het was Zaterdag j.1. al vroeg merk baar, dat er in Graft en De Rijp wat bijzonders stond te gebeuren. Van vele huizen wapperden de vlaggen en voor drie woningen was een erepoort opgericht. Die dag werden n.1. drie jongens terug ver wacht uit Indonesië. Ondanks de zware mist was de „Kota Inten" binnen gelopen met o.a. Heitze de Vries en Henk Swart uit De Rijp en Jan de Jong uit Graft aan boord, 's Middags om twee uur stonden er bij het pleintje al mensen op de terug- kerenden te wachten, doch het duurde tot 5 uur voor de jongens arriveerden en door een grote menigte publiek werden ontvangen, 's Avonds zette het fanfare o.l.v. de directeur, de heer D. Veenman weer z'n beste beentje voor. Eerst ging de reis naar Graft, waar Jan de Jong een serenade werd gebracht. Het korps speel de drie nummers, waarvan het eerste de bekende herkenningsmelodie van het pro gramma voor de strijdkrachten en be- Graftdijk aan de westzijde kapot is. De voorzitter zegde toe dit te laten voorzien. De heer L. Bruin vroeg of het niet be ter was de gemeentewoning, bewoond door de heer Hendriks, te verkopen, daar de onderhoudskosten hoger liggen dan de huur. Daar de toren van de kerk te Graft gemeente-eigendom is, vroeg de heer L. Bruin of er zorg voor zou worden gedra gen, dat de materialen, die bij de sloop vrijkomen, niet bij de rest zouden wor den gevoegd, zodat de eventuele profijten de gemeente niet ontgaan. Burgemeester Dalenberg sloot de ver gadering. Hij dankte wethouders en raads leden persoonlijk en namens de gemeente voor de prettige samenwerking, die er in 1949 heeft geheerst. Hij wenste verder al le aanwezigen een genoegelijk uiteinde en een gelukkig 1950. De heer Caton wenste namens de raads leden B. en W. een gelukkig nieuwjaar. sloot met een „Lang zal hij leven". De heer B. Visser, voorzitter van het korps, feliciteerde Jan en zijn familie met zijn thuiskomst. Jan bedankte met enige woorden allen, die er voor hadden ge zorgd, dat zijn thuiskomst een feest was geworden en dan in het bijzonder het fanfare. Er was natuurlijk grote belangstelling voor een en ander. Vervolgens ging het korps naar de Tuinbuurt, waar zich alles herhaalde voor de woning van Henk Swart en als derde was Heitze de Vries aan de beurt. Hier was de belangstelling zo groot, dat de politie slechts met grote moeite enige ruimte voor de leden van het fanfare kon maken. Ook Henk en Heitze dankten het fanfare voor de mooie attentie, die zij op hoge prijs stelden. (Laten wij er voortaanbij dergelijke feestelijke gelegenheden om denken, zélf de orde te bewaren en de politie geen moeilijke taak laten verrichten.) Kerstmiddag van de Meisjeskrans (W) In de afgelopen Kerstweek hield de meisjeskrans „De bezige Bijtjes" een Kerstmiddag in het lokaaltje te West- Graf tdijk. De meisjes hadden hiervoor zelf de versiering gemaakt en dat stond zeer leuk, men kon echt zien dat er de volle aandacht aan was besteed. Het Kerstverhaal werd voorgelezen door mej. G. van Ammers, het werd met aandacht gevolgd. Drie meisjes droegen zelf een gedichtje voor en één was er zelfs zo vrijmoedig om een liedje te zingen. Het geheel werd afgewisseld met samenzang, die op. het orgel werd begeleid. Natuurlijk ontbrak de koek en de cho colademelk niet, zodat deze Kerstmiddag van „De bezige Bijtjes" op de juiste wijze werd gevierd. Na afloop mochten de meisjes de versiering mee naar huis ne men. Kerstavond „De Jonge Kerk" (W) Ook door de leden van „De Jonge Kerk'* te West-Graftdijk en omgeving werd in de afgelopen week een Kerst avond gehouden in het lokaaltje van de Ned. Herv. Kerk te West-Graftdijk. De opkomst hiervoor was goed en in een prettige stemming was men de gehele avond bijeen. Ds. Brouwer vertelde de Kerstvertelling en Mevr. Brouwer kwam met het Kerstverhaal „De Kerstlamp". Beiden hadden een aandachtig gehoor en aan alles kon je merken dat het de aan wezigen boeide. Er werd veel gezongen en natuurlijk liet de chocolademelk zich goed smaken. Zo kan ook „De Jonge Kerk", afdeling West-Graftdijk en om geving weer op een geslaagd Kerstfee^J i terugzien. Kerstviering „Vrouwenkrans". (W) Onder leiding van Ds. Brouwer en Mevr. Slootmaker vierde de „Vrouwen - krans" van West-Graftdijk en omgeving het Kerstfeest. Ds. Brouwer, die op deze avond als enige man aanwezig was, vertelde het Kerstverhaal en Mevr. Slootmaker droeg een mooie Kerstvertelling voor, waarin de geschiedenis van de Verloren Zoon verwerkt kon worden. Ook hier werd, evenals bij de andere Kerstbijeenkom sten, veel gezongen. De tractatie ging met gulle hand rond en dit vond natuur lijk wel zijn weg bij de dames. Zo gingen allen, geheel tevreden over deze prettige avond, huiswaarts. Uitvoering „Nieuw Leven" (W) Maandagavond, tweede Kerstdag, gaf de West-Graftdijkse toneelvereniging „Nieuw Leven" een openbare uitvoering in het café van de heer J. Schoon te West-Graftdijk. Men kwam dit keer met het toneelstuk „Levensschaduwen" van Joh. van Eekelen. Toen de heer W. v. d. Hoff namens „Nieuw Leven" tot de aanwezigen het welkomstwoord uitsprak, was de zaal ge heel gevuld. Het stuk „Levensschaduwen" bracht ons midden in het gezin van de industri eel Herman Volmars (C. Klinkhamer). We zien de tweestrijd die er in dit gezin bestaat en de zware zorgen van Vader Volmars. We merken dat van de drie kinderen die zij bezitten, Paul (K. Jon ker) en Elli (J. Prins) een prettige na tuur hebben, doch dat de oudste zoon Henk (S. Booy), evenals zijn moeder Agnes Volmars (G. Klinkhamer) boven hun stand leven. Zo zien we dus dat de moeilijkheden waarin het gezin Volmars verkeert, niet gering zijn en gaandeweg worden ze steeds groter als Oom Bart, de zeeman, (Jb. Dubbeld.) en broer van Herman ten tonele verschijnt. Ook de vriendin Gerda Wolders (D. v. d. Hoff) 'n wees, en zoals later zal blijken een beschermeling van Oom Bart, worden door mevr. Volmars minder prettig ontvangen. Oom Bart, de rondborstige zeeman, windt er echter geen doekjes om en merkt heel goed dat er in het huis van zijn broer wel het een en ander valt recht te zetten. Tot zijn grote spijt merkt hij, dat de verhouding tussen de wees Gerda Wolders en Paul wel iets meer is als vriendschapJa, zeer tot zijn spijt, want zoals we later zullen merken is Gerda Wolders, zijn be schermeling, een onecht kind van zijn broer Herman, de „grote industrieel". En in een onderhoud tussen de twee broers over Gerda Wolders, merken we, dat een bonkige-ruwe zeeman zijn hart toch even goed op de juiste plaats kan hebben Bij het derde en tevens laatste bedrijf zien we, dat door middel van Oom Bart l

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2