JSP^) R T NI E U W S. Dit het Reo-kamp Zoo zijn we dan weer aan het eind gekomen van de Competi tie, evenals van de promotie en degradatie. Het afgeloopen seizoen is voor Reol een groot succes geworden. Dat heett een schitterende com petitie achter den rug en stond fier aan den kop. Toen kwamen de promotiewedstrijden, en, wat zelfs de vurigste Reo-supporter niet had kunnen droomen, is toch werkelijkheid geworden Im mers HSV en WW moesten met Reo kampen om twee plaatsen in de eerste klas. En Reo wist met succes in 4 promptiewed- strijden ongeslagen te blijven. 3 keer werd gewonnen, 1 ge lijk, alzoo 7 punten, 17 doelpun ten voor en 6 tegen. En zoo zal ons eerste de vol gende competitie in de eerste klasse uitkomen. Naast het goede spel, wat onze mannen in deze wedstrijden hebben te zien ge geven, heeft er ook steeds 'n goede orde geheerscht en kunnen spe lers, evenals bestuur en elftal commissie, tevreden zijn. Als dit ook in de toekomst zoo blijft, dan weet ik zeker, dat we nog eens in den IVCB zuilen komen, wat toch zeker ons aller bedoe ling is. Volgende week zullen we de andere elftallen eens onder de loupe nemen en willen nog even een terugblik werpen op den af geloopen Zondag. Ofschoon HSV er alles op ge zet heeft, revanche te nemen op de smadelijke nederlaag in de Rijp, wisten onze jongens weder om te winnen en wel met 3—1. HSV speelde stukken beter dan in de Rijp en na de rust waren ze een tijdlang in de meerder heid maar tot doelpunten wisten ze het niet te brengen. Nu moet gezegd worden, dat onze voor hoede in die periode ongenaak baar was en zoowel de backs als de keeper waren niet te pas- seeren. Ook onze voorhoede heeft niet stilgezeten daar ze NOG 2 doelpunten maakte, waarvan de de één een zuivere goal was, doch niet door den scheidsrech ter toegekend werd. Een goede 100 supporters uit de Rijp waren getuige van deze meer spannen- den dan fraaien wedstrijd. Als de spelers nu dezen zomer eiken Woensdag avond blijven trainen en Zondags zoo min mogelijk wedstrijden dan gaan we ook de volgende Competitie met een gerust hart tegemoet. A.s. Zondag komen PSCK I en II op bezoek bij Reo II en III. Om 1 uur Reo III—PSCK II en daarna Reo II—PSCK I. De Sportverslaggever „Y.Y. Grootschermer". Zondag speelde ons tweede elftal tegen het tweede van „Graft- dljk" en won zeer verdiend met 8—3. Het is voor de vereeniging een gerustelling, dat er zulke goede reserve's aanwezig zijn. Wij zullen ditmaal geen persoon lijke vermeldingen maken. De groote teleurstelling van dezen dag was wel het niet-op- komen van de Graftdijker .Oud jes". Toch hopen we, dat „uit stel geen afstel" worden zal, daarvoor zijn dergelijke ontmoe tingen te prettig. Voor Zondag staat er weer een uitwedstrijd op het program ma. Dan gaat het Grootschermer „Zomerelftal" naar Knollendam om daar tegen een dito-combina tie uit te komen. Aan een voor spelling zullen wij ons maar niet wagen. Toch kunnen zulke par tijtjes spannend zijn, als er maar met lust aangepakt en gespeeld wordt. Daarom jongens pakt al len flink aan en houdt de zwart witte kleuren hoog. Maar sportief! D. i.Y.Y.-Nienws. Eerst Vrijdagavond was het officieel vastgesteld, dat een ont moeting tusschen twee veteranen elftalten zou plaats vinden. Het is evenwel niet gemakkelijk om 22 „oud gedienden" bereid te vinden om de voetbalschoenen nog eens aan te trekken. Niet dat men niet graag nog eens bin nen de krijtlijnen wil staan, verre van dat, doch het meerendeel ziet met angst en beven de Maandag en Dinsdag tegemoet daar het een bekend verschijnsel is, dat de spieren na de wedstrijd de eerste paar dagen niet meer nor maal functionneeren. De bewe gingsvrijheid is in ieder geval zeer beperkt. Er blijven er ech ter ook genoeg over, die on danks alle ongerief na afloop, zich onmiddellijk bereid verkla ren hun medewerking te verlee- nen. En zoo stonden dan ook Zondag weer twee ploegen, aan gevuld met enkele jongeren, te genover elkaar, om den strijd aan te binden. De wedstrijd, die beter ge noemd kon worden: een klucht in twee bedrijven, stond onder leiding van scheidsrechter Middel koop, die het met de spelregels gelukkig niet zoo precies nam. De eerste aanvallen zijn voor de „Blauwen", die onder de be zielende aanvoering stonden van de Rijke. Na ongeveer een kwar tier spelens opent Kieft met een scherp schot de score. 1—0. Dit is evenwel voor de „Witten"het sein om er een schepje op te doen en al spoedig moet de be kende doelverdediger Zomerdijk zwichten voor een hard schot van de Jongh Cz., waardoor de stand 1 1 werd. Deze linksbui ten heeft er blijkbaar de smaak van te pakken gekregen, want nog twee maal verdwijnt het leer in de touwen door zeer goe de schoten. De stand wordt zelfs tot 4—1 opgevoerd, doch dan is de beurt aan de „Blauwe" ploeg die de spanning er in houdt door twee maal een doelpunt te scoren. Spoedig hierna is hel rust. Na de thee en de deskundige massage, volgt een zeer verma kelijke tweede helft. Het publiek heeft genoten van de vele prach tige spelmomenten en mislukte rennen, om maar te zwijgen van de „angstige", adembeklemmen de momenten voor het „Witte" doel. Vijftien, zestien spelers op een kluwen in het strafschopge bied, was een heel gewoon ver schijnsel. Het duel Kieft—Visser eindigde echter onbeslist. Tol vergrootte de spanning door de „Witte" doelman met een goed schot opnieuw te passeeren. 5—5. Middelveld nam echter wraak en rende in z'n eentje op Zomerdijk af en de stand was 6—5 voor de „Witten". Zoo zegevierde de ploeg van captain Visser al dient ge zegd te worden, dat de blauwe ploeg de sterkste was. Dit kan ook niet anders als men bedenkt, dat in de voorhoede een Haas en'n Kieft naast elkaar stonden en bovendien nog een broer van den scheidsrechter. Een revanche wedstrijd zal wel over enkele weken plaatsvinden. P.P.C. Wandtlsporl-Nieuws Zondag jl. maakten de heeren de Moes, Langerljs en nog eeni- ge anderen een trainingswandel tocht naar Purmerend. in den tijd van 3 uur 10 min. had men heen en teruggelopen. A.s. Zondag nemen de heeren deel aan de wandeltocht door het mooie Bosplan van Amster- pam, georganiseerd door de W. S.V. „Frankendael". Men deelt ons mede, dat deelgenomen wordt aan de 30 km-tocht. Het traject gaat door het Bosplan, langs de Bosbaan, Schiphol enz. Niemand zal er spijt van heb ben, als hij er aan deelneemt. De inschrijvingskosten bedragen 65 ct. Bij inschrijving aan de start wordt dit bedrag verhoogd met 10 cent. Tevens wijzen we nog op de 26 Juni as. te houden wandel tochten over 70 en 30 km, ge organiseerd door de Wandelsport- vereeeniging „De Vechtkanters" te Maarsen' Dit, met zorg uitge kozen parcours, gaat hoofdzake lijk langs de Loodsrechtsche Plassen. Volgende week hier over meer. Wandelt U ook eens mee? TIP. Bet 23s congres van do federatie van Arbeiders Esperantisten In Leeuwarden vond gedurende de Pinksteren het 28e Congres plaats van de Fed. van Arb. Esp. in „De Harmo nie". Aan de vooravond van het Congres ging het begroetingsfeest vooraf. Een 800-tal aanwezigen was getuige van een keurig en in de puntjes uitge voerd programma. Medewerking ver leenden o.m. de N.A.S.B. en de Ka- mermuziekvereeniging. Alleraardigst was de opening door een fries kinder- paar in natioale klederdracht, dat de begroeting in vlot Esperanto uitsprak, onder grote bijval van het publiek. Wat verder te genieten viel van dans en spel en zang, was uitermate goed verzorgd en getuigde van een oefening en voorbereiding, die aller - wege bewondering opwekten. Het tooneelstukje „Door Esperanto tot Verbroedering" ontlokte aan menig oog een traan en vertolkte een der mogelijkheden, waardoor Esperanto de mensen uit verschillende landen nader tot elkaar kan brengen, ook al blijkt dat dan juist wel heel duidelijk als de volken uit de verschillende landen als vijanden in de oorlog te genover elkaar staan. De ontknooping, dat de franse soldaat een duitse sol daat gedood had, die later zijn vriend en esperanto-correspondent bleek te zijn en na jaren door de familie van zijn, door hem gedode vriend, toch als vriend werd opgenomen, bracht een ieder tot ontroering. 's Zondagmorgens werd het Congres officieel door B. en W. van de stad Leeuwarden in de Prinsentuin ontvan gen. Wethouder G. Botke sprak de Congresgangers toe. De voorzitter van de Federatie, Faulhaber, antwoordde hierop met enkele treffende opmer kingen betreffende het nut van Espe ranto. De eerste congreszitting werd .hoofd zakelijk gewijd aan de openingsreds, uitgesproken door den heer Faulhaber en de begroetingen uit binnen- en buitenland. Vele begroetingsbrieven getuigden van een algemeen medele ven in het werk van de Federatie. Er waren brieven ontvangen o.a. vanN.V.V., S.D.AP. gewest Friesland, Comm. „Hulp aan Spanje", Jongeren Vredes Actie, V.A.R.A., De Algemene Bond van Handels en Kantoorbedien den, Ned. Verg. tot Afsch. van Alco- houdende Dranken, A.J.C., I.T.F., N.A.S.B.. P.A.S., e.v.a. uit het binnen land. Ook was om. een schrijven ont vangen van den heer J. v. Andel, In specteur der Lycea en den heer IJzer man, secr. van de Soc. Dem. Tweede Kamerfractie. Buitenlandse begroetingen werden ontvangen van de arbeiders esperanto vereenigingen uit Denemarken, Zwe den, Engeland, België, Joegoslavië, Tsechoslowakije en Finlandbenevens van de intern, esp. organisatie I.E.L., „Popola Fronto" uit,Spanje e.a. Vervolgens spraken verschillende sprs., o.a. een hoofdbestuurder van de Che- migrafenbond, spraken het Congres in het Esperanto toe. Prof. Glück sprak namens de tsechische en de heer Dupuin namens de franse espe rantisten het Congres toe, terwijl de vertegenwoordiger van S.A.T. (de Wereldbond van Arb. Esperantisten), de heer Wels, die internationale ge voelens van vriendschap namens zijn organisatie vertolkte en het Congres een goed succes toewenste. Vervolgens spraken nog velen namens zusteror ganisaties en namens verschillende plaatselijke vereenigingen. In totaal waren 128 vereenigingen vertegen woordigd; aanwezig waren 380 deel nemers. De verslagen werden zonder stem- MARKT PURMEREND - Kleine Boerenkaas f 0.f 21. Volvette kaas met Rjjksmerk f 24.50 Boter f 1.23.—f 1.31 Kippeneieren f 3.10f 3.50. Eendeneieren f 2.50. Vette koeien f 0.63—f 0.72 p. K.g. Vette varkens f 0.46—f 0.50 p. K.g. C00P. CENTRALE EIER VEILING PURMEREND U.A.^ Hotel Paradijs. Afdeeling EIEREN. Aanvoer Prijs 100000 Eendeneieren f 2.60f 2.75 Broedeieren f 0.f 0.— 00000 Kippeneieren 190000 Totaal 70-80 Kg. f 0.0.- 65—66 3.35—3.40 63-64 m 3.25-3.35 60—62 3.20-3.25 58-59 3.10—3 20 56-57 w 3.05-3.15 53—55 3.3.10 50—52 m w 00.— 45—49 m 0.0 KAASBEURS. Dinsdag 14 Juni 1938. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 19 partijen, wegende plm. 76.000 K.Q. Handel vlug. Hoogste prijs f 19.50 per 100 pond ming onder algeheele bijval goedge keurd. Daarna werden de congresvoorstel- len behandeld. Een levendige, op hoog peil staande gedachtenwisseling ken merkte dit congres. Als belangrijke besluiten kunnen wij memoreeren,het benoemen van een commissie, die tot taak heeft, de boekendienst van de Federatie tot een meer zelfstandig be drijf te maken, zonder nochtans zijn doelstelling aan te tasten. Herziening van Apeldoornse Reso lutie" zal, voorzover het afdelingen betreft, aangesloten bij een vakver eniging, onder ogen worden gezien. Een tweetal leden, die het initiatief van hun organisatie voor de uitgave van een Esperanto kinderkrant in hun positie als comité-leden misbruikten en, nadat zij op enkele punten geen overeenstemming met het Fed. bestuur eonden krijgen verkrijgen, zelf waren overgegaan tot uitgave van deze kin derkrant, moeten helaas, nadat geble ken was, dat zij zich niet bij de con- gresbesluiten zouden neerlegen, wor den geroyeerd wegens tegenorganisa- torische handelingen. Besloten werd tot het instellen van kindergroepen, aangesloten bij de Fede ratie als adsplrantleden. Aan de wens om op gemakkelijke wjjze studiemateriaal ter beschikking te stellen aan leden met lage inkomens, zal worden tegemoet gekomen. Omtrent examens en leermateriaal ontstond een levendige discussie. Gestreefd aal werden, in samenwerking met de andere Espe- ranto-organisaties, door middel van het comité „Esperanto by het Onderwijs", waarbij ook verschillende onderwijzers- osganieaties zijn aangesloten, Esperanto op de scholen in te voeren. In het bestuur kwam enige wijziging. De heer Faulhaber. die reeds jaren als voorzitter in het bestuur zitting had, wenste wegens gezondheidsredenen een bescheidener plaats en werd als 2e voor zitter gekozen. In zijn plaats kwam als voorzitter de heer A. Veen, terwijl Mr. J. Mannoury (nieuw bestuurslid) geko zen werd als secretaris. Uitgezonderd de heer Vrees, die zich wegens omstandig heden niet meer herkiesbaar stelde, wer den de overige bestuurleden herkozen. Als nieuwe bestuurder werd ook de heer J. Pouli toegevoegd. De heer W. F. Kruit werd als penningmeester gekozen, nadat hij deze functie als plaatsvervanger reeds enige tijd vervuld had, Tot slot werd een resolutie met alge mene Stemmen aangenomen, welks in houd culumineeede in de besprekingen van het congres en aanvangt met de opwekking tot eendiachtig samenwerken in de organisatie, als het instituut, dat op doeltreffende wijze de verbreiding van het Esperante bevordert. Zonder de Esperanto-organisaties zou het Esperan to, ondanks al zijn waardevolle eigen schappen, zich niet zo kunnen verbreiden. Met klem wordt opgekomen tegen onjuis te voorlichting door een zekere Etpe- ranto-organisatie, ten nadele van de Federatie, waardoor reeds verkregen re sultaten dreigen verloren te gaan. Het volgend congres zai in Arnhem worden gehouden. Daar de proef, om het Congres op Pinkster te houden, niet meer de steun van het Congres had, zal dit wederom op Pasen plaats vinden. De Federatie kan terugzien op een welgeslaagd Congres, dat zonder twijfel zijn vruchten zowel in als bulten de or ganisatie zal dragen.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1938 | | pagina 4