inmaak-perkament Losse nummers diverse Modebladen Xulswouml Voor goed Papierhandel Hoogcarspel, de Rijp (het ECHTE Salicyl-papier), naar (Vervolg van pag. 1) Weth. Posch meent, dat de belangstelling van Driehuizen nooit groÖi was. De hr Schot wil een inschrij ving op Driehuizen houden oin te kijken of er wel leerlingen zijn. Dat is ook recht tegenover het personeel te Driehuizen. De hr Schot heeft een voor stel: bij genoegzame deelname (18 leerlingen) 2 cursussen te houden. Mw. Slooten-Smit ondersteunt het voorstel. De hr Stekelbos meent, dat het bedrag dan toch verhoogd moet worden. Ja, verdubbeld, zegt de voorz. Weth. van der Laan is er op die voege voor. Het voorstel Schot ls het verst- strekkende en komt het eerst in stemming, Het voorstel wordt aangeno men mei weth. Posch en de hr Vaalburg tegen. Wordt het tijdens de cursus minderdan8,danwordt dezegestopt en moeten de overige leerlingen naar Grootschermer. Goedgekeurd. 6. Aanbieding gemeentereke ning 1939. Het nadeeiig saldo op de ge wone dienst luidt: f 1553.56. De commissie, bestaande uit: mw. Slooten-Smit en de heeren Schot en Vaalburg, zal de ge meenterekening controleeren. 7. Regeling voorwaarden voor het aangaan van arbeids overeenkomsten. De voorzitter licht dit punt toe en geeft een toelichting op de regeling. Ee hr Heinis vraagt en ver krijgt inlichtingen over de vacan- tie. Mw. Slooten-Smit wil het punt nog eens goed doorzien. De voorz: het kan in een vol gende vergadering nog geplaatst worden, doch het is een alge meen geldende regeling. Dan blijft het stuk ter inzage. 8. Rondvraag. Mw. Slooten-Smit vraagt, waar om een straatcontroleur is be noemd door B. en W. Ze heeft dit gelezen in raadsverslagen van andere gemeenten. De voorz. zegt, dat de raad indertijd B. en W. gemachtigd heeft, die benoeming te doen. Dit is een jarert geleden ge beurd. Met rijkssubsidie was hier reeds een straatcontroleur. Mw. Slooten-Smit ontkent dit. De voorz. zegt. dat mw. Sloo ten-Smit abuis is en toont dit aan. De hr Vaalburg en de wet houders bevestigen de woorden van den burgemeester. De voorz. sluit de discussie. Mw. Slooten-Smit vraagt van wege het Burgeriijk Armbestuur voor den heer J. Doornbos een stukje tuin. De voorz, vraagt dit in han den van B. en W. te stellen. De hr Stekelbos vraagt of er geen werk voor hem te vinden is. De voorz.: dat valt niet mee. Goedgekeurd z.h.st., in handen ven B. en W. te stellen. Mw. Slooten-Smit vraagt en verkrijgt inlichtingen over de dienstboden-verdiensten. Voorts vraagt spr. verbetering van het Zuid. Wordt spoedig verbeterd, zegt de voorz. De hr Schot vraagt, wanneer de huur van het gras van het sporterrein afloopt. De voorz. meent, dat het goed gaat zoo. Wanneer het gras te lang is, kan het de huurder aan gezegd worden. Verder informeert de hr Schot naar de entrée-heffing van het sportterrein bij de laatstgehouden wedstrijd. Dat zal een volgende maal in orde zijn zegt de voorz. De heer Vaalburg vraagt de volgende vergadering des avonds te houden. Goedgevonden. Hierna sluiting. Beemster Algemeens Vergadering Historisch Genootschap „Jas Adriaanszooo Leeghwater" Het Historisch Genootschap „Jan Adriaansz. Leeghwater" hield Zaterdag 5 Augustus '39 zijn aigemeene vergadering in het café „Van Ouds Het Bonte Paard" van den heer Jan Beunder te Midden-Beemster. De vergade ring was niet zoo druk bezocht als het voorgaande jaar. De voorzitter de heer W. Porte opende en heette de aanwezige leden welkom. Spr. wijdde gevoel volle woorden aan het overleden bestuurslid den heer Jac de Hart, spr. getuigde van de groote lief de voor zijn polder en zijn Hist. Genootschap. Spr heet voorts als vertegen woordiger van den Polder den dijk graaf, den heer D. Nobel welkom. De voorz. heet ook den heer G. de Jong afgevaardigde van het Hist Genootschap „De Rijp" welkom. De burgemeester de heer W. C. Ninaber alsmede oud-bur gemeester Kikkert waren verhin derd deze vergadering te bezoe ken. Verder heet hij de spreker van hedenmiddag de heer Lootsma welkom. De heer Lootsma zal spreken over „De intimiteit van het plattelandsleven in vroeger tijd en nu" Spr. wijdt uit over de verhou dingen tusschen Platteland en de stad. De intieme dingen van het platteland als het eten van spou- wers in de kermistijd alswel het dragen van de kap enz. krijgen hun waarde terug. Dit is een ver betering. Het Platteland moet zelf zijn geschiedenis maken. Maak zelf uw tradities, die kunnen niet gegeven worden. De heer Hemmer, voorzitter van het Oranje Comité wordt door den voorzitter uitgenoodigd eenige woorden te wijden aan de geboorte van ons prinsesje. De heer Hem mer geeft op zijn welbekende wijze hieraan gevolg. Ter eere van deze gelegenheid worden door de aanwezigen 2 coupletten van bet Wilhelmus gezongen, gevolgd door een driewerf hoera op het Prinselijk Gezin. Het woord wordt gegeven aan den secretaris, den heer G. Köhne voor het lezen van de notulen. Deze notulen worden onveranderd goedgekeurd. Eveneens werd het keurig verzorgde jaarverslag van den heer Könhe onveranderdgoed- gekeurd. Het jaarverslag geeft gevoel volle woorden weer aan het ver scheiden van den heer Jac. de Hart te Amsterdam. Waardeerende woorden wijdt spr. aan de overleden bestuurs leden van het Genootschap, Oud- West-Friesland", de heeren Dr. van Balen Blanken, K. Ruyterman en P. Schuurman. Het museum is sterk uitgebreid benevens bespreekt het jaarver slag de nieuwe plannen die het weer ten uitvoer zal brengen. De heer K. Zijp bracht namens de financiëele commissie verslag uit. Het batig saldo bedroeg f 400. Bij acclamatie goedgekeurd en vastgesteld. De heer Porte dankt den penningmeester, den heer P. Zeeman en de financiëele com missie. Bij de bestuursverkiezing wordt in plaats van den heer P. Zeeman op advies van het Bestuur de heer D. Scheringa met bijna 30 stemmen gekozen. In de vacature van wijlen den heer Jac. de Hart werden uitge bracht op den heer C. Sieswerda dierenarts te de Rijp 12 stemmen en op Notaris Haremaker te Oost huizen 16 stemmen. Notaris Haremaker neemt zijn benoeming aan. De heer Porte dankt, den afge treden penningmeester, den heer P. Zeeman Hz. voor het vele werk dat door hem zeer accuraat werd uitgevoerd. De heer K. Zijp informeert bij de rondvraag naar de oprich- van de afdeling van de West- friesche Syk. De secretaris beschikte niet over voldoende gegevens om vol ledig te kunnen antwoorden. De Westfriesche Styk is door Studen ten te Utrecht opgericht om aan de cultuur van het gebied tusschen Amsterdam en het Vlie bekend heid te geven. Aanwezige leden vande onlangs opgerichte afdeling werden verzocht een nadere uit eenzetting te geven niemand liet ztch echter hooren. De heer K. Zijp vraagt de financiën gedeeltelijk te veranke ren. zoodat niet verder gegaan wordt met inkrimpen. De voorz; dat is de bedoeling. Leden winnen is een middel tegen vermindering van het saldo. De heer Groot dankt namens de vergadering den heer P. Zee man voor alles, wat hij voor het genootschap heeft verricht. De heer Lootsma vindt het een goed idee, dat tijdens de kermis een lezing wordt gehouden over Folklore. Hij heeft graag de uit- noodiging aangenomen. Spr. bewondert het Genoot schap en het tijdschrift „De Schouwschuit". Het verheugt hem dat hier op deze Zaterdagmiddag de leden hier gekomen zijn. Het bewijst, dat men gevoelt, dat het noodig is, de historie van ons voorgeslacht te bewaren. Spr. wijst er op dat het Platteland op passen moet voor het klateren van valsche sentimenten uit de Stad. Het is niet de bedoeling de kinderen bij moeders pappot te houden doch een betere toe passing van de goede volksver ken wil spr. bevorderen. Spr. vangt zijn lezing aan met de kinderge noegens van vroeger. Voorts behandelt de heer Lootsma de verschillende feesten uit vroe ger dagen die nog verbasterd voortleven en die men terug wil voeren naar een luisterrijke viering, Luilak, Pinksteren, St. Maarten, St. Nicolaas op gezonde manier te doen herleven. Het groote stadsleven geeft niet de hartelijkheid van onder ling menschenleven. De intimiteiten van het Platte landsleven zijn van zoo groote waarde. De dames en heeren moesten hartelijk lachen toen de heer L. besprak het vrijen van jongens in VERKRIJGBAAR: Boekhandel Hoogcarspel andere dan hun eigen plaatsen. Herinneringen leefden op. Het is verheugend, dat momen teel een kentering is gekomen in de vervlakking die ons zoo sterk beïnvloedde. Weest blij, zegt spr., dat hier onderwijskrachten zijn die zich voor de folklore Interesseeren. Aan de boerenbevolking wil hij zeggen, zoekt een goede lief hebberij naast uw moeitevol be staan, zoekt iets meer dan alleen materieel gewin. Hierin ligt geen meer waarde van betere menschen of beter ras. Weest hierin een voorbeeld voor uw kinderen, door de schatten van het verleden niet te verge ten, met deze woorden eindigde de heer Lootsma. De voorz. zeide dat het gebo- dene warm voelend weergegeven werd. Spr. is buitengewoon dank baar. De jeugdherinneringen hebben velen goed gedaan. Het is noodig dat een klein blijk van waardeering gegeven wordt. De voorz. overhandigt den heer Lootsma een boekwerk. Verder worden vele historische kwesties de Beemster, de Scher mer en de Eilandspolder betref fende op gezellige wijze onder ling besproken. De heer de Jong dankt voor de uitnoodiging. Spr. verzoekt de aanwezigen een bezoek aan het Museum te de Rijp te komen brengen. Het ligt in de bedoeling nog deze zomer een excursie van ons Genootschap naar het Museum te de Rijp te houden, zegt de voorz. Tot slot wordt door allen staan de het Beemsterlied gezongen. De voorz. dankt mevr. Köhne voor haar pianobegeleiding, en sluit hierna de vergadering. Van de gelegenheid tot bezich tiging van het uitgebreide Mu seum werd door de meeste leden gebruik gemaakt. HARKT PÜRHEREND Kleine Boerenkaas f 0.f 00. Volvette kaas met Rtyksmerk f 00. Boter I 1.22f 1.30 Kippeneieren f 3.60.f 4.00 Eendeneieren f 2.90. Vette koelen f 0.64f 0.70 p. K.g. Vette varkens f 0.00—f 0.00 p. K.g. COOP. CENTRALE E1EKYEILINQ PÜRHEREND bi.A. Aanvoer Prös 45000 Eendeneieren f 3.00f 3.15 60000 Kippeneieren f 3.8of 4.25 KAASBEURS. Dinsdag 1 Aug. 1939. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 22 partijen, wegende plm. 91.000 K.O. Handel stug. Hoogste prijs f 17.—per 100 pond LICHT OP ▼oor AUTO's en RIJWIELEN Van 12 Aug, t|m 19 Aug. '39 Zaterdag 9.02 uur Zondag 9.00 Maandag 8.58 Dinsdag 8.56 Woensdag 8 54 Donderdag 8.51 Vrijdag 8.49 Zaterdag 8 47

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1939 | | pagina 4