Een welkom St. Nicolaasgeschenk Huisvrouwen, let op! „4711" en Boldoot-artikelen Drogisterij A. K.UIN, ,De T ij d- boter f 1.15 per pond, De samenvoeging voor iedere beurs vindt U zeker in onze coiiectie's Apothekers-ass., Foto-atelier, -handel, Telefoon 30, de Rijp Broodbon nummer 13 is geldig van 4 t/m 10 Nov. De niet gebruikte bonnen blijven geldig l/m 12 November. Op elke enkele bon kan men 125 gram roggebrood of 100 gram van een andere broodsoort koo- pen. Bon 1 van de bloemkaart 65 gram roggebrood of 50 gr. ander brood of een half rant soen gebak of 35 gr. bloem of meel, geldig t/m 1 December. Bon 114 aU ons thee of V» pond koffie, geldig t/m 9 November. Bon 55 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeep poeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gr. zelfwerkende wasch- middelen of 200 gr. vloeibare zeep of gedeelten daarvan in combinatie t/m 12 November. Bon 08, 09, OIO, en 011 van deze kaart elk een eenheid turf gedurende November. De ze bonnen worden later alsnog aangewezen voor het aankoo- van steenkool of andere brand stof. omzetbelasting inbegrepen. teruggewezen, en dat niet alleen, maar zij heeft haar minnaar tegen wil en dank, een LEELIJK BLAUWTJE jaten loopen. Zöö, dat de wijze en verstandige, goedwillende en begrijpende woorden van de Rijper vroedschap tot paarlen voor de zwijnen werden. Natnurlijk heeft de Schermerhorner maagd over haar eigen lot te beslissen, en we kunnen ons levendig voorstellen dat ze tot in lengte van dagen liever een oude vrijster was gebleven, evenzoo als de Rijp aan een ongebonden vrijgezellen- leven de voorkeur gaf. In de afwijzing op zich zelf schuilt dan ook niets krenkends voor de Rijp, maar wél de wijze, waarop men dit besluit motiveerde, dat wel erg verschilde met het breede inzicht, waarmee de heer Noë de tolk van de Rijper gemeenteraad was. Wel probeerde voorzitter burgemeester Meindersma herhaaldelijk om de combi natie met de Rijp te rechtvaardigen door te wijzen op de groote belangengemeen schap, met name van de tuinbouwers, maar daar wilden de heeren raadsleden niets van weten. Nogmaals: dat was hun goed recht! En dat ze met een combinatieplan Schermerhorn, Oterleek en Zd. en Nrd.- Schermer opperdan kwamen, evenzeer. Sterker, daarin hebben ze groot gelijk, want, en spist nu de „kergers" van de Rijp, de raadsleden van Vrouwe Scher merhorn kwamen met bedenkelijke huwe- lijksbelefselen. Een zei er: ,.De menschen zijn d'r aars, wat zal ik zeggen, ouwerwetscher en als je een Rijper spreekt, heeft ie het aliijd over z'n oude stad!" Een anderi ,,'t Is zoo'n uithoek, met slecht weer kan je er geen eens komen'', en met zelfvoldoening vervolgde hij„dan heeft Schermerorn heel wat betere verbindingen met Alkmaar en Hoorn, aan den Pro vincialen Weg En toen er een opmerkte dat de Rijp „natuurlijk hoofdplaats zou wezen", betrokken de gezichten bedenkelijk. Hoeveel inwoners heeft de Rijp wel, burgemeester?" luidde een belangstellende vraag. ,,1350 ongeveer", was het antwoord. „Dat valt me bar teugen I" „Ja, 't krimpt al meer inl". Dat waren Schermerhorner raadsre- fiexen. De raad besloot pogingen te doen om bedijkte Schermer tot één gemeente te doen vormen, aan welke jonge echtgenoot de Schermerhorner maagd haar levenslot liever verbinden wilde, dan aan het ouderwetsche de Rijp. Vervolgens behandelde de raad van het moderne aan de Provincialen Weg liggende Schermerhorn de kwestie hoe het verguldsel weer op de wijzer van de de torenklok aan te brengen, welk kar wei gekenschetct werd als een levensge vaarlijke onderneming Laten we stoppen, ouderwetsche Rijpers begrijpen toch zulke moderne probleemen niet 1 Wat zegt gij de Rijp, oude man? Voor de vuist weg zijt ge uitge maakt voor ouderwetsch, uw bevol king is „aars as aars" en ge ligt in een onbereikbare uithoek, notabene niet eens aan den Provincialen Weg! Hoe heeft u zich vermeten het oog te laten op de met haar tijd meegaan de maagd van Schermerhorn? Dacht ge soms, dat ge haar welge vallig waart, gij met uw droomenvan uw grootsch verleden Ga u zitten schamen en maakt plaats voor den krachtigen Schermer jongeling, oude mannen mogen zich niet met moderne dames bemoeien! De twee andere schoonen, Zd.- en Noordschermer en Graft hebben zich heden over de vereeniging met de Rijp uitgesproken. Van de aanhankelijke gevoelens van Graft kan de Rijp verzekerd zijn, daarvoor hebben zij het in de afge- loopen jaren veel te goed met elkaar kunnen vinden, trouwens, reeds lang bestaat er een hechte, zij het onoffi- cieele, band tusschen de Rijpen Graft. Maar als Zuid- en Noordschermer u nu ook eens een oude man vindt, wat dan de Rijp, oude man? Zult ge dan met uw oude bes Graft op uw ouden dag nog in het huis van een vreemd besteed moeten worden In den Haag zitten machtige mannen, nog invloedrijker dan de raadsleden van sommige dorpen aan den Provin cialen Weg en zij zullen de adviezen van Schermerhorn en de Rijp op hun bureaux krijgen en als almachtige huwelijksmakelaars de verbintenissen doen aangaan. Eilacie heeft de Maagd van Scher merhorn fn haar advies niet vermeld, dat de Rijp ouderwetsch, haar bevol king „aars as aars" is en dat de Rijp niet aan de Provinciale Weg ligt, nu heeft ze feitelijk slechts de beschikking over enkele zwakke argumenten en dat is een veeg teeken. Was het schroomvalligheid van haar of was het om een andere reden, dat ze de tekortkomingen van de Rijp niet opnoemde Het is eenvoudig om te ZEGGEN dat een plaats achterlijk en ouderwetsch etc. is, maar zoolang die BEWERIN GEN niet met BEWIJZEN gestaafd kunnen worden, is het moeilijk om de overheid te SCHRIJVEN, waarin de Rijp zooal tekort schiet! En daarom gelooven wij, dat de Schermerhorner maagd töch nog in het huis van de Rijp zal komen, ondanks haar tegenstribbelen. in dat geval zullen we geen kwaad met kwaad vergelden en haar met open armen ontvangen en alle klein- dorpsche ruzietjes vergeten. Maar het past een moderne dame niet nog zoo ouderwetsch te kletsen over zulk een eerbiedwaardig iemand als de Rijp. Dat is pas ouderwetsch! Inmiddels wij gaarne alle Schermer- horners uit, zich persoonlijk eens in de Rijp van de vorderingen der mo derne tijd, de geestesgesteldheid der menschen en de verbindingswegen met andere plaatsen te overtuigen. Waarschijnlijk, dat zij dan reeds bij voorbaat verzoend raken met de ge dachte weldra in dit oude, maar aan gename en toch niet zoo achterlijke huis te worden opgenomen. Of er veel zullen komen? „Och meneer, moderne menschen hebben het zoo druk en dan die slechte verbindingen hè 13e Rijp latsramentaal Coicert in de Ned. Den. Kerk Zondagmiddag jl. gaven de heeren Kloek en Geugjes in de N H. Kerk alhier een instrumen taal concert voor een gehoor dat grooter had kunnen zijn, en dat grooter verdiende te zijn. Het is immers een zeldzaamheid wan neer wij hier in de gelegenheid worden gesteld om een uitvoe ring bij te wonen waargoede mu ziek wordt geboden. Wij mogen dan ook niet nalaten den beiden concertgevers onzen welgemeen- den dank te brengen. Zij hebben dien allereerst reeds verdiend door naar onze plaats te komen en ten tweede door hetgeen zij ten gehoore heb ben gebracht en de wijze waarop zij dat deden. De keuze was uitnemend. Reeds de aanvang toonde dat. In 'n kerk gebouw immers dient de inzet uitde gewijde muziek te zijn. Het voor spel en de koraal van Psalm 68.8 voldeed ons ten zeerste. De daar opvolgende meditatie over „Rust mijn ziel" werd goed voorgedra gen doch de auteur heeft het zich wat te gemakkelijk gemaakt. De elementen van het lied kwamen te weinig uit. Daar de uitgevoerde werken bijna alle tot de bekende muziek behooren was het volgen van 't gegevene des te gemakkelijker en de beoordeeling is er des te lichter door. Onbekend was de Idylle van Bley en zij maakte geen grootse indruk; het bleef alles vlak. Ook het daarop aan- sluitende van Bach: Allein Gott in der Hohe ssi Ehr deed hetniet; hier had de registratie meer re- lief moeten bieden, het geheel bleef te enkel. Beter voldeed ons het lichte Musette van Durme en Allegro van Handel en nog hoo- ger steeg des organisten kunnen in Bachs Fuge aan het slof. Daarmede bewees de heer Bon 116 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep voor mannelijke personen boven 15 jaar geldig t/m 31 December. Deze bon bevindt zich niet aan het Algem. Distributiebonboekje, maar is door het Distributie kantoor afzonderlijk verstrekt. Bon 43 1 KG suiker, geldig t/m 22 November. Bon 98 1 ons vermicelli, macaroni óf spaghetti t/m 27 December. Bon 93 1 ons maizena, griesmeel, sago, aardappelmeel of puddingpoeder t/m 27 December. Bon 88 1 ons gort, gortmout, of grutten geldig t/m 27 December. Bon 83 V» pond haverbloem havervlokken, havermout, aard- appelmeelvl., gort, gortmout of grutten, geldig t/m 27 Decemb. Bon 83 Va pond rijst, rijste- meel, rijstebloem of gruttemeel geldig t/m 29 November. Petroleumbon no 7 2 li ter petroleum t/m 29 Decem ber. Bon OT> vleesch van de vleeschkaart 1 ons vleesch (been inbegrepen), of 1 rantsoen vleeschwaren geldig t/m 10 November. Bon 07 vleeschwaren van de vleeschkaart 1 rantsoen vleeschwaren geldig t/m 10 November. De nlet-gebruikte bonnen blij ven geldig t/m 17 November. Onder een rantsoen vleesch waren wordt verstaan: 75 gram ons) ham, spek, rookvleesch, pekelvleesch, Gel- dersche rook- of plockworst. 100 gram (1 ons) boterham- menworst of rolpens. 125 gram (1V* ons) lever- of tongenworst. 150 gr. (l'/a ons) bloedworst. Rauw vet valt ook onder de distributie van vleesch. Bon 15 van de boterkaart Va pond boter t/m 8 November. Bon 15 van de vetkaart Va pond margarine of boter t/m 8 November. Bon 53 1 ons kaas geldig t/m 10 November. De niet-gebruikte bonnen blij ven geldig t/m 17 November. Bon 65 1 ei geldig t/m 17 November. Bon Oi, 02 en 03 van de brandstoffenkaart „Haarden, kachels" elk een eenheid geldig t/m 14 November. Bon 04, 05 en 06 van deze kaart elk een eenheid gedurende November. Wat denkt ge wel, 0e Rijp, oude man? Schermerhorner tegenstrlbbellngen I Toen als een donderslag bij heldere hemel het bericht van hooger hand kwam, waarin het advies van verschillende ge meentebesturen gevraagd werd over com binatie met andere gemeenten, zullen er in het begin weinigen enthousiast geweest zijn over deze „gedwongen huwelijken", zooals men dat in de Bergensche gemeen teraad zoo humoristisch uitdrukte. In de meeste plaatsen in onze omge ving klonk het kort en bondig; „we benne der teugen!"; dat zeiden de men schen tegen elkaar en ook de leden van de raad namen ztch dan ook stell'g voor in de eerstkomende vergadering hun stem tegen de combinatie-plannen te verheffen. Maar helaas! De burgemeesters ver klaarden allen ietwat melo-dramatisch, dat dat ,,er teugen" wel niet zou baten, positief moest men zijn. En de raden waren positief! Maar allen waren ze het er over eens, dat het niet prettig was voor de plaats, waar men geboren en getogen is, zoo maar te zien verdwijnen en opgaan in een vreemd geheel. En dat in een trmpo en op zulk een schaal, dat onze lang zaam werkende onderdanen, het lang niet bijbeenen konden. Werden om veel minder belangrijke dingen vroeger in talrijke commlzsie's en nog talrijker be sprekingen niet veel meer tijd verkl pardon, verpraat? Maar ter zake. Ook wij in De Rijp kregen combinatie-zorgen en ons werd een huwelijk met niet minder dan drie schoonen aanbevolen, Begrijpelijk dat een dergelijke gewich tige stap zorgvuldig overleg en rUp be raad vereischte en dat er in de gemeen teraad stemmen opgingen om voorloopig alleen maar met Graft en desnoods met Zuid- en Noord-Schermer een verbin tenis aan te gaan. Maar de voorzitter hakte de knoop door: „alles of niets" en de raad ver klaarde zich accoordmet dltmultlgamlsch (een netter woord voor veelwflvig) stand- puntf Kort maar duidelijk gaf een der raads leden het standpunt van allen weer: „Als het belang der gemeenten samenvoeging eischt en dit staat vast, dan moeten wij ons er voor uitsprekenl" En burgemeester van Staveren, die evenals alle Rijpers trotsch is op de Rüper historie, roerde een voor ons allen gevoelige snaar aan toen hij zeide: „Uit historisch oogpunt lijkt het een verlies, doch de ge schiedenis, waarvan wij voor al van de Rijp, trotsch op gaan, en dit ook kunnen, want ons verleden is schoon, gaat door samenvoeging van de voorgestelde gemeenten niet verloren Dat waren eenige REFLEXEN uit de Raad van De Rijp. Laten wij thans de meening van een der schoone maagden hooren, aan wie gevraagd was, hoe zij daeht over de Rijp als echtgenoot en Zd.- en Nrd.schermer en Graft als bijvrouwen. Gistermorgen heeft Schermerhoid deze aangelegenheid behandeld en zij heeft de uitnoodigeade hand van de Rijp beslist

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1940 | | pagina 2