Sleeswijk's „Wat leeft en groeit" Korte Schets Vervolg van pagina 1. Het is mij een groote voldoening over de muur, die de historisch gegroeide kerkgenootschappen van eikaar scheidt, u de de hand te kunnen reiken, in het besef, dat één machtige band ons ver- eenigt in de geestelijke leiding van ons volk: het is het gemeen schappelijk fundament Jezus Christus en het geloof in de komst van het Oods Rp. Hoewel u uw sporen op veler lei gebied reeds hebt verdiend, hoop ik, dat u in het volle bezit van uw gezondheid en opgewekt heid nog lange jaren uw geeste lijk leiderschap moogt vervullen, dat vraag ik God". Namens de beide afdelingen der Maria-congregatie sprak mej. Jo de Jong den jubilaris toe. Spr wees er op, hoe dit feest ook een gebeurtenis vol vreugde voor de jeugd is, en bood hem, als blijk van waardeering en als aangenaam terugdenken aan het jeugdwerk een eetservies aan, eat wegens het risico van breken Inmiddels aan de pastorie was bezorgd. Pastoor Sistermans antwoord Qeachte genoodigden en aan- wezigen, betuig ik u mijn hartelijke dank voor de hulde die ge mij, en nog niet zoozeer mijn persoon dan wel het Priesterschap, hebt gebracht. Vijf jaren van mijn 25-jarig priesterschap ben ik uw pastoor geweest. Men heeft mij willen ulthooren, willen intervieuwen over hetgeen ik tot stand heb mogen brengen, maar waartoe dient het? Ik hoop dat ik ondanks m'n tekortkomingen, Ood goed ge diend heb, meer heb ik aan mijn terugblik op die jaren niet toe te voegen, U mijnheer Luijckx, als voorz. van het feestcomité, past een woord van extra dank, voor de treffende wijze, waarop gij mij deze dag tot één dag hebt ge maakt, waarvan de herinnering m|j onafscheidelijk bij zal blijven Wat mij het meest verheugt, is, dat m'n 1150 Rijper parochianen dit feest beschouwen, dat zij zoo veel waardeering betoonen voor het Priesterschap. In dit verband breng ik ook aan u Burgemeester, met uw har telijk medeleven b(j deze voor de parochie de Rjjp zoo heugelijke gebeurtenis. Houd tu er van verzekerd, dat uw oprechte vriendschap, saam- hoorigheidsgevoel en wijze van behandeling van gemeenschap pelijke aangelegenheden m'n diepste erkentelijkheid heeft ver worven. U danken wij de mogelijkheid hier bijeen te zijn, uw be- moeïngen konden de vlaggen uit en luidde de uiterlijke symbolen van de innerlijke vreugde. Ik hoop dat onze nu reeds 5 jaar bestendige prettige ver standhouding, steeds moge blijven U, Weleerw. heeren Keuning en Kastein, mijn dank voor uw hartelijke wenschen. Meerdere ma- werkten wij samen in vriendschap, in onderling begrijpen, ik hoop dat wanneer onze samenwerking weer wordt gevraagd, dezelfde saamhorigheid ons zal blijven beheerschen. Aan alle anderen m'n oprechte dank, voor de milde gevers der geschenken, vooral ook dat van dat van de rijpere jeugd, ik moet zeggen: m'n huishoudster was er erg blij meel Wat de zinspelingen op vertrek uit de Rijp betreft, ik hoop, dat de Bisschop rnjj nog niet op'toog heeft, ik heb het ,'altijdgoed naar m'n zin gehad en hoop nog vele jaren de pastoor van de Rijp te zjjn Vervolgens drukten alle aan wezigen in de stampvolle zaal de hand van den jubilaris en spra ken daarbij hun gelukwenschen uit. Vrijdagavond droeg de jubila- een plechtig lof op met assis tentie van den zeereerw. heer pastoor R. v. d. Horst uit Zuid- Schermer en den weleerw. heer kapelaan Hilbrands uit deBeem- ster. In een korte toespraak dank te pastoor Sistermans voor de wijze, waarop het kerkgebouw in een lusthof van groen en bloe men herschapen was. Spr zeide wel iets van de plannen af ge weten te hebben, er lekt altijd wel iets uit, doch dat de pa rochianen het zoo mooi zou den maken, had hij in het geheel niet gedacht. Dat ik nog vele jaren uw her der moge zijn en dat ik U geven kan, wat ik als priester vermag. in deze zware en moeilijke tij den is een geestelijke verdieping meer dan ooit een stut voor ons om klaar en rustig te blijven in de warrelingen van thans. Naar buiten vormen wij een bewonderenswaardige eenheid, vinden wij die eenheid ook in ons zelf, toonen we ons moedig en krachtig, maar bovenal toonen wij ons Christenen van de daad, zooals de getrouwe dapperen uit de eerste tijden, brandend van liefde tot Ood moge dit feest een onderpand zijn geweest van het eeuwige feest, dat wij eens allen met elkaar in de hemel hopen te vieren. Zaterdag 16 Aug. De Kinderfeesten Des morgens werd de feest dag voor de kinderen ingezet door een gezongen H. Mis, waar onder Algemeene Communie der Kinderen. Alle gezangen werden door de kinderen gezongen. De zaal van den heer Blokdijk was des middags tot in de ui terste hoeken bezet. Bij het binnentreden van den Jubilaris, voorafgegaan door bruidjes, hieven alle kinderen een welkomstlied aan. Het Hoofd van de School, de Weledele Heer Jac. Put heette Zijn Eerw. en zijn familie van harte welkom, alsmede hetEere- Comité, en de leden van het Uitvoerend Comité. Het programma wordt geopend door de kinderen der Bewaar school. De voordracht werd alleraar digst uitgevoerd. Zoo volgde het eene nummer het andere. Alles liep vlot van stapel. Het glansnummer was „Eucharistische opdracht". Dit nummer was schoon. De meisjes leerlingen van de hoogste klas sen betraden in het wit gekleed het toneel, en hieven latljnsche gezangen in spreekkoor aan, ter wijl 2 der grootsten in het Hol- landsch declameerden. Het geheel omvat: Christus vincit(Christusoverwint) Christus regnat (Christus regeer!) Christusimperat (Christus beveelt) We bewonderen het groote geduld, waarmee het onderwijzend personeel dit nummer zoo tot in de puntjes wisten te verzorgen. Dan volgden nog 2 nummers en was het programma ten einde. Er werd ontzettend gelachen. Het voert ons te ver, alle na men van de 72 medespelenden in de 7 nummers te noemen. De tractaties vormden mede een hoogtepunt, vosrnamelp de ijsjes, het was een gejoel van belang. Aan het slot bood Lies Luijckx namens alle kinderen Pastoor Sistermans hun cadeau, een mooie fauteuil, aan. Zij deed dit op keurige wijze. De Jubilaris was zeer erkentelijk voor het vele moois, dat de kin deren hem geschonken hadden, vooral des morgens in de H. Mis, waarin zij zoo plechtig de ge zangen ten gehoore gebracht hadden. Verder dankte hij het perso neel van de school, dat met zoo groot geduld het programma ingestudeerd had. Speciaal noem de spr. de Eucharistische op dracht. Hiermede was aan het feest van en voor de kinderen een einde gekomen. Zondag 17 Aug. Des Zondagsmiddags werd het Kinderprogramma voor de ou ders gegeven. Ook toen werd hel een succes. De F eestuivoeringen Des Zondagsavonds werd eveneens in de groote zaal van Blokdijk een Feestuitvoering ge geven voor genoodigden, gehuw den en ouderen gegeven, welke avond op Maandag. 18 enWoens- dagavond 20 Aug. nogmaals ge geven werd. Op alle uitvoerin gen was de zaal tof de laatste plaats bezet. De voorzifter van het Uitvoe rend Comité, den WelEdelGe- strengen Heer Notaris Luijckx, heette des Zondagsavonds den Jubilaris, Burgemeesrer en Me vrouw van Staveren en verdere genoodigden en alle andere aan wezigen welkom en wenschte allen een' prettigen avond toe. De mondaccordeonclub „Vlos'* Open de onder leiding van den directeur, den heer G. Hop. het programma met 3 nummers, die goed werden uitgevoerd. Mejuffrouw J. Put declameerde hier na: ,,Het Heilige Kruis". Zij deed dit zeer keurig. Ook zij werd beloond met een dankbaar applaus. Vervolgd werd met zang door de leidsters van de Maria-congregatie. De zang was zuiver en beschaafd. De nummers werden gedirigeerd, en aan de piano zeer goed begeleid door den heer J. Tel. Feestcantate door het R.K. Zangkoor, onder leiding van den dirigent; den heer Jb. Berkhout. Deze toepasselijke cantate werd gloed vol ten gehoorë gebracht. Er zijn mooie stemmen onder de leden* De tenor solo partij wetd gezongen door den heer Langendijk, dia nog over een zeer goede stem beschikt, terwyl de heer G- de Jong zeer goed de bas-solo-partij vertolkte. De heer Tel begeleidde ook hier. De uitspraak was duidelijk, de zang zuiver en van goede nuanceering. Toen was het de beurt aan ,.Benedic- tus XV1', de R.K. Tooneelvereeniging. Zy voerden een klucht op van God fried Bomans: „De Huts-Tyran". De medewerkenden waren de dames B. Schipper en M. Woestenburg, en de heeren D. Berkhout, M, Kaptein, P, v. d. Gragt en G. Luijckx. Het was een zotte klucht, waarin de heer P. v. d. Gragt het meeste uitblonk. Er werd verschrikkelijk gelachen om de vaak geestige complicaties. 6 Vios-leden gaven bij wijze van entre- acte muziek nog enkele populaire num mers. Pastoor Sistesmans betrad na afloop het toneel en voelde zich gedrongen allen dank te brengen voor deze eerste goed geslaagde huldigingsavond, alswel het Comité, dat ook dezen avond heeft samengesteld. Zijn Eerwaarde bespeurde vooruit gang in het spel van de mondaccor- deonisten. Eveneens was hem de goede zang opgevallen van de dames van de Meisjes-Congregatie. Dan betrekt Pastoor S. het Zangkoor in zijn dankwoorden. Het was spr. een genot te luisteren naar hun mooie feestcantate. En „Benedictus XV" heeft ons allen doen lachen door hun opgevoerde klucht. Uit dezen avond blijkt de goede geest in de Parochie. De onderlinge verdraag zaamheid is zeer noodig. Een einde was gekomen aan den Feest avond. Dit Zilveren Priesterfeest zal Pastoor Sistermans en zijn familie en zjjn Paro chianen bijblijven als een glorieus Feest. kaarten van de provinciën 95 cents Boekhandel G. J. Hoogcarspel uitgave „Het Spectrum", Utrecht Ziet de étalage Vraagt inlichtingen in Boekhandel G. J. Hoogcarspel FEUILLETON van de OPKOMST en BLOEI en ïan den ZÏÏAREN BRAND fan DE RIJP in het jaar 1654 3 Bij het opkomen van dien wind had men ook hier de voorzigtigheid gehad, van de vele windmolens, in en rondom het dorp, de zeilen te bergen, en toch was die wind zoo hevig, dat vele dier molens zonder zei len door den vang liepen. Dit was ook het geval met een hen nepmolen, die ten zuidwesten van het midden dezer plaats, nogtans verre genoeg buiten scheen gelegen, om bij mogelij ken brand, 't zij met stil weder, of zelfs door matigen wind ver gezeld, voor het dorp zelve geen gevaar te vreezen. Het noodlottig|oogenblik sloeg. Genoemde hennepmolen liep niet door den vang, waartoe mis schien bijbragt dat de roeden van dien molen, met de wind borden, welke dienden om het slaan en opligten der zeilen te beletten, nog belegd waren, maar ook de hevige stormwind daar op vat vindende, bragt zulk een geweldige vlugt te weeg, dat .de molen, omstreeks te half elf ure, in den laten avond of vóórnacht in brand sloeg. Naauwelijks was de brand daarin of weldra stond de molen in volle vlam, en de menigte hennepbosschen, waarmede de molen vervuld was, insgelijks vlam gevat hebbende, vlogen daaruit, door den geweldigen wind medegevoerd als lichtende fakkels of vuurvlammen over het gansche dorp. Tot bijkomend ongeval, en medeoorzaak van de zeer groote verwoesting, waren de meeste huizen dezer piaats toenmaals met riet alleen gedekt, wanden en gevels van hout, zoodat de vlammende hennepbossen alle de huizen spoedig hebben aangesto ken. Vooreerst werd eene buurt huizen in brand gezet, die aan voorzegden hennepmolen naast bij gelegen was (Lieflants- en Keljserebueri), doch bijna even zoo schielijk een geheele reeks huizen, aan de zuidzijde van de kerk (St. Jacobs- en Meelsacks- buert), waaronder mede het pre- dikhuis der Doopsgezinden aan kolen gelegd werd, en bijkans te gelijker tijd, al het getimmerte, dat gelegen was op het oostelijk gedeelte van het dorp, bezuiden de vaart, die van de Beemster- dijk af tot aan den middendam heenloopt; zoo dat omstreeks middernacht, dus in anderhalf uur tijds van den aanvang des brands af, alle de gebouwen, aan de zuidzijde van de vaart be bosten den dam, in lichte laatje vlammen sionden. Onder deze gebouwen waren ook vele pak huizen gevuld met hennep, teer, olie, buiswant, en andere ligt brandbare stoffen, zoodat door den hevigen stormwind, de brand zoo aangroeide en vonken en vuurstoffen de lucht zoodanig vervuiden, dat het niet anders was dan of het vuur en zwavel van den hemel regende, en de groote oordeelsdag verschenen was. Wordt vervolgd

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1941 | | pagina 4