SPORTNIEUWS. R.E.O.-Nieiwi. De dagen van de Fancy-fair zijn weer achter den rug en met trots kunnen we zeggen, ze zijn geslaagd, ja, ze hebben onze ver wachtingen verre overtroffen. Het is wel eigenaardig, maar het is tot heden ook altijd zoo geweest, als Reo wat organiseert, hetzij een feestavond of wat ook: „het slaagt". En dit is in hoofdzaak alleen te wijten aan de homoge- nletijd in het bestuur. Maar de zeven bestuursleden, uitgebreid met vier spelers, hebben allen hard gewerkt om de fancy-fair, wat een groot stuk werk was, zoo schitterend te doen slagen en een goede 30 zakenmenschen in De Rijp en Graft hebben er ook nog wat aan verdiend, wat in dezen crisistijd ook nog eens een meevaller is. Maar ook van de kant der burgerij, van welke richting ook, hadden we alle medewerking. Alleen de Mlnerva heeft 300 bezoekers getrokken en de ver schillende stands hebben goede zaken gemaakt. Een woord van lof ook aan de dames voor hun geheel belange- loos werk. Doordat er Zaterdags avonds ook vele kanovaarders een kijkje kwamen nemen, was het op sommige momenten over vol. En nu wat de Voetbalwed strijden betreft. Reo Jr.-B speel den gelijk tegen St. Jan 11. Reo 2 was Zondagmiddag in top. vorm en wist de lauwertak te winnen. Onze veteranen verloren van de Graftdjjker veteranen met 9—2. Dit was een interessante wedstrijd en de returnmatch zal plaats hebben op Zondag 27 September te Graftdijk. Maar voor dien tijd zal er een beroemde trainer uit Oostenrijk onze hee- ren eerst eens les geven en dan... De wedstijd Reo 1-U.S.V 1 is wederom een nederlaag ge worden voor onze witzwarten. Het feesten zat onze heeren in de beenen; het was verder een vlug partijtje, doch 5—3 was niet noodig geweest. Er was flink belangstelling voor deze wedstrijden. A.s. Zondag gaat Reo 1 naar Purmerend. De Sportverslaggever „V-Y. firootichermer". Zondag speelden onze Adspi- ranten een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Oterleek-dito's. De uitslag 8—1 voor de gast- heeren is wel erg geflatteerd.Vol gende maal maar weer eens beter jongens. Het weer was echter ook niet wat je noemt. Wij willen dit echter als geen verzachtende omstandigheid aan voeren voor de heeren van het eerste. Veel zullen wij er maar niet van zeggen. Alleen dit, lui, als jullie niet meer voor een vereeniging over kunt hebben, bedankt dan als lid, dan blijft jullie bestuur voor verdere ver rassingen bespaard. Wij hebben aan gelegenheidsvoetballers niets. Voor Zondag kunnen jullie ten minste weer eens je hart opha len. Om tien uur spelen de ad- spiranten tegen de Rijp-adspiran- ten, en om elf uur ons tweede tegen de Rijp III. Dan zullen om half twee het eerste tegen M.E.V.O. uit Alk maar den strijd aanbinden. Het zijn allemaal wedstrijden ter op luistering van de „Floralia-fees- ten, welke hier Zondag den ge- heelen dag zullen worden gehou den. Op eiken wedstrijd is een mooie prijs gesteld, zoodat wij hopen, dat jullie zult laten zien, wat je waard bent. Wij zouden zoo graag zien, dat wij ons ver gist hadden. Jullie zijn het aan je vereeniging en je sport-eer verplicht. Komt nu Zondag allemaal op, en toont, dat de zwartwitte kleu ren met eere worden gedragen. D. fi.S.V.-Nienwj. Jl. Zondag speelde GSV II te gen Krommeniedijker Boys II. Q. verscheen met 10 men in het veld en Kr. verscheen ver sterkt. G. kon het lang niet bol werken en verloor maar liefst met 11—2. Om 1 30 uur traden GSV I Krommeniedijker Boys I in het veld om elkaar te bekampen ook nu verscheen G met 10 man. Na ongeveer 10 min. spelens weet een Kr.-speler uit een scri- mage het eerst te doelpunten. Maar G. gaf zich direct niet ge wonnen en zette de tanden op elkaar en eindelijk, na een half uur spelens, wist de G.-midvoor de gelijkmaker in het net te de- poneeren. Met deze stand brak ook de rust aan. Na de rust had Kr. spoedig succes, doordat de Kr.-midvoor keihard inschoot. G. pakte nu ook goed aan en al spoedig lag de gelijkmaker weer in het net. De tweede helft was ong. 30 min. oud toen Kr. weer de lei ding nam. Kr. zette nu alles op alles om de overwinning zoo groot mogelijk te maken, maar dit bleek zoo maar niet te gaan. De G.-midvoor en spil waren van plaats verwisseld en met een keihard schot had de spil bijna succes, maar de lat keerde het schot. Maar nu was de mid- voor er snel bij en schoot de bal in het net. Beide partijen wisten niet meer te doelpunten en heeft GSV I nog geen neder laag te pakken. Goed zoo, Oroen Zwarten I Zoo is dan de Veteranenwed- strijd Reo—Graftdijk onder prach tig zomerweer verspeeld. Ten aanschouwe van een talrijk pu bliek. Ook van GSV-zijde waren talrijke personen meegekomen. Als dan om half twee de scheidsrechter de elflallen in het veld roept en getost is, biedt de aanvoerder van GSV de Reo-aan- voerder een bouquet bloemen aan, welke hij in dank aanneemt. Dan begint de wedstrijd. Graft dijk trapt af en gaat er meteen met de bal van door, doch slrandt al spoedig op de Reo-verdedi- ging, welke hem met een forsche trap terugzendt, doch GSV zit lang niet stil en transporteert hem, zij het dan ook na eenige keeren mis te trappen, weer naar voren en met succes weet de voor hoede er van te profiteeren. 1 0. Doch spoedig zet ook Reo een tegenpunt. 1 1. Dit is GSV te erg en deze zet er alles op om ook weer te doelpunten en met een hard schot was de stand 2—1, om daarna geleidelijk op gevoerd te worden tot 9—2 waar mee het einde kwam. De wed strijd werd heel gezellig en spor tief gespeeld en volgens afspraak komen de Reo-veteranen 27 Sep tember (Kermiszondag) een te genbezoek afleggen. Enkele bestuurs- en leden en veteranen waren aanwezig tijdens de opening van de fancy-fair. Naar we vernemen, is deze fancy-fair schitterend geslaagd. KORFBAL. Zondag e.k. trekken de Korf ballers naar Westwoud om al daar Excelsior 1 te bekampen voor de nederlaagwedstrijden. Dames en heeren, doet allen je best, dan is er kans op een prijs. P.P.C. A.Y.f.-NiettffS. Geen enkele wedstrijd vond Zondag jl. plaats, wat, gezien de warme weersomstandigheden, wel door geen enkel lid betreurd werd. Voor Zondag staan echter weer een drie-tal wedstrijden op het programma. Ons derde elftal en dat der adspiranten gaan naar Grootschermer tot het spelen van een tweetal medaille-wedstrijden. De aanvangstijden zijn voor de adsp. 10 uur terwijl AVV 111 om 11 uur uitkomt tegen Groot schermer II. AVV 1 gaat naar Akersloot voor het spelen van nederlaagwedstrij den aldaar. Aanvang 2 uur P.P.C. CORRESPONDENTIE In het verslag van A.V.V. stond vermeld, waarom het vete ranen-elftal niet tegen Reo speel de. Omdat wij in onze krant der gelijke kwesties niet willen op nemen, lieten we dit gedeelte weg. De red. Van de Opkomst, gelegentheid en vergroting van het dorp De Rijp. door Jan Adriaansz. Leegwater. Gedeeltelijk. Vervolg. De Rijp in mijn leven vergroot ende verbetert is. Men mag ge denken dat daer niet meer als zes of zeven overhuizen in de Regte Rijp en stonden ende doen en stond daer niet een huis be westen Dirk Janfr. Lakemans huis, dat is drie huizen beoosten de brug, daer men door vaart agter de huizen, en dat tot aan de Koornmolen toe, die nu tegen woordig in de Ban Scheiding tegen Rijp en Graft staa». De eerste houten Sluis, na mijn onthouwen, die in de Rijp geleyt is, dat was in 't jaer 1594 waar mijn Vader zaliger Adriaan Sy- monz. Leegwater mede het op- zigt van gehad heeft. Memorie hoe lang dat de Waag in de Rijp geweest is. Anno 1489, den 26 dag in April, een Quitantie in de Buere kist van de Waag in de Rijp, houd drie pant Groot. Geonder- teekent bij Simon Jacobsz. van Wooveren, Baljou, Kastelein en rentmeester van de Rljburg. Het is nu 160 jaren geleden dat de Waag eerst in de Rijp gekomen is. Omtrent het jaar 1625 toen is de steenen sluis in de Rijp ge maakt, die er nu tegenwoordig leit ende indien tijt stondener heel weinig overhuizen bezuiden den Ouden Haven. Omtrent de zelve tijt van de Steenen Sluis, toen de nieuwe groote Zuider Haven gedolven ende gemaakt is geweest, zijn alle huizen tegen beide Havens getimmert, te weten van de Rij- per-Kerk af, vast aan tot aan de ringsloot van de Beemster toe: in welke nieuwe Haven nu des winter daags de Haring Buizen in geleyt werden. Ook zijn mede alle de huizen getimmert bij de Beemsterbrug staan, na datum dat de Beemster bedijkt is, en Jan Tereshuis was het Oostersche huis van de Rijp. De eerste straat bezuiden het Vlaander werd genaamt de We- ver-buert, welke straat de naam kreeg van een man, geheten Brant de Wever, die ik wel ge kend heb. De andere straat be zuiden aan is genaamt de Lief- iants straat, ende 'd andere daer bezuiden aan. Meester Heikes buert. En dan komt daer nog bezuiden aan, de Dobbelde straat. En ook mede er stont daer niet meer als een huis bezuiden de Caats-brug, en voorts die ge- heele Zuiddijk uit te gaan, met nog verscheidene andere gehug- ten en bruggen, die in mijn jonkheit niet en waren. Als mede ook de Schaapharders dubbele straat, ende meer andere. Daar stond in de Rijp, in mijn jonkheit, niet meer als een Molen behalve de Water-Molensdat was die aglkante-Molen, die een stuk weegs bewesten de west ender brug pleeg te staan, waar van nu de Rijp na datum van die verscheiden soorten van Mo lens gekomen zijn. Van de Oly-moolens. Men mag gedenken datier niet een agt-kante Oly-molen met stampers in Holland en was, waarvan ik Jan Adriaansz. Leeg water na datum van die d' eer ste agt-kante Oly-molen met stampers, tegen Rijp en Graft, door mij zeiven, gemaakt en ge timmert heb, die nu nog tegen, woordig gangbaar is, en omtrent 45 jaren gegaan heeft, waar van nu naderhant een groot getal van zoodanige Oly-molens in Noord- Holland gekomen zijn, als in de Rijp, Wormer, Jisp, Wormerveer, Saandijk, en andere plaatsen meervoornamelijk op Saardam die kleine vierkante Water molen, die bezuiden de Rijp staat, na de volger toe, omtrent half wegen 't Oudljk, die heeft gestaan na bij de Rijp, omtrent tegen over de dubbele straat, dat was de eerste Water-Molen die op het Eiland was, zo ik wel van oude Luiden in mijn jonkheit heb ho ren verhalen. De aldereerste vierkante wind Oiy-molen die in Holland kwam, die is uit Vlaanderen gekomen zegt na den Troubel, die heeft doen zetten Lief Jansz. Andries van Moerbeek, op 't Noord oos- ter Bolwerk tot Alkmaar, en was woonachtig op Lutcautorp, in 't gulden Aglen, die ik welgekend heb. Van de Saag-Moolens. Die de eerste Saag moolens alhier in Holland gepractizeerd ende gemaakt heeft, dat was een Boer van Uitgeest, die ik mede zeer wel gekent en gesproken heb. Van de Haring-Buissen. Een zeker man van de Rijp (omtrent den Troubel) genaamt Coomvaart, die een groote ge- slagt na gelaten heeft, dezelfde hadde twaalf kinderen, die ge- trouwt waren, dewelke ai te zamen weder kinderen gekregen hadden, terwijl dat Coomvaart nog in 't leven was. Deze vaarls Coomvaart, die is den principa len autheur en aanlegger van de Haringschepen, en van het Net- tegaren en Spinnen, en te breiden geweest; hij heeft veel van zijn kinderen en geslagt tot Sluer- luiden gemaakt. Wordt vervolgd.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1936 | | pagina 4