voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noordschermer, Beemster en Omstreken Hutsspaarbank te Baemster Zaterdag X «Juli Abonnementsgeld le halfjaar 1939. No. 39751 No. 1469 1939 RIJ P E R NIEUWS- ei ADVERTENTIEBLAD Abonnementsprijs - 30 cent per drie maanden - franco p. p. f 1.60 per jaar plas iacBSiokostea Rosse nummers 3 cent Blectriscbe Drukkerij O. JHoogcarspel (Fa. Eisma) - De Rijp Tilefooe 1. - Poitnkoiiif 39751 Advertentieprijs ■7 cent per gewonen regel bij abonnement reductie Inzending tot_Donderdags VERSCHIJNT WEKELIJKS - PFIEDIK.BE UFt TEN De Fïljp Ned. Hervormde Gem. s Morgen8 10 uur Ds. W. A. Kastein Doopsgezinde Gem. geen dienst Ev. LuthersotLe Gem. s Morgens 101 uur de Heer B. Henning Evangelist te Beemster 1 uur Zondagschool. Gereform. Gemeente s Morgens 10.30 uur en 's Middags 3 uur Leesdienst. Graft Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. Noordeinde van Oraft geen dienst Ned. Hervormde Gem. Oost-Qraftdijk dienst te West-Graftdijk. West-Oraftdijk s Morgens 10 uur Ds. J. E. Loysen Doopsgezinde Gem. Oost-Qraftdijk s Morgens 10 uur Ds. P. Keuning Zuld-Sohermer geen dienst Driehulzen geen dienst Groot-Sohermer s Morgens 10 uur Ds. J. L. Brinkerink De Rijp Bedankt als raadslid Naar we vernemen, heeft de heer Chr. Ramkema per 23 Juni jl. bedankt als lid van den raad onzer gemeente. Opvolger op de lijst van de Burger Kiesvereeniging is de heer T. Dammes, die benoemd is ver klaard door het stembureau in deze tusschentijdsche vacature. Geslaagd voor onderwijzeres Aan de kweekschool „St.Joseph" te Bergen slaagde voor eind examen onderwijzeres onze oud- plaatsgenoote Mej. Rie Hoek. Film-avond van „Bet Witte Krnis" Vrijdagavond jl had Het Witte Kruis afd. de Rijp een bijeen komst belegd in het Hotel „de Eendracht alhier. Deze bijeenkomst kon beschouwd worden als het slot van de cur sus Huiselijke Ziekenverpleging, door Zuster Labree aan een groot Wij verzoeken onzen lezers bij wie de bode niet persoonlijk het abonnementsgeld ophaalt, dit even op onze postrekening toe te zenden. Wanneer U ons nu 80 cent toezendt, bespaart U daarmee 25% aan kwitantiekosten, daar wij anders over f 1.— disponee- ren. Wij herinneren er aan, dat voor ons blad het abonnement niet vooruitbetaald is. Die hier op bedankten, zijn dus evengoed ons een half jaar schuldig. aantal dames alhier gegeven. An dere belangstellenden waren ook zeer welkom. Jammer was het dat een aan tal dames vergeten was, dat de vergadering Vrijdagavond gehou den werd. Te ruim 8 uur opent de Heer Sieswerda,voorzitter van het Witte Kruis, de bijeenkomst en heet de inleidster van dezen avond Mevr. Teekens-Kunst uit Haarlem harte lijk welkom Tevens brengt hij zuster Labree dank, voor het geven van de reeds eerder genoemde cursus. De animo voor deze cursus was zoo groot, dat er gesplitst moest worden en er eigenlijk 2 cursussen door de zuster zijn gegeven. Hierna krijgt Mevr. Teekens- Kunst het woord. In ons land wordt heel veel gedaan om de volksgezondheid te behartigen. En wij vinden dat vanzelfsprekend. Nederland steekt in dit opzicht ver boven andere landen uit. In België bv wordt er op dit terrein nog niets gedaan. Wijk verpleging bestaat er niet en ma gazijnen, zooals Het Witte Kruis die bezit, zijn er geheel onbekend. Is er in een gezin een ern stige zieke, dan klopt men wel bij een klooster aan om hulp en een religieuse verleent dan meest al alleen gedurende de allerlaatste dagen bijstand. Vervolgens geeft de spreekster een overzicht van wat er door de eeuwen heen voor de volksgezond heid is gedaan. De Romeinen en de Grieken namen al maatregelen om de volks gezondheid te bevorderen en in de Middeleeuwen vaardigden de steden ordonnantie's uit om de besmettelijke ziekten te bestrijden. Later namen de Staten Oene raal en de Staten van Zeeland besluiten om te zorgen dat de pest en pokken niet door de zee varenden uit vreemde landen wer den overgebracht. Met de geneeskunde was het nog droevig gesteld en eerst veel later zou daarin verbetering ko men. In 1874 werd in Hilversum een vereeniging opgericht, die de volks gezondheid moest bevorderen en daaruit is de Noord-Hollandsche vereeniging het Witte Kruis ge groeid met nu wel meer dan 100.000 leden. Zegenrijk werk heeft deze ver eeniging verricht. De bestrijding der besmettelijke ziekten werd met kracht ter hand genomen, ont- smetiingsovens werden opgericht verschillende cursussen gehouden, geschriften verspreid, magazijnen ingericht. Ziekenhuizen werden langzamerhand omgevormd tot wat ze nu zijn. De strijd tegen de tu berculose en de malaria duurt nog steeds voort. Consultatie bureau's voor t,b.c. en zuigelingen zijn in zeer vele grote en kleine plaatsen verrezen. Nu vragen de zorgen voor het achterlijke kind en de rheumatiekbestrijding. enz. weer groote aandacht en financieele of fers. Met de wensch dat Het Witte Kruis nog steeds groeien mag eindigt Mevr. Teekens-Kunst haar zeer leerzame rede en wordt een aanvang gemaakt met hetvertoo- nen van de film. Deze voert ons langs de ver schillende instellingen van Het Witte Kruis. We nemen een kijkje in magazijnen, zwembaden, bad huizen, consultatiebureau's voor t.b.c. en voor zuigelingen. Wij wonen een cursus bij voor de verzorging van zuigelingen. Wij zien de wijkzuster haar zieken be zoeken. Wij brengen een bezoek aan de Herstellingsoorden, waar van Het Witte Kruis er drie ex ploiteert. Bij deze film is het wederom Mevr, Teekens-Kunst die de toe lichting geeft. Na de film brengt de heer Sies werda de hartelijke dank over van alle aanwezigen aan Mevr. Teekens, voor 'r interessante voor dracht. De filmoperateur wordt ook niet vergeten. Als blijk van waardering ontvangt de spreekster een bouquet rose anjers. Zicht baar verrast dankt zij voor deze geurige attentie. Mevr. van Staveren richt daar na het woord tot het Bestuur van Het Witte Kruis om de dank der cursisten over te brengen, dat er een cursus in Huiselijke zieken verpleging gehouden kon worden. Zuster Labree is zij namens alle dames zeer erkentelijk voor de prettige manier, waarop zij deze cursussen geleid heeft en met een hartelijk woord overhandigt zij „zuster" een manicuurdoos. Zuster Labree spreekt haar Burgferlylie stand. Nadruk verboden. DE RIJP. Geen aangifte. GRAFT. Geen aangifte. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Geen aangifte! BEEMSTER. Geboren: Marianne, dochter van P. J. Veizeboer en van M. de Lange. Hermina, dochter van R. Hellenberg en van M. Vader Hendrik, zoon van P. Struving en van A. Leegwater Alida Niesje.'dochter van D. Scheringa en van M. Schenk. Gehuwd: Andries Corneils Maijers, 27 jaar en Jannetje de Boer, 19 jaar. Overleden: Jan Melis Spaans, oud 56 jaar, echtgenoot van Maartje Garms (overleden te Purmerend). Joannes Maria de Koning, oud 2 jaar. GEMEENTE DE RIJP. Bevolking van 22 Juni tot 29 Juni '39 Ingekomen personen: P. Jonker, van Beemster, naar Rech- testraat 49. Cl. de Jongh, (echtgen. P. Jonker) van Graft, naar Rechtestraat 49. H. Jonk, van Edam, naar Bez. de Rijp 471 c. Vertrokken personen: C. L. van Houwelingen, van Rechte straat 47, naar Bergen (N.H.). dank uit voor dit mooie geschenk en hiermede behoorde ook deze goede avond weer tot het verle den. Nader kunnen wij nog mededeelen dat het in de bedoeling ligt van het Bestuur van Het Witte Kruis in het najaar nogmaals een cur sus te geven in Huiselijke zieken verpleging voor dames die niet Lid van den Nederl. Spaarbankbond) Hoofdkantoor i MIDDEN-BEEMSTER, (Middenbuurt no. 127) Bijkantoor: ZU1D-OOST-BEEMSTER, (Wouter Slui8iaan 27) Ieder, die een bedrag van f 2.50 op een spaarbankboekje plaatst, kan zoo'n busje in bruikleen krijgen

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1939 | | pagina 1