Nieuws uit De Beemster. Van alles en nog wai. King Pepermunt Een goed einde en een goed begin flff :f" Kersenbonbons De firma De Jong Co., alles weer op zijn pootjes terecht komt. Herman Volmars neemt zijn onechtelijke dochter Gerda in zijn huisgezin op, en zo komt Paul na een zware strijd met zichzelf over deze teleurstelling als broer tegenover Gerda te staan. Hij krijgt ech ter het geluk, dat hij zijn vader uit de financiële nood kan helpen. En bij dit gelukkige slot vinden we in Agnes Vol mars ook een ander mens terug, die nu dankbaar is voor de komst van de ruwe zeeman met een hart van goud. Zo kwam het einde van dit mooie toneelstuk, dat op deze tweede Kerstdag zo goed op haar plaats was. Zonder uitzondering is er door alle le den van „Nieuw Leven" op deze avond goed gespeeld, al was het gesproken woord van de dames in de ernstige ge deelten wel eens wat onduidelijkJam mer, maar dat is te overwinnen, dames! De rol van het dienstmeisje bij de fam. Volmers werd goed gespeeld door mej. T. Prins. In zijn geheel dus een geslaagde avond voor „Nieuw Leven". Het Kerstfeest te West Graftdijk. (W) Eerste Kerstdag werd 's avonds om half zeven het Kerstfeest voor onze om geving in de Ned. Herv. Kerk te West- Graf tdijk gehouden. Evenals de voorgaande jaren waren er weer velen uit onze omgeving te samen gekomen om eensgezind het Kerstfeest mee te maken, en toen ds. Brouwer, nadat de kaarsjes waren aangestoken, en hun licht in het kerkgebouw lieten uitstralen, alle, aanwezigen het welkomstwoord toe riep op deze avond, was hij zeer verheugd dat de kerk zo goed gevuld was. Men begon daarna met het zingen van gezang 10 de verzen 1 en 7. Het Kerst evangelie dat daarna volgde werd voor gelezen door ds. Brouwer en gevolgd door het gebed en zang van de kinderen. Aandachtig werd er geluisterd naar de Kerstvertelling en Jozef en Maria die ook nu weer werd gedaan door dominee. In de tractatie die hierop volgde was een verandering gekomen, want de chocolade die alle jaren aanwezig is ontbrak nu en werd vervangen door een reep, wat de kinderen „natuurlijk" ook goed vonden. Tijdens de tractatie zong men gezamen lijk het mooie Kerstlied „De herdertjes la gen bij nachte". Hierna vertelde mevr. Brouwer een leerzaam Kerstverhaal dat met grote aan dacht werd gevolgd, zelfs de kleinsten van de Zondagsschool hoorde je niet. Daarna klonken nog eenmaal de kinderstemmen door het kerkgebouw, en nadat men als slot tezamen het „Ere zij God" had ge zongen en ds. Brouwer het gebed had uit gesproken, verlieten de ouderen het kerk gebouw en konden de kinderen hun ca deautjes in ontvangst nemen. Tweede Kerstdag had er eveneens te West-Graftdijk een kerkdienst plaats, waarin het Kerkkoor uit onze omgeving enkele liederen ten gehore bracht. Er werd goed gezongen en het koor stond onder leiding van mevr. Slootmaker. Groot-Schermer „Teun Klomp en zijn makker" bij G.S.V. (Gs) Op Tweede Kerstdag hield de voet balver. G.S.V. een feestavond in café Van Truijen, waarbij het gezelschap van „Teun Klomp en zijn makker" optrad. De zaal was niet geheel gevuld, toen voorzitter Kreb een woord van welkom sprak, en dat was jammer, omdat een uit stekend program werd geboden. Nadat eerst Wim Bosch voor het voetlicht was verschenen, traden Teun Klomp en zijn makker op, die met een serie vlotte lied jes spoedig de zaal „meenamen" en zorg den, dat de stemming er in kwam. Ver volgens was het Mimi Kok, die zich voor al met „De jeugd" een uitstekend voor drachtkunstenares toonde. De bekende opera- en operettezangeres Claire Rus- sell oogstte met haar liederen veel suc ces, vooral met „De drie klokken" en de potpourri uit „De vogelkoopman" samen met George du Bree. Wim Bosch hield er tussen de bedrijven met zijn accordeon de stemming goed in, en alles bij elkaar, schetsjes, costuums enz., was het een avond die op hoog peil stond. In zijn slotwoord sprak voorzitter de wens uit, dat het niet de laatste keer zou zijn, dat men het gezelschap „Teun Klomp en zijn makker" in Groot-Schermer zou mogen horen en zien. In de pauze werd een verloting gehouden, die ook al door de vrolijke sfeer uitstekend slaagde, terwijl een gezellig bal de avond besloot. Kerstfeest van de Plattelandsvrouwen. (Gs) Donderdag vóór Kerst kwamen de Plattelandsvrouwen van Groot-Schermer bijeen in café Van Truijen ter viering van het Kerstfeest, een viering, die uit muntend is geslaagd. Mevr. HonigLake- man droeg enkele Kerstverhalen voor, waarna het toneelstukje „Gerdi's laatste inval" werd opgevoerd. Het „koortje" zong vervolgens enige liederen, en toen was het mevr. BrouwerLangeberg, die enkele voordrachten ten beste gaf. Nadat mevr. RolBerkhouwer nog een Kerst verhaal had gelezen, werd de middag be sloten met enkele liederen door het „koortje". Kerstfeest van de Zondagsschool. (Gs) Het Kerstfeest voor de kinderen van de Zondagsschool werd op eerste Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk gevierd. Een prachtig versierde Kerstboom zorg de voor de nodige sfeer, en de kinderen genoten natuurlijk ten zeerste van de versnaperingen en het mooie Kerstver haal dat werd verteld door de heer Al- berts. Kerstfeestviering der Ned. Herv. Zondagsschool. (B) Op de eerste Kerstdag, 's middags om vier uur en 's avonds om half acht, hebben respectievelijk de kleine en de grote kinderen van de Zondagsschool van ds. Oldeman hun Kerstfeest gevierd. De kerk was voor deze gelegenheid zo goed mogelijk in orde gemaakt en smaakvol met de Kerstboom in het midden in Kerststemming gebracht. Keurig in een rij kwamen de kleintjes zingende de kerk binnen en namen daarna hun plaatsen in. De prachtig verlichte Kerstboom was voor hen natuurlijk wel het hoogtepunt. Op alleraardigste wijze lieten ze hun Kerstversjes door de kerk weerklinken. Juffrouw Hoving zorgde voor een mooi Kerstverhaal, daarna werden er versna peringen en tenslotte cadeautjes uitge deeld. De aanwezigen zullen wel meege leefd hebben met dit echt intieme Kerst feest. 's Avonds leidde ds. Oldeman het feest voor de groteren in een flink bezette kerk. Vooral het z.g. koortje zong op verdienstelijke wijze „Vriendelijke licht jes de takken beschijnen". Nadat ook voor hen versnaperingen werden uitgedeeld, vertelde ds. Oldeman een passend Kerst verhaal. Aan degenen, die de Zondags school verlaten, werd een kerkboekje als aandenken uitgereikt. Verder kreeg ieder kind nog een boek en een kalender en tot slot nog een kop heerlijke warme chocolademelk. Na het dankgebed ging ieder hoogst voldaan en met de gedachte „het is een goed Kerstfeest geweest" weer huiswaarts. „Het verhaal wordt eentonig." (B) Alweer gebeurde het op de Pur- merenderweg, nu nabij de Hobrederweg, dat een bestelauto, ondanks het zeer mistige weer van Vrijdagmiddag, een vrachtauto wilde passeren en prompt met een tegenligger in botsing kwam en wel met de luxe auto van de Procureur- Generaal van het Leeuwarder gerechts hof. Beide wagens werden zwaar bescha digd en moesten door een kraanwagen worden weggesleept. De bestuurders kwamen er wondergenoeg met enige ont vellingen af. Ook de vrachtauto werd nog enigszins beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Aanbesteding. (B) Bij de Donderdagmiddag in „Het Heerenhuis" gehouden openbare aanbe steding voor uitbreiding van een kaas pakhuis van de zuivelfabriek ,.De Tijd" werd het laagst ingeschreven door de fir ma Gebr. Obdam te Heiloo voor de som van 58.890.De gunning is aangehou den. Er waren 28 inschrijvers. Burgerlijke Stand. (B) Geboren: Geertrude Aafje, d. v. M. Brommersma en M. Marees. Ondertrouwd: Jan Warring, 30 j. en Aafje Vink, 29 j. Jacob Berga, 34 j. en J. Smit, 37 j. Studiebeurzen. (B) De burgemeester van Beemster ves tigt de aandacht er op. dat de Bestuur - ders-Collatoren van het Hendrik Nannes Catr. Epes Leen en het Wijbenga Leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van resp. twee en één studiebeurzen. Nakomelingen uit de fa milie van de Stichters, die naar een dier beurzen wensen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte-acte en met vermelding van genoten onderwijs vóór 15 Januari a.s. schriftelijk moeten aanmelden bij de secretaris-ontvanger, de heer H. F. Winterwerp, Ned. Herv. Predt. te Bolsward. Zij dienen de leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt en die van 24 jaren niet te hebben overschreden. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. Driekamp. (B) In de Driekamp gymnastiek tussen de gymnastiekverenigingen van Dirks- horn, Twisk en Beemster 2e Kerstdag te Dirkshorn gehouden heeft „Hercu les" met haar zes dames en zes heren twee eerste prijzen plus de beker ge wonnen. Over alle linies waren de Beem- sterlingen sterker. De beoordeling be rustte bij de heer en mevrouw Coenen De Jong. Maarten Spaans, de leider van de „Her- culanen" (directeur Oly was verhinderd), was natuurlijk zeer tevreden over de prestaties van zijn ploeg. De namen van de turnsters en turners hebben wij de vorige week reeds vermeld. Wij volstaan met de uitslagen. De totale uitslagen waren: Dames Laagbrug Paard Vrije oef. H D T 75 74% 65)4 77 73% 71)4 80% 77 72 233 225% 209 H D T 79'/2 76% 73 78 73 74)4 74 69% 72% 231)4 219 220 Heren Vrije oef. Hoogbrug Hoogrek Totaal-uitslag: 1. Hercules, Beemster 464pt: 2. UDIWIK, Dirkshorn 444Vi pt.: 3. TSV, Twisk 429 pt. Persoonlijke resultaten: 1. P. Molenaar H 54 pt.: 2. T. v. Essen D 50% pt.: 3. T. v. d. Molen T 48)4 pt.; 4. H. Burger D 48 pt.; 5. P. Köhne H 47 pt.; 6. K. de Jong T 46% pt.; 7. C. Klinkhamer H 46 pt.; 8. A. Eenhoorn D 44'-; 9. J. v. d. Molen T 44 pt.; 10. C. Wiedijk H 43%. Dames: 1. R. Spiiker T 50/4; 2. D. Mo lenaar—Ubbels H '49'2 pt.: 3. M. Zijp H 49 pt.; 4. A. Klinkhamer H 48 pt.; 5. B. Burger D 46)4 pt.; 6. M. Sijbrands D 46 pt.; 7. R. van EssenBrouwer D 46 pt.; 8. H. de Vries D 45 pt.; 9. J. Koeman H 44% pt.; 10. A. Wiedijk H 42 pt. Kerstfeest van de Vrijz. Chr. Zondags school. (B) Tweede Kerstdag hebben de kinde ren van de Zondagsschool in de Doops gezinde Kerk aan de Middenweg het Kerstfeest gevierd. Vele ouderen waren meegekomen om met de kinderen het Kerstfeest te vieren. De Kerstboom brandde, er was rode en groene versiering in het kerkgebouw en terwijl de ouderen zongen „Vrede op Aarde", kwamen de kinderen, ieder met een brandend kaarsje, binnen. Dit binnen komen der kinderen verhoogde de Kerst missfeer in de kerk, zodat ieder onder de indruk was. Nadat de kinderen enige lie deren gezongen hadden, vertelde da. Leistra het geboorteverhaal. Zij vertelde het op een wijze, dat ieder kind iets van dit oud en schoon verhaal kon begrijpen. Het Kerstspel „Vrede" werd door Riek Albertsma, Nettie Doets, Corrie Koeman, Geertje Leeuw, Hannie Stolp en Bets de Waal op uitstekende wijze voorgedra gen. Nadat men nog geluisterd had naar een Kerstverhaal, werden de oudere kin deren, die de Zondagsschool gingen ver laten, door da. Leistra toegesproken. Er waren voor alle kinderen leuke cadeau tjes, er werden versnaperingen rond ge deeld. Het was een mooi Kerstfeest. De weg des doods. (B) Langzamerhand wordt het een lugu bere klank, dat „Purmerenderweg"! Het aantal verkeersongelukken is le gio geweest de laatste tijd. Donderdag was het de landbouwer Boot van de Rij- perweg, die weer het slachtoffer werd van een snelheidsmaniak. Huiswaarts kerende met paard en wa gen, zijn zoontje naast hem op de zit bank, werd hij door een grote tankwagen aangereden en meegesleurd. Hij en zijn zoontje werden van de wagen geslingerd, 't Kind kwam onder de wagen terecht. Het liep alles buiten de materiële schade echter wondergoed af. 't Is weer zover, Piet. Wat bedoel je, Gerrit? Nou, we moeten een ogenblikje stop- pen. Niks daarvan, Gerrit. Doorwerken, dat is het parool. Je weet, we bennen er naar aan toe. Met gewoon werken red den we het niet meer. Ja, van ons kan het niet komen, wij hebben zittend werk, „boordproletariërs". Maar dat andere stel letje, die zullen hard moeten werken om ons land er weer bovenop te helpen. Over wat heb je 't nou, Piet? Nou, dat is nog al glad. Over Lief- tinck, Holtrop, Vorrink enz. enz., die iede re dag tot in den treure herhalen: „Wer ken! Werken! Anders redden wij het niet". En jij wou stoppen, in vredes naam, waar voor? Piet, op Oudejaarsavond stopt alle man. Al is 't maar een stijf kwartiertje. Nou, Gerrit, een kwartier is ook niet veel. Genoeg Piet, om je zonden en die van een ander te overdenken. En nou kan je zeggen wat je wilt, maar daar moeten we een ogenblik stil bij blijven staan. Want we raken er zo gaandeweg dik in. Daar hang je recht in, Gerrit, want op de keeper beschouwd, geloof ik niet dat het een winstpuntje is geweest de beesten dan er buiten gelaten toen de ark van Noach op de berg Ararat strand de. Ik vind dat de kansen maar slecht benut zijn. Gelijk heb je Piet. Deze week las ik een paar mooie staaltjes van dat „met rede begaafde wezen" £Iens. Het gebeurde bij een dier processen tegen oorlogsmis dadigers. Het waren snuiters die een spe ciale knobbel hadden voor bacteriën. Ja, dat waren fijn besnaarde heren. Geweren, kanonnen, granaten en mijnen maken zo'n lawaai, 't Werkt zo storend op een edel gemoed. Nee, dan chocoladerepen met pestbacillen, wandelstokjes met besmette vlooien en meer van die aardige dingen. Het was prima spul. Ze hadden er eerst proeven mee genomen op krijgsgevange nen. En zoals verwacht werd, in een om mezientje gingen de slachtoffers het hoek je om. En nou maar in het groot er mee werken. Ja, die nazaten van Noach zijn lieve jongens. Nou, nou, Gerrit, dat had ik niet van collega's verwacht. Want geleerden zijn toch ook jongens die zittend werk heb ben. Collega's Piet, dacht jij dat ze ook met veertig harde guldens de week moe ten doorworstelen en nou zitten te wach ten op de 5 procent loonsverhoging? Nee jongen, dan ben je de plank mis. Rege ringen zijn wild op die snuiters. Ze bieden als gekken tegen elkaar op om ze in hun bezit te krijgen. Een reuze gewild artikel zo'n dood- en verderfzaaier. Weet je nog van die Duitse geleerden, dat waren spe cialisten in V 1, V 2, V 3 en V 4 wapens, atoombommen en dergelijke. Wat dacht je. Alles wat hun hart begeert kunnen ze krijgen als ze hun kennis maar in dienst stellen van die en die. Zo is het, Gerrit. Gelukkig dat wij in onze polder ver van alle rumoer, vei lig omsloten door onze dijken, ons leventje leven. Het is voor ons niet moeilijk om de grote wereld zo vol tegenstrijdigheden buiten te sluiten en, zoals je straks voor stelde, op Oudejaarsavond een en ander te overdenken. Juist Piet, overdenken, daar moet het heen. En als wij dan weer eens even ach ter ons zien, nou dan kunnen we gerust elkaar aankijken. We behoeven niet op te hakken „Daar is wat groots verricht", maar we kunnen behoorlijk voor de dag komen. Onze polder ziet er proper en wel varend uit. Het gemeente en polderbestuur zijn zeer actief en bij de tijd. In onze ge meenteraad wordt niet gescholden of ge vochten. De zestig verenigingen groeien en bloeien. Nieuwe woningen zijn ge bouwd en worden reeds bewoond. De oogsten van akker en tuin en boomgaard waren overweldigend. Ons beroemd fok- vee heeft haar goede naam in de wereld gehandhaafd. Er komt aardig tekening in het „Uitbreidingsplan". De Travalje is voor het nageslacht gered. De toren en de kerk genieten de bijzondere belangstelling van Monumentenzorg. Als phoenix is de bakkerij van P. Bakker uit haar as ver rezen. Ons badhuisO nee, Purmerend heeft zich lafhartig terug getrokken. De geest van avontuur is weer in ons geva ren. Buitenlandse reizen worden weer ge maakt. Vacantietrips. Prijzen gewonnen. Onze polder. Hier klopt het hart van „De Combinatie". Hier strijden Holl. Mij. van Landbouw en Vereniging van Akkerbou wers hun agrarische strijd met lezingen, excursies en trekkers. Hier.Stop daar slaat het twaalf uur! Veel Heil en Zegen, Beemster! GERRIT en PIET. van fa. Tonnema en Co. te Sneek. Het reeds jaren bekende product „King Pepermunt" van de firma Tonnema en Co., fabriek te Sneek, geniet momenteel een zodanige reputatie, dat zeer vele be woners van stad en land niets anders prefereren dan dit fabrikaat. King Pepermunt, verpakt in het beken de omhulsel, is direct kenbaar en in alle winkels van enige betekenis verkrijgbaar. Het is een artikel waar jong en oud gretig gebruik van maken. De smaak van King Pepermunt is voortreffelijk en veel beter dan menig ander merk. Wij vroegen dezer dagen een bekend winkelbedrijf naar de verkoopresultaten en volmondig verklaarde men ons, dat King Pepermunt wat verkoop betreft ver aan de spits staat. Gesteund door practische reclame in de bladen in het verbruik dan ook on getwijfeld toegenomen. De fabriek van Tonnema en Co. is in staat hun product wat kwaliteit betreft zeker te waarborgen en wij kunnen ten slotte het gebruik zeer aanbevelen. Predikbeurten ZATERDAG 31 DEC. (Oudejaarsavond): DE RIJP: Ned. Herv. Gem.: nam. 7 uur, ds. Kas- tein. Evang. Luth. Kerk: Geen dienst. Doopsgez. Gem.: nam. 7.30 uur, ds. Keuning. Geref. Gem.: Geen opgave ontvangen. GRAFT: Ned. Herv. Kerk: geen dienst, (zie De Rijp). NOORDEINDE: Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK: Doopsgez. Gem.: Geen dienst. Ned. Herv. Kerk: nam. 7.30 uur, cand. Brouwer. WEST-GRAFTDIJK: Ned. Herv. Kerk: geen opgave ontv. GROOT-SCHERMER. Ned. Herv. Kerk: nam. 7 uur, H. U. Albertz. DRIEHUIZEN: Ned. Herv. Kerk: Geen dienst. STOMPETOREN. Ned. Herv. Kerk. Geen opgave ontv. SCHERMERHORN: Ned. Herv. Kerk: nam. 7.30 uur, ds. Leendertz. OOSTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk: nam. 7 uur, M. J. Faber BEEMSTER: Doopsgez. Gem.: nam. 7.30 uur, da. Leistra. ZUID-OOST-BEEMSTER: Ned. Herv. Kerk: nam. 6.30 uur, ds. Oldeman. Collecte Tehuis Ouden van Dagen. MIDDEN-BEEMSTER Ned. Herv. Kerk: nam. 8 uur, ds. Olde man. Collecte Tehuis Ouden van Dagen. ZUID-SCHERMER: Ned. Herv. K' rk: Geen opgave ontv. PURMEREND: Doopsgez. Gem.: nam. 5.30 uur, da. A. Leistra. (Oudejaarsdienst). Ned. Herv. Gem.: nam. 7.30 uur, ds. F. Bannink. Ev. Luth. Gem.: geen dienst. ZONDAG 1 JANUARI: DE RIJP: Ned. Herv. Kerk: geen dienst. Evang. Luth. Kerk: v.m. 10 uur, de heer P. Kwantes van Beets. Doopsgez. Gem.: Geen dienst. Geref. Gem.: v.m. 10 uur en nam. 2.30 uur, leesdienst. GRAFT: Ned. Herv. Kerk: Geen dienst. NOORDEINDE: Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK: Doopsgez. Gem.: Geen dienst. Ned. Herv. Kerk: Geen opgave ontv. WEST-GRAFTDIJK: Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur, cand. Brouwer. GROOT-SCHERMER: Ned. Herv. Kïrk: geen dienst. DRIEHUIZEN: Ned. Herv. Kerk: Geen opgave ontv. STOMPETOREN: Ned. Herv. Kerk.'Geen opgave ontv. SCHERMERHORN: Ned. Herv. Kerk: geen dienst. OOSTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk: Geen dienst. BEEMSTER: Doopsgez. Gem.: Geen opgave ontv. ZUID-OOST-BEEMSTER: Ned. Herv. Kerk: geen dienst. MIDDEN-BEEMSTER: Ned. Herv. Kerk: geen dienst. ZUID-SCHERMER: Ned. Herv. Kerk: Geen opgave ontv. PURMEREND: Doopsgez. Gem.: Geen dienst. Ned. Herv. Gem.: v.m. 10.30 uur, ds. F. Bannink. (Bevestiging ouderlingen en diakenen). Ev. Luth. Gem.: nam. 5 uur, ds. H. J. A. Haan. Geref. Gem.: Geen opgave ontvangen. ZONDAGSDIENST ARTSEN (M.-BeemsterDe Rijp) Zondag 1 Januari 1950: Dr. Schermer- horn, De Rijp. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN (PurmerendDe RijpOosthuizen) Zondag 1 Januari 1950: J. Stapel, Oost huizen. Telefoon 11. 100 gram 50c gevestigd Keizersgracht 583, Amsterdam (C.), heeft de eer hierbij te berichten, dat voor DE ONDERLINGE BRANDWAARBORG MAAT SCHAPPIJ, onder haar Directie, in de plaats van de Heer G. R. A- Meyer, aan wie eervol ontslag zal wor den verleend, is aangesteld de Heer J. van Tol als correspondent van bovengenoemde Maatschappij voor De Rijp en naaste omgeving, bij wie in het vervolg alle verlangd wordende inlichtingen kunnen worden verkregen. Amsterdam, Dec, 1949. DE JONG Co. Onder referte aan 'het bovenstaande beveelt onderge tekende zich in genoemde functie aan. December 1949. J. VAN TOL, Tuinéracht 411, De Rijp-

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3