miiouws WITTE INKT Korte Schets Distributiekring de Rijp Uitreiking Boter- en Vetkaarten Bij de uitreiking gelden de volgende leeftijdsgrenzen Personen geboren vóór 2 Sep tember 1937 een heele boter of vetkaart. Personen geboren na 1 Sep tember 1937 een halve boter of vetkaart, Daar bij deze uitreiking het verkrijgen van een boter of vet kaart afhankelijk is van het ge zinsinkomen, dienen zij, die voor een vetkaart in aanmerking wen- schen te komen, een formulier MD 100 in te vullen. Voor vetkaarten komen diege nen in aanmerking, wier geza- menlijk gezinsinkomen ligt bene den de hieronder vermelde nor men. Aantal gezinsleden 1 2 3 4 5 6 7 Gezinsinkomen minder dan f 1000.— f 1100.— 1200.— f 1300.— f 1400.— f 1500.- f 1600.— enz. Uitsluitend zy, die volgens de ze normen voor een vetkaart in aanmerking komen, dienen een for mulier MD 100 af te halen op het distributie bureau hetgeen by de uitreiking der kaarten teza men met de distributiestamkaar ten der gezinsleden, dientte wor den overgelegd. Voor de inwoners van Oost en West-Graftdyk en de Starn- meer worden deze formulieren huis aan huis per post bezorgd. Indien het gezinsinkomen boven de genoemde normen ligt, be hoeft het gezinshoofd der halve geen formulier MD 100 in te leveren. Degenen, die by de uitreiking der kaarten geen formulier MD 100 indienen ontvangen boter- kaarten. De gezinsinkomsten dienen op gegeven te worden naar den toestand van 1 Augustus 1941. Ter contróle van het opgege ven inkomen dienen de noodige bewy'sstukken te worden over gelegd. O.a. een loonbriefje of een verklaring van den werkge ver. Aangezien later geen verruiling van boterkaarten meer zal plaats hebben, dienen, de formulieren volledig te worden ingevuld. Extra zeep voor vuile arbeid Tezamen met de uitreiking van de boter- en vetkaarten wordt de extra-zeep voor vuile arbeiders uitgereikt. Tuinders komen voor extra zeep niet in aanmerking. Voor melkers dient uitsluitend de stam kaart van het hoofd van het be drijf te worden overgelegd. ALLEEN aan hoofden van be drijven en zelfstandige personen worden de bonnen afgegeven, te gen overlegging van de stamkaart van die personen waarvoor zeep is aangevraagd (dit verschilt dus met de melkers. De uitreiking heeft plaats voor twee maanden. Schrijf de datum onder Uw foto's in Uw foto-album met Boekhandel G. J. Hoogcarspel FEUILLETON van de OPKOMST en BLOEI en van den ZWARE» BRAND van DE RIJP in het jaar 1654 2 De opkomst van deze plaats was dus ook, in 't byzonder 'n vruchtgevolg van de edele ziels kracht en ijver, welke onze voor ouderen by het doorbreken van het licht der hervorming en in den tachtigjarigen strijd met Spanje bij zich ontwikkelden; want terwijl er in den jare 1550 nog geheugenis bestond, dat hier ter plaatse naauwiyks dertig klei ne woningen of visschers-hutten geteld, en vijftig jaren later, A° 1600, dat er slechts een veertig tal gevonden werden, was, na dien tijd in minder getal van jaren, dit dorp in bloei en luister zoodanig opgeklommen, dat toenmaals, reeds meer dan negen honderd, waaronder vele aanzienlijke, woon huizen daarnevens een honderd vijftigtal groote pakhuizen en ve le aanmerkenswaardlge openbare gebouwen deze plaats tot een heerlijk en vermaard dorp hadden opgeheven; gelijk ook het aan- zieniyk getal van tachtig eigen haringbuizen in zijne haven, en een grootsche kring van velerlei windmolens daaromheen pry'ken- de, de nering, rykdom, reedery en handel ter zee zijner bewoners, inzonderheid met de betrekking tot de haringvangst of groote visscherij, boven die van verschei dene steden en andere plaatsen van geheel het land in magt en aanzien deden uitblinken. Zoodanig was derhalve de roem en luister van dit dorp toenmaals opgestegen, dat het, vooral na de bedyking der omgelegen me ren, onder een tiental der schoon ste dorpen van Holland en vele mindere gehuchten, die het om ringden als eene koningin onder hare staatsjuffers uitblinkende, als eene heerlijke en vermaarde plaats, ja als het beste dorp in Holland mogt genoemd worden. Dan helaas 1 tot dien staat van heeriykheid en luisiterrijk aanzien verheven, onstond hier, op het onvoorzienst, in den nacht tus- schen den 6 en 7 January 1654 een schrikkeiyke en zeldzame brand, wiens gelijke weinig ge zien of gehoord is, die al die heerlijkheid en dat aanzien eens klaps weder wegnam, al den rijkdom en het tijdelijk verge noegen der burgeren in vlammen verteerde, ja byna geheel het dorp in puin en assche ter neêr wierp. Het was op den zesden dag des jaars 1654, dat er in den laten avondstond een hevige storm, uit het west-zuidwesten opstak die zoo geweldig was, dat hij, onder anderen te Amster dam, van de westerkerkstoren het kruis nevens den weerhaan afwierp, en ook de molen buiten de Sint Antonie-poort aldaar in brand joeg, waardoor de gansche voorstad aan die zijde met ver nieling bedreigd werd. Wordt vervolgd Inventarisatie Eilandspolder Schreven we in ons vorig num mer, dat de N.J.N. afd. Beemster een begin was gemaakt met de inventarisatie van het te verka velen gedeelte van de Ellands- polder, thans zullen we U een beeld trachten te geven, wat er alzoo te doen is by een inven tarisatie. inventarisatie betekent alles op- teekenen wat er alzoo aan dier- ïyk en plantaardig leven in de polder te vinden is. U begrypt, dat dit nunietbepaaldeen werkje is, dal in een paar dagen klaar zal zijn. Daar gaan met ^emak een paar maanden mee heen. Maar... zult U zeggen, wat is nu eigenlyk het doel van deze inventarisatie. Het doel van een inventarisatie is niet anders, dan dat door mensen, die iets voor de naluurhistorie voelen, elk plekje wordt afgezocht om iets te vin den, wat de moeite loont om be waard te biyven. Is dit niet het geval, dus kan het stukje land of moeras niet ge spaard biyven, dan wordt gepro beerd de plant of het dier, naar een andere plek over te brengen, waar het ongestoord verder kan groeien of leven. Men begrypt dat dit wat be treft waterdieren en vogels, niet gemakkelyk zal zyn. Met planten gaat dil een stuk gemakkelijker, die steekt men uit en zet men in het te behouden stuk. Het spreekt vanzelf dat derge- lyke planten in dezelfde grond soort gezet moeten worden, waarin zy eerst groeiden Nogmaals, dit gebeurt echter alleen, als het niet mogelyk is een .moeras-stukje" of iets der gelijks, te behouden, door b.v. de dijk van de te verkavelen polder even om Ie leggen. Maar, voor men hiertoe over gaat, moet er eerst heel wat gebeuren, U begrypt dus, dat dit zo gauw gaat. Daarom ook hebben de NjN-ers op het behoud van het veentje, dat zy enige weken geleden „ontdekten", niet al te veel hoop. Djt stukje ligt te veel binnen de mogeiyk aan te leggen dyk. Om deze een stuk om leggen, zodat het veentje er buiten zou komen te liggen, zou ten eenen male onmogelijk zijn. Denk nu niet, dat by deze ge dachte, de NJN-ers de moed in de schoenen (of beter: in de rub berlaarzen) zou zinken, integen deel, vol frisse moed zullen zy de inventarisatie met kracht voort zeiten. En hierby nodigen wij danook een ieder, die ook maar Iets voelt voor al het mooie, dat er in de natuur te zien is, en de leeftijd vau 12 jaar heeft be reikt en die van 23 jaar nog niet heeft bereikt, toe te treden tot deze zo mooie en nuttige vereniging. Inlichtingen Kerkstraat 262a, de Ryp. En toch denken vele mensen nog wel eens, dat het werk van de NJN een soort Kinderspelletje Is, dat is het echter in geen ge val. We wijzen in dit verband alleen op de door de Vereen, tot behoud van Natuurmonumenten aankochte stukken duin. veen, enz. De NJN had in de aankoop van verschillende dezer stukken een leeuwenaandeel. Laten we hopen, dat er in onze Eilandspolder, als het eens tot verkavelen mocht komen, een stukje gevonden zal worden, dat niet alleen natuurhistorisch ge schikt is bewaard te biyven, maar dat ook met niet te veel moeite van het te verkavelen gedeelte kan worden afgeschei den. U ziet dus, aan inventarisatie zit wel het een en ander ver bonden, maar als het lukken wil is het resultaat een blyvende herinnering aan de oude polder, de Rijp Klaas de Jong SPORTNIEUWS. A.T.V.-Nieaws. Het loopt zo zoetjesaan alweer naar September en dan zal de bal hopeniyk weer gaan rollen. MARKT PURMEREND Kleine Boerenkaas f 5255.— Vette koeien 205 st. voor de levering Geldekoeien £340—525 Melkkoeien f 365525 per stuk Pinken 35 st. t 210-280 per stuk. Stieren 15 st. voor de levering. Nuchtere kalveren, voor de slacht voor de levering voor de fokkerij f 28—f 40 Vette varkens v. d. slaeht v. d. levering Magere varkens f 30—f 42 per stuk Biggen f I922 per stuk Schapen f 30f 52 per stuk Bokken f 25f 65 per stuk Kippeneieren f 1.05.—f .00— per kg. N.H. blauwen (kuikens)--90 ctp. kg Oude kippen en hanen Wit en Rood90 et per kg Blauw 93 ct per kg KonOnen 90 ct per kg Eenden 90 ct per kg KAASBEURS Dinsdag 5 Augustus 1941. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 15 partijen, wegende plm. 61000 K.G Hoogste prys f 50—56 per 50 kg voor 40 plus en f 25.00—43.50 voor 20 plus. Zoo gauw de voetbalsport weer wordt vrijgegeven, zullen de Se- riewedstryden gespeeld worden, hebben wij van bestuurszijde vernomen. Wy zullen maar hopen dat 't doorgaat want het zijn saaie Zondagen zonder voetbalspel. Jongens doet nog steeds je best om bij het trainen te komen want dat is iets goeds voor de a.s. competitie. Zondag 24 Augustus a.s. wordt de Tienkamp gehouden. Men wordt verzocht zich op te geven bij den heer Piet Zee. Door omstandighededen was het niet mogelijk het op den Trainingsavond van Woensdag jl. bekend te maken. Dona Gedachten van Frederik den Groote Frederik de Groote, kern spreuken van den Staatsman, sol daat en denker. Uitg. P. N, van Kampen <S Zoon NV Amsterdam. 1941. Het is ongeveer twee eeuwen geleden, dat Frederik 11 als ver licht vorst heerschte over Prui sen. Aan het eind van zijn loop baan gekomen, gaf hy in het Fransch zyn „Memojres" uit, waaraan de in het hierboven ge noemde boekje herdrukte spreu ken en uitspraken stellig voor het grootste deel zijn ontleend. Ze hebben voor een groot deel ook thans, twee honderd jaar la ter nog haar waarde behouden. Hat boekje geeft, in keurigen vorm, behalve een achttal por tretten van den vorst op verschil lende leeftijd en verschaft den le zer daardoor een uitstekend beeld van dezen vorst, veldheer en zooals hij zichzelf gaarne noem de ook filosoof. Er komt ons uit deze bladzij den een goed en nobel mensch tegemoet, een vorst, die als va der over zyn onder danen wilde regeeren, en die hen in de eerste plaats wilde dienen en goed doen: een chef van soldaten met huma ne ideeën zoowel tegenover zijn onderhebbende als tegenover zyn tegenover zyn tegenstander; een idealistslisch denker over leven en dood en derzelver beteekenis. Een boekje dat wy gaarne aan alle staatslieden, militairen en menschen ook van onzen tijd ter lezing zouden aanbevelen, omdat zij er allen stellig iets in zullen vinden, dat, mits niet slechts mooi gevonden, maar ook beleefd, hen beter zal maken, beter als mensch en beter geschikt voor hun taak.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1941 | | pagina 4