Waar een wil isis een weg! Let Wel k I Joh. Lauwers - Opticien Luttele Kwartjes 90= Premie-Trekking op I FEBRUARI a.s. 300 Het Boerenjaarboek Kennisgeving. Specialist Opticien Joh. Lauwers. Populaire Amsterdammertjes" Een Hoofdpremie van f 10.000.- Een 2e Hoofdpremie van f 7.500.- Een 3e Hoofdpremie van f 5.000.- Een 4e Hoofdpremie van t' 5.000.- Oiiiiimcr in Uw leven! EXT K A PREMIËN Geboortekaartjes Payglop 3 - Alkmaar bericht door deze dat hij vanaf heden behalve de bekende prima Amerc. Optiek, voortaan ook een zeer uitgebreide sorteering le kwaliteit Optiek in voorraad zat houden, welke aanmerkelijk lager in prijs is. De prijzen der Amerc. Optiek blijven gehandhaafd. Aanbevelend, Joh. Lauwers. Laat Uw bril voor het geld dat gij er voor besteedt zoo goed mogelijk zijn. Koopt deze dus en laat Uw reparatieèn gereed maken bij de van ouds bekende Baromethers vanaf f 4.50 met 10 jaar Garantie t-f V'v 5 r. Waar een wil is, om in één klap gefortuneerd ie wor den een schal van geld te ontvangen om U A' plan nen verwezenlijkt te ziendan is mtr <le aangewezen wog' -»« liet koopen van één of meer der onovertrefbare want zij alleen stellen U in staat om voor onderstaande schitterende premiën te winnen. En wel Yoorts: meer dan 20.000 premiën van f 1000.-, f 500.- en daarbeneden ALLES TERSTOND BETAALBAAR MET HET VOLLE BEDRAG zonder één cent korting werden U voor zulk een geringe prijs dergelijke schitte rende winstkansen aangeboden, want behalve alle boven vermelde premiën moeten bovendien in de eerstvolgende uitkomen en wel gratis voor iedere deelnemer, de kansen naar zijnde ten volle in contanten 1 premie met f 500 2 premiën elk met f200. 3 premiën elk met f 100. 4 premiën elk met f755 premiën elk met f50 10 premiën elk met f40 25 premiën elk met f 25. 50 premiën elk met f 10. 100 premiën elk met f5 en 100 premiën elk met f 2 50. HAAST UI HAAST UHAAST UI Voor zij weer uitverkocht zijn Nog verkrijgbaar ook na ontvangst van postwissel verhoogd met 10 ct voor porti-kosten bij den Hoofdagent C S1EKÏRMAN, Noordeiude 9 Wormerveer en bij de Agenten te: Oost-Oraftdijkjb BASte Wesi-Graftdijk, W. TON Driehuizen, C. NAPDe Rijp, C. Kwadijk, Rechiestraat Groot-Schermer, D. PASCHA. Vonr aanvrage van Agentschappen, zich UITSLUITEND te richten tot den Heer C. SIKKERMAN, Noordeinde 9, WORMERVEER. Dit boekwerk, is door zijn leerzame, interessante artikelen, voor eiken landbouwer onmisbaar. Het brengt algemeene ontwikkeling en voorziet dus in een lang gevoelde behoefte. Verkrijgbaar in EISMA's Boekhandel, de Rijp Wat Jan Adriaansz. Leegwater vertelde van de opkomst, ligging en vergrooting van tiet dorp De Rijp. iv In welken verschrikkelijken angst en nood thans de menschen geraakt waren, kan ieder bij eenigszins nadenken begrijpen. Het heele dorp was van het oosten en van 't westen met vuur bezet aan de noord- en zuidzij was alles water en boven huil hoofden vlogen de vonken als vuurspu wende draken; van terzijde niets dan kermende en handen wrin gende menschen, evenals in een belegerde vesting welke door den vijand wordt overvallen en be stormd. De storm loeide onafge broken voort terwijl de vlammen de omvallende huizen deed kra ken.., de geheele Rijp langs. Over al hoorden men jammerklachten en uitroepen wanneer weer een nieuw punt werd aangetast. Men hoorde kreten als Brand in de Roode Leeuw daar gaat liet vuur over van dit naar dat huis; de molen van Lou Ruts staat als een gloeienden lantaarn in vlammen terwijl de brandende hennepbos- sen uiteenbarstende alles rondom aansteekt. O, vreeselijke nacht hoe zal ze eindigen Toen dan ook alles beoosten den Dam de heele Rechtestraat aan beide zijden in brand stond restte niets anders dan bedden, meubelen, geld en alles wal waar de had zoo spoedig mogelijk in schuitjes te werpen die achteraan de wallen lagen vastgebonden. Dit bracht de grootste verwar ring; toezicht was nergens op, zoodat wanneer de een bezig was met aandragen was de andere hem te gauw geweest en met het vol gepropte vaartuigje weggevaren, om eigen goederen er op in vei ligheid te brengen, zoodat de eigenaar radeloos en versuft stond te kijken naar zijn verdwenen schatten. Tijd orn hierover te dis- cusseeren was er niet; daarom werden in haast vele dingen in het water gegooid om ze maar tegen het vuur te beschermen Wat een tegenstelling koste lijke bedden, glimmende kasten, sierlijke pronkstukken, die men in gewone tijden kwalijk met de handen mocht aanraken, werden nu door slijk en modder gesleurd en men heette zich nog gelukkig wanneer men het half bedorven in veiligheid kreeg. Ongelofelijk klinkt het haast en toch bleek het waar te zijn, dat zelfs van dezen treurigen toestand nog misbruik werd gemaakt onder den schijn van hulptever- leenen droegen velen armen vol kleeren èn huisraad weg; ja roeiden met heele schuiten vol goederen uit het gezicht, (door het duister van den nacht be schermd) om zich deze goederen toe te eigenen. Ze doorzochten geheime bergplaatsen, vischten voorwerpen uit het water en haal den het geld uit de regenwater bakken, waar de eigenaars het hadden ingebracht om het tegen het vuur te beschermen en het eens weer te kunnen vinden zoo dat ze later meenende nog geld en goed te bezitten, door deze dieverij van alles bleken beroofd te zijn en dan ook huis, have en geld in eener nacht verloren. Deze hevige vuurgloed ver lichtte zoo hoog de lucht, dat ze een verschrikkelijk gezicht ople verde voor alle plaatsen uren in den omtrek. Zelfs 's morgens om 7 uur bij helderen dag werd deze gloed van af de Nieuwe Brug te Amsterdam gezien. Door heel Noord-Holland, bijzonder in Wa terland,Zaandam, Sparendam, As sendelft, Oost- en Westzaan was men diep onder den indruk en bekommerd over het ongeval heur naburen overkomen, en beklaagde men de zwaar getroffen slacht offers. Spoedig kwamen dan ook de inwoners der naastgelegen dorpen uit Jisp, Wormer, Schermer, Schermerhorn, Uitgeest en Mar ken te hulp; ze deden hun best zooveel ze konden, ze bluscliten het vuur uit de kozijnen van het Raadhuis, hetwelk alreeds vlam begon le vatten, rukten aan de Westzij een huis omver en bedek ten het daaraangrenzende huis bewoond door Pieter Poulus met natie zeilen, begoten dit geregeld met wa'er en wisten daardoor den loop van het vuur te stuiten, ter wijl naar de andere zijde vanaf het Raadhuis tot aan de Beem- sterbrug niet een huis meer over bleef. Ook aan de Zuidzijde werd met man en macht gearbeid en door dit flinke optreden, door hoozen, gieten en omhalen wist men ook daardenallesverteerenden vlam te sluiten, doch niet, dan nadat hij ongeveer zeshonderd wo ningen had vernield en onge veer de helft van dit aantal van de slechtste gebouwen liet over blijven. De schade die de inwoners hadden geleden valt niet te be- grooten want behalve hun wonin gen, hun verbrande, bedorven en gestolen huisraad werden er ook talrijke groote pakhuizen als bo ven vermeld, vol met de meest verschillende waardevolle koop mansgoederen door den brand vernield. Vele lieden die tevoren rijk en machtig waren, zijn arm gewor den, terwijl van anderen zoo wei nig overbleef, dat zeniet instaat waren de geheel gevallenen te helpen. Het aantal kleine werkers dat voorheen hier hun brood kon verdienen werd gedwongen zich naar andere plaatsen te ver strooien waar ze maar iets meen den te kunnen winnen. Het een maal zoo heerlijke dorp, een welvarende stad gelijk, was in een nacht tot een vervallen steenhoop geworden; ontbloot van alle middelen, handel en volk. Deze noodlottige overgang van weelde naar ontbering doet den schrijver wijzen op het broze van alle wereldsche bezit, en op de ijdelheid van zooveel processen, pleidooien en geschillen daarover, die niet alleen veel geld en tijd vermorsen maar ook de harten der menschen verbitteren en het zoo kostelijke leven doet ver onaangenamen. Maar, al was deze ellende groot, de inwoners zijn niettemin oneindig gelukkiger geweest dan wanneer door vijandelijkheden hun dorp in brand gestoken zou de zijn geworden, daar in dus danig geval-ook de nabijgelegen plaatsen eenzelfde lot had onder gaan gelukkig was de geheele omgevingin welvarenden toestand en deelden de omliggende plaat sen van haar welvaard mede aan de arme bedrukte gemeente van De Rijp. Door al de omliggende steden en dorpen werd hun medelijden met deze bewoners in daden om gezet en hebben zij gedaan wat ze konden om in den eersten nood te voorzieninzonderheid het dorp Graft heeft zich zeer liefderijk en hulpvaardig betoond zij heeft de half verhongerde vluchtelingen van een schuilplaats voorzien en is hun met voedsel en allerhande nooddruft tegemoet gekomen. Wordt vervolgd. Electr. Drukk. A. Eisma, de Rijp

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1927 | | pagina 4