Uw Studieboeken en Leermiddelen Ondertrouwkaarten Boekhandel G. J. Hoogcarspel ACCURAAT OMCAANDE LEVERING DOOR Beemster Algemeens Vergadering ran het Historiech Genootschap „Jan Adriaeasz. Leeghwater" Bovengenoemd Historisch Ge nootschap kwam Zaterdag 6 Aug. jl., des middags half twee in al- gemeene vergadering bijeen. De voorz., de heer W. Porte, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer K. Ruyterman, Hauwert, vertegenwoordiger van hetHistorisch Genootschap „West- Friesland"; den heer KI. Oort- gijsen, Den Helder, van het Historisch Genootschap „De Kop van Noordholland"; het Dage- ljjksch Bestuur van de Gemeen te Beemster en het Polderbestuur. Voorts bracht hij dank aan mej. J. Bom, den heeren D. Nobel en M. Hemmer, dat zij hun welwil lende medewerking hebben wil len geven aan dezen middag. Spr. releveerde voorts wat in dit beteekenisvolie jaar is ge schied. 2000 personen hebben het Museum bezocht. De interesse voor Genootschap en Museum is groot. Hij wees op de laatste aanwinst, nl. een portret van Wouter Sluis, aangeboden door zijn kleindochter, mw. Visser te Wormer. Het bestuur constateert een groeiende belangstelling voor eigen omgeving. Het wil vreem delingen de polderschoonheid bij brengen, ook middels het Maand blad „De Schouwschuit". Het streeft naar samenwerking der diverse genootschappen in de omgeving, om Noordholland meer bekendheid te geven. Hierna zongen de aanwezigen het le couplet van het Beemster- lled. Na de opening werden de no tulen door den secretaris, den heer G. Köhne, gelezen. Deze notulen werden goedgekeurd. De voorz. dankte den secretaris. Het jaarverslag van den heer G. Köhne was op de van hem be kende wijze samengesteld. Het verveelde niemand naar dit inte ressante verslag te luisteren. Breedvoerig besprak hij de ge schiedenis van het Museum. Het Museum is een groot suc ces I Het aantal leden bedroeg per 1 Januari '37 57. Thans was dit aantal 87. Een dankbaar applaus had hij aan het einde van zijn verslag in ontvangst te nemen. Het jaar verslag werd goedgekeurd. De heer W. Porte dankte hem namens de aanwezigen voor zijn keurig jaarverslag. Hierna was het woord aan den verslaggever van financieële com missie (bestaande uit de heeren W. Molenaar en J Bakker). In een uitgebreid verslag deel de hij mede, dat de financiën goed beheerd werden door den penningmeester, den heer P. Zee man (wegens militairen dienst niet aanwezig). Een kleine op merking werd door de Commis sie gemaakt over de wijze van speciflceeren. De voorz. dankte hem en de commissie in haar geheel voor de accuratesse, waarmee zij haar taak opgevat heeft. Met de op merking zal zeker rekening ge houden worden, zei spr. Voorts deelde hij mede, dat, terwijl men overging tot de ver kiezing van een voorzitter, de heeren Oortgljsen, en Slooten uit Noordschermer, een tentoonstel ling zullen arrangeeren van oude gegevens, (biljetten boeken, platen, kaarten, enz.) omtrent de Beem ster enz. Zoo zagen we een num mer van de Alkmaarsche Courant, waarin de ondergang van de „Lutine" bij Terschelling in 1797 stond vermeld. In die tijd had men nog geen „Karimata", anders behoefde men thans niet te bag- verzorgdworden,vooriedereinrichtingyan onderwijs (Firma Eisma) DE RIJP Telefoon 1 geren. Het „goud" (het toover- woord van alle tijden) was er wel I De heer W. Porte werd met 22 (algemeene) stemmen tot voor zitter herkozen. Hij verklaarde zijn herbenoeming te aanvaarden en dankte voor het vertrouwen in hem gesteld. Hij loofde voorts de idee van de heeren Oortgij- sen en Slooten om deze tentoon stelling samen te stellen. Met belangstelling werden de verschillende waardevolle zaken bekeken en onderling besproken. „Maartje uit de Biemster", met de kap op natuurlijk, gaf ook blijk van haar belangstelling en maakte zich met andere dames in de pauze verdienstelijk met theeschenken. Na afloop van de pauze werd door den voorz. het woord aan mejuffrouw J. Bom gegeven. Mejuffrouw Bom declameerde gedichten van Adema van Schel- tema en anderen en bij haar 2e optreden eigen werk. Wij vermoeden, dat er voor haar een toekomst zal zijn weggelegd, ook wat betreft eigen werk. Hier waren belangrijke zinnen tot mooie gedichten gevormd. De heer D. Nobel wist, toen hij ging vertellen uit de Beem- ster-Geschiedenis, de leden al direct te boeien. Hij noemde enkele West-Friesche- en Beem- uitdrukkingen, en er ontstond al spoedig een levendige discussie over de beteekenis dezer uitdruk kingen, als klooken, gnokken, hachten. Hierna hoorden we van den heer Nobel een interessante le zing aan, over de „geschiedenis van de Beemster fen tijde van de Fransche overheersching". De lezing werd onder groote stilte aangehoord. De heer W. Porte dankte na mens allen den heer Nobel zeer voor het gebodene. Na den heer Nobel trad de heer M. Hemmer op. Hij deelde mede, dat hij iets zou voorlezen uit „Het laatste Kwartier", het laatst verschenen boek van mevrouw Visser-Roo- sendaal. De waardevolle en toch zoo eenvoudige gezegden in dit boek, wist de heer Hemmer voor ons te doen leven. Kleur te geven aan dingen, waar door velen welhaast overheen gelezen wordt. Dit gedeelte van den middag was ook heel mooi. De heer Hemmer is een begaafd causeur. Tot slot gaf hij „De Ballade van den Boer" van Weremeus Buning. Hij weet de gevoelens van den auteur in dit dichtwerk goed weer te geven. Hij declameerde alsof hjj zelf de auteur was. De hr Slooten noemde hierna in aansluiting op de Baliade een hem bekend opschrift achter op een boerenwagen. Mejuffrouw Bom declameerde na den heer Hemmer eigen werk. Hierover schreven we reeds. Het was heel mooi. De heer Porte dankte allen zeer, èn mejuffrouw Bom èn den den heer Nobel èn den heer Hemmer. Burgemeester Kikkert, het woord verkrijgende, heeft genoten van dezen middag. Grooten dank brengt hij aan mejuffrouw Bom, voor wat zij ons allen dezen middag gebracht heeft. Voorts zei spr, dat de woning, door hem bewoond, weer denaam, „Middelwljck" zal dragen. De heer G. Köhne, de ijverige se cretaris, heeft uigezocht, dat deze woning de vroegere buitenplaats „Middelwljck" is. De naam „Middelwljck" is mede met goed vinden van de Wethouders boven spr. woning geplaatst. (Applaus). Spr. gaf verder een beschou wing over de vroegere jaarmark ten, waarbij niet alleen het kolf spel, doch ook het kaatsspel werd beoefend, zooals het in Friesland nog steeds gespeeld wordt. Spr. bracht dank namens het Gemeentebestuur,voor wat het Genootschap reeds heeft bereikt, en hoopte dat het Bestuur zijn taak zal kunnen blijven volhou den. De voorz. dankte den burge meester voor zijn waardeerende woorden. De heer Ruyterman bevestigde wat burgemeester Kikkert zei over het vroegere kaatsen in West-Friesland Hij verklaarde tevens, dat het woord „hachten" „niet aansprakelijk stellen" betee- kent. Voorts ried hij een ieder aan het proefschrift van den heer Dr. Anth. Kieft te lezen, daar dit mede de taal in onze omgeving beschrijft. Verder deelde hij me de, dat de heer Anth. Kieft Sr. in het bezit is van een foto van een molen aan het Rijper Gang. Deze foto wordt welwillend be schikbaar gesteld voor reproduc tie ten dienste van het Beemster Museum. Ten slotte wekte hij als secretaris van het Historisch Genootschap „West-Friesland" alle genoot schappen in Noordholland op tot samenwerking en wees voorts op de algemeene vergadering te Enkhulzen op 24 Augustus a.s. De voorz. dankte den heer Ruyterman, en het Genootschap zal gaarne het aanbod van den heer Kieft, betreffende de molen foto, accepteeren. De heer K. Oortgljsen, dankte als secretaris van „De Kop van Noordholland" voor de vriende lijke uitnoodiging. Het bestuur had er gaarne gebruik van ge maakt. Spr. heeft genoten van deze mooie middag. Hij wees o.a. ook op de belangrijkheid van nauwe samenwerking opdat zooveel mogelijk bewaard zal kunnen blijven. De voorz. dankte den heer Oortgljsen voor het medeleven van zijn Genootschap. Spr. ging over tot sluiten van de vergadering Hij dankte nogmaals allen voor alles, wat zij gedaan hebben, de ze middag zoo goed te doen slagen. Spr. wees op de spreuk van Jan Adriaensz. Leeghwater: en medewerke, om nagel spijker of bout aan dit schip te slaen". Bij het borstbeeld van dezen knappen molenmaker en droog- legger werd ter vereeuwiging een foto van het gezelschap gemaakt. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte redactie, Mogen we een weinig plaats ruimte in uw veelgelezen blad benutten voor onze mooie Floralia en Huisvlijtvereeniging. Bij voorbaat onzen dank. De tijd van de Floraüa-tentoon- stelling begint te naderen. De spanning komt er al meer en meer in bij de leden. Alle mogelijke zorg wordt aan de planten besteed, zoodat we hopen,datdejury een moeilijke keuze zal hebben bij het toeken nen van de prijzen. Bij deze prijzen, die geëtaleerd zullen worden in éen der plaat selijke winkels, zijn ditmaal wel bijzondere. De wisselbeker van den heer Admiraal, verder heeft de Kunst- meslfabriek „Pokon" een groote bronzen medaille beschikbaar ge steld. Enfin, éen dezer dagen wor den de prijzen uitgestald. Voor huisvlijt wordt toch ze ker door vele jongens een scheep je gemaakt van een klomp Keurig opgetuigd! Er zijn prijzen voor. Verder zal een heel mooie at tractie aanwezig zijn, waarover we, naar we hopen, in het vol gend nummer enkele regels zul len mogen schrijven. Er wordt met bescheiden mid delen getracht een gezellige feest avond samen te stellen, met als het kan een bal met attracties. Het Bestuur. MARKT PURMEREND - Kleine Boerenkaas f 0.f 21.— Volvette kaas met Rijksmerk f 24.50 Boter t 1.18.—f 1.33 Kippeneieren f 3.50f 3.90. Eendeneieren f 2.80. Vette koeien f 0.64—f 0.73 p. K.g. Vette varkens f 0.54—f 0.56 p. K.g. COOP. CENTRALE EIERYEILING PURMEREND B.A. Hotel Paradijs. Afdeeling EIEREN. Aanvoer Prijs 40000 Eendeneieren 1 2.75—f 2.90 Broedeieren f 0.f 0.— 65000 Kippeneieren 05000 Totaal 70-80 Kg. f 0.0— 65-66 4—,4.10 63-64 3.90-4.- 60—62 3.60-3.95 58-59 3.60-3.75 56 -57 3.65-3.55 53-55 - 3.50-3.60 50—52 3.25-3.50 40-49 2.25-3.20 Drukkerij G. J. HOOGCARSPEL

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1938 | | pagina 4