Xoo$cacspd UsUU, Spaatf, XUcto, %i exi Sdd' Adverteert in DIT blad Figuurzaagpatronen ansicht-kaarten Nwuw Mooie Boekhandel G. J. Hoogcarspel nmuj-j-Hi'-TiJ*iTiii ifrrrf fM'ri ni r~nT"iiT~ Land en Volk Letterkundig leven voor 1880 Het tijdperk van den historische roman. "Veel jonge talenten ln 1834 verscheen het letter kundig tijdschrift „De Muzen", gesticht door den jongen theo loog Aernout Drost en zijn vrien den Heye, Potgieter en Bakhui zen van den Brink. In een der eerste artikelen van dit tijdschrift stond het volgende, dat een goe de karakterstiek geeft zoowel den geest van den tijd als van dien, welke een aantal jongeren beziel de, die hoopten nieuw leven te brengen in de wereld van onze letteren. „Er is een flauwe droomerlge geest in onze letterkunde geslo pen. Sommigen schrijven verzen, romans en verhalen, en de he mel weet wat al meer: anderen lezen verzen, romans en verhalen zonder oordeel, zonder kennis, zonder smaak en vinden behagen in alles, wat maar eenigszins den onverzadelljken leeshonger stilt. Onze recenseerende tijdschriften beoordee.len met eene pen, door luim partijgeest of hartstocht be stierd; beschimpen hunne vijan den en vleyen hunne vrienden maar leveren niets, waardoor de smaak van het publiek en des- zelfs oordeel verhelderd kan wor den, of hetgeen aan dichters en schrijvers de bronnen hunnerge breken toont. Er is slechts één weg om langzamerhand dezen wansmaak te verbeteren, deze slaperigheid te verdrijven, deze misbruiken te beteugelen; wij willen denzelven inslaan en be proeven, waarheen dezelve voert... Men moet daartoe het publiek langzamerhand doen gevoelen, dat er geen schoonheid zonder waarheid, geen verhevenheid zon der inwendige kracht, geen be valligheid zonder eenvoud bestaan kan. Men moet den engen kring waarin onze letterkunde zich be weegt, en door vergelijking met het uitheemsche, de eenzijdig- pogen te verbannen. Ziedaar het geen wij willen pogen te doen." „De Muzen" heeft slechts kort bestaan: Drost stierf jong en na 6 afleveringen ging het blad ter ziele. De tijd was er nog niet rijp voor gebleken. Maar twee jaar later kreeg Potgieter de kans, het werk voort te zetten in een nieuw tijdschrift „De Qids", dat zich in de eer ste plaats op kritisch gebied be woog. De redactie vatte haar taak hoog op: er werd scherp gekri tiseerd, maar het was opbouwen de kritiek. Jonge schrijvers kre gen de gelegenheid hun werk te te publlceeren. Onder de invloed van de reeds eerder in het bui tenland herleefde Romantiek ont stond in ons land een nationale Romantiek die zich de studie van de 17de eeuwsche kunst en het nationale leven uit dien tijd ten doel stelde. Van Lenneps histo rische romans. Jacob van Lennep (1802-1868) 5egon zijn letterkundige loopbaan als dichter en stond toen evenals verschillende zijner tijdgenooten sterk onder den invloed van Wal- ter Scott. Maar hij merkte zelf al spoedig dat hij meer tot zijn recht zou komen als romanschrijver, en een reeks historische romans „De Pleegzoon", „de Roos van Deka- na", „Onze Voorouders", „Ferdi- nand Huyck" en „Elisabeth Musch vestigden zijn roem. Hij is een bijzonder prettig verteller, en bleef nog langen tijd na zijn dood po pulair vooral bij het opgroeiend geslacht. Een proeve van een modernen roman in Franschen De Rijp stijl „Klaasje Zevenster" had slechts een tijdelijk succes, voor- ai wegens de daaraan verbonden sensatie, De andere mannen van „de Gids" Bakhuizen van den Brink was vooral de criticus, en schreef een aantal studies over Vondel en Hooft, en bovendien een bun del Novellen. Onze geschiede nis nam zijn tijd na 1843 geheel in beslag. Een van de meest belangwek kende schrijvers van dezen tijd was de tweede redacteurvan.de Gids', Potgieter. Ook hij stelt de 17e eeuw tegenover en boven zijn eigen tijd. De geest van Jan Saiie wordt door hem doorlopend gegeeseld. Hij geeft ernstige en doorwrochte kritieken en moedigt jongeren beantwoorden op Iate- ren leeftijd niet aan de verwach tingen, door hun eerste werken gewekt: Beets had op 25 jarigen leeftijd zijn onvolprezen „Came ra Obscura" geschreven onder het pseudoniem Hildebrandt;Ha- sebroek was 28 jaar toen zijn bundel „Waarheid en Droomen" verscheen; Kneppelhout gaf on der het pseudoniem „Klikspaan" een tegenhanger van de Camera in de „Studententypen" en van Koetsveld kwam nimmer boven z'n „Schetsen uit de Pastorie van Mastland uit. De historische roman was in dezen lijd een veel, en met succes beoefend genre. Me vrouw Bosboom-Toussaint pro duceerde er een aantal, die op grondige studie van de betref fende tijdperken berustten, maar wel eens wat al te overladen en uitvoerig waren. Haar karakterte kening ging dieper dan die van van Lennep; van verschillende romans is een bekeeringsgeschie- denis he t hoofdthema waarmee Busken Huet nog al eens heeft gespot. De meest bekende van haar werken waren ,Het Huis Lauwernesse', ,Een kroon voor Karei den Stoute', de Lelcester cyclus in tien deelen, en vooral ,De Delftsche Wonderdokter'. Evenals van Lennep beproefde zij op lateren leeftijd haar krach ten op moderne karakterromans in Fransche geest, waarvan „Ma joor Frans" de meest bekende werd. Dezelfde ontwikkeling valt waar Ie nemen bij Hendrik Jan Schimmel, die eerst den van Jan de Wilt en Willem II als stof koos, en later den burgerlijken roman beproefde te schrijven, maar zonder het sncces van zijn „Sinjour Somoyns", „De Kapitein van de Lijfgarde", en dergelijke. Cremer maakte naam met zijn „Overbetuwsche novellen" en „Betuwsche novellen", die hij zelf met talent ging voordragen. De Genestet maakte huiselijke poëzie, die in zijn soort verdien stelijke elementen bevatte. Over Busken HuetenMuItatuli twee geheel nieuwe verschijnin gen in onze litteratuur een vol gende maal. Telefoon 1 SPORTNIEUWS. fi.S.Y.-Nieïws. Jl. Zondag trok GSV I naar Bergen om aldaar Bergen 2 te ontmoeten. G stelde zich op met 2 invallers voor 1. back Nat en keeper Karsen, Vooral het gemis van Nat werd danig gevoeld. B zette er direct een vlug tempo in waaraan de G verdediging de handen vol had. G. kon het tem po eerst niet volgen gezien zg de reis nog in de beenen hadden. Na 15 min. spelens wist B in een zuivere buitenspelpositie te sco ren, dit doelpunt werd op advies van de grensrechter afgekeurd. Even later wist B toch toch de leiding te nemen door Dubbeld onhoudbaar te passeeren. Voor de rust werd er niet meer ge scoord. Na de rust had G zich be ter aan het tempo aangepast en werd B geheel op eigen helft teruggedrongen. Uit een snelle aanval vergrootte B de voorsprong G hierdoor niets ontmoedigd viel geducht aan. Spil Kramer dreef de G voorhoede gedurig tot de aanval aan, en eindelijk wist de Jong met een pracütschot de achterstand te verkleinen. Even later wist B toen de G backs voorbuilenspelstaanbieven, waar om de scheidsrechter niet floot, de voorsprong weer te vergroo- ten. 5 min. voor het einde scoor de de Jong nogmaals. G zette nu alles op de aanval maar hoe zij ook zwoegden de gelijkmaker bleef uit. Toen de scheidsrechter welke lang niet voor de 2e klasse be kwaam was, voor de laatste maal floot, had G een onverdiende nederlaag te incasseeren gekregen. Voor Zondag GSV 1-Alkmaar 2 om 10.30 uur op het G-veld. P.P.C. i.Y.V.-Hiesws. Door terrein afkeuringen kon het vastgestelde programa geen doorgang vinden. Zeer jammer is 't dat 't be stuur genoodzaakt was deze week de adsp, terug te trekken uit de competitie door 't bedanken van eenige dezer jongens. Laten we maar hopen van een volgend jaar beter. Programma voor a,s. Zondag vermeldt De Rijp 2-Monn.dam 2 aanv. 12 u. De Rijp I-EVC 2 aanvang 2 uur Doelpaal Prijs 10 cent. Zie de étalage I Alleenverkoop voor de Rijp en Graft MARKT PURMEREND Volvette kaas met Rljksmerk f Kleine Boerenkaas f 34. Boter I 2,f2.05 Vette koeien f .0f 0.p. K.g. Geldekoeien f 150—250 per stuk Melkkoeien f 275340 per stuk Vette Kalverenct per kg. Nuchtere kalveren, voor de slacht ffp. stuk voor de fokkerij f 24f 26 - Stierenct per kg. Paarden f 175—f 330 per stuk Vette varkens f 0.59—f 0.64 p. K.g. Magere varkens f 25f 40 per stuk Biggen f 714 per stuk Schapen f 25f 40 per stuk Bokken f 8—f 20 per stuk Lammeren fper stuk N.H. blauwen (kuikens)ct p. kg Oude kippen en hanen Wit en Rood 55—65 et per kg. Blauw 75—80 ct per kg jonge hanen Wit en Rood 6575 «t per kg. Eenden 5060 ct per stuk Konijnen f 1.f 4,per stuk Duiven 00—40 ct per paar Kippeneieien f 7.f 7.50 Eendeneieren f 0. COOP. CENTRALE EIERYEILING PURMEREND Ö.A. Aanvoer Prijs 00000 Eendeneieren f 0.f 0. 00000 Kippeneieren f 0.f 00.0 KAASBEURS Dinsdag 5 Nov, 1940. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 16 partijen, wegende plm. 46.000 K.G. Hoogste prijs f 35.25 per 100 pond Boekhandel G. J. Hoogcarspe! Zorg voor het kindergebit Wie zelf zijn gebit slecht ver zorgt, mag niet verwachten, dat zijn kinderen dat beter doen; zoo iemand weet niet,hoeveel hg zijn kroost te kort doet. Te weinig besteden voor een tandenborstel is zuinig zijn op'n verkeerde manier. Een goed verzorgd gebit Is het beste visitekaartje voor 'n ge zond mensch. Met de verzorging van het kind gaat het als met zijn op. voeding: met beide kan nooit te vroeg begonnen worden. Wie denkt dat het met de ver zorging van de eerste tandjes niet zoo nauw steekt, vergist zich; gezonde melktanden zijn een voorwaarde voor een gezond blijvend gebit. Als de tanden van het kind 's avonds voor 't slapen gaan zijn gereinigd, geef het dan niets meer te eten of te snoepen. Geef uw kinderen als versna pering liever vruchten dan kle verig snoepgoed. Het dagelijks gebruik van de tandenborstel hoort bij de licha melijke verzorging van een be schaafd mensch. Een verwaarloosd gebit kan de oorzaak zijn van veel meer ziek ten, dan men wel vermoedt. Een goed onderhouden gaaf kindergebit is een prachtig bezit voor het leven. (Dat ouders dit goed bedenken.) Ieder, wlen de gezondheid van zijn kinderen ter harte gaat, leere hen, van jongsaf aan, de tanden goed schoon te houden met een kleine harde tandenborstel.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1940 | | pagina 4