Van 5 tot 20 GULDEN Hoogstraat, Purmerend besparing, plus de zeliei-lieid van een goed Oostiiiim te bezitten, dat GROOT-SCHERMER. In de laatste vergadering van den raad werd besloten voor de secretarie telefoon-aansluiting te vragen. Een mooie gelegenheid voor cafe's, zaken en particulieren, die er maar eenigszins belang bij hebben tevens aansluiting te verzoeken. Het verhoogt den post van uitgaaf wel ieder jaar met een zeker bedrag, maar juist voor kleine plattelandsche ge meenten voorziet de Telefoon in zoo'11 aigemeene behoefte, dat wanneer men ze eenmaal heeft, men ze niet meer kan missen; en, hoe meer aansluitingen, hoe meer practisch nut men er van heeft en men bevordert dat dus danige instelling ter plaatse ge vestigd blijft. PURMEREND. De heer Kooi man, benoemd tot lid van Gede puteerde Staten van Noordhol land zal om die reden zijn Bur gemeestersambt neerleggen. BEEMSTER. De Raad der Gemeente besloot tot uitbreiding van het Electrisch net langs den Neckerweg en Rijperweg. KAMER VAN KOOPHANDEL. Wij ontvingen van de Kamer van Koophandel een uitgebreid verslag over haar werk geduren de 4 April tot 31 December 1922 Het aantal handelszaken dat op dien einddatum stond inge schreven, bedroeg 2646verdeeld in verschillende klassen. Het district waarvoor deze Kamer werd ingesteld (met als zetel Alkmaar) omvat 39 gemeen ten, waaronder ook de Rijp. Graft, Z.- en N,-Schermer, enz. Onder hare werkzaamheden komen belangrijke stappen voor harer bemoeiingen inzake ver betering te brengen op het ge bied van Post-, Telegraaf en Te lefoon; betere verbindingen ten dienste van handel en industrie; vermindering van vrachttarieven voor- en snelvervoer van levens middelen enz. enz., terwijl een belangrijke grafische voorstelling wordt gegeven van den aanvoer en prijzen op de Kaashandel te Alkmaar. Ook over den Vischhandel, Land- en Tuinbouwmarkten en ev. omzetcijfers aan de veilingen geeft dit verslag een zeer gede tailleerd verslag, waarvan onze plaatsruimte te beknopt is uit voerig melding te maken. Voor ons die met belangstel ling van den inhoud van dit verslag kennis namen wordt de haalt men t»ij ons. verwachting gevestigd, dat in de toekomst veel voor de bevorde ringvan onzen handel en industrie van haar werk mag verwacht worden. GROOT-SCHERMER. Op 22 Juni vergaderde de Raad d^r gemeente, behalve de heer C. Bakker alle leden aanwezig. Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Verslag schoolcommissie; Goedkeuring van Ged. St. verordenicg Vleeschkeuringswet Verslag van den toestand der Gemeente; allen voor kennisgeving aangenomen. Na onderzoek der geloofsbrieven der benoemde raadsleden, worden al de ge kozenen toegelaten. Bericht van den Inspecteur op het Onderwijs dat afwijzend wordt beschikt op het verzoek van B en W. om ver andering te brengen in de schooluren; waarbij de voorz. mededeelt, dat in de verg. der schoolcomm. is besloten dat twee leden dier comm. den inspecteur per soonlijk zouden bezoeken, waa-om be sloten werd den uitslag van dit onderzoek af te wachten. Op het adres van Smilde om de in komstenbelasting te nemen naar de ge gevens over de laatste drie jaren, wordt het voorstel van Mw Slooten-Smit aan genomen om adhaesie daarmee te betuigen de heer Smit stemde, tegen en wilde met B. en W. het verzoek voor kennisgevirg aannemen. Hoewel de Raad het vloeken afkeurde wordt het bekende Vloekverbod voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen verzoek Nat. Comité tegen het alcoholisme, om bij de viering van het Jubileum van H- M. de Koning n een tapverbod in te voereD. De voorz. verwacht dat het feest hier geen grooten omvang zal aannemen, daar hij van geen vereeniging de medewerking heeft verkregen; overigens is het alcoh. gebruik hier zoo gering, dat hij het niet noodig acht; wordt voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd daar de verordening op de vleeschkeuring is goedgekeurd, dat deze met 1 Juli in werking zal treden. Ingekomen schrijven Ged. St. betreffende salarisregeling van den gemeenteontvan ger; de vergadering besluit dit om praead- vies naar B. en W. te zenden. Teruggekomen de schoolgeldregeling inet wijziging om de heffing te beginnen bij de inkomens van f 800. Door den voorz. wordt medegedeeld, dat door hem eece regeling is ontworpen waarbij men beg nt met 22 ct per maand en per kind omdat de Wet eischt, dat men met 5 ct per week moet beginnen mag dit niet lager gesteld worden ook moet men voor de volgende kinderen per kind evenveel betalen. Schrijven van den hr D. Kleft, dat hij bedankt als lid der comm. voor arbeids bemiddeling werden benoemd de hrn G. Klinkhamer en N. Waterdrinker. Mededeehng van A, Kooiman dat deze bedankt voor hooisteker, in welke vacature B. en W. willen benoemen de heer Kooi. De heer de Boer betwijfelt ofdezeditzal aannemen wordt verder aan B. en W. o\ ergelaten temet r, daar deze reeds er over gedacht hebben een vasfen gemeente werkman aan te stellen, daar nu reeds aan verschillende werkzaamheden ca f 800 noodig is. Besloten werd bij bakker W. Edel voor diens el. motor geen extra meter- huur te heften, de sperschakelaar voor komt het draaien in de lichturenmen bevordert daardoor het stroomverbruik in de uren, dat geen licht ncodig is. De Vcoiziiter zegt bezoek gehad te hebben van den lnsp. der Posterijen en dat de kans groot is, dat het postkantoor wordt opgeheven. Spreker heeft zijn best gedaan dit te voorkomt n, vermoedelijk zal 2 uur per dag gelegenheid gegeven worden zelf stukken af te halen. De voorz. deelt mede dat de rekening 1922 sluit met een voordeelig saldo van f 6000, welk overschot kan dienen voor bet tekort 1923. De hr Slooten zegt even als de andere leden met genoegen dit saldo heeft hooren noemen, doch dat hij liever had gezien wanneer de gemeente eigendommen beter waren onderhouden. De voorz zegt dat dit niet eerder was te zien, waarop de heer Slooten meent dat de hegroottngsposten aanwijzen dat er wel meer gedaan kon woiden. De heer Smit merkt op dat we toch zuinig moeten zijn, daar we in '23 voor een tekort van f 8U00 staan, en dat dit tekort niet zou zijn ontstaan wanneer de hr Slooten c.a. voor een hooger vcr- menigvuldiogscijfer hadden gestemd. Mw Slooten-Smit zegt; dan hadt gij voor een betere progressie moeten stemmen dan had het ook bzter geweest en hadden we niet dat onrechtvaardige vermenig- vuldigmgscijfer gehad. Schrijven van den Minister dat de gemeente voor vier leerlingen die te Alk maar de R. H B. School bezoeken over de vier maanden van 1922 moet betalen f 5c0. De heei Posch vraagt of hier niets aan te doen is. De voorz. zegt van niet; de wet ver biedt het verschuldigde op de ouders der kinderen te verhalen ook zou het voor de ouders te hoog worden om dit boven het gewone schoolgeld te betalen. Mw Slooten-Smit meent nu ook voor de leerlingen aaa de Handelschool geheele of gedeeltelijke vrijstelling te moeten geven wat door den voorz. eene billijke ver houding wordt geacht. De heer Posch vindt als het dan toch zooveel geld kos'en moet dan dit ook maar Vrij, De heer Smit gaat accoord hiermee voor de zoon van R. Smit, maar voor Doornbos niet; spreker wil een grens trekken naar het inkomen. Daar andere leden dit niet mogelijk achten voor de H B. S. acht men dit voor de Handel school ook niet gewenscht, waarop met 5 tegen 1 stem van den heer Smit be sloten werd om ook geen terugvordering voor de Handelschool te doen. Aan de orde kwam het vervolgonder wijs. Daar dit niet meer door het Rijk wordt betaald, werd overwogen dit voor rekening der gemeente te laten doen. Met eenige wijziging zou de cursus minder uren bevatten en minder kosten meebrengen De Raad beskuit voor dit doel f 500 uit te trekken onder voorwaarden, dat te Driehulzen 8 en Grootschermer 12 leer lingen moeten zijn; mocht dit te Driehuizen niet bereikt worden, dan kunnen die bij Grootschermer gevoegd worden. De voorz. en de heer Borgwat zullen in Handenarbeid de leiding nemen. Door den heer Slooten wordteen woord van dank gebracht mede uit naam van vele ouders aan den Voorzitter voor diens medewerking. Mw Slooten-Smit stelt voor dat de gemeente aansluiting viaagt met de Tele foon, vreezende dat deze anders ook nog weg gaat. De heer Smit voelt ook hierin eenige mogelijkheid en is dan ook voor aans.uiting De heer Posch vraagt of dit hierop

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1923 | | pagina 2