DUITSCHLAND. it 1 i: i. a iv i>. BURGERLIJKE STAXD. >1 A U K T 151: H1GTEN. DeKatholicken van Syrië en Jeruzalem zullen eene deputa tie naar Parijs zenden oin den keizer hunnen dank te bc- tuigenen verdere bescherming te verzoeken. De Moniterir Algérien berigt de aankomst van generaal Kandon te Algiers. Tevens meldt hij, dat er overvloed van granen en vee op de markt te Algiers aanwezig is. Te Oran heeft erop nieuw eene executie van drie Arabieren plaats gehad; de misdaden nemen sedert eeuigen tijd ontzag gelijk toe. Berlijn ,18 Nov. Sedert eenigen tijd wordt hier een meisje van 16 jaren vermist. Het blijkt thans, dat zij geschaakt is door een Peruaanseh majoor. De vader heeft echter zijne dochter te Gotha wedergevonden, terwijl de Peruaan door de policie naar Berlijn zal worden teruggebragt. Te Hamburg is ecu duikerschip van eene nieuwe vinding, in model len toon gesteld. Het is geheel onafhankelijk van de bovenlucht cn der halve met geenerlei buizen voorzien, welke tot nog toe, wegen de nood zakelijke aanmerkelijke lengte de grootste mocijelijkhcid bij de bouw van duikertoestellen opleverden. Dat van den Hamburgschen werktuig kundige Stelling bevat 32 reservoirs,die door middel eener luchtpomp met dampkringslucht van twintigvoudige condensatie gevuld worden en 5120 kubieke voeten kunnen bevatten Deze te zamen geperste lucht kan men naar goedvinden onder water laten uilstroomen, zoowel tot ademhaling der manschappen, als tot het doen rijzen of dalen van het schip. De beweging en besturing van het schip geschiedt door de man schappen door middel van tweearchimedischcschroeven. De uitvinder heeft bij de zamenstelling den bouw van den visch voor oogen gehad tlil Bolkenhayn ISilezie) wordt het volgende geschreven: Zondag 11. werd hier eene verschrikkelijke misdaad gepleegd door een knaap van 12 jaren. Drie kinderen van zekeren Ifu biier, spijk er maker, en twee kin dereu Fritsche, laarzenmaker, speelden te zamen in den tuin van dezen laatste. De knaap II bekend om zijn slecht karakter, voegt zich hij hun ne spelen en weet hen over te halenom in een koffer te gaan liggen, die in het tuinhuis stond en dien de schoenmaker gebruikt om er zijne koopwaar naar de kermis in te vervoeren. De vijf kinderen kunnen er uaauwelijks in maar zij dringen zóó lang tot dat zij er eindelijk al lagchende op elkander in liggen. De knaap sluit nu den koffer, plaatst er zich boven open blijft zoo drie kwartier uurs zitten, terwijl hij met genoegen eerst naar het geschrei en later naar dt zuchten der onschuldige kinderen luisterde. Toen eindelijk het rogche.*en had opgehouden en hij hen voor dood hield, opent hij den koffer: de kinderen leefden nog. Hij sluit nu den koffer weder, grendelt hem digt, en gaat vervolgens met den vlieger spelen. 31 en verbeelde zich den angst der ouders, toen zij bemerkte,dat hunne kindereu verdwenen waren men verheelde zich ook hunne wanhoop, toen zij hen, na lang zoeken,in den koffer vonden. Een der kinderen leef de nog, doch ook dit gaf weldra den geest. De misdaad kwam aan den dag door een klein meisje, die 11 uit den tuin had zien komen. Deze be kende met de meeste koelbloedigheid en zonder het minste berouw te toonen. De vijf slagtoffere, een jongen en vier meisjes vau 4 tot 9 jaren werden eeuige dagen later te zamen begraven. Uit Szatsvar wordt eene ijzingwekkende misdaad medegedeeld. De zoon van een hooggeacht Evangelisch predikant aldaar is met zijne vrouw twee kinderen en eene reeds bejaarde dienstmeid in zijne woning gru welijk vermoord. Den man was de hak van zijne eigene laars met zulk eene kracht in hel hoofd geslagen, dat men die slechts met moeite er uit kon halen; de vrouw was door een steek in den keel gedood, het eene kind met een gloeijcnd ijzer vermoord, eu hel tweede, een zuigeling, on der de voeten dood getrapt. Een achtjarige knaap had zich gedurende de slagting weten te4verbergen en werd zoodoende uit den algemeenen moord gered. Demoordenaar is reeds ontdekt en in hechtenis genomen. Het is een booswicht, die eerst onlangs uit de gevangenis, waar hij wegens het vervaardige van valsche inunt zat opgesloten, was ontsla gen. De moordenaar wist, dat zijn slagtoffer dien dag J'800 had geïnd en dit had hem aanleiding gegeven tot de misdaad. voor de markiezin, welke blozende den groet beantwoordde. Dit was den hertog niet ontgaan en spoedig had hij ver nomen wie de schoone dame wasen welken indruk zij op Foinvert gemaakt had. »Tk zie wel," sprak hij«rdat de jonge weduwe u niet onverschillig is, en wanneer ik bedenk,hoe gij in den laatsten tijd met uw geld hebt omgesprongen, vrees ik, dat gij spoe dig den bodem uwer kas zult vinden een huwelijk met haar zou u dus welligt zeer gewenscht voorkomen. Is het niet zoo, Foinvertzal uw vermogen niet spoedig verdwenen zij 11?" «Uwe hoogheid kan gerust zijn," antwoordde Foinvert ongeduldig, doch eenigzins weifelend, »de kas, waaruit ik tot lieden toe geput heb, is nog niet ledig." rr~Sn, dat is geene reden, om dit plan te verwerpen hernam de hertog. »Ik zal de markiezin eene uituooiliging zenden voor ons bal van aanstaanden Woensdag, en de her togin van Blanverie zal haar binnenleiden. Ofschoon de hertog het welzijn van den graaf scheen te willen behartigen was deze met die belangstelling niet zeer ingenomen. Wanneer iemand ware genegenheid begint te gevoelen, is de bemoeizucht van een' derden hem zelden wel kom, vooral van iemanddie zoo weinig ware achting voor het andere geslacht betoont als de hertog van Orleans. De graaf van Foinveit verwenschte dus het toeval, dat den hertog met de markiezin in kennis bragt. Hij had in den laatsten tijd dikwijls nagedacht over de bevalligheid der jon ge weduwe, en tevens over hare rijke bezittingen, want zijne finantieële omstandigheden waren werkelijk treurig gesteld üchngen, IS November. Onder de gemeente Littoyen, is, een man vermist, ge naamd Geradus Steenbrugge. De justitie vermoedt, dat hij gewelddadig omgebragt, of in de rivier geworpen is; althans zijn reeds twee personen daarvoor voorloopig aangehouden. De Haarlemsche gemeenteraad heeft besloten, van het aan den Koning ingediende adres, betreffende den spoorweg van Nieuwediep over Haarlem, ook aan de Tweede Kamer een afschrift te zenden. Uit het Nieuwediep wordt gemeld, dat aldaar het volgen de treurige ongeval heeft plaats gehad. Eenige sjouwerlieden bezig, met een zwaar ijzeren pompspil in een ligter te laden, om dat naar een Noordsch vaartuig over te brengen, geraak te het spil door een of ander toeval uit den strop en viel op een der werklieden wiens beide becnen letterlijk daaronder vermorseld werden. De ongelukkige, die als een ijverig op passend werkman bekend staat, zal,zoo hij het leven behoudt, door deze ramp voor altijd ongelukkig zijn. Als een diefstal onder zeldzame omstandigheden hier te lande, mag worden medegedeeld, dat een kind van het vrou welijk geslacht, dat naar de school te Yeenhuizen ging, op den straatweg, dezer dagen door twee poldergasten werd aan gehouden, en, op hemd en kousen na, uitgekleed. Er is van wege den burgemeester van Barneveld, eeue premie uitge loofd voor de aanhouding der schuldigen. Ondertrouwd: 13 Nov. Ahassuerns de Rooij, jong man en Louisa Frederika Danckaerts, jonge dochter. Geboren: 13 Nov. Dieuwertje, dochter van Jacob van der Meer en Aaltje Kamp. Overleden: 9 Nov. Abraham van Meer oud 21 maanden. 10 Nov. Anna Filmer oud 10 jaren. 11 Nov. Maartje Ylugt oud 2 jaren, 2 maanden. 11 Nov. Vrouw tje Trompetter oud 23 dagen. Schagcn 13 November. Aangevoerd 5 Paarden28 vette Koeijen —.55 it 60 ets. per N. 1ï, 60 magere Koeijen 100 a 150, 52 kall- Koeijen 100 h ƒ140, 28 Yaarsen 90 h ƒ1.10,35 Graskalveren ƒ24 h 30 per stuk 120 Schapen 14 h 20 10 magere Varkens, 108 Biggen 5 it 10, Kippen 50 ets. h 1.10 Eenden 56 h ets. Boter 1-13 h 1.15 per N. Kippen Eijeren 4.h /'4.30 per 100. De handel in rundvee was traag en gedrukt zelfs de beste soort kon minder gelden dan vroeger. De schapen waren ook niet getrokken. PURMERENDE, 16 Nov. Scheimarkt.Aangevoerd pl. m. 1000 Runderen.De stemming was zeer lusteloos; er werd wei nig handel gedreven. 17 Nov. Aangevoerd 260 Runderen. De ruime aanvoer was oorzaak dat de handel minder leven- De hertog was in sommige zaken een man van zijn woord. De markiezin ontving eene beleefde uitnoodiging, om het bal te St. Cloud met hare tegenwoordigheid te vereeren. De ervarene vriendin des hertogs, de hertogin van Blanverie bragt zelve der markiezin den brief over eu verzekerde haar, dat zij eenen hoogst aangenamen en genotvollen avond zou doorbrengen. De hertogin nam op zich, haar binnen te lei den en voor te stellen. Wij verwonderen ons immers niet, dat onze jonge, leven dige, schoone weduwe de uitnoodiging aannam, en ouwille- lekeurig dacht aan de schitterende rol, welke zij welligt geroepen was aan het prachtige hof van den voormaligen regent te vervullen De bepaalde avond verscheen. De tuinen en terrassen van St. Cloud waren schitterend verlicht en het schoone oude slot zelf scheen wel een tooverpaleis, want duizenden van lichten wierpen hunnen glans door de vensters. De koets der markiezin hield voor de grootc poort stil. Naauwelijks was zij binnengetreden, of reeds zweefde de ge dienstige hertogin van Blanverie aan hare zijde. De joncre weduwe was dien avond bijzonder schoon hare prachtige kleeding en hare schitterende diamanten bragten het hunne toe oiu hare bevalligheid te verhoogen. Zij bemerkte spoe dig, dat zij aller aandacht boeide en veler bewondering gaan de maakte, en zij was genoeg vrouw, om zichzelven daarmede geluk te wenschen. Slot hierna.

Schager Courant | 1857 | | pagina 3