Losse nummers „HET NIEUWE MODEBLAD" EN „HET BUK DER VROUW'' Boekhandel Hoogcaispel NOVALGEEN Officieele Publicatie. Stenayergoediig Erwlsn. De Nederlandsche Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor de „laag ste klasse groene erwten", voor de kwaliteitsklasse C (groene erwten) en voor „andere erwten", gedenatureerd in het tijdvak van 9 tot en met 15 Augustus 1936 zal bedragen resp. f 1.90, f 2.40 en 1.90 per 100 kg. Jaarverslag vaa Keuriagsdieast raa Warea. Uit dit verslag nemen we over, dat in De Rijp 1161 keuringen verricht zijn- Voor Qraft zijn deze cijfers 484, voor Z.- en N.schermer 586 en voor Beern- ster 2180. Het aantal proces-verbaal bleef in deze gemeenten beperkt tot 1 nl. in Beemster. Belangstellenden stellen wij in de gelegenheid het jaarver slag 1935 ter inzage te nemen. Adres Kamer raa Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier richtte zich tot den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart met verzoek te bevorderen, dat de distributie van de 6000 tons volksvet en van de goedkoope busgroenten, waar van in de dagbladen sprake is, eventueel zal geschieden via den gevestigden middenstand. van verkrijgbaar. (Firma Eisma) De Rijp Iisckrijriigei Handelsregister. Van 11—25 Augustus 1930. Nieuwe Zaken: Alkmaar C. Hoogmoed, Snaar- manslaan 75, slagerij. Schagen Arie Kater, Laagzijde B 62, timmerbedrijf. Wijzigingen: Alkmaar N.V, Kaashandel voor heen J. J. Houtkooper Zoon; be stuurswijziging. De Nederlandsche Bank N.V., Am sterdam; benoeming plv. agent b/h agentschap Alkmaar. N.V. Petroleum Maatschappij „Hol land" gevestigd te 's Gravenhage; in liquidatie getreden. Barsingerhorn Onderlinge Brand waarborg Maatschappij; bestuurswij ziging. Den Helder N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", Haarlem; fil. gevestigd te Den Helder, Stationsstraat 3. Van Straalen Monsieur Erkelens N.V., Hoofdgracht 61, wijnkooperij bestuurswijziging. H. Thijssen, Hoogstraat 13. melk- slijterij; overgegaan aan Wed. J. M. Thijssen--de Wit. Oude Niedorp R.K. Ziekenfonds „St. Martinus"; bestuurswijziging. Opheffingen: Bergen Coöp. Verbruiksvereen. „Volharding", Heerenweg 77, brood- bakkerij. Dan Helder „Moderne", Keizer straat 67, winkel in heerenconfectie. ryrmTmi: Verkrijgbaar bij: O. ROT, Zuideinde, DE RI/P Van de Opkomst, gelegentheid en vergroting van het dorp De Rijp. door Jan Adriaansz. Lee(water. Gedeeltelijk. Vervolg. De principale fleur van de Haring-buizen te maken (dat is in de Rijp, en heeft daar ook ai een lange tijt geweest, bijkans van den Troubei of, welke al- dereerst of gekomen is van twee mannen van Akersloot, die in de Rijp getrouw! waren, geheten Maarten Pauwels en Willem Jansz, dien ik beide zeer wel gekent heb, bewelke beide Mr. Timmer, luiden van Schepen te maken waren, en daar na zijnden in de Rijp verscheiden Mr. Timmer luiden van Schepen te maken gekomen, die het Ambagt geieert hebben, als Oebrandt Jacobsz. Koevens, Arent Hagens, Aris Sentes, Dirk Schouts, Fredrik Schouts, Meindert Jacobs, Jacob Willemsz., Arent Jansz Prins, Jan Prinsen, Kees Jan, ende meer andere; zo dat daar in de Rijp verscheidemaa! achtien of twin tig Haring buizen op een voor jaar gemaakt zijn tegen Kerst- tijt ende Pinksteren. Voorts wat aangaat de Buis vaart of Haringvangst, is nu nog tegenwoordig zeer sterk in de Rijp; het welke een van de prin cipale ende beste neering in Hol land is, die men zonder zwarig- heit ende bekomering doen mag. De Haring wert met de zegen des Heeren uit Zee gehaalt, daar men geen voor en geeft, waar mede veel menschen haar broot winnen, het zij Timmerluiden, Lijndraaiers, Kuiper, Hekelaars, Spinders ende Breiders, ende meer andere. Ende dat meer is, zo wert de Haring in veel Landen verscheept en weggevoert, daar de Coop- vaardij Schepen mede haar vr3gt aan verdienen in zomma, alst alle gezegt is, zo is de Coop- vaardijvaart en Haringvangst het principaalste welvaren in Holland. Alzo dat de inwoonders van de Rijp zeer naarstig ende Kloek zijn om haar broot te winnen en om haar huls voor te staan, het welke men met Qodes hulpe met eeren wel doen mag. Van het Raadhuis in de Rijp. Het raadhuis van de Rijp, het welke gebouwt en getimmert is, omtrent agtien jaren geleden, waarvan ik Jan Adriaansz. Leeg water het bestek, de teekeningen en model gemaakt heb; en Sij- men Jacobsz. van de Rijp heeft den Mr. Timmerman daer van geweest en Ariaan Claasz. van Muljdenwas.de Mr. Metzelaar. Ik zal hier ook op stellen, wie den eerslen daer van geleit heeft Als men schreef zestien hondert en dertig jaar. Den zes en twin tigsten Auguslis en ook daer naer. Is in de Rijp gestigt een Raadhuis (zo men zien kan). Tot gerijf van Ingezeten, en vreemde Man. Hier bij stel ik ook deze memory met een. Dat Pieter Stevens Bosch geleit heeft den eersten steen. Doen hij oud was (ik zal 't u verklaren) Tweemaal vier ende nog twee jaren. Van de Kruis Kerk. De nieuwe Kruiskerk, met het Choor en den middel toren daar op, is gestigt en getimmert in in 't jaar 1635, waar van Sijmen Jacobsz. mede den Mr, Timmer man geweest is, Claasz. Jacobsz. Coster de Broeder van Sijmen Jacobsz. was den Mr. Metzelaar waar van Jacob Sijmes, de soon van Sijmen Jacobsz. den eersten steen geleit heeft, welke voorsr kerk opgemaakt is in't jaar 1638. Nu volgt van den verschrikkelij ke Brant in de Rijp voorgevallen op den 6 Januari des Jaars 1654. Zijnde van het opkomen van de Rijp bij Jan Adriaansz. Leeg water bescnreven, hoe en wat manieren dat het van een onno zel beginsel geworden is tot een heerlijk vermaart Dorp in aanzien als ook in der daad (zo veel belangt de Nering, Rijkdom, Rederij en handel ter Zee) ver scheiden steden in Holland, en andere plaatzen overtreffende zo zal de zaak vereijschen, dat wij hier bij stellen en in 't kort verhalen, den schielijken en on- verwagten val die 't zelve heer lijke magtige Dorp in eenen nagt over gekomen is, namelijk lus- 6 en 7 Januari, des Jaars 1654 ende dat door een schrikkelijken brant en zelizamen brant welks gelijken weinig gehoort of ge zien is. Ende om hier van wat ooening te doen, zoo zullen wij het Historisch van 't begin tot des einde, voor zooveel ons be kent is. Het is zulks dat deze heerlijke plaats omsingelt, en hier en daar bezaait is met verscheiden Wint- molens, inzonderheit zulke die de Hennip kloppen, met stam pers daer toegestelt welke Hennip alzo zacht geklopt, geheekelt en toebereit zijnde, niet alleen hier te Land getrokken en gebruikt, maar ook in andere verre gele gen Landschappen gestuert en verzonden wordt, zulks dat dit een treffelijke handel en neering in deze plaats veroorzaekt. Een van deze Molens of Hen nip kloppers was gelegen aan de Zuidweslzijde van 't Dorp, verre genoeg buiten alle appa- rentie van perijkel op gemeene tijden, 't zij in stil weder of ook matige winden, 't welk men in zulken geval lichtelijk zoude kon- nen geblust en voorkomen heb ben. Dan het beliefde God van wiens hant wij alle geluk en on geluk moeten opnemen, dat hij opstaan, des avonds op den 6 Januari voorzeit, zo grooten en vervaarlijken storm uit den West zuit Westen, dat verscheiden Molens en onder anderen dezen voorzeijden Hennipklopper, zon der vang door de vang liepen; MARKT PURMERENÖ - Fabriekskaas f 0.Rijksmerk f 0. Boerenkaas f 0.Rijksmerk f 17.50 Boter t 1.30—f 1.33. Kippeneieren f 3.f 3.50. Eendeneieren f 2.25. Vette koelen f 0.34—f 0.63 p. K.g. Vette varkens f 0.3S f 0.41 p. K.g. COOP. CENTRALE EIERYEILINÖ rURMERENI) R.A. Hotel Paradijs Afdeellng EIEREN. Aanvoer Prijs 55000 Eendeneieren f 1.85f 2.55 Broedeleren f 3.40 f 3.90 60050 Kippeneieren 115000 Totaal 70 - 80 Kg. f 3,80—4.30 65—66 3.25—3.35 63-64 3.20-3 30 60—62 3.10—3.25 58-59 3.05—3.15 56—57 3.3.10 53—55 2.80-3 50—52 2.70—2.80 45—49 2.25-2.70 KAASBEU liS. Dinsdag 25 Aug. 1936. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 18 partijen, wegende plm. 61.000 K.G. Handel matig Hoogste prijst 17 per 100pond LICHT OP voor AUTO's en RIJWIELEN Week van 29 Aug. t m BSept. '3G Zaterdag 8.24 uur Zondag 8.22 Maandag 8.20 Dinsdag 8.17 Woensdag 8.15 Donderdag 8.13 Vrijdag 8.10 Zaterdag 8.08 daar toe veel hielp de onlangs gepractizeerde Inventie van hou ten bordan langs de Molen roe den gehegt, om 't oplichten en slaan van de zeilen te vermeijden. Den wint dan gevat heb bende op dezen Molen roede, met de voorzegde borden be kleedt gaf zulken geweldigen vlucht, dat er geen houwen nog stellen aan was, nog geen mid del om de omlopende Molen wieken te stutten zulks dat om trent ter half elf uuren des avonds den brant daarin quam en alzo de zelve Molen vervult was met menigte van Hennip bosschen, tot haar handwerk en neering dienende, zo gaf dat zulken ope ratie in die ligte materie dat de zelve brandende bossen, gedre ven door den geweldigen wint, in de lucht vlogen als fakkels over 't gehele Dorp; ende alzo het meerendeel van de huizen gedekt waren met Riet, de wan den en gevels van hout, zo heeft de brant ligtelijk de zelve hul zen aangegrepen; en voor eerst wiert een Buert huizen aangetast die wei naast de voorgezegde Henr.ip Molen gelegen was, loo- pende voorts deze brant voorde de wind af, onsleekende een ge- heele rest huizen aan de Zuit zijde van de kerk, waar onder mede aan kooien geleid wierd, het predik Huis der Doops-ge- zinden, ende volgens ook al het getimmer dat er gelegen was op het Oost-einde van 't Dorp be zuiden de Vaart die van de Beem- sterdijk af tot den Middeldam is strekkende. Wordt vervolgd. KOOPT BIJ HEN, DIE IN DIT BLAD ADVERTEEREN

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1936 | | pagina 4