Reparaties (vervolg van pagina 1) De belangrijke veranderingen, wel ke bij de verschillende gelegenheden plaats vonden, bestond uit het leggen of verwijderen van het groene kleed op of van de tafel en verder uit de gelaatsuitdrukkingen van het perso- Deze stond bij een Raadsvergade ring ernstig, bij het smeden van den huwelijksband vriendelijk Kwamen de administratieve bescheiden op tafel dan stond de gelaatsuitdrukking be- denkelük door den grooten toevloed van circulaires en voorschriften met de daaraan verbonden problemen, welke uit de stand, waar de Ministers zete- len toevloeien. Thans, nu de gemeente-secretaris beneden in een aangenaam vertrek is gehuisvest, kan alles een normaal ver- '°Een belangrijke verbetering is te vens een brandvrij archief, dat temeer waarde heeft, omdat deze gemeente nog vele oude archiefstukken uit pl.m. 'bn het kieine rechthuisje van Noord schermer is de burgemeesterskamer en het arrestantenlokaal gevestigd. "Voorts is de gemeente nog een hecht dienstgebouw rijker geworden, waarvan de heeren Molenaar en de Geus uitvoerders zijn. Mede uit architectonisch oogpunt bekeken, is er een fraai geheel verkre gen en ik dank hierbij nogmaals allen de hiertoe in eenigerlei mate (de pers en hen die voor de aankleeding van het gebouw in meerdere of mindere mate iets hebben geofferd, zeker niet te vergeten) hebben medegewerkt. Zou ik dan thans U mijnheer de Commissaris mogen verzoeken liet ge- bouwtje officieel te willen openen? De officieele opening Baron Roëll dankte voor de vrien delijke uitnoodiging en voldeed gaar ne aan het verzoek om deze plech tigheid te vervullen en hij was ver heugd, dat de belangstelling voor t nieuwe raadhuis zoo groot was, het raadhuis, dat thans een zoo geheel ander aspect heeft gekregen, dan zoo als spr. het zoo vaak had bezocht. Thans heeft Zuid- en Noordschermer een waardigen zetel voor zijn bestuur, terwijl de beide rechtshuizen zijn be houden gebleven en voorts stemt het tot voldoening, dat dit alles kon ge schieden zonder bovenmatige kosten Wel is er een „gebruikelijke" over schrijding van de begroting, maar zij is niet buitengewoon groot en spr wilde nu wel reeds mededeelen, dat er bij de Prov. Staten een voorstel zal komen, dat de provincie ook van dit bedrag haar aandeel zal betalen. Spr. was ervan overtuigd, dat deze nieuwe, waardige zetel voor het ge meentebestuur zal leiden tot gedegen besluiten in het belang van de gemeen te. Het zal den burgemeester nu ge makkelijker vallen om voort te gaan met zijn werk in het belang van den bloei der gemeente en het personeel zal hem daarin ongetwijfeld met vreugde bijstaan. Met een „Moge Zuid- en Noord schermer nog meenig jaar toenemen- den groei en bloei tegemoet gaan" verklaarde spr. het nieuwe raadhuis .officieel geopend. Verschillende genoodigden brachten hun gelukwenschen over van hun gemeente, enz. De heer Klaver getuigde, dat het gemeentebestuur van Alkmaar met buitengewone belangstelling het her stel van het historische raadhuis heeft gevolgd. Jammer is het, dat de bur gemeester door ambtsbezigheden (mi litaire zaken) niet persoonlijk aan wezig kon zijn om van deze belang stellen te doen blijken. Namens het stadsbestuur bood spr. gelukwenschen aan. Burgemeester van Staveren van Graft en De Rijp sprak mede namens de ambtgenooten uit de omgeving, die evenals spr. met groote belangstelling de werkzaamheden hadden gevolgd en zich erover verheugden, dat de com missaris der Koningin de openings plechtigheid had willen verrichten. Persoonlijk had spr. zeer veel inte resse voor de restauratiewerkzaamhe den, omdat nu naast de gemeenten Graft, De Rijp en Jisp de gemeente Zuid- en Noordschermer een mooi his torisch, zeer bezienswaardig raadhuis heeft verkregen. Het trio van dorpen in Noordholland, da? deswege veel bezoekers uit verschillende streken mocht ontvangen, is uitgegroeid tot een kwartet. Spr. heette nummer vier hartelijk welkom en hoopte in aller belang dat de vriendschappelijke ver houding met de buurtgemeenten be waard zal blijven. Namens deze bood spr. hartelijke gelukwenschen aan met den zoo bij uitstek geslaagden ver bouw. .Tusschen den heer mr. A. Koelma, gemeente-secretaris van Alkmaar, en burgemeester Kolb bestaat intusschen nog een vriendschappelijke band, van ouderen datum nog dan van diens werkzaamheid op het Alkmaarsche stadhuis, n.1. nog dateerend uit den tijd, toen de heer Kolb in Dordrecht onder spr.'s leiding de eerste schre den zette op het pad der gemeente administratie. Ter herinnering daar aan bood mr A. Koelma een teekening aan van het oude Dordtsche stad huis. De heer C. Kramer Glynis sprak een gelukwensch uit namens het be stuur van den polder Schermer. Spr. uitte den wensch, dat in het nieuwe, schoone geheel de belangen van ge meente en polder nog des te beter zullen kunnen worden behartigd. Ds. Brinkerink sprak namens de burgerij en noemde het voor de ge meente een gelukkigen dag, dat het nieuwe, verbouwde raadhuis kon worden geopend. Spr. is verheugd, thans tegenover dit fraaie gebouw tje te wonen, zooals hij eertijds woon de naast het eveneens zoo fraaie raadhuis van Graft. Spr. zag terug op den tijd van voorheen en roemde dan wat er nu tot stand is gekomen, hopende dat hst zal beantwoorden aan de verwachtingen en dat er veel zegen van zal uitgaan en de gemeen teraad in zijn nieuwe tehuis eendrach tig zal samenwerken ten bate van het algemeen belang, met terzijdestelling van het eigen belang. Spr. besluit: ik heb gezien, dat u de rechte man op de rechte plaats bent aan het hoofd deze gemeente, ik hoop dat u hier nog lang zult zijn. Mevr. Slooten-Smit gevoelde zich als geboren in Zuid- en Noordscher mer gelukkig, dat het initiatief tot den verbouw uitging van de gemeente zelf. Die verbouw was inderdaad zeer noodig en zij was de regeêring en de provincie dankbaar voor den geboden steun, zonder welken nooit uitvoering zou kunnen zijn gegeven aan de plan nen. Velen, die aanvankelijk sceptisch tegenover het plan hadden gestaan, zijn nu opgetogen, verzekerde spreek ster, den burgemeester dank brengend voor zijn voortvarendheid. Spr. sprak voorts over de opricht- ting van het comité ter aanbieding van gebrandschilderde ramen voor het gebouw, waarvoor terstond van alle zijden medewerking werd verleend. Dan sprak zij nog over de totstand koming van de burgemeesterswoning waardoor ook al weer de gemeente in aanzien won. De heer Schot zei, dat hij vooral op financieele gronden zich had ver zet tegen het plan, maar, gezien wat er is tot stand 'gekomen, verheugde 1 hij zich daarover in het belang van de burgerij. Hij hoopte nu maar, dat de kosten haar niet al te zwaar zul- I len drukken. Ir. Kok wilde breken met de ge woonte, dat een architect zwijgt als een door hem uitgevoerd bouwwerk gereed is gekomen. Hier achtte hij zich verplicht een woord te zeggen tot dank voor de groote belangstel ling, welke het werk van alle zijden had ondervonden. Meerdere oude ge bouwen had spr. reeds gerestaureerd, maar een werk, zooals hier is uitge voerd, had hij nog niet eerder onder handen gehad: het afbreken van een oud gebouw en het weer opbouwen naast een ander historisch gebouw en dan beide tezamen vereenigen en het geheel in den ouden trant her stellen. Daarbij moest worden gelet op uitbreiding, zoodat er een ruimfe beschikbaar zou komen voor archief ten dienste van gemeente, kerk- en polderbestuur. Spr. roemde de en thousiaste samenwerking der burge rij, welke vooral bleek uit het aan bieden van geschenken: de gebrand schilderde ramen voor de raadszaal, de blauwe borden en de andere oude voorwerpen, die alle tezamen het in terieur tot één geheel maken. Samen met den heer Bogtman had spr. de twee gebrandschilderde ramen in de nieuwe burgemeesterskamer aange bracht, hij hoopte dat ze zouden wor den aanvaard. Voorts bood spr. den burgemeester een gastenboek aan, fraai gebonden, waarin, naar hij hoop* te, tal van bezoekers ook in de toe komst hun naam zouden willen plaatsen. De Commissaris zette als eerste zijn naam. Wethouder Posch dacht terug aan den tijd, toen hier burgemeester was de heer de Boer, nu een dertigtal ja ren geleden. Deze had reeds een ern stig verval in het raadhuis geconsta teerd, maar van herstel kon niets ko men. Daarom was spr. terstond vóór de plannen van burgemeester Kolb geweest, want niemand wist beter dan hijzelf hoe noodig de kans om op een voor de gemeente goedkoope wij ze een mooi gebouw te krijgen. Daar om was het zoo goed geweest, dat ddi gemeente had teruggekocht helt eertijds door burgemeester de Boer aan een turfschipper verkochte rechts- huisje, een verkoop die geschiedde, ondanks veler afkeuring, omdat „de gemeente het ding niet noodig had en er het onderhoud maar van moest dragen." N^i kon dat oude rechts- huisje, dank zij dat terugkoopen, ach ter het historische raadhuis worden geplaatst en daarmede één geheel uit maken. Spr. hoopte, dat de heer Kolb tot heil van de gemeente en tot ver hooging van eigen geluk nóg vele ja ren zal mogen werken in de thans in dat oude gebouwtje ingerichte bur gemeesterskamer. De burgemeester, die alle sprekers na hun complimentatie in korte spee ches had gedankt voor hun vriende lijke woorden, noodigde hierop alle aanwezigen uit om in de naastlig gende openbare school eenige verver- schingen te gebruiken, welke werden geserveerd door drie jonge dames in Oud-Hollandsch Costuum met de mooie Noord-Hollandsche kap daarbij op. Hierna maakte het gezelschap zich op zich te vereenigen in de tooneel- zaal van het Café van Truijen, ten einde daarin gebruik te maken van de uitgebreide koffietafel, welke door het Gemeentebestuur werd aangebo den. Er heerschte tijdens dit noenmaal een prettige stemming. De Commissaris der Koningin, ba ron Roëll was het niet mogelijk tot het einde te blijven. Hij sprak nogmaals zijn waardee ring uit over het verkregen resultaat en prees de gelukkige gedachte van burgemeester Kolb, die gekomen was met zijn trait d'union-plan, zooals nu werkelijkheid geworden is. Na de lunch begaven allen zich nog maals naar het raadhuis, waarvan de vlag op echt Oud-Hollandsche manier uit de deur van de bovenverdieping was gestoken. Velen wierpen een blik op de nieu we ambtswoning tegenover het Café van Truijen. Het dorp is inderdaad zeer in aanzien gestegen door deze fraaie gebouwen. We hebben bewondering voor allen, die dit raadhuis en rechtshuisje in volle glorie hebben doen herrijzen. Met schouwen, blauwe borden, ko peren kronen, doofpotten, driepootta fels, antieke lantaarns, prachtige an tieken kasten, de fraaie gevelsteen met de haringbun erop, gebrandschil derde ramen, is het een juweeltje van historische schoonheid geworden, waarop het dorp en zijn wijde omge ving trots kan zijn. Het zal een genot zijn in deze rus tige grootsche sfeer raadsverslagen te maken! Gemeente Zuid- en Noordschermer, geluk er mee tot in lengte van jaren. - MARKT PURMEREND - Kleine Boerenkaas f 0.f 20. Volvette kaas met Ryksmerk f 23.50 Boter f 1.30—f 1.36 Kippeneieren f 3.30—f 3.60. Eendeneieren f 2.50. Vette koeien f 0.64—f 0.70 p. K.g. Vette varkens f 0.45—f 0.47 p. K.g. COOP. CENTRALE EIERYEILINO PURMEREND tf.A. Aanvoer 93000 Eendeneieren 95000 Kippeneieren Prijs f 2.60—f 2.70 f 3.05—f 3.50 KAASBEURS. Dinsdag 20 Juni 1939. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 21 partijen, wegende pim. 88.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 17.—per lOOpond LICHT OP Toor AÜTO's en RIJWIELEN Van 21 Juni t|m I Juli '39 Zaterdag 9.51 uur Zondag 9.54 Maandag 9.54 Dinsdag 9.54 Woensdag 9 54 Donderdag 9.54 Vrijdag 9.53 Zaterdag 9 53 SPORTNIEUWS. Dit het Reo-kamp Reo I—Constantius I 4- ln een schitterend gespeelde wedstrijd is Reo's kans om te promoveeren aanmerkelijk geste gen Weten Dirk en zijn mannen a.s. Zondag gelijk te spelen dan zijn ze definitief ivcBers. Het kan, maar dan hetzelfde enthousiasme als Zondag jl. Le den denkt ook deze week aan de wenken, die verleden week door den trainer zijn gegeven, gegeven Ik weet dat jullie er wat voor over hebben en zelf niets liever wenschen dan de volgende com petitie in de ivcb te spelen. Nu, we hebben Zondag gezien dat jullie de kunst verstaat om doel punten te maken. Want alle vier waren van prima gehalte. Als het in Amsterdam weerzoo gaat en de middenlinie en ach terhoede is ook weer zoo actief, kunnen we Zondagavond ook in de Rijp een ivcBer begroeten. En het clublokaal zal dan te klein zijn om alle Reo enthousiasten Ie ontvangen om bij de huldi ging van onze Kampioenen tegen woordig te zijn. Het is dan ook de bedoeling, als we a.s. Zondag gepromoveerd zijn tot ivCBer, 's avonds om 8 uur bijeen komen in het clublo kaal, waar naast spelers en Be stuur alle supporters verwacht worden. Hier onder volgt nog een kort overzicht van de eerste promo tie-wedstrijd. Voordat de wedstrijd begon bood een Bestuurslid van Con stantius bloemen aan in verband met het behaalde kampioenschap. Reo wint de toss en direct gaan de gasten ten aanval De eerste 10 minuten hebben ze dan ook het beste van het spel en onze achterhoede krijgt al direct werk. Ze weten zich echter flink te handhaven en eenige corners le veren niets op. Dan zijn de ze nuwen wat gezakt en gaat onze voorhoede goed gestuwd door de middenlinie er vandoor, doch succes blijft voorloopig uit. Pas na 20 minuten weet onze mid- voor die vandaag in kampioens- vorm is, op keurige wijze Reo de leiding te geven. Dit doelpunt geeft onze jongens meer zelfver trouwen en we krijgen tot de rust een mooi partijtje voetbal te zien. Wat dan ook nog met 2 doelpunten beloond wordt res pectievelijk door den midvoor en 1. binnen gescoord. Alzoo hadden de onzen met de rust een prach tige 3 0 voorsprong. Ook na de rust was Reo meest al In den aanval, en doordat de gasten het veel te mooi willen doen, om succes te hebben, kre gen ze niet eens een tegenpunt. En Reo's midvoor daarentegen scoorde nog een vierde doelpunt wat zeker een juweelje kon ge noemd worden. Dan denken we dat Wim achter het net moet visschen doch het harde schot wordt door de lat gekeerd. Het laatste kwartier wordt kalm ge speeld en men kan zien, dat beide partijen wat vermoeid raken Alzoo komt het einde met een 4—0 uitslag. Constantius is een mooie ploeg en uiterst sportief. De leiding was heel goed. Reo 2 speelde 0—0 gelijk te gen wbsv en won hiermede een mooie lauwertak. De Soortverslaggever worden goed, vlug en onder garantie uitge voerd 1 Boekhandel G. J. Hoogcarspel

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1939 | | pagina 4