Boekhandel Hoogcarspel De meest doelmatige en goedkoope reclame wordt bereikt door adverteeren in DIT blad, dat in alle gezinnen in deze omgeving wordt ge lezen; bevorder uw omzet en vestig in dit blad de aandacht op uw artikelen SLEESWIJK'5 KAARTEN •mz*. VZ Wleringermeer. Oiderhandsche verpachting van 52 boerderijen De polder groeit, staag, ongestoord. De arbeid boeit, het werk gaat voort! De waarheid van deze enkele regelen, waarmede de excursie- gids 1935 van de Wieringermeer besluit, vindt haar bevestiging ook weer in de voortvarendheid, waarmede met de uitgifte van boerderijen in den nieuwen pol der wordt voortgegaan. Nauwelijks hebben de eerste 46 pachters hun bedrijf betrok ken, of opnieuw wordt een aan tal boerderijen in dit nieuwe landbouwgebied in pacht aange boden. Het is wel een unieke gebeurtenis in de agrarische ge schiedenis van ons land, dat ge lijktijdig 52 boerderijen, meteen totaal oppervlak van circa 2000 h.a., aan de markt worden ge bracht. Feitelijk is het aantal, dat dit jaar voor uitgifte in aanmer king komt nog grooter, want ruim 20 bedrijven konden reeds in pacht worden toegewezen aan landbouwers, die bij het in cul- tuurbrengen van de jonge pol- dergronden als bedrijfsleiders of anderzins waren ingeschakeld en die thans de tijd gekomen achten zich als zelfstandig ondernemer op het nieuwe te vestigen. Een bewijs, dat deze land bouwers, die reeds geruimentljd de ontwikkeling van den bodem en de daarop verbouwde ge wassen van nabij hebben kun nen volgen, vertrouwen stellen in de jonge gronden. De ervaring bij de vorige ver pachtingen in de Wieringermeer opgedaan, heeft aangetoond, dat er in ons land nog groote behoefte aan boerderijen bestaat. Aanbieding van bedrijven in zoo grooten getale als thans plaats heeft, verschaft dan ook ongetwijfeld aan vele landbou wers, die delaatste jaren tevergeefs naar een hun passend bedrijf hebben uitgezien, een welkome gelegenheid hun wenschen thans te kunnen bevredigen. Het belangrijke aantal beschik bare hoeven stelt in staat „elck wat wils" te bieden. Qroote, zoowel als middel- groote en kleinere bedrijven treft men er aan, terwijl de grond- - - (Firma Eisma) - De Rijp soort uiteenloopt van zware klei tot zand. De grondsoort bepaalt in hoofdzaak de bedrijfsrichting. Zoo zijn er 13 geschiki voor zuivere akkerbouwbedrijf, 20 voor gemengd bedrijf en 19 voor weidebedrijf. Van de weidebedrijven mag als regel hoogstens een derde gedeelte als bouwland worden gëexploiteerd. Bij deze verpachting is het beginsel van verdeeling van het economisch risico aanvaard. De grondpachtsommen zijn voor elk bedrijf afzonderlijk vastge steld en houden verband met grondsoort en cultuurtoestand van den bodem. Zij varieeren van f 25.- tot f 55.- in het le en 2e pachtjaar tot f 45. - a f 80.- in het 5e en 6e pachtjaar. Overigens is de werkelljken pacht, behondens een minimum en een maximum, afhankelijk van een conjunctuur-indexcijfer, dat voor het grasland de melkprijs en voor akkerbouwgedeelte het algemeen indexcijfer voor akker bouwproducten, zooals dit door de Directie der Landbouw gepu- bliceerd, tot grondslag heeft. De behuizing van de bedrijven is gedeeltelijk reeds aanwezig, voor een ander deel moet zij nog worden gesticht. Uiterlijk 1 Mei 1936 zal zij evenwel op alle bedrijven gereed zijn. Er wordt naar gestreefd den boerenstand in de Wieringermeer tot zoo hoog mogelijk peil op te voeren, doch tevens wordt de vestiging van een gemengden boerenstand in den polder zoo veel mogelijk bevorderd. Dit brengt mede, dat bepaalde ves- tigingseischen moesten worden ingesteld. Als pachter kunnen dan ook alleen degenen, die 1. landbouwtechnisch voldoen de geschikt worden bevonden om een hun toe te wijzen bedrijf te exploiteeren en 2. over voldoende bedrijfska pitaal beschikken om zoodanig een bedrijf in stand te houden. Met inachtneming van deze beide factoren kunnen als pach ter in aanmerking worden ge bracht: a. degenen, die persoonlijk over voldoende middelen beschikken; b. boeren en boerenzoons, wier ouders of verwanten in staat en bereid zijn, hen aan het noodige bedrijfskapitaal te helpen c. zij, die, hoewel zelf over een deel van hetbenoodigde bedrijfs kapitaal beschikkende, voor het resteerende gedeelte door ver wanten geholpen, wanneer op grond van hun antecedenten ove rigens voldoende vaststaat, dat zij, eventueel met inwonende kinderen, door noeste vlijt in staat geacht kunnen worden, het gewenschte bedrijf naar behoo- ren te exploiteeren. De pacht voor de cultuurgr. van de thans aangeboden boer derijen gaat 1 November a.s. in en duurt 6 jaren. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de aan melding als pachter voor land- bovwers uit alle streken van ons land open staat. Degenen, die voor deze ver pachting belangstelling koesteren kunnen gratis een prospectus be komen, aan te vragen bij het Domeinkantoor van de Directie der Wieringermeerpolderte Sloot- dorp. SPORTNIEUWS. V. V. „ürootschermer". Zondag [eerste Pinksterdag) moest Qrootsch. I naar P.R.C.te Purmerend om aldaar deel te nemen aan de seriewedstrijden. Zij hadden tegen Zilvermeeuwen geloot, wat geen sterke tegen stander bleek te zijn.Wij zouden echter de voetbalvereenigingen willen aanraden, op feestdagen geen wedstrijden te laten spelen, aangezien op die dagen verschil lende spelers andere plannen hebben dan voetballen. Wat ze na een zware competitie dan ook wel verdienen. Zoo ook Zondag weer. Toen om elf uur aanvoerder Verbeek eens poolshoogte nam, bleek het, dat er 3 spelers op het appèl ontbraken. Enfin, het is toch nog goed afgeloopen Als om half twee scheidsrech ter v. Limburg beginnen fluit, pakt Qrootschermer flink aan en na tien minuten doelpunt Pietje Kieft prachtig. Zilvermeeuwen brengt ook eenige bezoeken aan Krul, maar Jan was er prachtig in. Tien minuten voor de rust, zet Wals netjes voor en Compas kopt schitterend in. Rust komt alzoo met 2-0. Na de rust weer een Qrootschermer-overwicht. Eindelijk begint Evert te begrij pen, dat hij in het elftal zit om te voetballen. Na een mooie aan val besluit hij met een schot, dat de keeper te machtig bleek. Met dezen stand kwam het einde. Als wij een volgende keer weer heen moeten, dan volledig jongens, want dan komt het er op aani A. y. y.-Hieiws. Op herhaald verzoek heeft nu ook A.V.V. een trainer en wel in de persoon van den heer Preier, welke zich hiervoor welwillend beschikbaar heeft gesteld. Aan de leden nu de taak om van de training een goed gebruik te ma ken en hiervoor is in de eerste plaats een trouwe opkomst nood zakelijk, terwijl het voor de jon ge leden missshien wel goed is hen er aan te herinneren, dat ze hun best moeten doen en er geen potje van moeten maken, aange zien de training niet bedoeld is als werkverruiming voor de straf- commissie. Wanneer alle leden aldus meewerken, kunnen de re sultaten niet uitblijven. Aan de andere kant hopen we, dat de trainer behalve over de techniek ook zijn oog eens laat gaan over het ploegveiband, daar dit o.i. A.V.V.'s zwakste punt is. A.V.V. 1 kreeg van Hoogkar- spel 1 met 7—1 klop, waardoor deze ploeg een prachtige een kans maakt om de eerste prijs te winnen. Hoogkarspel is een forsche homogene ploeg, waarte gen onze jonge spelers nu wel veel te licht bleken. A.V.V. 2 bewees weer eens haar groote kracht, door Hoog karspel 2 met 32 te verslaan. Dit elftal doet het ongedacht goed in de nederlaagwedstr., slechts één wedstrijd is tot nu toe verloren en die nog met 1 doelp. verschil. A.V.V. 3 ging met een echte vacantieploeg naar Purmerend en verloor met 1—0 van Odis 1. Onze gemende adsp. ploeg zorgde voor de overwinningvan de dag door Graftd.adsp. met 5—2 te verslaan. Voor Zondag De Rijp 2— Ursem 1 om 2 u. (nederl.wedsrr.) De Rijp 3—Knollendam 3 om 5.30 te Knollendam. De trainingsavonden zijn: Zaterdags van 4 u. tot half 6 voor adspiranten. Woensdags van 7xh tot 81/» voor groote leden. R.EO.-Nieuws. Een groot aantal Reo-suppor- ters was Maandag jl.tegenwoor dig bij den wedstrijd Volendam— Kerkrade. Ofschoon een 8-0 overwinning nu niet direct kan gerekend worden voor een span- match, was het toch werkelijk een wedstrijd die op hoog pijl stond. Dat Volendam het tot zoover gebracht heeft is voor grootste deel te danken aan de goede trai ning van den bekendenden Aja- cied Hamel. Ook dezen middag was laatstgen. er geregeld bij om de spelers de nog noodige aanwijzingen te geven. Onze trainer, die linksback speelt in Volendam, hebben we ook in actie gezien en dit is een speler, die het den tegenpartij (Kerkrade) voor een groot deel belette te doelpunten. En nu onze eigen beweging. Voor a.s. Zondag hadden we St. George 1 en 2, doch Don derdagmorgen kwam de tijding, dat ze voor den Bisschopsbeker moeten spelen, en hebben wij Heiloo 1 nog aangevraagd. Onze B Jr. gaan naar St. Jan en de A Jr. spelen vermoedelijk tegen ons tweede. Binnenkort zal Bestuur en Elf talcommissie een wedstrijd spelen tegen een Veteranen-elftal. De Sportverslaggever S.y.-Nienws. J.l. Zondag speelde G.S.V.- adsp. tegen De Rijp-adsp. en verloren dezen wedstrijd met 5-2. 's Middags speelde G.S.V. 1 tegen Akersloot 1 te Akersloot. G. die de toss verloren had, trapte af en ging direct tot de aanval over, maar het schot mistte verre zijn doel. Nu trok A. ten aanval, maar de achterhoede was op dreef. Als na 20 min. spelen A weer ten aanval trok, kreeg de l.half den bal verkeert op zijn schoen en gaf A de leiding, even daarna schoot de G. m.voor van groote afstand op het doel en trof net de onderkant van de lat, sprong schuin in het doel en toen weer het doel uit en werd niet als doelpunt erkend. Met deze stand kwam ook de rust. Na de rust zette A er alles op om de score zoo hoog mogelijk te maken. Al spoedig lagen er twee ballen achter onzen keeper in het net. Als we denken dat G. een doelpunt zal maken schiet de 1.buiten net tegen de onder kant van de lat en verdween net als de eerste weer uit het doel. A wist nog 4 maal het net te vinden en kwam het einde met een 7—0 overwinning voor Aker sloot 1. Voor Zondag: 2 uur: G.S.V. 2—Akersloot 2 op Q.S.V.-terrein P.P.C. |a^£^|:=s<^£==: ^s^z y^K *x|x •»T* I r-r If-r ^/^Sr~r-r ||x e «'Xl/'» e o o t'X/'i e «'X/' o e 'X' a ELK AUTOMOBILIST MOTORWIELR'JDER EM WIELRIJDER 5CHAFFE ZICH AAIi: 11 PROVINCIEKAARTEN van NED i 90 Cts. r KAART ATLAS VAN NEDERLAND MET REGISTER a F. I.SO \ZAKATLA5 van NED.F.0.90 UITG; J.A.SLEESWIJK BUSSUM

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1935 | | pagina 4