AB 0 N N E M EKTE H Adverteert in DIT blad Boekhandel G. J. Hoogcarspel HOOGCARSPEL Slot op Het Nieuwe Modeblad Het Rijk der Vrouw Ladies'Weldon'sjournal Record La Femme Elegante De Prins Het Leven Wij De Katholieke 111ustratie De Stad Astra De Lach Beatrijs Libelle Panorama - Ons Land Het Amusante Weekblad Okido De Wandelaar en alle andere tijdschriften Algemeene Berichten Distibotie van boonen, graiwe erwten en cspacijoers Distributie van groene en spliterwten eindigt De Minister van Economische Zaoen maakt bekend, dat in den loop van de volgende week met de distributie van grauwe erwlen, capucljners en alle soorten boonen (waaronder dus vallen o.m. brui- ne en wilte boonen) een aan- vang zal worden gemaakt. Zooals bekend, waren tenge- volge van verschillende omstan- digheden tot voor korl de voor- raden van deze artikelen nog niet voldoende om tot distributie te kunnen overgaan. De Minister heeft tol zijn voldoening gecon- stateerd, dat vooral in de laalste wekendeze producten in voldoen de mate bij de provinciaie voed- selcommissarissen zijn ingeleverd, hetgeen ten deele te danken is aan de gunstige weetscmstan- heden die het dorschen bevor- derd hebben, en aan het feit, dat de telers gevolg gegeven hebben aan den onlangs door den Minis- ster gedanen oproep en hun voile medewerking hebben verleend. In overleg met de winkeliers- organisaties is bepaald, dat met de dislfibulie van de genoemde artikelen op 19 Januari a.s. be- gonnen zal worden. Vandienda- tum af zal men in den winkel deze producten kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der rijksdis- tributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig zal zijn van 19 Jan. t/m 15Febr. a.s. bedraagt een half pond boonen capucijners of grauwe erwten. De eerste toewijzing zal Vrij- dag 12 Januari a.s. in het bezit zijnvandekieinhandeiaren.die ver- standigzullen doendetoewijzingen onmiddelijk bij hun gebruikelljke laveranciers in te wisselen, aan- gezien bij het aanhcuden van de vorst transport moeilijkheden ver- wacht kunnen worden De gros- siers zullen op aanvraag reeds deze week door de vereen. „De Korenbeurs" van voorraad wor den voorzien. Mede wegens de mogelljkheid van transport moeilijkheden wordt het publiek dringend aangera- den, op 19 Januari a.s. niet da- delijk alle bons in te wisselen, daar de in de winkels beschik- bare voorraad niet voldoende kan zijn om in de eerste dagen reeds het geheele Nederlandsche volk van de toegewezen 2200 ton boo nen, grauwe erwten en capuclj ners te voorzien, te meer daar men er zeker van kan zijn dat iedereen in den loop van deze periode de toegewezen hoeveel- heid zal kunnen verkrijgen. Van verschillende zijden is de vraag gesteld, waarom eigenlijk de boonen, grauwe erwten en capucijners gedistribeerd moeten worden, daar de consumptie im- mers normaal genomen de pro- ductie niet overtreft. Ter beant- woording van deze vraag diene, dat, zooals in een vorig persbe- richt reeds was uiteengezet, o.a. door het ontbreken van een voor raad boonen bij het uitbreken van den oorlog en het late dorschen tengevolge van de weersomstan- digheden een tekort dreigde. Voorts heeft de weermacht, zoo- wel voor directe consumptie als voor het vormen van voorraad, groote hoeveelheden noodig. Een en ander heeft tot gevolg, dat het artikel niet vrijgelaten kanworden. De distributie brengt een bil- lijke verdeeling van de beschik- bare hoeveelheden over alle con- sumenten tot stand, lndien niet gedistrlbueerd zou worden, zou hetgevaar bestaan, dat door ham- steren, hetgeen uiteraard slechts de beter gesitueerden kunnen doen de minder kapitaalkrachtigen on der de bevolking van dit zoozeer begeerdevoedselverstokenblijven, Tegelijkertijd met denaanvang van een boonendistributie zal de distributie van groene en spliterw ten eindigen, waardoor voor dit artikel de vrijheid voor de con- sumenten weer hersteld wordt. De Minister heeft dit besluit kunnen nemen, daar verwacht wordt, dat de motieven die des- tljds geleid hebben tot het toe- passen van deze distributie, thans niet meer gelden, hetgeen uit de volgende gegevens moge blijken. Thans wordt slechts ruim 60 pCt van de erwtenbonnen bij de detaillisten ingewisseld. door het invoeren van de boonendistribu tie zal dit percentage ongetwijfeld nog lager worden. Erbestaat der- halve geen gevaar meer, dat de beschikbare hoeveelheid groene en spliterwten niet billijk ver- deeld wordt, terwijl ook gevaar voor hamsteren niet langer aan- wezig wordt geacht, Bovendien heeft de veevoeder- positie zich zoodanig ontwikkeld dat de vrees dat een te groot deel van den erwtenoogst zou worden bestemd voor veevoeder hetgeen mede een belangrij- ke overweging is geweest om over te gaan tot de erwtendistri- butie zich thans niet meer voordoet. Wel dienen de detail- listen de ingenomen erwtenbon nen van de laatste distributiepe- riode op de normale wijze in te leveren, aangezien anders by een eventueele toekomstige distribu tie van dit artikel moeilijkheden zullen ontstaan. Zooals bekend, is tijdens de distributie van groene en spliterw ten aan den handel uitsluitend verkocht via de „De Korenbeurs" Ook na het eindigen van de distributie dezer artikelen blljft de verkoop nog geschieden via deze vereeniging. Koopt Uw benoodigdheden voor Uw Boekhouding zooals: Debiteuren-enCrediteurenboeken Kasboeken (tabellarische en gewone), Winkelboeken, Inkoopboeken, Memoriaals, enz., enz. in den Boekhandel van: (Fa. Eisma) DE RIJP. DE ERFENIS. 'sJonge, de Vries, zei-t-ie te- gen me, jehebt m'n oom gekend. een zeldzaam stuk gierigheid. De man lieeft altyd geld gehad, dat zie je nu.Maar gegund heeft ie liet me nooit! Ik was eckter de eenig- ste, die recht op zijn goederen heeft na zijn dood. Dat wist ie. Maar omdat ie me nooit iets gegund heeft, heeft ie me nu na z'n dood ook nog willen treiteren en het is 'm gelukt! Ik heb het gevoel, of ik af en toe gek wordt. Myn brave vriend transpireerde van de vele gemoedsaandoeningen, die hem overrompelden, de gedach- ten aan de buit, die hem misschien ontging Maar hoe kan dat dan?, vroeg ik, heeft ie misschien alles aan den Staat nagelaten? Neen, dat heeft ie niet ge- daan. Wordt je vordering dan be- twist? Zijn er andere kapers op de kust? Neen ook dat niet. Ach, ga maar es met me mee naar het huis van myn oom, dan zal ik je over- tuigen. Ik was nieuwsgierig, zette myn hoed op, liet de krant wat de krant was en ging mijn gesjochte vriend, die nu goed was voor vijf en twin- tig honderd duizend centen, naar het huis van zijn oom zaliger. Toen wy daar kwamen, viel het my op, hoe alles keurig en smaak- vol was ingericht. Alleen de meubelen brengen al een heele duit op. Wat geeft me dat. Ik mag ze niet verkoopen, is als voorwaarde gesteld, ik mag ze alleen tot mijn dood gebruiken, terwijl ik tevens verplicht wordt de huur van dit huis gedurende tien jaar te betalen en die is niet mis! Myn vriend bracht me in een kelder, waar een groote brandkast stond. Met eenige ingewikkele sleu- tels maakte hij de deur open en een oogenblik bleef ik met open mond van verbazing voor me uit staren. Daar lagen een serie diamanten, zooals men zelden ziet. Ze lagen netjes op een fluweelen kussentje onder een glazen stolp. Dat is nu wat me half gek maakt, sprak m'n vriend. Het is me niet recht duidelijk, meende ik te moeten zeggen, je brengt ze naar een juwelier en ver- koopt ze. En dat gaat nu juist niet, kreeg ik ten antwoord. Is dat in het testament vast- gelegd, dat je ze niet verkoopen mag? Daar wordt geen woord over gerept. Ik keek in het rond en ik werd angstig. De kelder zag er somber uit en wie zou zeggen, wat myn vriend nog ging doen? Hy was ab- soluut niet meer normaal. Vriend, sprak hij wederom na eenigen tijd, wij kennen elkaar al jaren, toe geef jij me nu eens raad. Dat heb ik je al gezegd, ver- koop die dingen, dan heb je geld en kunt er mee doen wat je wilt. Maar dat gaat niet! Maar waarom dan niet? Omdat mijn oom het my niet gunt, heeft hij iets bijzonders be- dacht. Als je goed ziet, dan bespeur je tusschen de diamanten een grijs- achtige stofZie je wel? Nu de glazen stolp is zoodanig op het voetstuk bevestigd, dat de ruimte van binnen hermetisch van de lucht is afgesloten. De ruimte zelf is met een bepaald soort gas ge- vuld. Wanneer je nu die stolp ver- wijderd en er dus lucht onder komt, ontwikkelt zich tusschen de lucht en die grijsachtige stof een gas, dat een zoodanige spanning krygt, dat het geheel een explosie veroorzaakt, die dit geheele huis in elkaar zal doen storten! Ik rilde Ik ben reeds by verschillen- de technisch vooraanstaande men- schen, ingenieurs en zelfs by den directeur van het Veiligheidsmu- seum geweest, doch niemand kan my een oplossing geven. Weet jij er niets op? Ik dacht na, wij gingen samen eten en onderwyl bleef ik ernstig nadenken. Eindelijk meende ik een oplossing gevonden te hebben. Weet je wat je doet? Het is een zeldzame collectie, waar zeer veel interesse voor zal bestaan. Je huurt een zaal en laat deze diaman ten aan alle liefhebbers zien voor een kwartje entree. Daarbij maak je bekend, dat degene die een op lossing weet om de stolp te ver- wyderen, bijvoorbeeld duizend gul den ontvangt. Dat lykt me werkelijk geen kwaad idee, glunderde myn vriend. Er ,werd een zaal gehuurd, een groote persconferentie gehouden, waardoor over het geheele land in alle bladen over dit geval uitvoerig werd geschreven. En het duurde niet lang of mijn vriend moest eenige politieagenten bij den in- gang plaatsen om de orde te hand- haven, zoo verdrongen de verschil- lende menschen zich om spoedig de wonderlijke diamanten te mo- gen bewonderen. Vooral waren er onder de dames talrijke liefhebsters, die uren lang voor de prachtige diamanten ston- den. Dit veroorzaakte veel last, daar anderen hierop moesten wach- ten. Mijn vriend bepaalde daarna zijn prijs op een kwartje per kwar- tier, terwijl hy tevens een goed buffet liet inrichten, ten einde de wachtende bezoekers eventuecl van consumpties te kunnen voor- zien. Het werd een geweldige zaak en myn vriend ontving het geld als 't ware met scheppen vol. Na drie maanden komt myn vriend in een prachtige auto bij me. Beste vriend, sprak hij, ik ben je ontzettend dankbaar voor je hulp. Het voorstel dat jij me deed, had ik reeds geruimen tijd in mijn hoofd, ik wilde het echter graag van jou hooren, omdat ik hierdoor zeker was, dat ik door jou bemid- deling de groote steun van de hee le pers zou kry'gen; deze publica- ties in de verschillende bladen is een veel grootere reclame geweest, dan de grootste advertenties ooit hadden kunnen zyn, en daarbij kostte het me nu niets! Ik ben ab- soluut zeer dankbaar vriend, geef my de hand! Ik was zeer vereerd door zyn buitengewoon vriendelijke woor- den. Zie vriend, het is nu afgeloo- pen. De liefhebbery is er af, maar ik heb er een knappe stuiver aan verdiend. Jij, vriend, jij zult nu de eerste zijn, die de prachtige dia manten het eerst in je handen mag nemen. Hij haalde het etui uit zyn zak en liet my de prachtige edelstec- nen zien. Is er dan toch iemand geko- men met een oplossing?, vroeg ik ge'interesseerd. Welnee kerel, antwoordde hij, die stolp was er zoo af te halen, het was maar een grapje van me om dit zaakje zoo voordeelig mogc- lijk in elkaar te zetten. Mijn mond ging open van stom- me verbazing, als van Geef mij nog even een sigaret van je, vriend, ik heb er geen bij me. Toen heb ik 'm met diamanten en al de deur uitgejaagd (Nadruk verboden.)

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1940 | | pagina 4