Het Portret A bonnementsgeld le halfjaar 1940. No. 39751 Opekta Penjel Glucose Paraffine Waterglas had] zooals bé- 3t de Engelsche bte Idat paal en aan het vervoer andere goederen vóór de regee- heéft thans op loor (bemiddeling 3. Dit antwoord ernstige teleur- vijandige stem- rooriaakt, daar sorttveg werden l van (Buitenland- i gezant op aan- mcais grondig te ïreeoigde Staten afgejegd over de t Verre Oosten apaij. Deze ver- volledige tekst m dë Japansche tstgenoemd land tegemoet gezien. :ennjs van heeft r standpunt niet oerder van het dsehe Zaken gaf de mogelijkheid n bfeide landen 'GEZINDHEID. en of te verdoe- igen zeer velen ons volk zouden h heen hooren van een Nieuw huii hevig ver te werken, niet i krachten daar- iige strubbelin- ereen hoopt, dat Nederland in de weer de plaats Is waardig heeft oed van werk te niet de minste moeten wij doen e van overgang? doen dan met lijven zitten en omstandigheden kelen Dat zou matting zijn van al onze krachten >ouw, dien wij s zien. n opmerken, dat t bij onszelf; dat 2. Wie onzer zou aan &em of haar ren en te ver- nszelf, aan ons =ven en aan de en nog veel valt ïg, in eigen huis, ;n, dat die kin tot zelfstandige ruggegraat en oefte hebben aan iet ondergaan in l. Meer dan ooit •oefde leus voor le wereld, maar wij kunnen en enheid van ons ïedcn een volk )ot leed is het n het hechte ge- aaneenvoegt en jk geheel. Alles, wat ons onderling zou kunnen verdeelen en verscheuren, moeten en kunnen wij op zij zetten; wij zijn ten slotte loten van één stam, zonen van één volk. Laten wij dat vooral niet vergeten en niet de wereld het beeld bieden van een land en volk, ver deeld in zichzelf, gelijk de oude Prediker reeds zeide. Wanneer wij voortgaan op den weg dier verdeeldheid, zal de toekomst nog donker der zijn, dan zij in vele opzichten toch reeds is. Wij hebben en terecht- altijd den naam gehad van nuchter denkende menschen, met een open oog voor de wer kelijkheid der dingen. Laten wij een streep zetten onder het verleden en de handen ineenslaan ten nutte van het vaderland, dat immers ons aller vaderland is. Er valt, juist in deze oogenblikken, zoo veel goeds, zooveel nuttigs, zooveel noodigs te doen; Tloch dat kan alleen bereikt wor den door eensgezindheid, door samenwer king van alle groepen en partijen. Wij hebben gezien en ondervonden, wat oorlog is; zullen wij dien dan binnen onze eigen landpalen voortzetten Neen dat mogen wij niet en dat zullen wij niet. Wij zullen en wij moeten het zwijgen opleggen aan opwellingen, die leiden tot ondoordachte daden, waarvan de terugslag ons geheele volk zou treffen. Wij willen onszelf niet maken tot een aan fluiting voor de geheele wereld; slechts een eensgezind Nederland kan krachtig medewerken aan datgene, dat voor ons allen thans het zwaarste moet wegen den opbouw GANDHI WEDER TEN TOONEELE. Engeland doet zijn uiterste best om Gandhi en daarmede de Indische Onaf hankelijkheidspartij op zijn hand te krij gen. Het gevoelt zich eenzamer dan ooit in de betrekkelijk beperkte ruimte, welke Palestina en Egypte bieden, nu de Fran- schen de wapens hebben nedergelegd in de Syrische en Tunesische vleugelposities en de Italianen de Straat van Sicilië heb ben versperd, zoodat de Engelsche schepen alleen om de Kaap heen het Oosten kun nen bereiken. Indië zou dus prachtig kun nen dienen als reservoir van menschen en proviand. Gandhi is echter niet op de Engel sche voorstellen ingegaan, waaraan het feit, dat de radicale vleugel van de Onaf hankelijkheidspartij zeer machtig is, niet vreemd zal zijn geweest. GEBREK AAN PAPIER IN ENGELAND. In Engeland begint het gebrek aan papier zeer voelbaar te worden, nu de aanvoer uit Scandinavië stop staat. Het gevolg van deze papierschaarschte is, dat de bladen, die vroeger altijd opvielen door hun dikte, thans op niet meer dan zes pagina's mogen verschijnen. DE BETEEKENIS VAN CYPRUS. In weerwil van het gebrek aan een geoutilleerde haven vormt het eiland Cyprus voor de Britsche vloot een steun punt van groot gewicht, daar het in het Noorden de kust van Turkije die men met het bloote oog kan zien liggen be- heerscht, in het Noordoosten de belangrijke baai van Alexandrette en in het Oosten de uitgestrekte kust van het Fransche mandaatgebied Syrië en Libanon afsluit. Cyprus is voorts een stapelplaats van voor raden voor de vloot. Nog nauwelijks tien jaar geleden werd het Engelsche gezag op het eiland vertegenwoordigd door een paar dozijn Engelsche soldaten en politie beambten, doch sedert 1931 is daarin een groote verandering gekomen, ten gevolge van den in dat jaar uitgebroken opstand. Toch is de zich op Cyprus bevindende Engelsche troepenmacht ook thans nog ge ring. Het gros van de Engelsche troepen bevindt zich in Egypte. Doch Cyprus heeft voor Engeland weinig te beteekenen wat de land- of luchtmacht betreft. Het moet alleen dienen voor de vloot, die er kan ankeren en de voorraden aanvullen. Da tr om verlaat Engeland zich ook uitsluitend op zijn vloot om het eiland te beschermen, dat op zijn beurt geen andere taak te ver vullen heeft dan de verdediging van de drie voornaamste steunpunten van de vloot in de Middellandsche Zee de kust van Egypte en van Palestina, alsmede het Suezkanaal. DE VOEDING DER KRIJGS GEVANGENEN. Het ontzaglijke aantal krijgsgevangenen in Duitschland vormt een probleem op zichzelf. Van niet-officieele zijde is hun aantal geschat op ruim twee millioen; doch men dient niet uit het oog te verliezen, dat een groot aantal krijgsgevangenen slechts zeer tijdelijk in Duitschland is onderge bracht. Velen hunner zijn na korteren of langeren tijd ontslagen en naar hun land teruggekeerd. Dit is bijvoorbeeld niet al leen het geval geweest met Nederlanders en Noren, doch ook met een groot deel van de Poolsche krijgsgevangenen. Zooveel is in elk geval zeker, dat hun onderhoud voor het Duitsche Rijk en volk geen zwarigheden oplevert. De voedselvoorzie- ing van dit volk van 86 millioen zielen is zoo goed georganiseerd, dat er speling genoeg overblijft om het hoofd te bieden aan nieuwe verplichtingen. Zoo bracht ook in het voorjaar de inlijving van drie mil lioen volksgenooten uit Opper-Silezië geen moeilijkheden mee, hoewel uit de nieuwe gebieden in het Oosten geen overschot aan levensmiddelen te wachten was. Ook de krijgsgevangenen behoeven dus geen hon ger te lijden, te minder omdat een deel hunner te werk is gesteld bij den land bouw en derhalve bijdraagt tot het op peil houden van den voedselvoorraad. WAT STOND ROEMENIË AF? Bessarabië, een der deelen van Roeme nië, die aan de Sovjet-Unie zijn afgestaan, wordt begrensd door de Zwarte Zee, de Dnjestr en de Proeth. Het beslaat een op pervlakte van ruim 44.000 vierkante kilo meter en telt ongeveer drie millioen in woners, die voor het grootste deel bestaat uit Roemenen en Russen (voornamelijk Klein-Russen en Roethenen), verder Bul garen, Grieken, Armeniërs, Joden, Tarta ren, Zigeuners en een aantal Duitsche kolo nisten. De hoofdmiddelen van bestaan zijn landbouw en veeteelt. De eerste wordt vooral in het Noorden druk beoefend; in het Zuiden treft men meest veeteelt aan, terwijl het midden des lands is bedekt met dichte bosschen. VOEDSELSCHAARSCHTE IN GRIEKENLAND. Griekenland ligt thans om zoo te zeggen te midden van de politieke branding in het Oostelijke bekken van de Middelland sche Zee. Waarover de Grieksche regee ring zich thans het meeste bezorgd maakt, is het vraagstuk van de levensmid delenvoorziening. Naar raming zal de oogst dit jaar ongeveer 30 minder bedragen dan in 1939. Dientengevolge zal Grieken land dit jaar niet minder dan 450.000 ton graan uit het buitenland moeten betrekken. Daar de nieuwe oogst eerst over 2 maan den ter beschikking van de gebruikers kan worden gesteld, heeft het land op het oogenbbk reeds dringend behoefte aan 40.000 ton graan. Een schip met graan uit Indië, dat voor Griekenland was bestemd, VAN DE WEEK LUITENANT TER ZEE le KLASSE PRIEN z heeft, ondanks zijn nog slechts 32 jaren, reeds een zeer verdienstelijken staat van dienst achter den rug. Hij is commandant van de „duikboot van Scapa-Flow" en is afkomstig uit Thüringen. Reeds 7 jaar nadat hij bij de Hapag in dienst was getreden als scheepsjongen, in welken tijd hij twee maal om de aarde voer, werd hij aangesteld tot „schipper op de groote vaart", d.w.z. dat hij de be voegdheid kreeg, als kapitein het commando te" voeren over een koop vaardijschip. De economische crisis was oorzaak, dat hij als zoodanig geen werk meer kon vinden. Nadat hij afgekeurd was voor de vliegerij, trad hij in 1933 bij de oorlogsvloot in dienst, werd 2 jaar later reeds luitenant ter zee. Thans is hij com mandant van een duikboot, die den Engelschen reeds veel schade heeft berokkend. is door de Engelschen in Suez in beslag ge nomen. Hierdoor zag de Grieksche regee ring zich genoodzaakt, de overige bestel lingen in het buitenland te annuleeren, daar de vrees gewettigd was,dat ook dit graan door Engeland in beslag zou worden genomen. Als gevolg hiervan heeft de re geering besloten, ook in Griekenland de gevreesde distributie in te voeren. Deze zal zich voorloopig alleen uitstrekken tot brood, rijst, suiker en peulvruchten. Vleesch zal er echter waarschijnlijk ook zeer spoedig onder vallen. Benzine, petro leum, kolen en electrische stroom moeten spaarzaam worden gebruikt. Doch ook op ander gebied begint de toestand beden kelijk te worden. De spoorwegdiensten en regebnatige bootverbindingen moesten worden beperkt, evenals de openbare ver lichting in de groote steden; lichtreclames mogen niet meer branden. De komende winter wordt met zorg tegemoet gezien, daar men geen kans ziet, de woningen voldoende te verwarmen, wat voor de Grie ken als een dringende behoefte moet wor den beschouwd. Men hoopt dan ook vurig, dat de oorlog spoedig ten einde zal zijn. joi blijft. an aS. Zondag naar i tweetal schitterende iee!d zijn door NHWB U zal worden aange- ngewone pracht. Het de wooie bloemkassen we wel weer van die t als vorige maal) en ïinder plassen. U ziet parcours om gewoon arbij ieder wandelaar st wordt. eze week waren er reeds die beslist heengin- i verwachten dat dit eren minstens nog eens om 7 uur vanaf de laats vanaf de Oude voor de 20 km 10.30- 35 km van 10-10.30 U "iet, de afstanden jereik. is Zondagmorgen op The Wanderer ■Nieuws. ig te Aikmrar is voor rcesvol geweest, beide gewonnen, alzoo wer- eteekens, de speldjes, De Rijp, egen Zannlondia A, de 2-1 overwinning. 1 kwamen de onzen Uitgeest A, in deze wedstrQd was het eindresultaat 3-0. Een royale overwinning, doch geflatteerd. Uitgeest was technisch in de meerder heid doch het enthousiasme wat de kleine AVVertjes bezielde deed de balans naar onze zijde overslaan, het behaalde resul taat is reusachtig geweest jongens. Ge feliciteerd en zonder de anderen ook maar iets tekort te doen, willen wij toch vermelden het fraaie keepwerk van Haitze de Vries. Ga zoo door. Op het AVV veld vond des avonds de veteranenkamp plaats. Door verhinde ring of angstvalligheid voor stijve spie ren van oud-voetballers van naam, kwa men twee geheel gewijzigde elftallen in het veld. Verschillende jonge personen, die niet de voetbalsport beoefenen, kwa men thans binnen de krijtlijnen. Deze za gen wij succesvol debuteeren, hun eerste optreden was van dien aard, dat 't het Bestuur van AVV aangenaam zou zijn, als zij de voetbalsport bleven beoefenen. Heeren, geeft U op als lid. Ook enkele spelers van het tweede, wa ren in de eombinatie opgenomen, alzoo geraakte het komische gedeelte van deze strijd danig in het gedrang. Zoo kon dan ook, deze wedstrijd niet aan de ge stelde verwachtingen voldoenl Voor ongeveer 50 procent, waren het oud-spelers die aan de strijd deelnamen, onder bevond 2ich ook de snelle Nic. Haas, van Graft. In de eerste helft stelde deze danig teleur. Veel van zijn snelheid, welke hem zoo beroemd maakte, had hij ingeboet. In de rust moeseen dan ook de schoenen, ge® lijk alle groot voetballers worden over gehouden. Na bleek dat een stel sokop houders in de Mato's waren achter ge bleven, welke hem de voeten deden knel len 1 Na verwijdering van deze. was het een lust Haas in de 2de helft te zien werken. De Blauwen waren de sterksten met de rust hadden zij reeds een 4-2 voor sprong. In het laatste gedeelte, scoorden beide ploegen nog tweemaal. Eindstand 6-4 voor de Blauwen. Hoekvlag Dit het Reo-kamp In een goed gespeelde wedstrijd wist Reo I Zondag jl. Purmerend met een 4-1 nederlaag naar huis te sturen. Ons elftal was op de r half na geheel volledig, Doch ook de invaller speelde evenals de anderen heel goed. Vooral de midvoor O. Bakker wist wederom eenige schitte rende doelpunten te maken en het spijt ons dat deze speler wegens stadie heeft bedankt. Hij is in de 9 jaar dat Reo be staat pas onzen 2e midvoor en zal de spil Verdonk waarschijnlijk de juiste op- vo'ger wel zijn op deze voorname plaats in het elftal. Was onze eerste midvoor een reus in het kopwerk, waaruit hy zoo menig doelpunt wist te scoren, zijn op volger bezat een reuze schietkracht en wist vaak uit een zeer moeilijke posltie's harde en zuivere schoten te lossen en ik twijfel er niet aan of Verdonk (een ge boren voetballer) Zal ook wel een goal- geatherer worden, waar Reo nog veel plezier van kan hebben. Zooals we reeds uit uit de dagbladen hebben kunnen lezen, schijnt er veran dering te komen in de Sportbeweging, Doch hoe de zaak zleh zai ontwikke len weten we thans nog geen van allen. Doch dat vereenigingen, die al jaren hebben bestaan en veel succesen hebben geoogst, zoo maar zullen moeten ontbin den, lijkt me iets zeer onwaarschijnlijks. We zullen kalm afwachten, wat onze DHVB, een bond met eenige duizenden leden, hierover te beslissen heeft. Voor a.s. Zondag staat er een Jr wed strijd vastgesteld en wel Reo a jr-Gras- hoppers a en Forward b-Reo b. Doch ik dank dat wel geen van deze beide wed strijden doorgang znllen vinden. Voor de andere elftallen is vermoede lijk a.s. Zondag allen rust voorgeschre ven, of dat er nog iets wordt vastgesteld kunnen we thans nog niet voorspellen. De Sportverslaggever Wij verzoeken onzen lezers bij wie de bode niet persoonlijk het abonnementsgeld ophaalt, dit op onze postrekening toe te zenden. Wanneer U ons nu 80 cent toezendt, bespaart U daarmee 25% aan kwitantiekosten, daar wij anders over f 1.— disponee- ren. Uw adres voor DROGISTERIJ A. KUIN, Apoth.ass, de Rijp, Telefoon 30

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1940 | | pagina 3