ALGEMEEN ADVERTENTIE-EN NIEUWS-, LANDBOUWBLAD, VOOlt 1IET SCHAGEN KANTON EN OMSTREKEN. DoRderdag 26 November. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. 15 L I T E N L A I). ENGELAND. No. 9. SCHAGER (OIRAI A3iinBaai'jai,j3J,'jj'jj3 riw nu BüBua: Voor Schagenf 1.00- Franco per post door het gcheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Ilrleren Franco. 531138 1331 A3)T33l!I3BÏ3aB: Vaneen tot vijf regels behalve de 35 cents zegelregt0.75. Iedere regel meerder0.15. Groote Letters naar de ruimte die zij beslaan. Dc Melk. II. HET BEWAKEN DER MELK. De Lignaceen franscli landeigenaar, welke door de afgele genheid zijner bouwhoeve, zijne melk slechts voor een' gerin gen prijs konde verkoopen. trachtte een middel te vinden, de melk zoodanig te behandelen, dat zijzonder te bederven, verder vervoerd of langer bewaard konde worden, en hij schijnt dat doel tamelijk wel te hebben bereikt. De versche, zuivere melk moet, naar zijn voorschrift, per kan met 75 tot 80 wigtjes suiker worden vermengd, en dan in eene tobbe van weinig diepte, ouder bestendig omroeren, ten einde de vlies der oppervlakte te vernietigen, zoo snel mogelijk tot op een derde liarer hoeveelheid uitdampen. De tobbe wordt daar toe door water of stoom verwarmd. Na de uitdamping giet men de melk in blikken doozen van eene kan inhoud, zoo goed mogelijk gevuld, en sluit deze luchtdigt met een deksel en soldeert de voegen naauwkeurig digt. Deze doozen worden dan nog eenigen tijd in kokend water gehouden. In deze doo zen blijft de melk geheel onbedorven en is vooral geschikt om zeeschepen te provianderen, zoo als dan ook de Engelsche en Frausche marine daarvan reeds gebruik maakt. Wil men ze gebruiken dan wordt het soldeersel losgemaakt, waarna men er gemakkelijk het deksel afneemt. De aldus bewaarde melk vormt eene half doorschijnende stoffe van eene deegachtige zelfstandigheid, welke den geur van gekookte melk heeft. In laauw water wordt zij ligtelijk ontbonden en vormt dan eene melkachtige vloeistof, welke door vermenging met viermalen het gewigt aan water, de eigenschappen der gewone melk verkrijgt, en zich even goed laat koken, als deze. Anderen laten de melk tot op de helft verdampen, en hou den dit voor beter. In Rusland heeft men beproefd de uitdamping tot droog- wordens toe voort te zetten, doch het op die wijze verkregen poeder wordt spoedig rans. Nog heeft men bedacht, om de melk tot een droog deeg te maken door middel van een' kouden luchtstroom, waardoor zij al haar water verliest, en de melk op van haar volume gebragt wordt. Dit extract werd vroeger verkocht voor 6 gul den het N. B.waarvan 120 kannen melk konden worden aangelengd. Ook deze werd echter spoedig rans. Braconuet brengt de melk onder eene zeer verdigte gedaan te door de kaasachtige zelfstandigheid op te lossen. Bij 3 kan melk tot 45 graden verwarmd, voegt hij allengs zeer slap chloorwaterstofznur, om ze te doen stremmen. Het stremsel wordt vergaderd, uitgedrukt en verwarmd met 5 wigtjes ge kristalliseerde koolzure soda en een weinig water, waardoor eene soort van dikke room ontstaat. Deze room, vermengd met hetzelfde gewigt aan suiker, en behoedzaam verwarmd, geeft eene zeer smakelijke siroop. Door de verdikking van deze siroop verkrijgt men een deeg, dat men in koekjes snijdt en geheel kan uitdroogen. De siroop en de melkkoetjes kun nen goed bewaard worden. Als mende siroop met eene groote hoeveelheid water verdunt, verkrijgt men een' witten drank, in alles gelijk aan de gewone melk, die bijna als gekookte melk smaakt, en in de koffij en verschillende spijzen even aangenaam is als de versche melk. De koekjes zijn vooral zeer geschikt om de koffij aan te zoeten. Alen heeft ook middelen bedacht om te beletten, dat de melk bij het koken ineenloop!hetwelk bij zomerhitte of onweder ligtelijk gebeurt. Dit kan voorgekomen worden door een weinig dubbel koolzure soda daarin te doen, het welk de melk belet te stremmen, en den smaak niet bederft, noch de gezondheid benadeelt. Althans is dit middel verre te verkiezen boven het gebruik der Amerikanen, welke de melk in vaten van zink laten staan. Zink toch is, even als koper en lood, gevaarlijk voor de gezondheid, dewijl sommige soorten arsenicum bevatten. Gegoten ijzer en ijzerblik hebben dat- nadeelig gevolg niet. Beter is het echter, niet dan steenen vaatwerk te gebruiken. Londen, 22 Nov. In de vorige week zijn 12 menschen in eene kolenmijn te Staviley bij Chesterfield gestikt, terwijl zij pogingen aanwendden, om een uitgebroken brand te blus- schen. De tweede proef, om de Leviathan te water te laten, is mis lukt. Om een denkbeeld van de reusachtige afmetingen van de Le viathan te geven, zal het voldoende zijn te weten, dat de be roemde kok Soyer, na eene naauwkeurige bezichtiging van het schip heeft berekend, dat in elke der vijf schoorsteenbuizen honderd personen en in elke der beide raderkasten vijf hon derd personen het middagmaal zonden kunnen gebruiken zoodat in de beide gedeelten, vijftienhonderd personen een monsterbanket van eene nieuwe soort konden houden. Daartoe bood hij onvergolden zijne dienst aan. De opbrengst zou ten voordeele van eene maritieme instelling strekken. Men schrijft dat aan gene zijde van Cawnpore alles rus- is. Dagelijks komen er troepen bij detachementen van 100 aan, welke op wagens, door ossen getrokken, worden vervoerd. Men berigt tevens van daar, dat op de muren der kamers, waar de vrouwen en kinderen op gesloten zijn geweest, alvo rens vermoord te worden, onderscheidene met de nagels ge-

Schager Courant | 1857 | | pagina 1