Installatie ran Burgemeester C. A- YAN STAVEREN. aandag 14 December 1931 voor de gemeenten De Rijp ft een buitengewoon ge- e dag. Op dien dag had Uatie plaats van den pas den burgemeester, den A. van Staveren; eerst aadhuis in de Rijp en op het Raadhuis te Graft Reeds te 10 uur waren in nze fraaie Raadzaal alle beschikbare plaatsen bezet in af wachting van den komst der pas beëedigde burgemeester. Onder de aanwezigen merkten we op de heeren Predikanten en den heer Pastooruit onze gemeen te; alle gemeenteambtenaren; de burgemeesters Vorster van Jisp, Drost van Warder, Slob van Nieuwkerk e. a. Voorts alle raads leden met hunne dames enz. Te circa half elf opende de lo.-burgemeester, Weth. Keu ning de openbare vergadering. Lezing der notulen wordt uit gesteld tot de volgende verga dering. Overgegaan wordt tot de be noeming ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Hiertoe wordt met algemeene stemmen benoemd de heer C. A. Van Staveren. De Voorz. verzoekt hierna den raadsleden Stubenitsky en de Jong den heer Van Staveren bin nen te leiden. Nadat deze zijn plaats heeft ingenomen en het dochtertje van Wethouder Keu- ningMevr. van Staveren een fraaie bouquet had aangeboden, leest de Voorzitter voor het Koninklijk Besluit van 25 Nov. 1931 nr. 812 waarbij benoemd is tot burge meester der gemeente De Rijp de heer C. A. van Staveren; be nevens het schrijven van Z. E den Commissaris der Koningin in deze provincie dat de benoem de heer van Staveren de bij de _wet vereischteeed heeft afgelegd. Na voorlezing van dezeoffici- eele stukken zegt de lo-burge meester het volgende: Mijnheer Van Staveren, Het Kon. Besluit dat ik daar even heb voorgelezen, is voor uw leven wel van buitengewoon gewicht. Het bracht vreugde om dat datgene, wat U hebt begeerd, U geschonken werd. En terecht moogt gij U er gelukkig door gevoelen, want welk een eervol le bekroning van een eervolle loopbaan 1 Onwillekeurig gaan uw ge dachten op dezen dag over den weg dien gij hebt afgelegd. Gij ziet U zelf weder in uw vorige woonplaats, waar U lief en leed is geworden en vanwaar gij ten slotte vertrokken zijt doordat er moeilijkheden kwamen, die U een langer verblijf er onmogenlijk maakten. Qij hebt toen een of fer moeten brengen ën zijt naar het Noorden gekomen. Maar wanneer ik dezen weg overzie dan komt het mij voor dat aan U is bewaarheid wat het tran- sche spreekwoord uitdrukt in het: „reculer pourmieux sauter". Gij hebt enkele passen achterwaarls moeten doen om des te grooter sprong te maken. Immers, na slechts zes jaren het secretariaat der gemeente Graft te hebben ver vuld zijt gij geroepen tot de hoo- gere functie van Burgemeester van twee gemeenten. Ik kan het mij indenken, dat zij, die uw vrienden waren in uw vorige gemeente, zich uiter mate verheugen met U, dat gij het geluk met U hebt gehad. De vele gelukwenschen daar vandaan ma ken U zeker tot een mensch, die zich bijzonder gelukkig moet voelen. En ook in deze gemeen te is groote ijver betoond om U op de plaats te krijgen waar ge nu staat. En ook dat zal U een geluksgevoel geven, en nog ge lukkiger zal ik U prijzen als de vrienden van vandaag ook de vrienden van mórgen zullen blij ken te zijn. M. v. St.: Gij zult straks be merken dat de functie van Bur gemeester toch een gansch ande re is dan die van Secretaris. Is de laatste ambtenaar en als zoo danig steeds ondergeschikt, thans zult gij leiding moeten geven. Want niet het voornaamste in het burgemeestersambt is wat er nog aankleeft voor adminisira- liefs en automatisch kleins, maar het voornaamste is dat gij thans de groote lijnen zult hebben uit te stippelen, waarlangs de ge meente moet worden geleid. Daarom zal hij, die een leiders plaats inneemt een man moeten zijn met ruimen blik, met breed inzicht, met doortastendheid en d oor z-S t tings ver móge ndie steeds in het heden het oog gericht houdt op de toekomst. Ik wensch U toe, dat gij deze eigenschap pen zult mogen bezitten. Helaas is het een betreurens waardige omstandigheid dat gij uwe functie aanvaardt in een zoo critieken tijd. De economische malaise is ook hier binnen ge drongen en vooral de tuinbouw worstelt er geducht mede. Dat zal veel van uwe krachten eischen om juist indagen van tegenspoed te volharden en vooral zal het noodig zijn, dat de geestelijke druk, die steeds gepaard gaat aan economische malaise, mede door U wordt verlicht. Het zal mede uw taak zijn te bemoedi gen zoodat zij, die onder den druk lijden, toch zullen volhar den in hun arbeid. Er kan zoo veel ten goede of ten kwade uitgaan van den Burgemeester. Voorts is het U bekend dat een groot werk voor de deur staat, dat veel beleid zal eischen omdat het de gemeentefinanciën duchtig zal aanspreken. Geluk kig dat er zulk werk is want nu kan arbeidsiust worden getoond en dat ge die bezit daarvan ben ik overtuigd. Dat ge met de bes te voornemens uw ambt aan vaardt stemt tot blijdschap. On zerzijds zullen we U terzijde staan in het belang der gemeente. Wel zullen onze meeningen wellicht tegen elkaar botsen, maar wij gelooven dat uit de botsing der meeningen de waarheid geboren wordt. Met verwachting ziet de ge meente naar U op moogt ge haar niet beschamen I En moge Mevrouw van Stave ren U, zooveel het in haar ver mogen ligt, U uw taak verlich ten en mede zich stellen tot een goede Burgemeestersvrouw! Met de wensch dat Uw komst moge strekken tot heil onzer ge meente installeer ik U als Bur gemeester der gemeente De Rijp! Zeer onder den indruk van de door onzen lo-burgemeester ge sproken woorden, zegt de heer V an ,,S tav es£ aJie t-mleejaxi ai— Mijnheer de Lo. Burgemeester; Mijnheer de Wethouder; Heeren Raadsleden; Dames en Heeren. Op dezen voor mij zoo bui tengewoon gewichtigen dag wil ik op deze plaats allereerst mijn eerbiedigen dank brengen aan H M de Koningin, aan Z. E. den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw en aan den Heer Commissaris der Koningin in de ze Provincie, voor het in mij ge stelde vertrouwen, door mij te benoemen tot Burgemeester Uwer gemeente, welke eervolle benoe ming ik volgaarne heb aanvaard. Thans heb ik hier dan inge nomen de plaats van Hem, die tot zeer voor kort meer dan 30 jaren naar zijn beste weten en krachten het ambt van Burge meester heeft vervuld en aan wiens nagedachtenis ik ook thans een eerbiedige hulde brengen wil en wiens werk ik overneem met het uitspreken van mijn hoop, dat ik Zijn arbeid zal mogen voortzetten tot uwe volle bevre diging en tot heil uwer Gemeen te en hare ingezetenen. Ik kom tot U met de beste voornemens om als Voorzitter van uwen Raad mede de belan gen uwer Gemeente te dienen; hoe ik daarin slagen zal? De toekomst zal het leeren; ik doe evenwel op dit moment een be roep op uw aller medewerking, zonder welke mijn taak zeer moeilijk zoude zijn. ik ben voor U geen onbekende en Gij weet. dat mijn werken steeds zich heeft gekenmerkt door het innemen van een onpartijdig standpunt; van nu af zal het meer dan'ooit vmijn streven zijn', in dien geest voort te gaan. Ik ontveins mij niet, of de ern stige crisistijd, welke wij thans doormaken, zal ook voor mij in mijn nieuwe functie moeilijkhe den met zich brengen. Veel zal ik daarin door U kunnen worden gesteund, indien Gij Heeren Wet houders en Leden van den Raad, zonder onderscheid, bereid zijt mij in mijn taak ter zijde te staan, door zooveel mogelijk, met op- zijdestelling van eigen groepsbe langen, de hoofdzaak: het waar achtig gemeentebelang voor te staan, hetgeen in een tijd als de ze hoog noodig is. Ik spreek de wensch uit, dal de Gemeente De Rijp dezen moeilijken crisistijd ongeknakt te boven zal welen te komen en dat spoedig voor haar en hare ingezetenen gunstiger tijden mo gen aanbreken. U, Mijnheer de Loco-Burge meester, zeg ik hartelijk dank voor Uw heden tot mij gespro ken woorden en hoop ik dat Uwe itjóëde 'wetrschen verwezenlijkt mogen worden en niet minder dank ik U voor de vele moeiten en zorgen, welke U zich sedert 1 September j.l. heeft gegeven in deze uwe qualiteit; ik meen ook namens den geheelen Raad te spreken, wanneer ik U namens dezen Raad hulde breng voor alles wat U in 't belang dezer Gemeente heeft willen doen. Gij hebt in de afgeloopen drie maan den meer dan ooit indrukken op gedaan, die U in Uw verdere gemeentelijke bestuurstaak van dienst zullen zijn en hoop en vertrouw ik, evenals ik dat doe ten opzichte van Uwen mede- Wethouder en de Raadsleden, dat ik met U een vriendelijke en vruchtbare samenwerking zal mo gen hebben; mijnerzijds zeg ik U die volgaarne toe. De ambtenaren in dienstdezer Gemeente, de politie daaronder begrepen, wil en zal ik afvragen een trouwe plichtsbetrachtingen hoop ik a's Burgemeester spoe dig hun vertrouwen te winnen en daad ter zijde staan, voorzoo ver daardoor het gemeentebe lang niet wordt geschaad. Ook tot alle ingezetenen, zon der onderscheid, wil ik mij he- den richten, hen roep iktoe.dat het mij een aangename taak zal zijn hen te mogen bijstaan, waar zij zulks van mij vragen zullen en voor zooveel mogenlijk ik dat, zonder in strijd te komen met mijn eigen geweten, zal kunnen doen. Diep ben ik getroffen door de enorme belangstelling, welke ik zoowel voor als na mijn benoe ming tot Burgemeester van hen heb mogen ondervinden en me de namens mijne vrouw en kin deren zeg ik hen daarvoor on zen diep gevoelden dank. Rondziende bemerk ik vele be kenden van eldiis, waaronder Burgemeesters uit omliggende gemeenten. Allen zeg ik hartelijk dank voor hun belangstelling op heden, leder afzonderlijk te noe men zou te veel tijd vergen. Maar ook de Peis wil ik hier dank brengen voor de wijze waarop deze heeft meegewerkt. Hierbij, Damts en Hetren.wii ik het voorloopig laten en ver klaar ik mij volgaarne bereid in het midden van U plaats te ne men. Achtereenvolgtns voerden het woord: de heer De Jong namens de R.K. Raadsfractie. Nu door deze benoeming hun wensch in vervulling is gegaan, wijst hij er op, dat hier nog on rechtvaardige toestanden heer- schen, wat zijn taak niet gemak kelijk maakt. Hij hoopt dat God hem kracht moge geven^qm den bioei der gemeente Ie bevorde ren. De heer Keuning sprekende namens de S. D.A.P. zegt, dat deze partij niet heeft geijverd voor deze benoeming. Zij achtte het beter vooraf geen verzoeken te doen, maar zegt dat ook zij den burgemeester volle loyale medewerking toezegt. De heer Besse zegt namens de raadsfractie uit dé Burger- kiesvereeniging, het een groote voldoening te achten te mogen spreken namens de heele bur gerij, welke getoond heeft deze benoeming te wenschen. Hem gelukwenschende hoopt hij, dat deze benoeming mag strekken tot bevordering van den bloei dezer gemeente. De heer Van Staveren brengt den sprekers dank voor hunne sympathieke woorden. Waar hier door alle partijen loya'e mede werking wordt geboden kan het haast niet anders of een vruch*- bare samenwerking zal worden vergadering gesloten het histo risch moment in het leven van den heer Van Staveren en van deze gemeente. Na deze officieele vergadering maakten nog verschillende spre kers gebruik van de gelegenheid den Burgemeester toe te spreken. De heer Van Houwelingen doet dit als hoofd der O. L. S. en doet inzake de verzorging van het onderwijs in deze ge meente een berorp op den bur gemeester van wien hembekend is, dat deze een voors'arder is van goed onderwijs. De heer Pastoor Goes zegt dat de Katholieke bevolking zich ook heeft ingespannen om deze benoeming te bevorderen. Zij zien en erkennen in hem 't gezag dat uit God is en hem van God werd verleend; daarom zullen zij als trouwe dienaren van God hem steunen en alle medewer king verleenen. De hr de Moes feliciteert hem namens Lie bakkersvereemging, den Middenstand, de Ev. Luth. Gem., eveneens voor den Bond van Staatsp. en Qeh.onth.ver. De hr Ds Rooker spreekt ook namens de Herv. Gem. 'n woord van gelukwensch; hij noemt dit een schoone en ernstige dag in diens leven daar deze taak hem niet alleen opgedragen werd door de menschen maar door Hem, die aller leven leidt en stuurt en hoewel de toekomst ons niet is bekend geeft het verleden goe den moed. Da hr Ds Keuning zegt, dat in oude tijden de doopsgezinden niet veel met het gezag te ma ken wilden hebben tot voor een honderd jaar hierin verandering kwamook hij en de doopsge zinden in deze gemeente willen wel degelijk met het gezag reke ning houden en biedt den bur gemeester mede namens kerke- raad en gemeente hartelijke ge lukwenschen en alle bereidheid tot medewerking aan. De hr Drost, burgemeester van Warder c. a. complimenteerde, mede namens de Ver. van Burg. en Secretarissen in welken kring hij geen onbekende, maar een gaarne geziene persoon is. De hr Slob, burgemeester van Nieuwkerk c. a. bracht hem en zijn gezin gelukwenschen met den door hem begeerden en ver kregen taak en wenscht hem on der Gods zegen een lang en bloeiend bestuur toe. Oolude hr Van Kluijve felici teert cfen burgemeester, mede als hoofd der politie en hulp-off. van Justitie. Nadat de bu^emeester-üajter- schillende sprekers voor hunne woorden had dankgezegd, werd allen gelegenheid gegeven hem persoonlijk geluk te wenschen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Hiermede was de installatie plechtigheid voor de gemeente de Rijp beëindigd. Met Fanfare muziek voorop vertrok de Bur gemeester en zijn gevolg per auto's via Tuingracht, Oosteinde Rechlestraat en Zuid onder de van allehüizen wapperende vlag gen door naar Graft. Door het gemeentebestuur uit geleide gedaan tot aan Spijker boor op de grens der gemeente Graft, namen B en W. afscheid van den Burgemeester welke receptie verleende in café van den heer P. Jongens. Daar was de familie Van Sta veren een heel lieve verrassing bereid. In de keurig versierde zaal van café jongens stonden de kinde ren vanscè»ei. Qn&i noofd de heer Lanjouw en hun onderwijzeres opgesteld en zon gen den nieuwen burgemeester vol enthousiasme de volgende woorden toe: Hierna nam het lid van den Raad de heer P. Brouwer het .WOQljjk Spreker fteette Aj*ur~ gemeester hartelijk welkom dit deel zijner gemeente, dat ook spontaan zijn benoeming had bevorderd. Hij hoopte dat men hem ook meermalen in Oost zou mogen zien, waardoor de band versterkt zou worden. De burgemeester dankte voor de hartelijke ontvangst hem be. reid en de lieve zang der kin deren waarmee hij en de zijnen werden verwelkomd Hij hoopt dat evenals voor heen de ingezetenen hem met vol vertrouwen zullen tegemoet treden. De heer Ds- Van Giessen spreekt namens de burgerij een hartelijk welkomstwoord. Hij stelt het op prijs dat in dit deel der gemeente Graft hem het eerste „welkom" mag worden toege roepen ;en hoopt, dat de burge meester zich hier ook meermalen zal laten zien hem toewenschend dat hij in de vervulling van zijn ambt de idialen mag vinden, die hij zich daarin heeft voorgesteld; een driewerf hiep, hiep, hoera! toonde aller instemming met het gesprokene; (de meisjes Mina Kaij en Trijntje van Tiel boden bouquetten aan). Ook de hr Heertjes feliciteerde den burgemeester, en hoewel hij overtuigd is dat ook deze het niet ieder naar den zin kan maken, dat zelfs 'n bakker of winkelier ook niet kan, geeft hij de verze kering dat allen te Oosterbuur! willen medewerken zijn taak te vergemakkelijken. Nadat allen den heer en Mw Van Staveren hadden begroeten eenige consumptie ter hunner eer was gebruikt, werd de tocht ver volgd naar West-Graftdijk, waar in de fraaie zaal van Van der Oord alle ingezetenen zich hadden ver zameld, en na aankomst van den burgemeester de heer DsLoysen hem namens de burgerij en de Ned. Herv. Kerk een hartelijke gelukwensch en welkom toeriep Spreker betreurde het op de te genstelling met Oost te moeten wijzen, waar onder leiding van onderwijzer(es) de kinderzang'n „welkom" deed hooren, terwijl hier het hoofd der school geene medewerking verleende hij weet echter de verzekering te geven, dat deze houding niet is naar den wensch van de overgroote meerderheid te West-Grafldijk. Spreker wijst op de bezwaren, waarvoor elk regeeringspersoon in de haastonoplosbare moeilijke tijden komt te s'aan. Hij hoopt, dat God hem wijsheid schenken mag en een warm sociaal voe lend hart voor de stoffelijke be- Graft, waar tegen half 4 in eene open bare raadsvergadering de offici- cieele Installatie van burgemeester C. A. VAN STAVEREN was uitgeschreven. Ook hier waren reeds tijdig alle gereserveerde plaatsen en die der publieke tribune bezet. ^-Lo=Burgemeester J. Blaauw opende de^openbare vergadering van den Raad en verzocht de le den Brouwer en Heijnis den heer Van Staveren binnen te leiden. Nadat de plaatsen waren in genomen leest de Voorz. voor het Koninklijk Besluit van 25 Nov. 1931 nr. 812 waarbij be noemd is tot burgemeester der gemeente Graft de heer C. A. van Staverenbenevens het schrij ven van Z. den Commissaris der Koningin in deze provincie houdende bericht dat de benoem de heer van Staveren de bij de Wet vereischte eed heeft afgelegd. Na voorlezing dezer officieele stukken zegt de lo-burgemeester het volgende: Geachte aanwezigen, Burgemeester Van Staveren en familie Wij heeten U allen hier har telijk welkom nu het aan mij is, een aangename taak te vervullen, nu wij U Burgemeester Van Staveren mogen gelukwenschen met deze Uwe benoeming. De tijd dat gij hier hebt mogen werk zaam zijn heefi U doen kennen als een man die met alle ijver en toewijding uw werk heeft vervuld en toen dan ook de ge legenheid daar was om bij de vaceerende betrekking van Secr. penn. aan den Eilandspolder uwe sollicitatie te steunen hebben wij gedaan wat te doen viel om de ze te bevorderen waarmede uwe positie aanmerkelijk werd verbe terd en U hierin een vergoeding mocht vinden voor financieele opoffering welke U zich in uw vertrek naar hier hebt getroost. In de~jaren dat ge hier~zijt hebt ge vele vrienden gekregen en nu is gedaan wat gedaan kon worden om uwe benoeming tot burgemeester te verkrijgen en spreker acht zich gelukkig hem en de gemeente met dit welsla gen te mogen gelukwenschen. In de hoop dat zijn bestuur in deze moeilijke jaren voor de gemeente een zegen mag zijnen hem en zijn gezin tot groote vol doening mag strekken, biedt hij hem hier den voorzittershamer aan en het o-anjelint met de penning, en de verzekering dat Raad en gemeente hem in zijn werkkring allen steun wille ver leenen. De Burgemeester dankte den lo- burgemeester voor de hartelijke woorden waarmee hij hem heeft geinslalleerd en zegt: Mijnheer de Loco-Burgemeester Mijnheer de Wethouder Heeren Raadsleden. Dames en Heeren. De heer Heynis kwijt zich van een aangename taak namens de R.K. fractie den burgemeester geluk te wenschen en hij hoopt dat hij met lust en bekwaamheid en onpartijdigheid zijn taak mag vervullen. De hr Dr Koppen feliciteert hem als lid der grootste fractie in den Raad. Hij uit erk entelijk heid aan de hoogere besturen die aan den aandrang van de bur gerij heeft gevolg gegeven om den heer Van Staveren te benoe men en hier de rechte man op de rechte plaats te brengen. Opmerkelijk acht spreker f dat juist de laatste jaren d- langrijke dingen in Graft t' mochten komen, aan ee deel van dit werk door ris Van Staveren werd meeg werkt, daar de gezondheid van den helaas te vroeg or^telapen voorganger in deze jaren^^lte wenschenoverliet. Nuisdemoei- lijke tijd gekomen van crisis en malaise, maar onze burgemeester weet dat, en zeker zal het zijn doel zijn, deze voor Graft't minst drukkend te maken. Ook als meest intieme huis vriend biedt hij hem en zijn ge zin zijn hartelijke gelukwenschen aan. De heer Ton heet hem ook namens de S. D. A. P. hartelijk welkom en hij sluit zich gaarne aan bij de woorden door Ds Loy- sen te West-Graftdijk gesproken. De hr Van Staveren dankt de raadsleden voor hun eendrachtig blijken van bereid zijn tot sa menwerking. Hij weet nu alle partijen hem dit hebben toege zegd dit ook uitvoerbaar en hij maakt de woorden door wijlen zijn vader hem voorgehouden, toen hij zijn loopbaan in de ambte naarskring begon, tot de zijne, toen deze hem zijde: de men schen zijn er niet voor jou maar jij voor de menschen. Met deze gedachte stelt hij zich altijd en voor allen in allen eenvoud ter beschikking in het belang dezer gemeente; en hier mede sluit hij deze voor hem zoo historische eerste openbare Raadsvergadering. Hierna voerden nog verschil lende sprekers het woord, welke allen onomwonden van hunne ingenomenheid en belangstelling met deze benoeming en den be- noemde deden blijken. Wij zijn niet in staat al het gesprokené te releveeren: onze ruimte laat dit niet toe; wij volstaan met de namen te noemen van de heeren P. Schuurman, ambten. B.Stand, Pas oor Goes, namens de R. K., Ds van Giessen, voor de doopsg., Ds Rooker, namens de Ned.Herv., P Bruin, namens de ver. PI.Bel Burgemeester van Akeisloot, namens collega's uit dezen kring, Hendriksen en v.d. Meulen, als agenten van polite, terwijl we instemmen met de conclusie, die door Ds Loysen uit al het ge sprokene werd getrokken, en eenvoudig neerkomt op een hartelijk „welkom" I Ten slotte dankte de Burgemees ter, mede namens zijn gezin voor al de hulde, waardeering en be langstelling door de heele ge meente hem betoond. Spreker weet niet of hij aan alle ver wachtingen zal kunnen beant woorden, maar wel wenscht hij ook nu als burgemeester te blij ven den eenvotidigfen therfsch voor ieder toegankelijk, die hem meent noodig te hebben. Nadat nog van de gelegenheid om de familie te complimentee ren een heel ruim gebruik was gemaakt kon eindelijk de bur gemeester zich met zijn familie kring terugtrekken, na dezen voor hem zoo gewichtigen dag vol emoties, maar ook vol van blijde indrukken, waaraan door allen zoo spontaan is medege werkt en die voor hem een nooit te vergeten aangename herinnering zal doen bijblijven. Moge zijn bestuur als burge meester dezer beide gemeenten, aangevangen in de donkere da gen voor Kerstmis, voor hem en de gemeenten een lichtend ver schiet in de toekomst meebrengen ij- hqq jjnriu. in wP'fH Daar klinke op Uw feestdag een jub'lende toon, Een toon, vol van blijdschap, recht hart'lijk en schoon Geen lied zij zoo krachtvol, zoo innig gemeend, Als 't lied van ons kind'ren, voor U hier vereend. Refrein Heil! Burgemeester I U heil op deez' stond, Nu wensch onzer Ouders ons samenverbond, Wij wenschen U heil in Uw huis, op Uw werk; Wees allen tot zegen, heb wijsheid, wees sterk I Ons hart klopt zoo blij op deez' heerlijken dag, Nu Jong-Oost-Graftdijk U verwelkomen mag; Wij staan hier geschaard en wij zingen U toe: „Werk steeds in ons midden, tevrêe, weltemoe e verhef fing van het geestelijk zedelijk peil dezT gemeente. (Betsy Wit en Guurtje van Ammers bieden bloemen aan) De burgemeester betuigde zijn dank voor de hartelijke ontvangst hem hier bereid en den hem toe gezegde steun en medewerking; (nadat een tweetal bouquetten wa ren aangeboden door de dochtertjes van de hrn dr. Koppen en van 't Hoff en allen de familie Van Staveren hadden gecomplimenteerd werd de tocht ver volgd door de G aftermeer naar Graft en Noordeinde, waar de kleine Corri Bruin een bloemstuk aanbood en terugge reden werd naar Op dezen voor mij zoo buitenge- plaats allereerst mijn eerbiedigen dank brengen aan H. M. de Koningin, aan Z. E. den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw en aan den Heer Com missaris der Koningin in Noord-Hol land, voor het in mij gestelde ver- trouwen, door mij te benoemen tot Burgemeester Uwer Gemeente, welke eervolle benoeming ik volgaarne heb aanvaard. Ik sta hier thans op de plaats, wel ke nog niet lang geleden was inge nomen door mijn voorganger, die ge durende meer dan 30 jaren op voor treffelijke wijze alhier het ambt van Burgemeester mocht vervullen en aan wiens nagedachtenis ik op dit moment eene eerbiedige hulde breng. Van nu af zal ik Zijn werk voort zetten en hoop ik dat te doen op een voor U bevredigende wijze, welke de bloei Uwer Gemeente en het welzijn harer ingezetenen zal mogen bevor deren. Reeds gedurende ruim 6 jaren heb ik het voorrecht in Uw midden arbeid zaam te mogen zijn als Secretaris- Ontvanger dezer Gemeente en heb ik ruimschoots de gelegenheid gehad U te leeren kennen en waardeeren, even als het U mogelijk is geweest zich vertrouwd te maken met mij. Ik be hoef niet vele woorden te gebruiken U mijnerzijds te kennen te geven, dat de samenwerking met U en het ver trouwen, dat ik steeds van U mocht ondervinden éen onvergetelijken in druk op mij gemaakt heeft. Hoe des te meer verheugt het mij, dat ik thans den Voorzitterszetel in Uwe verga deringen zal mogen innemen, zeker als ik ben, dat deze plaats mij nog beter in de gelegenheid stellen zal, om te geraken tot een nog vruchtbaarder dienen van de belangen onzer gemeen te, welke mij zoo dierbaar is geworden. Ik ontveins mij niet, dat de ernstige crisistijd, welke moet worden doorge maakt, mij in den aanvang van mijn nieuwe functie vele moeilijkheden brengen zal, doch ik twijfel er niet aan, mij verzekerd te gevoelen van Uw aller behoefte om mij in mijn taak bij te staan, zooveel in Uw vermogen is. eene gedachte, welke ik niet hoog genoeg op prijs kan stellen en welke mijne gevoelens versterkt, dat het wederkeerig zoeken naar het waar achtig belang onzer gemeente niet on bevredigd blijven zal. Van ganscher harte hoop ik, dat onze gemeente den druk der moeilijke tijden zal kunnen doorstaan en dat hare ingezetenen, zonderonderscheid, er niet TE zwaar door zullen getrof fen worden, opdat, zoo gauw er betere tijden aanbreken mogen, zij zich weer spoedig in alle opzichten herstellen kanmoge deze opleving niet ai te lang uitblijven. U Mijnheer de Loco-Burgemeester breng ik hartelijk dank voor door U tot mij gesproken woorden en heb ik gevoeld dat U niet alleen tot den nieuwen Burgemeester, doch tevens tot een oprecht vriend gesproken hebt. Velen en langdurig zijn de besprekin gen geweest, welke wij reeds moch» ten hebben en hebben wij gevoeld, dat ons beider doel was: het dienen der belangen onzer gemeente een nog inniger samenwerking is niet moge lijk en toch, nu ik straks als Uw Voorzitter naast U werken mag, ver wacht ik, dat onze wederzijdsche sym pathie nog meer het welzijn onzer ge meente en dat harer ingezetenen zal kunnen bevorderen. Dank zeg ik U, mede namens den geheelen Raad, voor Uwe vele en on vermoeide diensten gedurende de af geloopen 3 maanden als waarnemer van het Burgemeester's ambt aan onze gemeente bewezen en was het mij een aangename taak U daarin te hebben mogen bijstaan. Ook tot U Wethouder Heijnis wil ik mij heden richten; van den begin ne af, dat ik naast U arbeiden mocht, ondervond ik Uw oprecht vertrouwen en heb ik mij beijverd dat waardig te mogen zijnik heb mij daarin nog nimmer teleurgesteld gevoeld, integen deel, ook van U mocht ik steeds die waardeering ontvangen, welke mij sterkte in mijn gevoelens, dat de vriendschapsband tusschen ons bei den het belang onzer gemeente ten goede is gekomen, hetgeen niet an ders dan nog vermeerderen kan. Hetgeen ik zeide tot Heeren Wet houders is niet minder van toepas sing op Heeren Raadsleden, zonder onderscheid, ook van U allen ben ik overtuigd, dat Gij op gelijke wijze als voorheen, mij zult willen ondersteu nen, ook nu ik Uw Voorzitter ben ge worden. Mijnerzijds zeg ik wederkee rig alles toe, wat voortduring betreft der goede verstandhouding in Uwe vergaderingen, waardoor tenslottehet gemeentebelang het beste wordt ge diend. Van de ambtenaren in dienst dezer gemeente, de politie inbegrepen, ver lang ik eene getrouwe plichtsbetrach ting hen allen van nabij kennende houd ik mij daarvan verzekerd en twijfel ik niet of zij zullen mij ook in mijn nieuwe functie gaarne datgene geven^watikvanhenve^^imac^ Ik hoop voor hen een raadsman e*n een vertrouwensman te kunnen zijn. Ook tot alle ingezetenen, zonder onderscheid, wil ik mij vanaf deze plaats richten en roep ik hen toe, twijfelt er niet aan, door mijne pro motie zal ik nog meer in de gelegen heid zijn U behulpzaam te zijn in het dienen ook van Uwe belangen. Komt als van ouds vrijelijk tot mij en ik zal mij beijveren zooveel in mijn ver mogen is en zoover mijn plicht mij toelaat, voor U een goed Burgemees ter te zijn. Diep ben ik getroffen door de enorme belangstelling, welke ik zoo wel vóór als na mijne benoeming tot Uw Burgemeester van U mocht on dervinden en mede namens mijne Vrouw en kinderen zeg ik U daar voor onzen diepgevoelden dank. Evenals vanmorgen in de Rijp, dank ik hen die van elders zijn gekomen voor hun belangstelling, om ook hier ter plaatse door hun aanwezigheid, daarvan blijk te geven, U allen zeg ik daarvoor hartelijk dank. Ieder af zonderlijk te noemen is mij thans on mogelijk. Alvorens te eindigen wil ik de Pers verzoeken om ook in de toekomst te blijven wie zij tot heden voor ons is geweest; voor Uwe welwillende hou ding ben ik U tot heden steeds dank baar geweest en zeg ik mijnerzijds ook in mijn nieuwe functie zooveel mogeitffc wsrameenn^ïïïneQewencii^ toe. En hierbij wil ik het voorloopig la ten en verklaar ik mij volgaarne be reid den Voorzitterszetel in Uwe ver gadering in te nemen. (Door Trien Brnin wordt aan Mevr. Van Staveren een bouquet bloemen aan geboden met een toepasselijke geluk wensch.)

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1931 | | pagina 2