I l&o SPORiriiEüWS. winteraardappelen, Voer geeu ongepasteuri- saerde zuivelproducten bij de heerschende mond en klauwzeer epidemie. Waar het mond- en klauwzeer In Noord-Holland op het oogen- blik vrij sterk heerscht, meenen wij er goed aan te doen, te waarschuwen tegen het gebruik van ongepasleuriseerde zuivel producten. Zeer veie veehouders zijn gewend hiervan gebruik te maken bij hei opfokken en mes ten van varkens, terwijl ons ge bleken is, dat velen nu in twijfel verkeeren of zij al of niet door zullen blijven gaan met het bij voeren van ongepasteuriseerde wei. Om deze twijfel op te hef fen zullen wij het navolgende ïneedeelen. Wat het besmettings gevaar via afvalproducten der "I'iS.'ï'elfabriek betrefi, vonden wij de navolgende gegevens. In 1911 deden zich aanvanke lijk in het Oosten van het land enkele gevallen van Mond- en Klauwzeer voor, waarvan sommi ge tot vrij belangrijke uitbreiding aanleiding gaven, die voor een groot deel werden toegeschreven aan zuivelfabrieken die ongepas teuriseerde producten afleverden. Zoo werd toen in Groningen de uitbreiding VOORAL toegeschre ven aan de karnemelk, afkomstig van de zuivelfabriek te Hoog kerk. lil Gelderland, waar reeds enkele sporadische gevallen voor kwamen, werd den 15 April de Zuivelfabriek Groot-Azewijn, ge meente Bergh, besmet, met het gevolg, dal binnen enkele dagen het mond- en klauwzeer er op 17 boerderijen uitbrak, in Wach- tum zag men iets dergelijks, één geval werd daar waargenomen, spoedig gevolgd door 7 anderen. Daartegenover stond toen het geval te Etnmen, ook hier werd besmette melk aan de zuivelfa briek geleverd, dit bleef echter tot ÉÉN geval beperkt, deze fa- briekPASTEURlSEERDE GOED. Hoewel de deskundigen nu bij het snelle uitbreken van het mond- en klauwzeer in zeer vele landen in Europa meer en meer tot het inzicht zijn gekomen dat de smetstof practisch ten alle tijde op de bedrijven aanwezig is, en dat door onbekende oor zaken van buitenaf een plotse ling uitbreken wordt veroorzaakt, meenen wij op grond van het bovenstaande wel tot het advies te mogen komen, orn zoolang als het mond- en klauwzeer heerscht, geen ONGEPASTEURISEERDE zuiveldroducten te vervoeren. De groote moeilijkheid is evenwel, de weipasteurisalie, welke, naar ons bekend is, slechts bij één fabriek in N.H. geschiedt. Pas- teurisatie, gedurende eenige mi nuten bij 85° C., schijnt voldoen de te zijn. Ondermelk moet ge pasteuriseerd worden en biedt dus geen besmettingsgevaar. Kar nemelk In eveneens ongevaarlijk, _-- '-fOo- trien ervan overtuigd is, dat de room wordt gepasteuri seerd. Waar wei gratis wordt teruggeleverd en ondermelk moet worden betaald 1.25 cent per K.g.) maakt het gebruik hiervan de voerkosten hooger. De finan- cieele nadeelen van mond- en klauwzeer overtreffen evenwel zeer spoedig de hoogere voer kosten. Het bezwaar blijft natuur lijk, dat ook bij het voeren van gepasteuriseerde zuivelproducten de dieren langs andere wegen besmet kunnen worden en dit dus geen garantie biedt dat ze niet ziek worden. Het is hier enkel een kwestie van vermin dering van besmettingskans. Hoewel het gebruik van het gemengde meel in de laatste ja ren zeer is toegenomen, zijn er toch nog vele veehouders, die hier niet toe over gaan, omdat zij hiertegen dikwijls verschillen de bezwaren hebben. Heel vaak wordt door deze veehouders al leen graanmeel naast wei gevoerd. Waar de resultaten van het voe ren van alleen graanmeel naast water zeer tegen vallen, advise ren wij dezen veehouders zich tot het Veevoeder Bureau te wen den om een eenvoudige samen stelling, geschikt om zelf Ie mengen. Ook denke men er aan, dat de meeste N.H. varkensvoe dermengsels zijn bestemd om naast wei gevoerd te worden en niet passen naast ondermelk. Naast ondermelk kan men met enkel graanmeel volstaan. leder inwoner van N.H die advies wenscht omtrent veevoe deraangelegenheden kon zich tot het Veevoederbureau wenden, dat geheel gratis adviezen verstrekt. Het Noordhollandsch Veevoederbureau Landbouwhuis Alkmaar ü.S.Y.-Nieuws. Zondag jl. trok GSV 1, verge zeld van een flink aantal sup porters, naar Edam om aldaar EVC 111 te ontmoeten. Om 12 uur werd onder leiding van den heer Honingh begonnen. Het bleek al spoedig, dat E zich niet direct gewonnen gaf, want al gauw kwam het G-doel in gevaar. Na 10 minuten spelen brak de E-midvoor goed door en met een zuiver schot gaf hij zijn ploeg de leiding, welke echter var. korte duur was. want bij een vrije schop liet de kee per de bal uit zijn handen vallen en de stand was gelijk. Na 25 minuten wist E weer de leiding te nemen, maar nog voor de rust had G weer gelijk gemaakt. Na de rust bleek al spoedig, dat G meer reserve-kracht had, dan E, want na 10 minuten nam G de leiding, om die tot 5—2 op te voeren. Nu kwam E weer geweldig opzetten en wist nog maals te scoren. G gaf daar di rect goed antwoord op en wist uit een goede aanval de voor sprong weer te vergrooten. 2 minuten voor het einde kreeg E nog een penalty te nemen, die zij benutten om de stand op 6—3 te brengen, waarmede ook het einde kwam, zoodat G weer 2 puntjes rijker naar huis ging. GSV II speelde in Alkmaar tegen Alkmaar IV en verloor met 11-0. Voor Zondag zijn vastgesteld: GSV li-DTS III om 11 uur GSV l Kwadljk 1 om 1.30 uur. Vooral de laatste wedstrijd kan spannend worden, daar beide clubs nog ongeslagen zijn. Groen zwarten, zet je beste beentje voor, en probeer de puntjes thuis te houden. Supporters, moedigt uw club op sportieve wijze aan. P.P.C. A.Y.Y.-Nieuws. Wij moeten ver teruggaan in de voetbalhistorie van AVV, om een resultaat te vinden, dat ge lijk staat met de schitterende punlenoogst van Zondag. Van de vier gespeelde wedstrijden wer den er drie gewonnen, terwijl éen wedsirijd onbeslist eindigde. De groote strijd Grootscher mer 1AVV 1 leverde een pun tenverdeling op, nl. 1 1. Hel is tijdens deze wedstrijd geble ken, dat Grootschermer op eigen terrein een moelijk te overwinnen tegenstander is. Vooral haar ver dediging is van goed gehalte. In de eerste helft heeft onze ploeg de vrij sterke wind in de rug en bestookt dan ook her- haaldeijk de vijandelijke veste. Vil ten wordt echter te zwaar be waakt om gevaarlijk te zijn. Door een misverstand in de overigens goed sluitende AVV-verdediging brengt G de stand op 1 0. AVV is niet bij machte om voor de rust de partijen op gelijken voet te brengen. In de tweede helft hetzelfde speelbeeld, thans met Grootschermer in den aanval, doch eveneens zonder resultaat. Met een keurige kopbal scoort Middelkoop voor AVV. 1 1. Op vallend veel werk werd verricht door D. Klinkhamer, die een gave partij speelde. Een woord van lof mag eveneens gelden voor den veteraan Kieft, die weer vele blijken gaf van z'n vroegere kunnen. Het einde kwam met onver anderde star.d. Het was een „zware" wedstrijd, die echter geen onregelmatigheden oplever de. AVV 11 versloeg Purmerland 1 na een spannende strijd met 1—0, welk doelpunt in de tweede helft door Oost werd gescoord. Bij AVV stond onder de lat, de veteraan de Vries, die weer op een goede wedstrijd kan te rugzien. In de middenlinie be- heerschte de Moes de situatie weer volkomen, goed bijgestaan door G. Kroon. De vroegere ster van Purmerland, Lust, stelde da nig teleur. AVV III behaalde eveneens een overwinning en wel op Water gang II met 3 1. Verschillende oud-spelers, als de Vries, van der Stelt, Koster en G. Visser vertolkten nog een heel goede partij. Onze adsp. ten slotte versloe gen na een heel interressanten wedsirijd de Purmerstein b-adsp. met 21. Een minuut na den aanvang doelpuntte de kleine Visser. Tot de rust bleef de stand 1 0. Met een keurig schot bracht de jeugdige van Kluijve den stand op 2—0. Kort voor het einde zag Purmerstein haar harde werken met een doelpunt beloond. 2 1 Voor Zondag a.s. P.P.C. B.li.O.-Nieuws. De uitslagen van de op 10 October gespeelde wedstrijden zijn: Reo I—SEW 1 4—3, ReoII SEW II 0-3, Alw. Forward 111 Reo III 2-4. Dat de training van de spelers van Reo 1 niet verloren is ge weest, bewijst thans reeds na de drie eerste wedstrijden der Competitie. Vooral wat de wed strijd van Zondag jl. betreft, heeft Reo 1 een partij voetbal gespeeld, waaraan menig eerste klasser de handen vol zou hebben. Want SEW 1 uit Nib- bixwoud, die de gast was aan de Zuiddtjk, beschikt over een achterhoede zooals er In onze afdeling niet één is. En het heeft er dan ook gespannen van het begin tot de laatste minuut. Vooral toen in de laatste mi nuut onze eminente mldvoor het winnende doelpunt scoorde, was het, of de overvolle tribune werd afgebroken. Het geheel was een middag om niet gauw te vergeten. Het geheele elftal, niet éen uitgesloten, (zelfs de jongste, de linksbuiten, die pas 17 jaar is), hebben zich tol het laatste toe geheel gegeven. Reo II valt het in de 2e klas se reserve nog niet mee, maar jongens dat wordt steeds beter en wie weet, handhaven jullie je er nog wel. Moed houden hoor! Reo lil kwam meteen mooie4-2 overwinning thuis van Hoorn. A.s. Zondag gaan Reo I en II naar Hoogwoud om hun krachten te melen met Stormvogels I en 11. Vertrek bus half 12. Vanwege de vischwedstrijd gaan er 5 spelers TE KOOP: puik beste f 1,25 per 70 pond. J. BEETS, Wormerweg 16 Beemsfer. van Reo 1 meteen luxe auto om 1 uur weg. Supporters die nog mee willen, moeten er bijtijds bij zijn, zich op te geven, want anders is er geen ruimte meer in de bus. Reo lil speelt thuis aan den Zuiddijk om half 3 en krijgt West-Friezen II op bezoek. Zondagavond a.s. de feestavond van Reo voor leden, Donateurs en genoodigden. De alom bekende humorist Peperkamp van Uitgeest zal op treden. De a-Jr moeten naar Purmerend en de b-Jr naar llpendam. De Sportverslaggever „Y.Y. firoolscltermer". Onder groote belangstelling vond Zondagmiddag de wedstrijd Grootschermer I—de Rijp 1 plaats. En wij kunnen er gerust dadelijk aan toevoegen, wel spannend, maar niet mooi. De zenuwen speelden zoo'n groote rol, dat er van mooi voetbal geen sprake was. Maar het mooiste was toch maar weer, dat er geen verkeerd woord of iets van dien aard viel. Zoowel binnen als buiten de lijnen ging alles prachtig, dank zij de goede leiding van den heer Vel Over de wedstrijd het volgen de. Als om half twee wordt be gonnen, hebben beide ploegen Invallers. Grootschermer had een nieuwe linksbinnen, die een zeer goeden indruk heeft gemaakt. Alles wordt over links gespeeld, maar Jess brengt er weer niet veel van terecht. Heusch Evert, je bent veel te bang. Er ont breekt je nu eenmaal alle vecht lust. Het gaat niet meer zooals verleden jaar. Met de rust is de stand 1—0 voor de zwartwitten, door goed tactisch doorloopen van Kuyn, toen de keeper miste. Na de rust maakt de Rijp ge lijk en van nu af aan beheerscht Grootschermer vrijwel het ge heele spel. Maar wat zij ook probeert, steeds vindt zij een roodblauwe muur voor het vijan delijke doel. Hulb en Cas werken als paar den. Vooral laatsgenoemde is geweldig in actie. Overal ziet men zijn „roode kuif" opduiken, maar alles tevergeefs. Als de scheidsrechter het ein de fluit, hebben de partijen de puntjes eerlijk verdeeld. Grootschermer bezet thans met vijf punten de derde plaats en heeft daarmee toch wel genoeg bewezen in deze zware tweede klasse op haar plaats te zijn. Voor Zondag a.s, hebben de eerste elftalspelers rust. Het tweede moet om 10 uur te Alkmaar spelen tegenSpoorvogels. Jongens daar kunnen jullie een puntje vandaan halen. Als je nu eens volledig heen gaat, kan dat best. Verder bieden wij, namens leden en bestuur, onzen eminenten doelverdediger J. de Boer, en G. Roemer, onze hartelijke ge- lukwenschen aan met hun voor genomen huwelijk. Jan, het spijt ons geducht, dat je de zwartwit te gelederen gaat verlaten, maar wij zullen steeds een mooie her innering aan je blijven houden, met het ongeslagen kampioen schap van verleden jaar, waar Gré jou en ons zoo vele malen vergezelde. Jan en Gré, moge het je in je nieuwe omgeving en werkkring goedgaan. D.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1937 | | pagina 4