FA S. NORT ZN f 1.00 Japonnen Hugo de Grootstraat N° 5 over de Sluis PURMERKND Karpetten 4 3 0 0 18 9 4 benoodigdheden SdufcsUUflgam, UNIE-Obligatie Hoofdpremiën f 2153.-. Dames-, Heeren en Kinder- Kleeding. VANAF PER WEEK zonder vooruitbetaling. COMPLETE MEUBILEERING Bedden Lakens en Sloopen DEKENS. SPREIEN TAFEL- EN DIVAN- KLEEDEN. geheimhouding Kont U overtuigen of zendt briefkaart RUIM KLANTEN gevestigd sinds MARKT PURMEREND Pabriekskaai f Rjjksmerk f Bocreakaaa f Rtyksmerk f 27.50 Boter f 1.45 i f 1 60 Eieren f 6 50 k f 7.25 Eendeneieren f 3 25 f 0. Vette Koelen f 0 56 f 0 64 per Kg Vette Varkens f 0.26 f 0 30 per Kg EIERVElLINtt N. H. P£ V. Eendeneieren A B Kippeneieren A B Aanvoer Eendeneieren A B Kippeneieren A B Totnal PURMEREND. COOP. CENTR. EÏERVEIL1NW Hotel Paradij» Aanvoer H. k. 30000 Bendtneleren prQi 3.45 4 3.65 N.H bl. Broideierea 8 6 8 30 Calcocneiersn 4 32000 etuke 62000 totaal 70—80 K.G. prQs 7 30- 7 90 45-66 7,20- 7.40 43-64 7.10- 7.20 40-62 6.80— 7.10 5159 6 80- 7.- 56-57 6 60- 6.80 53-55 5.50- 6 50 50-52 5.5 50 45-4» 4.20- 5.- Afd.ellng PLUIMVEE. Aanvoer. PrQs per stuk Oude Klppeu 0.70 4 1.70 Oude Hanen 1.— 4 1.70 jonge Hanen 0 50 4 1.80 Oude Benden 0.— 4 0.— janga Woerden 0 50 4 0.80 Konjjoea 0.- 4 0— Prjjs per K.G. Oude Kippen 0.45 4 0.58 jonge Hanen 0.60 4 0.70 Kaasbeurs. Dinsdag 22 November 1932. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 16 partijen, wegende plm. 26 000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 30 per 100 pond LICHT OP TOOB AUTO'S en RIJWIELEN Watk v.d 26 Nov. lies 3 Dcc. 1932 Zaterdag 4.23 uur Zondag 4.22 Maandag 4.21 Olaidag 4.21 Woensdag 4 20 Donderdag 4.19 Vrijdag 4.18 Zaterdag 4.18 Koopt Uw bij h*n, dit in dit blad advtrtetren INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ge zegde van den Heer Jongkind, vrachtrijder, tevens raadslid in de vergadering van den Raad dezer gemeente op 11 Nov., zei mij vergund het navolgende on der de aandacht van Uw geach te lezers te brengen. De heer Jongkind zegde in het openbaar „de veldwachter is niet veel waard". Een en ander werd door hem geuit op een plaats, alwaar hij zich niet mag en kan verdedigen. Gezien echter hetgeen, dat de heer Jongkind naar voren bracht', als bezuinigingsapparaat bij de post van f 6 voor belooning aan plakken, heett de heer Jongkind uiting gegeven van een persoon lijk antipathie jegens den veld wachter. Het is anders niet hoog staand een ambtenaar te treffen op een plaats alwaar hij zich niet kan verdedigen. Nu, geachte Redactie, mijn dank voor de verleende plaats ruimte. D. C. Hendrikse, Gem. Veldwachter te Graft. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U plaat sing van het onderstaande. Bij voorbaat mijn dank. In Uw blad van Zaterdag 19 Nov. las ik het ingezonden stuk van den heer O. Kroon, beroeps visscher alhier. Naar aanleiding hiervan voel ik mij gedrongen een en ander op te merken. Allereerst zullen velen met mij hebben geconstateerd, dat ae in zender op verschillende punten „lichtelijk" overdrijft. Tevens maakt het op mij sterk den in druk, dat de heer Kroon zelf niet de steller van zijn ingezonden stuk is, maar als inwoner van de Rijp op het gemoed van de „hoofden" der gemeente moet werken, om de belangen derbe- roepsvisschers te dienen. De inzender doet het voorko men, alsof de hengelaars een gandsche bende stroopers zou zijn, die er op uit trekt om „klei ne karpers" Ie stelen en nog wat anders! Dat moet ik beslist te genspreken. Over 't geheel geno men (er is altijd bij elke catego rie van menschen „Kaf onder 't Koren) wordt door de sportvis- scher geen kleine visch meege nomen. Maatregelen tegen over treding juichen wij ten zeerste toe b.v. bij veroordeeling voor den duur van het seizoen ver bieden hier in den polder te vis- schen. Maar de inzender over drijft wanneer hij het wil doen voorkomen, alsof „de hengelaar" zoo iets doel. Wanneer een be- roepsvisscher wegens overtreding bekeurd wordt mag men die over treding toch niet den beroepsvis- scher in 't algemeen aanwrijven. En het aantal hengelaars is toch zeker veel grooter dan dat der beroepsvisschers, zoodat per centsgewijs dat aanlal zondaars zeer gering is. De bedoeling van „De Henge laar" en velen niet daarbij aan geslotenen, w.o. vele neringdoen den is: een vischrijk, d.i. hier speciaal Karperrijk water te ver krijgen, dat den sportvisscher kans biedt groofe, bovenmaatsche visschen té vangen. Hiermede is een gemeentebelang gemoeid en ook het belang van neringdoen den. Dat de gemeente dit jaar ongeveer f 1000 heeft ontvangen aan vischbewijzen, noemt de heer Kroon geen succes. Daar zal de burgerij over 't algemeen wel anders over denken, vooral als zij in 1933 haar belastingbiljet ten thuis krijgt welke dan nog anders zouden drukken. En waarom moeten vraagt de inzender, de beroepsvisschers broodeloos gemaakt worden? Als dat het geval was, zou het voorstel om in het Rijper water de schakel te verbieden, mijn sympa'hie niet hebben. Dan zouden ook „De Henge laar" e.a. dien maatregel ten sterkste afkeuren. Neen, er wordt alleen gevraagd in het „Rijper" water, dus in nog niet 1k van het geheele pol derwater, de schakel te verbie den. De beroepsvisschers kunnen toch nog in het overige polder water hun bedrijf uitoefenen. Ook blijft hun het visschen met lijnen, fuiken en dobbers in het Rijper water toegestaan, waardoor zij gelegenheid hebben, paling te vangen, een vischsoort, die vrij wat meer opbrengt dan karper. De beroepsvisschers willen echter ook met de schakel in het „Rijper" water visschen en eischen dus daarvoor bit geheele polderwater op. Wij vinden het niet te veel ge vraagd, dat de beroepsvisschers hun terrein wat inperken voor een groot Rijper belang. De in komsten der gemeente uit het vischwater verkregen, kunnen bij een verstandige exploitatie nog aanmerkelijk vergroot worden. De hengelaars van buiten moe ten dan ook kans krijgen andere dan kleild karpers te vangen. Wordt daar niets voor gedaan, dan blijven zij weg en missen de Gemeente en neringdoenden een belangrijk bedrag aan inkom, sten. De „hoofden" hehbenooknog te zorgen voor de financieele be langen der gemeente en inwonen de neringdoenden en m.i. gaat het algemeen belang vóór het persoonlijk belang van enkelen, terwijl de belangen van die en kelen toch ook niet genegeerd worden. Immers de beroepsvis schers kunnen in het Rijper wa ter naar paling visschen en in het overgroote deel van den Ei landspolder naar karper en pa ling. De beroepsvisschers en hetBe- sluur van Eilandspolder kunnen visch poten buiten het Rijper water, terwijl het gemeentebe stuur van de Rijp en „De Hen gelaar" dit in eigen water zullen doen. De inzender is het zeker ook met mij eens, wanneer ik beweer, dat de natuurlijke teelt van karper ook het hare tot den vischstand bijdraagt. Alles te zamen genomen, meen ik en velen met mij dat de klaagliederen van den beroeps- visscher zeer overdreven zijn en de meerderhèid van onzen ge meenteraad in zijn vergadering van Vrijdag 18 dezer door zijn besluit blijk heeft gegeven, de belangen van eigen gemeente ach ter te willeu stellen bij die der beroepsvisschers. Een Sportvisscher, Ingezetene van De Rijp. Een mooie eireid. Hiermee neem ik de vraihaid om efkes an 't manje van de krant te vragen, of ie een klain plaasie over het, voor Maartje uit de Biemster. Ik had nooit in de Raip weest, want ik koom deuze kant niet uit vandaan, maar nouw vroege Jasper en Meraitje me, of ik niet eres in de Raip kwam, als hullie deer een voordrachteivend gav/e, en ik er heen, en ik hew er gien berouw over had. 't Was in de Bees Nuteivend en dat verzuim ik nooit, maar ik zai,,'k Gaan nouw eres nei de Raip" en al kwam de spre ker niet, de eivend was even goed gouw om. Jasper en Me raitje kinne 't spul best vermake, en ok in ernst binnen ze thuis. Ok de film was prachtig. 'tWas wel te bot, dat er temet gien boere warre; die binne der zeker niet veul in de Raip. Ja, 't is te bot, dat er zooveel mensche binne, die de Ouderdomsverze. kering niet betale kinne, din heje later teminste altaid wat, en as je jong binne, en een boer plakt jare zegeltjes voor je, din is dat ok weggegooid geld, en bin je aigelek verplicht deur te plakken en as je op 't lest niet meer be tale kinne, is alles weg. Ja, dat hewwe ze nag lang niet goed voor mekaar, en ik vrees dat ze 't nooit voor mekaar kraigezelie ok. Alvast de besture van Staas- pensioen doene der best wel, om lede te kraigen, en deerom geve ze zokke mooie eivende, en ik hoop, dat dat steltje uit Sinte Pankras naggeres wat dichter bai me in buurt komt, en din ok die menheer mit zen film, want din gaan ik er vast weer hien. Toe ik vortgong zai ik teugen de kastelain: Wat dink je, zouw 't Raiperlje een stukkie opneme as 't em toe stuurt wordt?" „Dat dink ik wel oor," zai die. En deerom bin ik zoo vrai weest om 't em te vragen. Ja, nouw hew ik werempel nag vergeten, dat Jasper en zon aare menheer zokke mooie meziek gave mit mekaar, tusschen de stukkies deur en onderwail de film of- speuld worde, en dat worde wel waardeerd, want de jongelui war re erg stil. Dat hoor je wel aars. Ik zat net achter zon zootje jonge maidjes, maar ze kraige een pluimpie van me, dat ze zoo stil weest hewwe. Ik hoop dat er meer nuwe lede komen bin ne, en ik bedank 't manje van de krant voor de plaasing van 't stukkie van Maartje uit de Biemster. J. MAK, Grootebroek. Agent N.V. „PRESTO" Heden viel op Uw verkochte Nos. 5128 een der n.l. 10 X f 215,30 is totaal H00RNSCH GELUKSKANT00R Hoofdvertegenw. N.V. „PRESTO" HOORN, 22 November 1932.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1932 | | pagina 4