Hcuten linialen Over het conserveeren van hout I >e Ryp—Graft De fauna onzer Eilandspolder lets over de IJsvoge! II Om bij het nest van onzen kluizenaar te komen, moesten we heel wat geduld hebben. Telkens, wanneer we probeerden uit te zoeken, waar hij huisde, vloog hij er juist niet heen, en zo waren we weer precies even ver, als toen we begonnen met onze hut neer te zetten. Want tenslotte was het er ons om be gonnen om Jnu eens precies te weten te komen, hoe of zo'n nest er van binnen wel uit zou zien. Maar toch hadden we eenmaal geluk; hij had weer een wit- visje buitgemaakt, toen hij niet, zooals gewoonlijk naar zijn stand- plaats vloog, maar veel veider de sloot opging. Met gespannen aandacht volgden we hem door de kijker. Zouden we nu achter het ge- heim komen? Achter in de sloot, waar de oever veel steiler werd was het. Daar verdween hij in een gat, waar hij reeds met ongeduld werd verwacht en met vrolljke geluidjes werd ontvangen. Z'n wljfje zat daar te broeden. Dat zlj met groote ijver zorg draagt voor het nakomelingschap blijkt wel uit het feit, dat wehaarniet £6n keer te zien kregen. Ook niet, toen we de hut tegenover het nest hadden geplaatst. Ze gunde zich geen tijd om voedsel te zoeken. Dit moest zij geheel aan haar mannetje overlaten, die zich dan ook trouw van zijn taak kweet. Soms moest ze wel eens lang wachten op een .hapje eten" maar dat is zijn schuld ntet.Men kan niet verlangen, dat hij bij elke duik een prooi te pakken krijgt. In de paartijd jagen mannetje en wijfje achter elkaar aan. Ze verwijderen zich soms ver van de veilige oever, wat van hen wel sterk valt te verwonde- ren, want vliegers op lange af- stand zijn de ijsvogels nu bepaald niet. Ja, zelfs tot ver op het land, durven ze in deze tijd te komen. In de andere tijden van het jaar kan men een ijsvogel echter nooit anders vinden, dan in de onmiddelijke nabijheid van het water. Als dan eindelijk, na veel heen en weer gevlieg, aan het nest kan worden begonnen, beginnen de moeilijkheden pas. Want voor het nest kiezen ze altijd een loodrechten wand, om het e.v. opklimmen van viervoe- tige rovers te verhindeien. Nu boort de Ijsvogel met zijn sterke snavel een soort „hollelje" opwaarts. of eigenlijk is het een buis, waarvan het einde zich ver- wijdt in een soort holte. Nu moet men niet denken, dat zo'n nestpljp in een paar dagen klaar is. In he) geheel niet, het kan soms weken duren voor het nest gereed komt. Soms staan hem grote hinderpalen in de weg, vooral als hij in een stenige kant de plaats van het nest kiest, want de stenen kan hij niet weg- werken, moet er omheen graven. Zo komt het, dat in sommige pijpen heel wat kronkels zitten, wat het gevaar voor eventuele vijandelijke „invallen", veropde achtergrond dringt. Als de „pijpenlade klaar is, dan wordt begonnen aan de in- richting van het nest. Hiermede is het al heel sober gesteld. Als onderlaag voor de eieren.dienen enkel maar wat visgraten. Hierop worden de jongen, vol- komen naakt, geboren, nadat het wijfje eerst ongeveer 14 dagen zit te broeden. Zelden ontmoet men in de fauna zulke jongen, als die van de Ijsvogels. En niet alleen, dat ze zo lelijk zijn, ze zijn ook nog, absoluut onbeholpen. Omdat ze zich veel langzamer ontwikkelen dan de jongen van andere vogels, veroorzaken ze de beide ouders ontzaggelijk veel moeite. In het begin moeten ze gevoed worden met allerlei insecten. Zozietmen dan de beide ouders druk in de weer met het vangen van voor- namelijk libellen. Deze insecten vormen in den beginne het enige voedsel voor hen. Echter worden de vleugels en koppen van de libellen niet verorberd vanwege hun hardheid. Voor ware vogelkenners zijn dat kentekenen, hoeveel keren zo'n nest is gebruikt. En dat kan soms heel wat keren zijn. Eindelijk na weken van zwoe- gen van de ouders, komen de jongen naar buiten' maar denk nu niet dat de zorgen van de verzorgers ophouden, lang niet. De jongen begeven zich voor- eerst nog niet in het water, maar kijken toe, zorgvuldig ver- borgen tussen stenen en boom- wortels. Veel later beginnen dan hun eigen proefnemingen, lang- zamerhand tot een virtuoze vaar- digheid uitgroeiend. Dan pas is de taak van het ouderpaar vol- bracht en kunnnen ze wat meer zorg aan zich zelf bestedenl Van al onze vogels, zowel in de naaste omgeving als die in ons geheele land, onderscheidt zich de Ijsvogel zich; zoowel door zijn eigenaardige vorm, als door zijn vreemde kleuren.zoo- dat men vaak denk*, met een vo- gel te doen te hebben uit een geheel andere, meer exotische streek. Hij is inderdaad ook een afstammeling van een talrijkefa- milie, die de warme aardgordel bewonen. Hoe men er toe kon komen deze Ijsvogel te noemen, kunnen we niet verklaren. Het had voor onze landgenoot nog wel enige zin, maar daar, waar men de sneeuw alleen maar van de besneeuwde toppen der ber- gen kent, is het niet zo logisch Maar in de natuur-hisiorie komt men wel meer voor zulke raadselen te staan. Onze Ijsvogel brengt ieder6a 7 jongen groot. Dat de vogel, ondanks dit feit toch niet talrijk is, komt wel door het feit, dat moeder natuur niet al te gunstig gezind is. Vissen zijn voor hem het meest voorname voedsel, hulpmiddelen zijn daatoe, scherpe ogen en hel- der water, Wanneer er nu een hevige regenbui is geweest, is het water allesbehalve helder en van vissen waarnemen kan niets meer komen. De veronderstelling, dat bij een aanhoudende regenval soms menige Ijsvogel de dood vindt, zou logisch beschouwd dus niet al te gek zijn. Ook enige strenge winters zijn al heel funest voor onze IJsvogelstand. Hij moet dan gaan zwerven, op zoek naar open water, wat al heel slecht voor hem is, want sterk is de Ijsvo gel nu bepaald niet. Menigander sneuvelt bij het vissen, als hij onder het ijs schiet en jammer- lijk verdrinkt. We zien, de grote natuur waar alles volgens vaste regels ge- schiedt, en waar niets zonder reden gebeurt, ons vogeltje wel wat al te stief moederlijk heeft behandelt, aan de andere kant echter staat daar tegenover, de zeer talrijke vermeerdering als voldoende vergoeding voor de vele gesneuveiden en zo zien we weer, dat ook dit juweellje on der onze inheemse vogels nog niet gedoemd is uit te stervenl We hopen hiermede genoegte hebben verteld van een mooi, klein vogeltje, dat jammer ge- noeg geen vaste bewoner van onze polder is. Hoewel we ho pen, dat dit laatste wel het ge- val zal worden. Tot de volgende keer. Nick. 7 Slot De brochure waaraan wij het bovenstaande ontleenen, wordt uitgegeven door het Internatio- naal Instituut voor Houtconser- veering, Secretariaat Oranjestraat 9 te Den Haag. De prijs hiervan is ons niet bekend. Deze zeer le- zenswaardige brochure is boven- dien nog met zeer vele fraaie fo- to's gei'llustreerd. Op grond van het bovenstaande lijkt het ons zeer belangrijk dat ieder grondgebruiker nagaat, of het creosoteeren van het te ge- bruiken hout niet voordeeliger uit zal komen. Ter nadere orientee ring der kosten hebben wij ons gewend tot de Directie der Maat- schappij tot Houtbereiding tegen bederf, Gr. Wittenburgerstraat 110, Amsterdam, om prijsopgave van het creosoteeren, b.v. per M3. hout. Er zijn ook andere creoso- teerinrichtingen, echter niet in N.- H. Als vergelijkingstabel ontvin- gen wij een staat van de prijzen in Mei 1939, omdat die toen meer stabiel waren dan op het oogen- blik. Deze prijzen gelden franco werk. Het creosoteeren kwam toen dus op 12.per M3. hout. Het hout ging daarbij dan 24 jaar langer mee. Momenteel kost het creosotee ren 15.per M3. hout. Hier staat dan tegenover dat ook bij vernieuwen de houtprijzen aan- merkelijk hooger zijn. Hoewel wij ons bewust zijn, dat de pachter-grondgebruiker tot het creosoteeren minder gemakkelijk zal over kunnen gaan, zal het bo venstaande voor de praktijk ze- ker zijn nut hebben. De Gebouwen Commissie Secretariaat Rijksveeteeltconsulent Landbouwhuis, Alkmaar. SPORTNIEU WS. A.f.Y.-Nienws. Na een rustperiode van eeni- ge maanden is er eindelijk weer eens een AW elftal binnen de krijtlijnen geweest, Ten aanschou- we van een flink aantal bezoe- kers bond AW I den strijd aan tegen Purmerstein I. AW was deze middag bijzonder productief dit vond echter ook zijn oorzaak in de zwakte der P achterhoede en het was niet alleen dit deel van het Bruin-Witte elftal dat te- leurstelde, doch de geheele ploeg was zwak te noemen. Met een 8-0 nederlaag konden zij de terugreis naar Purmerend aanvaarden. Als scheidsrechter Booi het het aanvangsignaal laat hooren, ontstaat direct een vlug spel met a in den aanvai. Enkele zeer goe- de kansen worden gemist. Na 25 minuten, als A eenigs- zinsisingespeeld, komt het eerste doelpunt van den den voet, van den nieuwen AWer Spaarman, met een keurig, zuiver geplaatst schot. Van buiten het stiafschop gebied verdwljnt de bal hoog in de touwen. Na de aftrap is A dadelijk weer in de aanvai en het zijn Wiersma en Klinkhamer die beiden het net weten te vin den. 3-0. Spaarman, toont, dat hij nog niet verleerd is en brengt. de stand op 4-0. En zonder dat de A doelman Dinsdag 18Maart 1941. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 5 partijen, wegende pirn. 3000 K.Q. H >ogste prijs f 35 25 per 100 pond 30 cm. 5 cent 40 cm. 6 cent 50 cm. 8 cent Boekhandel G. J. Hoogcarspel eenig werk van betekenis heeft verricht. is de eetsle helft ver- streken. In de 2e helft is het weer een aanvallend AW nog viermaal moet de P defensie zwichlfen, alzoo een 8 0 overwinning voor AW 1. Voor a.s. Zondag sfaan er 2 zeer belangrijke wedstrijden ver- meld. Het eerste moet naar Zaan- dam om de Zaansche Boys te bekampen, een moeilijke opgaaf, die, als de wil om te winnen aan.vezig is, goed volbracht kan worden. Het 2e ontvangt Purmerland 1 Dat het hier zal spannen is zoowel voor de grootste als de kleinste Avver bekend. Purmerland staat bovenaan, op de voet ge- volgd door de stoere mannen van DC. Practisch is het alleen nog aw 2, dat dat Purmerland de eeretitel kan ontnemen. Een speciaal opgeleide doel- verdediger. waarin wij hetvolste vertrouwen hebben, zal voor de eerste maal de plaats onder de lat innemen. Het aanvangsuur van beide wedstrijden is gesteld op 2 uur. Hoekvlag G.S.V.-Nienws. J.1, Zondag heeft GSV na een rustpoos van 16 weken het veld betreden en wel tegen Ursem 1 te Ursem, Ursem is een sterke tegenstander en is nog steeds ongeslagen, maar toch heeft G. zich uitstekend geweerd want met 2-1 slechts werd het onder- spit gedolven. Na een weifelend begin kwam men er allengs beter in. Maar het was U. die de leiding nam. Spoedig daarop wist Kramer de stand gelijk te maken, Nog voor de rust wist U de leiding te nemen. Na de rust wogen beide par tijen vrijwel tegen elkander op met U lets in de meerderheid. Maar keeper W. Dubbeld had er deze middag bijzonder kljk op en was niet meer te passeeren. Ook de U doelverdediger werd niet meer gepasseerd en alzoo kwam het einde met een 2-1 ne derlaag. Voor Zondag staat de uitwed- strijd GSV I-Alkmaar 2 op het programma om 2 uur te Alkmaar. Vertrek om 12,30 uur per fiets. P.P.C f MARKT PURMEREND Volvette kaas met Rijksmerk f Kletne Boerenkaas f 33.50 Vette koelen 253 St. voor de levering Geldekoelen voor de levering f300440 Metkkoeien f 325—480 per stuk Vette Kalveren voor de leveling Nuchtere kalveren, voor de slacht voor de levering voor de fokkerij f 40f 65 Magere varkens f 18f 28 per stnk Blggen f 1832 per stuk Schapen f 12f 20 per stuk Kippeneteien f 1.07.f .00 Oude kippen en hanen Wit en Rood 100300 ot per kg Blauw 100—300 ct per kg Konijnen t 2.C0f 8,CO per stuk Eenden 100170 ct per stuk KAASBEURS

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1941 | | pagina 4