COKES OASPRIJSVKHLAGING. 13 cent per Meter. Groote Eierenproductie F. Rijkes, Dam 203, de Rijp. en over de premiën voortaan per postkwitantie zal worden beschikt tot zoolang geen nieuwe agent is aangesteld, en in verband hiermede opzegging der loopende brandverzekeringen niet behoeft te geschieden. Fa SIJKENBERG een Lotharingen Sam De prijs van prima COKES, afgehaald geklopte f 0,90engroffe f0.75 p. H.L. C. R. TUIJN, Oosteinde te De Rijj) in geen enkele betrekking tot zijn Assurantiekantoor stant WELFSC HO EN EN VOORKOMEN EN GENEZEN VOETGEBREKEN. Joh. I jauwers - Paygiop 3 - Alkmaar F. Rijkes' Ochtendvoeder E. Rijkes' prima gemengd graan, per lOOjpond f6.50 per 10 pond 70 ct. F. Rijkes' prima gemengd Kuikenzaad, OPFOKVOEDER Geboortekaartjes benoodigdheden van on*e fabriek te de Rijp is voor De Directeur, G. R. A. MEYER. Ondergeteekende geeft hiermede aan zijn geachte clièntéle kennis, dat de Heer ALGEMEEN ASSURANTIEKANTOOR P. ROT Jzn. P. H.Kade 159-160 Amsterdam. I- >1 VAKKUNDIGE BEDIENING Steeds In Voorraad Dr SCHOLL's Voet-Verbeterapparaten Aanbevelend, Peperstraat 34 Telefoon No 109 GRATIS voetmeten iederen Vrijdag 9—12 en 2—6. I- ■I Wanneer Uw Dokter U het dragen van een buikband, breukband of elastieke kousen voorschrijft, doet U het ver standigst deze bandage van zeer goede kwaliteit tegen concurreerende prijzen te koopen, bij Indien U elastieke bandage in tweede of derde kwaliteit draagt, verliest deze zeer spoedig hun spankracht en be antwoordt daardoor niet meer aan 't gewenschte doel. Aparte paskamers Vakkundige bediening. De Directie der Gasfabriek bericht hiermede, dat de gasprijs Ingaande 1 Maart met TWEE cent wordt verlaagd, dus gebracht op De Direoteur, G. R. A. MEYER. verkrijgt U van Uw kippen alleen door het voederen met met levertraan en gedroogde gist. Prijs per 100 pond f 8.50 Prijs per 10 pond f 1.— 25 f 2.25 5 f 0.55 per 100 pond f9.50, per 10 pond f 1.10 1 tot 3 weken 25 ct. p. pond, 3 tot 8 weken 20 ct. p. pond. Ter dekking beschikbaar dekgeld 25 cent bU J- KRIJGSMAN, DE RIJP Blectr. Drukk. A. Eisma, de Rijp KOOPT UW bij hen, die ia dit blad adverteeren Wat Jan Adriaansz. Leegwater vertelde van de opkomst, ligging en vergrooting van bet dorp De Rijp. V In dit huis kan men nog op de zolderdeelen, de ingebrande ga ten zien ook aan de voorgevel kozijnen zijn brandplekken, die uit dien tijd afkomstig zijn; een bijzonderheid is,^.dat dit huis ook den brand gekeerd heeft in het jaar 1900; toen deze begon in het pakhuis (thans van den heer Schreuder) eerst Oostelijk voort woekerde en stuitte bij dit aan geduide pand en door veranderde wind in Westelijken richting alles verbrandden de toten methet pand van den heer Sinkeldam (wat tal rijk Rijpers zich nog best her inneren en waarover we in ons nr van 7 Aug. 1926 een artikel schreven) mede als bewijs daar van diene, dat naast dit pand achter „De Friesche Boer" nog een tweetal enorm groote pak huizen stonden, die ook als op slagplaatsen uit dien tijd diende eveneens meer naar het Westen achter scheersalon Molenaar stonden „Het Bruine Paard", „de Spanjaard" enz. alle pakhuizen van minstens drie verdiepeningen die gesloopt zijn en thans in de Zaanstreek nog dienst doen. „Het Bruine Paard" is bijzon der bekend, daar dit nog als Hulp kerk gediend heeft voor de R. Katholieken ter tijde hun kerkge bouw werd gerestaureerd, en waarin o.a. het kerkelijk Huwelijk werd voltrokken van wijlen den heer Piet van Langen, die zooals de meesten onzer nog weten in de slagerij van den heer Zwart woonde. De tijd waarin Leegwaterleefde, liet toe, dat men aan buitengewone gebeurtenissen ook een buiten gewone oorzaak toeschreefvol gens de opvattingen in die dagen - die in vele 'kringen thans nog gedeeld worden - werd het onge luk De Rijp overkomen beschouwd als een straf van God voor de verregaande hoovaardig- heid en verwaarloozing van Zijn gebodentevens ais een waar schuwend voorbeeld voor de omliggende plaatsen om toch in alles een meer godvruchtigen levenswandel te volgen. Immers was niet „De Rijp" gelegen als een sierraad boven andere plaat sen als Graft, Wormer.Jisp, Zaan dam, Akersloot, Uitgeest, Scher- inerhorn, Langendijk, Schagen en Beverwijk, om niet te spreker van de steden Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Edam, ja, zelfs Amsterdam Was het dan niet te begrijpen, dat deze plaats moest dienen als een waarschu wend voorbeeld voor duizenden menschen om te bedenken, dat alle rijkdom der wereld niet meer is dan Hop en Gras; niet waard om het hart daarop te laten steu nen, noch minder elkander om het meerder bezit te haten en in twist te leven, daar het einde kan komen als een dief in den nacht evenals dien eenen nacht van 6 op 7 Januari dit onheil de Rijpenaren overviel en hun al hun schatten ontroofde, waarop ze hun levensgeluk hadden ge steld. Daarom, zegt Leegwater, bur gers van de Rijp, laat deze gebeurtenis nooit uit uw gedach ten gaan, vergeet nooit de onder vonden rampspoed, en houdt het uw kinderen en kindskinderen voor; gedachtig aan het vreeselijk gebeuren van dezen verschrikke lijke nacht, nu ge uw verbrande huizen ziet, uw ledige erven aan schouwt, de plaatsen herdenkt waarover zoo menig ijdel krakeel ontstaan ismerkt op, hoe ge tot zelfs op uw sterfbed toe beschikt en verbindt uw goederen aan nog niet eens bestaande na komelingen, vaak tot ongenoegen uwer erfgenamen, terwijl hier is één nacht aan al uw bezit en aan al uw verwachtingen den bodem wordt ingeslagen; bedenkt, wan neer gij uw Raadhuis aanziet, en andere zaken, die „mirakeleus" gespaard bleven, dat gij uw han del en wandel daarnaar richt. En evenals de ondervinding leerde, dat gij uw dakbedekking met riet afkeurt en pannen vei liger acht, leert hieruit dat gij afkeurt uw ijdele aan riet gelijke daden, opdat uw werken door uw Geloof gesteund bestand zul len zijn tegen den vuurproef van den laatsten dag; en herinner u steeds met groote dankbaarheid aan wat u gespaard werd als o. a.uw Haringbuizen, die u tot grondslag bleven om u opnieuw een bestaan te scheppen en uw plaats weer op te bouwen, han del en bedrijf weer te doen bloeien en om aan uw gevluchte be volking weer huis en brood winning te verschaffen. Wordt vervolgd.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1927 | | pagina 4