voor De Rijp, Gralt, Koordeinde, 0.- en W. GraftdijK, en N.-Sctiermer, Deemster en Omstreken No. 830. ZATERDAG 26 MAART 1927 Dit blad wordt in dezen gelieelen omtrek gelezen; de beste publiciteit H Predikbeurten l)e rijp graft Ned. Hervormde Kerk Adverteeren doet verkoopeu. UWS- Eli ERTENTIEBL ABONNEMENTSPRIJS - 30 cent per drie maanden - franco p. p. f 1.60 per jaar PLUS INCASSOKOSTEN Rosse nummers 3 cent Electrische Drukkerij EISM A De Rijp Telefoon f. - Postrekening 39751 ADVERTENTIEPRIJS 7 cent per gewonen regel bij abonnement reductie - Inzending tot Donderdags - Verschijnt Wekelijks Ned. Hervormde Kerk te Graft dienst Doopsgezinde Kerk s Morgens 10 uur Os I\ Keuiiiiu Onderwerp „Het Kruis Tan Christus" Ev. Luthersche Kerk 8 Morgens 10 uur de Heer W. van Achter berg li Gereformeerde Gemeente Morgens 10 uur en 's Avonds Half 8 de Heer Van Schothorst Tan Lunteren Dinsdag 29 Maart, 's Avonds Half 8 Ds R. Kok van Gouda s Avonds 7 uur Ds J. L. N. Zillinger Molenaar Bijzondere collecte voor algemeene doeleinden. Doopsgezinde Kerk (Noordeindfc) geen dienst Ned. Hervormde Kerk Oosi-Graftdijk geen dienst Donderdag 81 Maart 8 Avonds Half Aeht Liturgische Dienst West-Graftdp s Morgens 10 uur Ds J. E. Loysen Collecte voor de generale kas. - Doopsgezinde Kerk Oost-gr&ftdp 8 Morgeus 10 uur Ds van Giesseu Driehuizen Noord-Schermer Groot-Schermer geen dienst LICHT OP VOOR AUTO's en RIJWIELEN Week van 26 Maart tjm 2 April 1927 Zaterdag 6 52 uur Zondag 6 54 Maandag 6 56 Diasdag 6 5 j Woensdag 6 59 Donderdag 7.01 Vrijdag 7.03 Zaterdag 7.05 55 H O i—i •"3 H-1 p5 o3 "CTIt den Oratiek DE RIJP. Verleden week Don derdag gaf de Geheelonthouders- vereeniging afd. Ue Rij p" alhier haar abonnements-uitvoering in het café van den heer Schoone. Opgevoerd werd „Haar Beste Broer" tooneelspei in drie bedrij ven door Jan Grosfeld. Ofschoon bij vorige uitvoeringen o.a. „De Rechte Lijn" en andere het pu bliek zich meer voldaan toonde over spel en aankleeding, werd toch ook bij de opvoering van dit stuk heel goed spel getoond. De heer De Moes bracht aan het eind van den avond dan ook een woord van waardeering voor het gegevene en beval de idee van drankbestrijding opnieuw aan. De heer H. C. Zwakker te Den Haag is beroepen als predi- dikant bij de Ev. Luth. gemeente MonnikendamDe Rijp. De coffeïne van de kolfie gaat even als andere alcaloïden in de melk over en kan daarin che misch aangewezen worden. De zuigeling neemt dus reeds met de moedermelk het zenuwprik- kelende alcaloïd, de coffetne, in zich op en dan verwanderen zich de moeders, wanneer het kind schreeuwt, niet wil slapen en aan storingen in de stofwisse ling lijdt. Dr. H. T. Nicolai Neisse. GRAFT. Het aantal kiezers bedroeg op 15 Mei 1926 voor K. 688; voor S. 683; G. 664. Als nieuwe kiezers werden bijgeschreven resp. 42, 41, 38; en afgevoerd 37, 35, 33 alzoo eene toename van 5, 6, 5 zoodat voor dit jaar het aantal kiezers bedraagt voor de K. 693 St. 689, G. 669. De verdeeling over de twee stemdistricten is als volgt: k. s. a. District I 272 268 261 District II 421 421 408 693 689 669 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noor derkwartier deelt mede, dat door het Gemeentebestuur van A1 k- maar, in verband met de om standigheid dat de datum van de JikikK»'» ,.JÓA. Naar aanleiding van Leegwaters e a Rijper Kroniek van de opkomst, ligging en vergrooting van het dorp De Rijp. XI Alvorens we over den persoon van Jan Adriaansz. Leegwater eenige bijzonderheden mededee- len, geven we hier een reproductie van een teekening uit die dagen, waar door men een beter begrip krijgt van de plaatselijke toestand uit de jaren 1654 zooals de Rijp toen was. We herinneren er aan, hoe tal rijke molens deze plaats en om geving versierde, en hoe door wind-kracht alle industrien wer den gedreven. Op onze afbeelding ziet men o. m. heel duidelijk dat op de Hervormde kerk zich een toren bevindt; terwijl de torenspits van thans heel veel afwijkt - en veel minder fraai is dan die, welke Leegwater op bovenstaande af beelding teekende. Op deze teekening ziet men verschillende letters; deze heb ben de volgende beteekenis A Is de Ned. Herv. Kerk met in 't midden den toren B Het Raadhuis C de Buizenhavens D de Beemsterbrug over welke men in een weinig noordelijke richting de Klaterbuurt ziet liggen E is de Korenmolen welke aan de uiterste grens naar het West einde stond precies in de schei ding tusschen De Rijp en Graft F is de beruchte Hennepmolen, waar de brand ontstaan is in den nacht van 6 op 7 Januari 1654. G is het Zuideinde van het dorp waarvan een gedeelte is blijven staan. H de Oliemolen, die op meer dan mirakeleuze wijze ge- bluscht is. X de Ringsloot van de Beemster, waartegenover de Hofstede in de Beemster stond, die ook in dien nacht door de overwaaiende vonken is verbrand. K De Hennepmolen, eigendom van Lourens Ruts, die op een hoogte was gebouwd om de wind vang te bevorderen. E Het huis, waar de brand gekeerd is en dat is blijven staan met alle anderen aan de Westzijde. Hoewel onze afbeelding op kleine schaal is, kan men toch heel goed zien, dat b.v. op het Zuideinde heel wat meer huizen stonden dan thansook langs den Zuiddijk ziet men een lange rij gebouwen. Wordt vervolgd

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1927 | | pagina 1