JSpoorBoeêjes Rijksveeteelt-consulentschap Noordholl. Veevoeder-Bureau Landbouwhuis - Alkmaar. ONDERMELK EN MAGERE MELKPOEDER ALS VEEVOER. Eenige maanden geleden heb ben wij in samenwerking met het Bestuur van den Bond von Coöp. Zuivelfabrieken in N.-H. een circulaire verspreid, welke ook is opgenomen in de vakbladen en plaatselijke pers, over boven staand onderwerp. Wij schreven toen in den aan hef: „Met het oog op de sombere verwachtingen van de ontwikke ling der kaasprijzen, wordt van overheidswege en door den Alg. Ned.. Zuivelbond er op aange drongen, dat de fabrieken zoo veel mogelijk zullen overgaan tot vrijwillige kaasproductie-be perking door het terug geven van ondermelk aan de veehouders. Wij zijn intusschen eenige maan den verder en de sombere ver wachtingen zijn helaas ten volle bewaarheid. De mededeelingen eenige da gen terug in de groote dagblad pers, omtrent nieuwe Engelsche contingenteeringen hebben de reeds sombere perspectieven om trent den export van zuivelpro ducten nog verslechterd. Zoowel ondermelk als magere melkpoeder zijn goedkoop in vergelijking met een dienovereen komstige samenstelling kracht- voermiddelen. Uit dit oogpunt bekeken is het dus economisch voor de boeren het krachtvoer zooveel als mogelijk is, door ondermelk of magere melkpoeder te vervangen. Het verbruik van ondermelk en magere melkpoeder als veevoer werkt natuurlijk kaasproductie beperkend, hetgeen de zuivel- markt ongetwijfeld ten goede komt. Een zoo groot mogelijk verbruik van ondermelk en mage re melkpoeder is dus werkelijk een boerenbelang in dubbelen zin. Wij meenden daarom er goed aan te doen, hierop de aandacht van de veehouders langs dezen weg nog eens nadrukkelijk te vestigen. De voedingswaarde van onder melk bedraagt momenteel onge veer 1.10 per 100 Kg., de aller goedkoopste krachtvoedermidde- len op basis eiwit en zetmeel- waarde als uitgangspunt geno men (5,9 Kg. maismeel 5 8.40 per 100 Kg. en 6,9 Kg. grondnoot a f 8.80 per 100 Kg.; zie Off. org. van 14 Juni). De werkelijke voedingswaarde van ondermelk,J wanneer 't gebruikt wordt voor de voeding van varkens en kal veren is vast en zeker hooger dan de bovenvermelde combinatie maismeel-grondnootmeel. De voederwaarde van 100 Kg. magere melkpoeder komt overeen met 1100 Kg. ondermelk en be- dragt dus ongeveer 12. De pasteurisatie van de onder melk, die door de fabrieken aan de veehouders wordt teruggege ven, is wettelijk voorgeschreven. De fabriek kan nu deze gepas teuriseerde ondermelk óf zoet ót in aangezuurden toestand afleve ren. Dit aanzuren is noodzakelijk, omdat gepasteuriseerde zoete ondermelk zeer spoedig bederft en dan uiterst gevaarlijk is. Zuurt de fabriek de ondermelk niet aan, zoo moet de veehouder het zelf doen. Hij voegt daartoe 1 L. kar nemelk toe op 40 L. ondermelk. Men moet over 2 vaten beschik ken, waarvan een voor de onder melk, die men dagelijks ontvangt, welke eiken dag grondig wordt gereinigd. Men betrachtte groote reinheid. Kalveren, maar vooral biggen zijn erg gevoelig voor goorzure melk. Kalveren gaan lij den aan diarrhee. Men moet ze den en gekookt water verstrek ken. Wanneer men ondermelk aan kalveren verstrekt (maximum 10 a 12 L. per dag) denke men dan 2 dagen alle voedsel onthou- er aan, dat het kalvermeel eiwit- arm moet zijn, bijv. gelijke deelen havermeel, gerstemeel en mais meel. Wanneer men ondermelk aan mestvarkens geeft, ga men in geen geval hooger dan 4 L. per dier per dag, grootere hoeveel heden zijn minder economisch. Naast ondermelk verstrekke men enkel graanmeel, dus geen meng sel bestemd om naast wei of wa ter gevoerd te worden, dit laat ste is te eiwitrijk. Een mengsel van graanmeel en ondermelk be vat onvoldoende kalk, zoodat men y2 a 1 geslibd krijt aan het graanmeel behoort toe, te voegen. De vitaminen verschaft men in den vorm van gras. Mager^ Melkpoeder. Wanneer men dit heeft aangeschaft, kan men bij het voeren twee wegen volgen., Men kan 1 Kg. poeder oplossen in 10 L. water en voe ren gelijk ondermeid. Ook kan men de poeder aan het meel- mengsel toevoegen. Men gebrui- ke niet de mengsels bestemd om naast wei of water gevoerd te worden. Voor varkens tot 40 a 50 Kg. kan men mengen 1 deel poeder op drie deelen graanmeel (2 gerst, 1 mais)voor varkens van 50 tot 100 Kg. lev. gewicht 1 deel poeder op 5 deelen graan meel (mais, gerst, rogge); voor varkens boven de 100 Kg. 1 deel poeder op 9 a 10 deelen graan meel. Zij die over wei beschik ken, kunnen met een lager per centage poeder toe, waarbij dit enkel dient ter vervanging van visch- of diermeel, bijv.: Sstf1 S o o co co bjO SR s s 10 Er o <u b/3 c c.o rr. I o - "O o O O G B QJ "o Üfj B wij -- cö cs Jr, O r- w C OT E Hierbij 1% krijt en zout. Meelmengsels voor kalveren, waarin poeder, zijn bijv.: 1 deel poeder, 1 deel lijnmeel of sesammeel, 4 deelen haver meel, 2 deelen gerstemeel, 2 dee len maismeelmeel. Het Veevoeder-Bureau stelt op aanvrage circulaires beschikbaar, waar op de voeding met onder melk, hetzij voor kalveren en varkens, meer uitvoerig is be handeld. De Rijksveeteelt-consulent, Secretaris v. h. Noordholl. Veevoeder-Bureau, Landbouwhuis, Alkmaar, Ir. L. DE VRIES. Boekhandel Hoogcarspel SPORTNIEUWS. i.Y.Y.-NUnws. Wat gevreesd werd, is geschied. Ons eerste elftal is er niet in geslaagd het geduchte elftal der Boys te bedwingen. Na een beste partij voetbal met de Alkmaarders als onbetwist de sterksten. werd avv i een sprekende 4—0 neder laag toegebracht. Zoo is het ein de van deze promoliewedstrijden gekomen, waarin tot nu toe aw de leiding heeft- Afwachten op het verdere verloop is thans het parool. Het is natuurlijk een bittere teleurstelling geworden, dat na de zoo succesvolle start, twee overwinningen, toen een gelijk spel en nu een nederlaag, nog steeds geen aanspraak gemaakt kan worden op de titel van eer ste klasser Hoewel het onze gewoonte met is een zege van een tegenstan der te becritiseeren, willen wij hier toch eens een uitzondering op maken. Steeds moet men waar deering hebben voor het spel der overwinnaars. Dat hebben we ook nu. De Alkmaarsche Boys demonstreerden een spel dat vèr uitstak boven het toch werke lijk zeer goede werken der avv- menschen. Maarwij vragen ons toch werkelijk verbaasd af, over hoeveel derde elftallen be schikt men bij de Alkmaarsche Boys nu wel? De eene week ziet men die spelers, een week later geheel andere en nu Zon dag weer splinternieuwe krach ten. En het is wel merkwaardig, maar de samenstelling wordt steeds beter. Van officieele zijde werd zelfs het krasse staaltje ver meld, dat Alkmaarsche Boys III nagenoeg geheel onder dienst lag, maar dit schijnt blijkbaar daar geen beletsel te zijn om even een derde elftalletje in elkaar te draaien om bang van te worden. Het zal bij deze voortgang daar om heelemaal niet vreemd zijn, dat bij een eventueele beslissings wedstrijd ons elftal uit moet ko men tegen bv. Alkmaarsche Boys 1. Het systeem „Algemeene reserve" werkt in ieder geval voortreffelijk. De wedstrijd was zeer interes sant. Het eerste half uur gaven de ploegen elkaar niet veel toe. werd er aan weerszijden gewerkt om het eerste doelpunt. Dit ge lukte tenslotte aan de Boys eenige minuten voor de rust na dat het aw-doel een ware bele gering had moeten doorstaan. In de tweede helft gaven de stedelingen meer en meer den toon aan, waardoor ook regel matig gescoord werd. Toen het einde kwam hadden de Boys een volkomen verdiende 4—0 over winning behaald. Onze spelers hebben moedig partij gegeven. De verdediging heeft het hard te verduren gehad, de middenlinie zwoegde, dat het een lust was, terwijl de voorhoede steedsweer opnieuw probeerde om toch ein delijk eens die geduchte backs der Alkmaarders te kunnen over rompelen. Het mocht niet zoo zijn. De tegenstander, die spor tief speelde was te sterk, avv kon er eenvoudig niet tegen op. P.P.C. Dit het Reo-kamp De tweede Promotie-wedstrijd van Reo I is door veel hinder nissen verstoord geworden, en werd tenslotte met een kleine nederlaag, nl. 3—2, beloond. Toen we uit de Rijp gingen, liet de bus ons in desteek,daar de motor weigerde ons verder te brengen. Dit is de eerste keer geweest, dat ons dat is over komen. Toen maar verder per N Z.H.-tram en later per Naco- bus. We kwamen zoodoende een half uur te laat op het Constan-1 tius-terrein aan. U kunt begrijpen dat dit de grootste handicap was en als de gasten werkelijk goede tweede klassers 1VCB waren dan hadden ze ons toch zeker met een flinke nederlaag naar huis moeten sturen. Nu kan men wel zeggen als je verloren hebt, dan komen er allerlei verontschuldi gingen, maar niemand met een gezond verstand zal dit toch wil. len tegenspreken, dat ons elftal door dezen tegenslag zwaar ge handicapt was. Nu hoor je wel, dat het voor de groote schare supporters, die naar Amsterdam waren gegaan om Reo te zien promoveeren, een groote teleurstelling was, maar ik vind het voor de spelers zelf het ergste. Want zij hebben toch zeker, ondanks alles, gewerkt als paarden en dat tenslotte de ge lijkmaker niet gescoord werd, is meer aan pech, dan aan het spel te wijten. Constantius mag van geluk spreken, dat het 3—2 is gebleven. En als het doelgemid- delde besliste, zou Reo thans ivcb er geweest zijn. Toch heeft deze Zondag van veel tegenspoed, nog een licht zijde. Iets, waarop we niet ge rekend hadden, is een feit ge worden, onze a-Jr hebben het kampioenschap weten te behalen in de beslissingswedstrijd tegen Volendam op het Purmerend-ter- rein. Proficiat jongens en ook de leider gefeliciteerd, die geregeld met de jongens mee gaat en er trotsch op kan zijn, dat zijn man nen deze hooge titel hebben we ten te behalen. De b-Jr verloren in een vriend schappelijke wedstrijd van wbsv- Jr met 3 0. En nu a.s. Zondag de beslis singswedstrijd Reo I—Constan tius I op het... Een groote schare supporters zullen a.s. Zondag Reo I verge zellen om te zien (wanneer ze tenminste weer niet met pech te kampen krijgen), dat de man nen het tvcB-erschap behalen. Als er gespeeld wordt als te gen Heiloo, dan kan er Zondag, avond feest zijn in het clublo kaal. De beslissingswedstrijd wordt a.s. Zondag gespeeld op hetGVO terrein te Krommenie. Aanvang 2.30. Vertrek bus 1 uur. De kosten zijn voor de supporters 70 cent. De Sportverslaggever „Y.V. firootickermer"-iienws P. Berkhout t Het is namens het bestuur van „v. v. Grootschermer" dat wij de nabestaanden, en vooral de fam. waar hijals kind in huis was, willen condoleeren, met het smar telijk verlies van dezen jeugdigen vriend en broer. Is 't verlies voor hen groot, ook voor de vereeniging en In het bijzon der voor de sport is een nobele figuur heengegaan. Piet toch was een van die men- schen die de sport spelen om de sport. Een sportmensch, waaraan onze hedendaagsche sport zoo'n groote behoefte heeft. In al die jaren, dat hij de zwartwitte kleuren heeft gedragen, is zijn naam nog nooit op eenige straflijst voorge komen. Altijd strijden voor de overwinn.ng, maar de nederlaag dragen op een wijze zooals het een echte sportman betaamt en de tegenpartij de overwinning gunnen. Moge de gedachte een troost zijn voor de nabestaanden en al zijn vrienden dat de herrinnering aan Piet nimmer bij „Grootscher mer" zal worden vergeten. Hij rustte in vrede. Met het oog op het plotselinge heengaan van onze rechtsachter Zondag geen wedstrijd. D.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1939 | | pagina 4