3 UITVERKOOP HEDENAVOND 6 UUR. concludeert, dat dit verzoek af- komstig is van een afd derNed. Ver.welke afd. pas is opgericht en weinig leden telt. Uit dit ver zoek komt sterk naar voren het doel dezer vereeniging: de af- schaffing van alcoholhoudende dranken. Waar nu nimtner iets bekend is van drankmisbruik te W.-Gr., vindt het college van B. en W. het niet verantwoord tegenover de belanghebbenden, ingezetenen onzer gemeente, plot- seling een dergelijke ingrijpende maa regel, die slechts door eenige leden diergenoemde vereeniging, wordt voorgesteld. Vooral een der cafehouders, die zijn zaak pas geh:el nieuw en keurig heeft ingericht, zal hier- door aanzienlijk in zijn bedrijf worden benadeeld. De belasting, juist voor genoemde zaken is heel hoogB. en W. adviseeren dan ook dit adres niet in tewilligen, ernstig wijzende op de schade die een viertal zakenlieden zal worden toegebracht wanneer om 9 uur (zonnetijd), de cafe's ge- sloten moeten worden, zoodat ook voorbijtrekkende personen, geen gelegenheid meer zullen hebben, aldaar nog een oogen- blik te vertoeven. De heer Tromp vindt dat de heer van der Oord zijn zaak te ver drijft. Daar staat in 't cafe een pyrament, wat een van de dingen is dat de goede zeden niet bevordert. En deze toestand moet de kop ingedrukt worden. De heer Ton zegt dat deze zaak objectief moet worden bekeken. Het gaat niet om den persoon Van der Oord, maar omdezaak. Daar gebeuren dingen die niet te pas komen Nog nimmer hoorde men dergelijke taal langs den weg als thans. Spreker geeft toe, dat het kwaad niet weg te krtjgen ismaar de latere uren beinvloeden dat zeker. Het leidt daar tot moreel en zedelijk bederf. En kinderen beneden 16 jaar mogen toch zeker niet dansen Spreker vindt streng toezicht noodig. De heer v/d Oord weerspreekt de bewering van raadslid Ton, dat kindertn beneden de 16 jaar zich in het cafe ophouden. Dit doelt op een besloten danscursus die hier onder leiding is gegeven, en welke steeds op de aangegeven tijd werd gesloten. De heer Blaauw stelt voor, het verzoek aan te houden tot de volgende vergadering Laat dan B. en W. een nauwkeurig onder- zoek instellen en laat in ieder geval de nu sprekende heeren hun beweringen met bewijzen staven. De heer Brouwer meent dat het vervroegen van het sluitings- uur niet gewenscht is en het kwaad meer in de hand wordt gewerkt. Er zullen veel relletjes komen. Maar wel raadde spreker in ge- moede v/d Oord aan, als 't tijd is, sluit dan ook precies. De ouderen moesten zelf z o verstandig wezen en de kinderen daar niet toe te laten aldus de heer Ton. Maar, het pyrament is zoo verleidelijk. De heer van der Oord merkt op, dat 't gemakkelijk is overal over te praten zonder iets te bewijzen. De een zegt dit, de ander dat. Maar wat is 't geval Vroeger trokken Zondagsavonds alle jon- gens van O. en W. naar Alkmaar, kwamen met de late bus thuis, maakten herrie in het dorp, en langs den weg, maar dat werd niet opgenoemd. Echter op den openings-avond van de zaak, waar naar gewoonte een best vat werd gegeven, hield de predikant alle jongens aan die op weg waren naar het cafe, 't Gevolg is dat in diens omge- o ir.asi.«tab ving, nu steeds herrie wordt gemaakt, wat nu nog eerder za> toenemen. Er is echter nog nooit zoo- lang spreker in deze zaak woont, iets gebeurt. Zelfs met kermis is alles goed verloopen. Er werd van de week gezegd„lndertijd werd er toch een meisje bloedig verwond". Dit is gebeurd in Februari terwijl hij in April daaraanvol- gend, de zaak heeft overgenomen wat dus uitsluit, dat deze ver- wonding heeft plaats gehad, in het tijdsverloop dat hij in de zaak woont. De heer Tromp vindt echter dat van der Oord niet meewerkt en zelf aanleiding heeft gegeven tot de thans gemaakte aanmer- kingen. De heer van der Oord brengt naar voren een avond van de S. D. A. P. waarop hij beloofd had geen sterke drank te schenken. Heeft hij dit gedaan of niet? De heer Ton stemt dit toe. Voorts zegt spreker, dat hij die avond had kunnen verkoopen aan eenige jongens om 6 uur 4 flesch jenever en om half 9 5 flesch kina wijn, wat hij echter niet heeft gedaan, omdat hij ge zegd had, dien avond van de S D. A. P., (wat anders nooit ge- beurde) geen drank te verkoopen. Is dat meewerken of niet? De heer Tromp meent toch dat dit adres moet worden aange- nomen 't cafe van v. d. Oord sticht kwaaddat Is een feit. „U doet of 't een publiek huis is" aldus de heer van der Oord. De heer Tromp bestrijdt dit niet, maar vindt een emstige be- risping wel verdiend hij hoopt dat van der Oord in 't vervolg zal meewerken, tot het bevorde rcn der goede zeden. De heer Van der Oord wil wel toestemmen soms eens na slui- tingstijd nog open te zijn ge- weest, maar zegt zich niet neer te zullen leggen bij de leugens over de onzedelijkheid daarover zal hij zich persoonlijk op den heer Tromp beroependeze is daar nog niet van af, want z66 gaat het maar niet. Voorts wijst de heer Van der Oord op den toestand, die er heerschte bij zijn voorganger. Zelf heeft hij gevraagd of de politie eens blijven wou tot alles weg was. Dit is gebeurt. U kent alien onze dorpsjongens van Oost en West. U weet hoe motilijk het is, om hen als ze het niet ge- wend zijn, op bepaalden tijd uit de zaal te krijgen. Maar nu zijn ze er aan gewend. En dan, bij Koomen in 't cafe komt toch ook volk Zaterdagavond heeft spreker nog 50 loge's gehad, maar na 11 uur was niemand meer in 't cafe, die er niet zijn mocht. Na iedere raadsvergadering rij- den de heeren raadsleden met mij mee, en wie kan nu getuigen dat er in de week volk in de zaal is. Toch bijna nooit. De heer Ton vindt dat de poli tie zijn plicht niet doet. Hen- drikse kan particulier 's avonds wel eens controleeren. De voorz. merkt op, dat deze titularis, in ieder geval dit dan in dienst moet doen, maar hij geeft geen last daar 's avonds om 11 uur steeds naar toe te gaan. De heer Ton wijst op het kaartspelen; dat gaat veel te grof. Een winkelier vertelde, dat hij niet betaald werd, omdat be- wuste klant het geld verloren had met kaarten. De heer Van der Oord vraagt, wie dat dan is. Bewijs het dan. U bent er toch niet bij geweest Kom dan tens bij me binnenval- len 's avonds? Er wordt 's winters gepan- doerd 1 Doet u dat nooit? De heer Ton gaf geen nadere toelichting. De heer-Tromp meent goed te doen, het verzoek uu nog voor kennisgeving aan te nemen en hoopt dat het voortaan beter moge gaan. De heer Blaauw zegt nogmaals verbaasd te zijn over de mede- deelingen van hedenavond en begrijpt met den voorz. ook niet, dat, als de toestand zoo ernstig is, nimmer door ouders schrifte- lijk of mondeling hierover is wezen klagen(van de publieke tribune wordt door den heer Veenendaal gei'nterumpeerd„De Predikant wel". (De voorz. zegt, dergelijke in- menging van het publiek in de raadsvergadering niet toe te staan en zich anders genoodzaakt te zien, spreker te doen verwij- deren. Alleen door leden wordt ge- sproken. De heer Van der Oord ont- vangt een vingerwijzing van den raad thans verdient u een vin gerwijzing). Het voorstel B. en W. om het voorstel voor kennisgeving aan te nemen, wordt in stemming gebracht en met op 1 na alge- meene stemmen, aangenomen tegen stemde de heer Ton. Ingekomen schrijven van het Bestuur van het R. K. Lyceum te Alkmaar, met verzoek om f 150. per jaar subsidie te verleenen, wanneer een der kinderen uit deze gemeente, deze onderwijs- inrichting wenscht te bezoeken. Met algemeene stemmen aan- genomen. Wordt besloten de borgstelling op te heffen van den vorigen gemeente-ontvanger, nu thans de rekening 1925 is afgewerkt. Ingetrokken en opnieuw vast- gesteld, overeenkomstig verlangen van Ged. Staten, wordt de ver- ordening tot het bepalen van het vetgehalte voor melk. Goedgekeurd wordt de reke ning van het G. E B. over 1926 De gemaakte winst bedraagt f 1398.21 x/2. De rekening ligt voor de leden ter inzage. Ingf komen schrijven van den Heer Dr J. Koppen, verzoekende inzake zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad, hem ont- slag te verleenen tot het houden van doodschouw en het doen van kostelooze vaccinatie. Daar geen wettige bezwaren bestaan tot het blijven van school- arts, wordt een arbeidsovereen- komst aangegaan. Nadat de voorz. de instructie heeft voorgelezen wordt na stem ming met 4 tegen 3 stemmen op Dr Jebbink gekozen Dr van Leeuwen te de Rijp tot het doen van vaccinatie. Dit tot weder- opzeggings toe. Komt aan de orde het voor stel om in beginsel te besluiten om in samenwerking met de Ge- meenten de Rijp, Beemster en Schermerhorn, een Centrale Slachtplaats te doen bouwen in de Rijpeen en ander in ver- band met de nieuwe toepassing van de Vleeschkeuringswet. De voorz. geeft hierover een uitvoerige toelichting. De bouwkosten worden ge- raamd op f 15000., welk bedrag echter nog niet met.zekerheid is te zeggen. Het gaat hier echter om een beginsel besluit. Met Juni '27 is de wet in werking getreden. Wanneer er niet wordt besloten een centrale slachtplaats te stichten, moeten binnen beperkten tijd, zoowel voor gezonde-, als voor nood- slachtingen, slachtplaatsen vol- doen aan de bij de wet ver- eischte voorwaarden en moeten hiervoor de slagers zelf zorgen. Ook bij de noodslachtingen moet het vleesch uit een, zooals wettig voorgeschreven, ingerichte winkel verkocht worden. Na lange ernstige overweging wordt besloten, in beginsel vdor samenwerking van deze Ge- meenten inzake de slachtplaats te stemmen, onder voorbehoud van nadere begrooting en tee- keningen. Vastgesteld wordt een supl. begr. in ontvangst en uitgaaf van f 137.81 en een op den dienst 1927 van f 374.10. Als stemgerechtigde, namens de gemeente voor N.-H. Noor- derkwartter van het Hoogheem- raadschap wordt gekozen de heer C A van Stive:en, in plaats van den heer D. Smit. B en W. worden gemachtigd dj noodige stappen te doen, in zake de reperatie aan de Noor- derbrug te Noordeinde, welke zal worden vervangen door ten betonnen brug. Ingewiiligd wordt het verzoek van „S. S S." om op 10 Juli de brandzeilen te mogen gebruiken op het turnterrein, op voorwaar. de, dat zij in geval van nood, direct weggehaaid kunnen worden Niets meer aan de orde, wordt de vergadering gesloten Hoogstrnat - Purnierend t o de Luthertche Kerk WEST-QRAFTDIJK. Zooals reeds is gemeld zou ter herdenking van het 10-jarig bestaan van de Gymnastiek- vereeniging „Sport Staalt Spieren''een Eereavond worden georganiseerd, wel ke nu dan dank zij de medewerking van de G. V. „de Halter" te Alkmaar en de G. V. „Be Quick" te Bergen doorgang zal vinden. Het programma bevat een 11 tal nuramers, die zeer goed zijn verzorgd en prijktalseerste nummer Openingsgroep der G. V. „S. S. S.". Medewerking is verkregen van de beste turners en turnsters uit Alk maar, waarvan de bekende turners Licher en van de Vinden van de G. V- „de Halter" als de beste uitgeheel Nederland genoemd mogen worden. De hoofdleiding berust bij den Heer A. Tol, leider der G. V. „S. S. S.'\ Na afloop van dit schitterend pro gramma zal gelegenheid zijn tot dan- sen op het plankier, wat ook voor deze avond-uitvoering is benut; het geeft voldoende ruimte, zoodat de hoop wordt uitgesproken, dat alien met „Sport Staalt Spieren* feest zullen vieren met opgewektheid. en netheid, zooals het turnersbetaamtafgewisseld door muziek, van een Muziek-corps. „Sport Staalt Spieren" rekent dan ook beslist, dat alle bewoners, zoowel jong als oud, uit de Gemeente niet zullen aarzelen deze Eere-uitvoering bij te wonen, omdat niemand ter plaatse een dergelijke uitvoering heeft mede- gemaakt.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1927 | | pagina 2