JAN VAN HEERS Boekhandel Hoogcarspel sparen Coöp. Spaar- en Voorschot- bank.De Rijp' G.A.tede lijp Leert uw Kinderen Vervolg van pagina 1. Olerleek: Op 1 jan. '40 hadden huisbe zoek 0 gezinnen met 0 pat. Op I Jan. '41 hadden huisbezoek 0 gezinnen met 0 patiënten. Aantal afgelegde bezoeken in 1940: 3. Zuigelingenzorg. de Rijp: 22 X geassisteerd op C. B. Ingeschreven 32 kinderen, huis bezoeken 133. Het C.B. werd door 55 moe ders 306 X bezocht. Schermerhorn 26 X geassisteerd op C.B. In geschreven 24 kinderen, huisbe zoeken 121. Het C.B. werd door 50 moeders 316 X bezocht. Oterleek: Aantal huisbezoeken 90. Kleuterzorg: Schermerhorn: 8 X geassisteerd op C.B. In geschreven 74 kinderen. Aantal huisbezoeken 11. Het C.B. werd door 74 moe ders 110 X bezocht. Diversen: 3 X werd een patiënt met zie kenauto vervoerd. 4 X werd met schoolonderzoek geassisteerd. '12 X werd in de Rijp met in enten geassisteerd. 4 X werd in Schermerhorn met inenten geassisteerd. Voor gehele of gedeeltelijke rekening onzer afd. werden uit gezonden naar sanatoria 2 ver pleegden met 224 verpleegdagen. De voorz. dankte den secre taris voor zijn uiigebreid verslag en tevens werd zr Labree voor haar onvermoeid werken dank gebracht. Ds Keuning penningm. bracht het flnantieel verslag uit. De rekening „Witte Kruis" sluit met een batig saldo van f 1137.685 in 1875,05 in ontvang sten en f 737.36s in uitgaven De rekening tuberculose bestrij ding eindigt in ontvangsten f 1122.966 en in uitgaven met f 1024,5.6 het batig saldo is f 98 45- De heer Hoogcarspel bracht namens de betreffende commis sie verslag uit dat boeken kas en bescheiden in stipte orde werden bevonden. De heer Sieswerda dankte den penningmeester voor zijn keurig beheer terwijl hij voorts de com missie dank bracht voor haar werk. Ds Keuning bracht hierna ver verslag uit van zijn afvaardiging naar de algemeene Vergadering. Besloten werd een propaganda- actie te voeren voor de candida- tuur. Ds. Keuning voor hoofdbe stuurslid alsmede het District Purmerend te verzoeken deze candidatuur te steunen. Hetbestuurslid mej. Zuster La bree bracht verslag uit ais maga- zfjnmeesteres. In 1940 werden 23 artikelen 222 maal uitgeleend. Het materiaal werd dit jaar aangevuld met noodzakelijke voorwerpen. Voorts deelde zij mede dat mw Klokkemeijer tijdens de ziekte v.h. man dienst heeft gedaan alsbode. De vergadering hechtte ook aan dit verslaghaar goedkeuring. De voorz. dankte mejuffrouw Labree voor haar uitgebracht ver slag, terwijlhij tevens dank bracht aan mw Klokkemeijer voor haar zorgen. Spr hoopte voorts dat de heer Klokkemeijer spoedig geheel hersteln zal zijn, zoodat hij zijn functie weer zal kunnen hervatten. Hierna sloot de voorz. de ver gadering. TANDHEELKUNDIGE PERMEREND Jniiaiaitraat4t Tel 57 Kunsttanden en Gebitten. Pijnloos trekken Volledig Kunstgebit vanaf f 45.- Overzetten van slechtpassende Gebitten. Ziekeafoadslsdeo tegen fondsprijzen. Spreekuren te PURMEREND: d a g e 1 ij k s van 1—3 Dinsdags van 9—12 en van 1—3 Spreekuur te DE RIJP: Donderdags van 9—10 Rechtestraat 80A Beemster Maandagavond werd voor de leden van het departement Beemster de Nutsfilm ge draaid „het lied van de aarde". De bijeenkomst werd geopend door den heer Porte, daar de voorz, deheerNinaberdoorziekte verhinderd was te komen. Het aantal bezoekers was niet groot; misschien dat de griep zijn in vloed liet gelden. Zij, die aanwe zig waren hebben kunnen genie ten van een buitengewone film. Het was een cultuurfilm met zeer bizondere kwaliteiten,mooi er en boeiender dan de meeste speel-films. De heer Jb. Stolp, administra teur van het Beemster veefonds is benoemd aan genoemd fonds tot directeur. P. Otjes Mz heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als directeur. De heer J. Zijp secretaris van het waterschap Beemster, heeft wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd zijn verzoek om ontslag ingediend. Mej. J. Bom bezitster van de wisselbeker reciteren behoeft dit jaar haar titel niet te verde digen. Wegens te geringe animo gaat dit jaar de reciteer wedstrijd uitgeschreven doorhetWestfriesch genootschap, niet door. Het fanfarecorps alhier hield onder leiding van den dirigent C. Vink in het café „Van ouds het bonte paard" zijn jaarlijksche uitvoering. Deze uitvoering begon des middags waarna te 6 uur om trent de gelegenheid was om een uurtje gezelligsamentezijn waarop het dansen volgde. In het begin was de belangstelling niet groot later kwam er meer publiek. Nu is het zóó met uitvoeringen van een fanfarecorps, in een zaal bekoren ze de meesten niet, daar voor wordt er le veel geluid ge produceerd, Dit bezwaar werd ditmaal gedeeltelijk ondervan gen, door soli van onderscheiden leden. We menen le moeten con- stateeren, dat dit voor velen een genoegen is geweest. Voor het overige, wat het corps naar vo ren bracht, kwam men veel goeds te hooren. Ook in onze gemeente Is de griep gekomen. De scholen mis sen omtrent een derde van hun leerlingen. Talensvulpeninktflacons met ingebouwd klein reservoir f 0.70 Geen vuile vingers en vu'- pennen meer bij bet vullen Laat U de flacon toonen Een sieraad op Uw schrijftafel Sabotage btfeekent gebrek aaa verantwoordelijkheidsgevoel Er hebben de laatste maand in Nederland herhaaldelijk daden van sabotage plaats gevonden ten aanzien van eigendommen der Duitsche weermacht en herhaal delijk ook zijn van de zijde der Nederlandsche overheid daarte gen scherpe waarschuwingen uit gegeven. Dat dit niettemin nog onvoldoende geholpen heeft, be wijst hoe diep de verkeerde in stincten geworteld zijn, die daar toe aanzetten. Als wij de eenvoudige verniel zucht uitsluiten - een eigenschap die onze jeugd niet vreemd is - dan worden deze daden veelal bedreven uit een verkeerd begre pen gevoel van „vaderlandsliefde" dat er toe aanzet de eigendom men van het bezettende leger te vernielen, ongetwijfeld 'n de verwachting dat het Duitsche le ger daarvan schade zal onder vinden en in zijn actie belem merd zal worden. Bezien wij eerst even deze zijde van de zaak, dan valt het dwaze van dit denkbeeld al da delijk op. Een macht als waar over de Duitsche weermacht be schikt waar tepenover het geor ganiseerde verzet van het gehee- le Nederlandsche leger het slechts enkele dagen kon volhouden, zal van de speldeprikken, welke deze sabotage-daden teweeg brengen, in het geheel niets bemerken. Het zal wel zoo zijn, dat zij die daden bedrijven, of ertoe aanzet ten, daarbij geïnspireerd worden door wat ons volk in de tach tigjarige oorlog gepresteerd heeft. Maar daarbij wordt vergeten, dat de verhoudingen toen geheel an ders lagen. In dien tijd had een guerilla nog zin en kans van sla gen, daar het verschil in kracht tusschen het bezettend leger en de aanvallende enkeling niet zoo heel groot was' temeer, daar het individu over een uitgebreide terreinkennis beschikte. Boven dien ging de strijd toen tegen een legermacht, die volkomen vreemd was aan ons kiimaat en aan de eigenaardigheden van on ze bodem en onzen volksaard. In den tegenwoordigen tijd echter met zijn gemoderniseerde en ge mechaniseerde legers, is dit ver schil in kracht zoo uitzonderlijk groot geworden, dat een indivi dueel verzet volstrekt hopeloos is, waarbij nog komt, dat het Duit sche volk langs onze grenzen woont en ten nauwste met het Nederlandsche verwant is. Veel belangrijker echter dan dit argument van de hopeloos heid van den strijd, dat wij hier boven aanhaalden, is het moreele argument. Het plegen van daden van sabotage zal allereerst vrij wel steeds tot gevolg hebben, dat onschuldigen er onder zul len moeten lijden. En hoewel de Duitsche overheid zich daarte gen heeft trachten te wapenen, door de bekende verordening, volgens welke de boete kan wor den opgelegd aan eenige perso nen, die moreel verantwoordelijk geacht kunnen worden voor de mentaliteit waaruit de sabotage daden voortvloeien, zal dit toch niet kunnen verhinderen, dat de werkelijke daders niet en enkele anderen wel gestraft zullen wor den. Maar verder is de giooteprin- cipieele vraag.of met deze da den inderdaad een Nederlandsch belang gediend wordt Naar onze meening allerminst. Het belang van Nederland ligt onder de hui- dihe oms'andigheden daarin, dat getracht moet worden met alle krachfen waarover ons volk be schikt, het volk tot leven en ont wikkeling te brengen, teneinde het weer een vooraanstaande markt purmerend Volvette kaas met Ryksmerk f Kleine Boerenkaas f 35.25 Boter 0kg, voor de levering Vette koeien 622 st. i 00 Geldekoeien voor de levering f300375 Stieren st. voor de levering Vette Kalveren voor de Ieveiing Nuchtere kalveren, voor de slacht f 40— f 60 p. stuk Vette varkens v. d. slacht f f Magere varkens f 25f 40 per stuk Biggen f 1828 per stuk Schapen f 40f 50 per stuk Oude kippen en hanen Wit en Rood 100—125 at per kg Blauw 100250 ct per kg Piepkuikens 1200 stuks 0.0. Konijnen f 1.00f 1,75 per stuk kaasbeurs Dinsdag 11 Febr, 1941. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 3 partijen, wegende plm. 11.000 K.G. Hoogste prijs f 35.25 per 100 pond Laat ze een gratis spaarbusje en spaarboekje aanvragen bij de Kantoor: 00STEINDE 110 Geopend: Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur En verder bij aanwezig zijn. plaats te doen innemen in het groeiende nieuwe bestel in Eu ropa. Deze daden van sabotage komen voort uit hetzelfde nega tivisme, dat zooveele kringen van ons volk ertoe brengt in een lus- looze houding aan de kant van den weg te blijven staan, waar langs de anderen opmarchee- ren. En het aureool van moed en heldhaftigheid dat de sabota- ge-plegers zichzelf om de slapen leggen, bestaat slechts in schijn Het is altijd veel gemakkelijker een beroep te doen op de nega tieve instincten van een volk in 't bijzonder van een voik als het Nederlandsche, dat toch al een sterke neiging heeft totindividu- eele daden van kwajongensach tigheid - dan om te trachten door de lustelooze en afwijzende hou ding heen te breken en positie ven opbouw te beginnen. Wij hopen van harte, dat men in dit opzicht van de dwalingen zijns weegs terug zal keeren. Want woekert deze „levenshou ding, voort, dan za! zij onver mijdelijk leiden tot steeds duide lijker sabotagedaden en ertenslotte in moeten resulteeren, dat de Duitsche weermacht tot waarlijk ernstige maatregelen haar toe vlucht zal moeten nemen, welke voor een zeer langen lijd - zoo niet voorgoed - de Nederlandsch Duitsche verstandhouding zullen verstoren. Waardoor de saboteurs dan bereikt zullen hebben, dat van een inschakeling van Nederland in het Europeesch bestel niets zal ko men, althans niet op zulk een wijze, dat dit een Nederlandsche zaak zal zijn. Wij doen een beroep op allen, die over voldoende verantwoor delijkheidsgevoel beschikken,om dit te helpen voorkomen. (Nadruk Verboden)

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1941 | | pagina 4