Nutsspaarbank De sterrei Voor de ontwikkelingsclub te de Rijp sprak de heer D. Koning uit Laren (N.H.) een drietal avon den over: 1 De invloed van de sterren; 2 Het verband van de sterrenhemel en de godsdiensten 3 Het individu onder invloed van de sterren. De eerste avond werd besleed aan de bouw van ons zonnestel sel en die van ons melkwegstel sel, het zonnepad en de Dieren riem. Als we onze zon voorstel len als een bal met een middel lijn van 109 cm, dan vinden we 100 m verder onze Aarde als een knikkertje van één cm en Pluto 5 km verder. De ruimte in de Kosmos is enorm. De grootst bekende snelheid is die van het licht, dat van de Zon tot de aarde 8 minuien nodig heeft en Plnto pos na 6 uur 16 minuten bereikt. Om onze naaste buurzon te bereiken heeft ons zonlicht 4 jaar nodig. Een melk wegstelsel heeft een doorsnee van 13.000 lichtjaren en twee melkwegstelsels liggen op een afstand van 800,000 lichtjaren. Het beeld daarvan, zoals dat zich nu aan ons voordoet, is het beeld van dat stelsel, zoals het 800.000 jaren geleden was Al zou het toen plotseling geheel verdwenen zijn, dan zouden we het nu nog kunnen zien, voor het laatst. Zo zien we alles aan de hemel in een verleden tijd, zonder dat we ons bewust zijn van deze betekenissen. De tweede avond begon de spreker met de mededeling, dat de leef tijd van de Aarde door de geo logen wordt geschat op lVamil- lard jaar. Er is dus ook ai heel sprake van dierlijk en menselijk leven. En vanaf ;de tijd dat de mens zichzelf bewust werd, is hij gaan denken over zijn be staan, afkomst, toekomst, over de Schepping en de Kracht, die de Schepping onderhoudt. Dat is in de eerste plaats de Zon, die in de gedaante van Zonnegod dan ook in alle tijden en op alle plaatsen wordt vereerd. We herkennen deze zonnegoden aan hun geboortedag, 25 December. Dit is het geval met Agni in indië, met Mithars in Perzië, met Osiris in Egypte, met Adonis, Bacchus, Apollo, Mann en Boed dha. Zij doen water veranderen in wijn (in de drijven) en ver menigvuldigen het brood (graan). Het teken Leo van de Dieren riem is het teken van de Zonne god en doordat onze Dierenriem dezelfde is als bij de oude Isra ëlieten herkennen we de zonne goden in het O.T. ook aan de leeuwen, die ze beheersen. Sim- son (is gelijk de Zon) verslaat de leeuw, evenals Hercules bij de grieken; Daniël is onbevreesd tussen de leeuwen, enz. Ze ge nezen ziekten, iets dat in onze dagen weer veel meer wordt er kend, door de toepassing van zonnebaden. (Prof. Rollier kent aan de zon een grote genees krachtige werking toe. Als ner gens ter wereld gebruikt hij de zon om er beenderen-tuberculose mee te genezen.) Ook de planeten worden als goden vereerd. Bij de Hebreërs als: Michaël, Oabriël, Uriël, Se- phariël, Raphaël enzy bij de Romeinen als: Mecurius, Venus, Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptunus, Pluto, enz. Onze aarde staat als godin Gea in deze rij. Het Christendom heeft deze na men niet veranderd, evenmin als die van de dagen der week. Naast Mozes treedt Jezua op, die het werk van Mozes over neemt en het volk van Is-ra-ël (Ik-zon-god) in het heilige land zal brengen. Uit deze Jozua-fl- guur is de Jezus-(grieks voor Jozua)flguur ontstaan. De eerste Christelijke literatuur is ontstaan in 40—100 van onze jaartelling en men heeft daarin heel wat gebruikt van andere godsdiensten. Men vergelijke maar eens de „ktuiswoorden" bij de 22ste Psalm van David. Men moet ook in deze dingen geen historie wil len zien. maar dichterlijke gods dienst. Aan de vier „evangelisten" werden vier „vaste" tekens van de Dierenriem toegevoegd: aan Lncas de Stier, aan Marcus de Leeuw, aan Johannes de Adelaar, en aan Mattlieus de Waterman. Deze tekens gebruikten de egyp- tenaren o.a. reeds voor hun sphinxen, die het achterlijf van de Stier hadden, de voorpoten van de leeuw, de vleugels van de Waterman. De „Openbaring van Johannes" is als geheel een sterrekundig boek, evenals Ezechiël, en in de bekende apocalyptiese ruiters herkennen we de tekens van de DiereriemLibra (de Weegschaal) Scorpio (mei het zwaard), Sagit- tarius (met de boog) en Capri- cornus (met de zeis) Hoe een mens individueel on der de invloed van de sterren staat, liet de spreker de derde avond zien, aan de hand van horoscopen van allerlei bekende en onbekende mensen. Ons lot staat onder de sterren, of we ze goden noemen of niet. Zelfs als Dreyfus vijf jaar onschuldig ge straft wordt, dan geeft zijn ho roscoop daar een duidelijke ver klaring voor. te Beemster Lid van den Ned. Spaarbankbond Kantoor geopend: Maandag: van 9—4 uur Dinsdag: 3—4 en van 6Vs—8Va uur Woensdag: 8—4 uur Donderdag: 9—4 Vrijdag: 9—4 en van 61/»—81/: uur Zaterdag: 9—1 uur DINSDAG te PURMEREND (Koemarkt no. 6) van 81/»—12Vj uur. SPORTNIEUWS. A.Y.Y. -Nieuws. Het is volbracht. OP het wit besneeuwde speelveld te Broek in Waterland is AVV erin ge slaagd definitief beslag te leggen op het fel begeerde afdeelings- kampioenschap. Het is de be kroning geweest van een zware competitiestrijd, die echter glo rieus door AVV is gewonnen. Zestien wedstrijden zijn ge speeld. Dertien maal trad ons eerste elftal als overwinnaar uit het strijdperk, twee maal werd gelijk gespeeld en slechts één maai moest In Krommenie de meerdere worden erkend. Ziedaar het schitterende resultaat van hei gepasseerde voetbalseizoen waaruit al heel duidelijk de su perioriteit van AVV i is geble ken. Wij brengen daarom vanaf deze plaats allereerst onze feli citatie aan de spelers, die er voor gezorgd hebben dat de AVV- kleuren zoo succesvol zijn ver dedigd. Wij nemen geen spelers apart maar brengen allen, zonder uitzondering voor hun mooie sportieve prestatie, in deze com petitie is het bewijs geleverd, dnt er in AVV een uitstekende clubgeest heerscht, terwijl de groote eendracht onder de spelers veel heeft bijdragen tot dit mooie succes. In de tweede plaats komt zeker het actieve bestuur en de elftalcommissie een woord van lof toe voor de wijze waarop zij steeds met onverflauwden ijver haar leden heeft bijgestaan om hen tot datgene te brengen wat thans bereikt is. Ook de supporters mogen we echter niet vergeten, want de moreele steun, die van hen uitgaat is voor de spelers van meer waarde dan men vermoedt. Grooter dan ooit is dan nu de kans om te komen tot de eerste klasse der NHVB. Wij hopen, dat de eventueele promotiewed strijden eveneens gunstig mogen verloopen, opdat AVV I volgend jaar als eerste klasser opnieuw de strijd zal aanbinden. De laatste voetbalmiddag heeft veel contrasteerende momenten gebracht. Sport lief en leed ston den hier tegenover elkaar. Aller eerst werden door onzen voorzitter in 't bijzijn van slechts enkelen, bloemen gelegd op het graf van den onlangs op het voetbal veld zoo tragisch om het leven gebomen Broek in Waterland speler Scholten. Ook werd voor den aanvang der wedstrijd een minuut stilte in acht genomen uit piëteit voor den overledene. Onder de meest ongunstige weersomstandigheden vond de wedstrijd plaats. Tot twee maal moest het spel worden onder broken wegens den feilen sneeuw storm. Broek in Waterland gaf enorm partij en 10 minuten voor het einde was de stand 2—2, nadat AVV reeds met 2—0 had voorgestaan. Het begon er nog somber uit te zien, doch het was tenslotte Bouman, die aan alle onzekerheid een einde bracht, doordat hij met een kopbal an dermaal AVV de leiding gaf, waarmee hij het kampioenschap tot een voldongen feit maakte. 3—2. U itbundige vreugde heersch- te er bij al, wat met AVV mee leefde, en in feeststemming aan vaardden de twee volle bussen de terugweg. Bij aankomst in de Rijp wachtte een groote ver rassing. Ons populaire fanfare corps stond gereed om de kam pioenen een waardige ontvangst te bereiden. Met volle muziek ging het in triomph door het dorp waar een ieder meeleefde met het succes van „onze" voet ballers. Hieronder volgt het kampioens elftal [Houtman! H. Visser F. Klompmaker W. Visser D. Klinkhamer K. de Moes P. Bakker A. Middelveld J. Middelkoop E. Vilten] [R. Bouman Res. P. Langerijs. AVV 111 moest zich met een 4—4 uitslag tevreden stellen, na dat het een 4—1 voorsprong had weten te bereiken tegen Kwadijk li. Al met al een dag, welke in de annalen van AVV kan worden opgeschreven als een der meest succesvolle. Voor Zondag: de Rijp a—Beemster a 11.30 u. de Rijp 111—Beemster II 2 u. P.P.C. „Y.Y. firootschrmer". Het was erg stil in het zwart- wittenkamp. Door het slechte weer gingen de vastgestelde wedstrijden niet door, en hadden alle spelers vrijaf. Voor Zondag staat er voor het eerste een zwa re uitwedstrijd op het program ma. Dan gaat de reis naarllpen- dam. Thuis won Grootschermer met 4—3, zoodat wij met een gelijk spel erg tevreden kunnen zijn. Het kan best, want llpen- pendam is ook niet zóó sterk, als eerst verwacht werd. De wedstrijd begint om half twee, dus dan zijn wij weer op tijd terug. Het tweede heeft rust, zoodat de mannen van Freek knikkeren kunnen, als zij willen. Met de feestavond gaat het de goede kan tweer op. Er wordt door de feestcommissie, onder leiding van J. Stekelbos erg hard gewerkt om alles voor elkaar te brengen. We kunnen niet nala ten om langs dezen weg alle leden aan te sporen om ook een handje mee te helpen om het mooie doel te bereiken. Als jul lie allemaal aanpakken, dan kan het niet anders of 6 Maart wordt weer een dag waar wij allen met genoegen op terug kunnen zien. D. Dit let Reo-kanp Alvorens ik mijn Reo-overzicht begin, wil ik eerst onze zuster vereniging AVV gelukwenschen met het behaalde kampioenschap van haar eerste elftal. En veel geluk toewenschen met de a.s. promotiewedstrijden. Dan hoop ik, dat Reo dit goede voorbeeld zal volgen en ook spoedig den eretitel binnenhaalt. Daar 'het Reo-terrein Zondag jl. was afgekeurd is er niet éen elftal in het veld geweest. En hel weer was Zondag van dien aard, dat het maar gelukkig was, dat er niet gespeeld behoefde te worden. En nu a.s. Zondag Reo 11 speelt in Grootebroek tegen Union II om half een. Verirek auto's 11 uur. Thuis wisten onze jongens te winnen en willen ze op de onderste plaats staan, dan dient er zeker gewonnen te wor den. Ze spelen de volgende week uit in Venhuizen en dan nog een thuiswedstrijd tegen WW. Reo III, dat thans stevig aan de kop slaat, moet a.s. Zondag zijn zwaarste uitwedstrijd spelen en wel te Zwaagtegen West-Friezen 11. Als onze jongens deze klip weten te omzeilen, dan maken ze heel veel kans voor het Kampioen schap. Maar Jaap met zijn man nen zuilen de ernst van dit alles wel inzien. En we rekenen er op, dat jullie met een overwinning thuis komen. Reo A speelt allen thuis om 1 uur en krijgt St Jan b op be zoek. We hadden nog een thuiswed strijd aangevraagd voor ons eer ste, maar ik ben bang, dat we we geen succes hebben, wel vermeldt het voorloopige pro gramma de volgende week: RaoI-EVEI; Reo IIISparta III en Valken II—Reo II. In verband met de spannende wedstrijd West-Friezen II—Reo III zal er, bij genoegzame deelname van de supporters, een bus rij den. Vertrek 1.30 uur. Kosten 50 cent. De Sportverslaggever fi.S.Y.-Nie«ws. Door terreinafkeuring is de wedstrijd Spoorvogels I—GSV II niet doorgaan. De wedstrijd GSV I—EVC lil werd van bonds- wege afgelast. Voor Zondag staat de wed strijd GSV II—Oudorp II op het programma. Aanvang 1.30 uur op het GSV-terrein. Naar wij vernamen heeft AVV I jl. Zondag door een 3—2 over winning op Broek in Waterland het kampioenschap van de 2e klasse behaald. Onze felicitatie. A.s. Zondag zal GSV haar jaarlijksche feestavond houden in café van den heer van der Oord te West-Graftdljk. Naar het programma te beoordeelen. belooft het een gezellige avond te worden. Verzuim niet deze avond bij te wonen. Aanvang 7 30 uur. Na afloop bal met attractie's. Muziek van de band onder lei ding van den heer G. Hop. P.P.C.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1938 | | pagina 4