GROOT-SCHERMER. Woensdagmorgen vergaderde de raad der gemeente. Alle leden tegenwoordig. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en na een opmerking van den heer Heinis, vastgesteld. Ingekomen stukken: van Ged. Staten 2 misssieves goedkeurende eenige besluiten door den Raad in de vorige ver gadering genomen, voorts een mededeeling dat de goedkeuring tot het besluit in zake de rooilijn is verdaagd. De voorz. deelt mede dat door B. en W. proces ver baal van kasopname is gedaan bij den Gem. ontvanger; dat kas en boeken in orde zijn bevonden sluitende met een bedrag van f 5327,38. Idem bij den administrateur van het G. E. B. en dat in kas was en moest zijn f 1526,71 Va. Ingekomen van de Gem. Alk maar, de balans-, winst- en ver liesrekening dienst '25 van de Keuringsdienst voor Waren; van de Gezondheids-Commissie te Purmerend, het verslag over 1926 tevens de rekening en verant woording dienst '26. Van het hoofd der school te Groot-Schermer, verslag over het Vervolgonderwijs idem over dat van Driehuizen. Mededeeling van P. Aij betref fende de landverhuring van C. Broertjes. Al deze stukken voor kennis geving aangenomen. Komt ter tafel de rekening van het Burg Armbestuur. De voorz., de heer de Geus, hier tegen woordig ligt eenig posten toe. Namens de commissie van onder zoek brengt de heer Kuyn rap port uit, en wordt de rekening goedgekeurd. De heer Kuyn vindt het jammer dat de rekeningsluit met een nadeelig saldo van f 1071,80. De ontvangsten en uitgaven bedroegen resp. f 2946.08 en f4017,88. De voorz. deelt in verband met deze zaak mede, dat bij de be grooting '27 van het Burg Arm bestuur van de zijde van Ged. Staten een aanmerking is gemaakt op het- nadeelig saldo. De ge meente geeft f 600 subsidie en desondanks wordt op de be grooting een tekort geraamd van circa f1174; zij adviseercn den raad, een s ibsidie te verleunen van f 1700. De voorz. meent dat Ged St. gelijk hebben, tevens wijst spre ker op de krankzinnigen-vei- pleging die elders voor een ge meente maar hier voor het Burg. armbestuur opkomt. Na eenige besprekingen wordt met algemeene stemmen besloten de subsidie aan het Burg arm bestuur, overeenkomstig de op merking van Ged.St. te verhoogen. De voorz. dankt den heer de Geus voor zijn gegeven toe lichting. Een voorstel van de leden Slooten, Slooten Smit en Heinis, betreffende een regeling met de P. E. N. tot overname van het G. E. B. wordt aangehouden tot punt 14 van de agenda: de her ziening van de stroomleverings- tarieven De voorz. deelt mede dat vol gens besluit van de laatste raads vergadering, hij geinformeerdheeft of de Raad mag kennisnemen van het Kohier van aanslag in de R.-Inkomstenbelasting. Volgens de inspect. bleek dat B. en W. in 't gelijk gesteld werden en dat er geen redenen voor zijn, dat de raad van dit kohier in zage krijgt. Mevr. Slooten—Smit zegt hier mede geen genoegen te nemen en zal zich in hoogste instantie tot den Minister wenden. De voorz. deelt mede dat de groote brandspuit te Driehuizen is verkocht en opgebracht heeft f42.— het spuithuisje f 25.—. en de kleine spuit van Groot- Schermer f 30. Wordt besloten een post van af en overschrijving te doen van f351,861/». Aan de orde komt het benoe men van 4 leden van de schat- tings commissie der Inkomsten belasting wegens periodieke af treding van de heeren C. de Groot, N. Slooten—Smit, P. de Boeren F. Posch. De heer Slooten stelt voor de aftredenden bij acclamatie te her benoemen; de heer Kuyn ver langt stemming. Herbenoemd werden deleden: C de Groot met 7 stemmen, N. Slooten—Smit 6 st. tegen 1 op den heer Heinis, P. de Boer met 5 st. 1 blanco, 1 I- Smit, F. Posch met 5 st. 2 J. Smit. Als gevolg van het intrekken van desbetreffende verordening werd eervol ontslag verleend aan J. Waterdrinker, als correspondent der Arbeidsbemiddelingen aan de Comm. van Toezicht op het correspondentschap der Arbeids- bemiddeling. Vastgesteld werd het primitief kohier van de Hondenbelasting 1927, met 94 honden, allen in de 2de klasse, opbrengende een to taal bedrag van f70,50. Een arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden dato 2- lan. 1926, betreffende de uitvoe ring van Privaat rechtelijke han delingen door B. en W. namens de Gemeente, wordt door den voorz. tegelicht, en blijkt slechts te zijn het vaststellen vaneen vorm, welke men meende dat reeds lang van kracht was. Na eenige besprekingen werd besloten, dit aan te houden tot de volgende vergadering. Overgegaan wordt tot het bren gen van een wijziging in de Al gemeene Politieverordening in zake de bediening van den brand- spuit. De voorz. stelt voorde ver ordening te wijzigen en aan te stellen: 1 algemeene hoofd-brandmees- ter, 4"brandmeesters, waarvan 2 te Driehuizen, 1 te Groot-Scher- iner en 1 ook daar of elders moet wonen. Voorts 22 vrijwillige manschap pen waarvan 10 te Driehuizen en 12 te Groot-Schermer en van welke resp. 6 actief en 6 en 4 als reserve worden aangesteld. Te Driehuizen zullen deze b de waterleiding en te ur <ot- Schermer de motorspuit moeten bedienen. Het ligt in de bedoeling ïn- plaats van dienstplichtigen, vrij willige manschappen op te roe- pen. De heer Kuyn vraagt of 6 man nen wel voldoende is bij een flinken brand, vooral waar het betreft het beschermen van de belendende perceelen. De voorz. meent hiermede te kunnen volstaan, wanneer er werkelijk een zoo ernstigen brand mocht zijn, is ieder toch vanzelf bereid te helpen. Na nog eenige discusie voor het uitbetalen van reserve man nen wordt dit voorstel met alge meene stemmen aangenomen. Thans stellen B. en W. voor: de z.g. dokterswoning te sloo- pen. De veldwachter, welke deze woning van plan was zoo te gaan bewonen is hierop terug gekomen en wil voor eigen rekening op deze grond een nieuw huis doen bouwen, met reserveering van eenige optierechten ten gunste der gemeente; welke hierin be staan dat de gemeente bij ver trek van den ambtenaar als eerste huurder of kooper in aanmerking komt. De voorz. stelt voor dit huis te laten sloopen en de grond in erfpacht te geven tegen de lasten die van wege polder en Heem raadschap op den grond drukken. De heer Smit merkt op dat de in erfpacht gegeven huizen aan de Wed. Ney en-M. Koogerresp. f5 en f6, plus de grondlasten betalen. De heer de Boer vindt het aanbod van den veldwachter om daar een nieuwe woning te doen bouwen bijzonder mooi en zag niet graag dat de ondernemer zware lasten worden opgelegd. De voorz. stelt voor, dat wan neer tot sloopen wordt overge gaan, de slooper van het oude hout een eenvoudig hek zal plaat sen op de scheiding. Over de uitvoering van het hek wordt nog eenigen tijd gediscu- seerd, maar zal in overleg met den bewoner geregeld worden. De heer Posch bepleit de wenschelijkheid om boven de grond- en Heemraadlasten toch een klein bedrag voor erfpacht te heffen. In stemming wordt het voorstel van den voorz. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Besloten werd de uitvoering van het sloopen over te laten aan B. en W.het zal geschieden bij openbare inschrijving, met de bepaling dat de slooper ten ge noegen van B. en W. een hek zal plaatsen op de grensscheiding. Bij acclamatie wordt de heer J. Pilkes benoemd tot lid der plaatselijke commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs in de vacature J. Stekelbos. Komt ter tafel de herziening van destroomleveringverordening van het G. E. B. De heer Posch als voorz. van de commissie van onderzoek brengt rapport uit en deelt mede dat de comm. 3 maal heeft ver gaderd. Het is uiterst moeilijk om voor iedereen billijke tarieven te vinden. De commissie heeft echter ge tracht deze zoo gunstig mogelijk te maken en de garantie voor de eerste 4 klassen, aanmerkelijk te verlagen. De lichtpunten garantie zal luiden als volgt: voor 1 lichtpunt 40 KWg rantie; voor 2 50 KW, voor 3 60 KW, voor 4 75 KW, voor 5 90 KW, voor 6 100 KW, voor 7 110 KW, voor 8 120 KW, voor 9 en 10: 130 KW, voor 11 en 12 140 KW enz De overgansmaatiegel is vol gens de comm. niet t missen. Zij stelt voor om inplaats van f 1600, f 1000 af te schrijven, wat Ged. St. wel zullen goedkeuren. Voor het krachtgebruik, zal ook nu een ander tarief gelden dan voor het licht. Deze garantie zal moeten zijn 20 ct. p. KW naar het verbruik van het afgeloopen jaar, wat een schadepost brengt van f85.—. Als er nu f600 minder afge lost wordt, worden de tekorten voor een deel gedekt en men heeft lagere tarieven. Niettemin blijft de verlaging der tarieven een schadepost voor het bedrijf. De voorz., die op verzoek van den raad, ook deze zaak nog eens heeft bestudeerd, deelt zijn conclusie mede. Spreker vindt het te hooge garantie stellen onrechtvaardig. Wanneer deze wordt verlaagd en een prijsverhooging van de ta rieven invoert, dan kan de be- drijfsrekening even goed sluiten, wat tevens voor de verbruikers voordeeliger is. Uit de bestaande gegevens is een schema ontwor pen. In dit plan werd de garantie gebracht voor 1 lichtpunt 40 KW, voor 2 50 KW, voor 3 60 KW, voor 4:70 KW, voor 5: 80 KW, voor 6 90 KW, voor 7 100 WK, voor 8 110 KW, voor 9 120 KW, voor 10 130 KW, voor 11 140 enz. De overgangs maatregel zal vervallen, daar dit bij grensgeval len een groote onbillijkheid is. Er zal echter voor alleenwo nende verbruikers van de garante 30. KW, worden afgetrokkenen voor de eerste klas 20 KW, zoo dat voor 1 lichtpunt 20 KW moet worden gegarandeerd. Deze maatregel kost het bedrijf f240.—. De verlaging der eerste 7 aan- sluittarieven kost f 11,85. De winst uit de aansluitingen boven de 9de klasse bedraagt f 147,50. De tarieven voor krachtinstal latie, zouden een schade met zich brengen van f 76., zoodat een totaal verlies te boeken valt van f 1354. De vermindering van de garan tie op de lichtpunten is aan 96 verbruikers te Groot-Scher mer 989 KW aan 29 verbruikers te Driehuizen 349 KW aan 28 verbruikers te Schermer 357 KW zoodat de dorpen hier het meeste voordeel bij hebben. De vermeerdering van de ga rantie in de groep 9 15 op de lichtpunten is totaal 261 KW, en verdeeld in 10 KW te Groot- Schermer, 3 KW te Driehuizen en 248 KW in de Schermer. Het totale verlies over de ge- heele linie bedraagt 7 cent per KW. Wanneer wij dus de garantie KW-prijs verhoogen met 7 ct dan sluit het bedrijf, dan krijgt men voor de lage klassen een vermindering van garantie, en een bijzonder gunstige regeling voor alleenwonenden. Een breede schare van ingezetenen zullen bij deze regeling in geld minder hebben te betalen, en de bedrijfs- rekening klopt. De heer de Boer zegt veel overeenkomst te vinden met dit rapport en dat van de commissie alleen vindt spreker de verbete ringen nog gering. Nadat het voor en tegen van deze wijzigingen grondig was besproken brengt de heer Slooten een voorstel ter tafel inzake de tarief wijzigingen. De grondslag is anders dan de beiden vorigen. Waar deze uit gingen van het lichtpunten stelsel, gaat de heer Slooten uit naar wat over de laatste jaren gemiddeld is gebruikt, los van het aantal lichtpunten. Spreker noemt ter vergadering eenige cijfers die vrijwel over eenkomen met die van den voorz. en de commissie. De voorz. wijst op schaduw- rijde van deze regeling, daar alle vaste grondslag ontbreekt. Hierover ontspon zich een le vendige discusie en ten slotte werd dit voorstel aangenomen met 6 tegen 1 stem van den heer de Boer De voorz. brengt een woord van dank uit aan de commissie voor haar gedane werkzaamhe den, en hoopt dat dit een afdoende oplossing mag zijn. Met algemeene stemmen wordt aangenomen het voorstel van de leden Slooten, Slooten-Smit en Heinis, om in een openbare raads vergadering uit te noodigen ver tegenwoordigers van de P. E. N. om condities te hooren, betref fende een ev. overname van het G. E. B. Rondvraag. Mevr. Slooten-Smit vraagt of er nu heelemaal geen gelegenheid is om propaganda biljetten aan te plakken voor de verkiezingen. De voorz. zegt dit te weigeren op de muren, boomen enz. maar wil wel een plaats inruimen op de publieke borden, waar reclame voor welke partij dan ook, als er ruimte voor is, mag worden aan geplakt. Hierna sluiting.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1927 | | pagina 4