BCKGEHLIJkE STAND. MA K K T 151: n I G T E N. uit een nader onderzoek in dezen is gebleken, ten gevolge waarvan het kind, dat op den zolder door de onnatuurlij ke moeder was gehuisvest, bijna geheel van kommer, gebrek, ongedierte enz. was omgekomen, waarbij het dikwijls allerlei ligehaamskastijdingen van de moeder had te verduren. Als eenc zeldzaamheid wordt uit Nijeveen gemeld, dat de landbouwer J. Schut aldaar een Dreutschen knol in deze week heeft opgetrokken ter zwaarte van 4 halve ned. pon- den.Bijna overal worden buitengewone voorbeelden van ster ke groeikracht in dit jaar aangetroffen. Dezer dagen zijn te Middelburg twee personen gearresteerd, die op het land van hun' meester een' pot met gouden en zil veren munten naarmen verzekert ter waarde van 3000,heb ben opgedolven en dit geheim hielden. Dewr dagen ia een allerbrutaalste diefstal met verzwarende omstandigheden gepleegd. In den nacht van 12 op 13 Nor. jl., omstreeks ten half een ure, is ten huize van den landbouwer Derk Tijestn Veen kuiten, omder Hoogkerk, (prov. Groningen), doormiddel van braak en inklimming, binnengedrongen een persoon van middelbare lengte, tenger van postuur met rosachtigeu ringbaard en wenkbraauwen, blaauwe of grytc oogen, hebbende, naar het scheen een lidtceken of schram op de linker wang gekleed met «en grijze versleten palctot en platte pet, die van uit de schuur zich eerst door met geweld de deur tusschcn de schuur en den paardenstal open te breken, tot de stallin gen, en van daar, met eenc brandende kanis in de eene en een pistool uf soortgelijk wapen in de andere hand, naar de keuken begaf, waar twee volwassene tonen van ge noemden landbouwer in eene bedstedo sliepen, die door het gedruisch wakker geworden, door hem, terwijl bij de bedstede naderde co een daarvoor geplaatsten stoel wegnam, bedreigd werden zich stil te houdeu, ndaar zij vier sterk waren, cn anders hen zouden neerschieten," waarna hy onmiddelijk in het zoogenaamde binnenhuis, waar de genoem de landbouwer met zijne vrouwelijke huisgrnootcn sliep, die, door het geroep van een zijner zonen gewekt zich in zijn bed oprigtte, en, toon de dief wns binnengekomen, door dezen insgelijks werd bedreigd tich stil tc houden indien bij niet wilde worden doodgeschoten, tn daarop gelast den sleutel van bel kabinet te geven Nadat hein deze was toegeworpen, opende de dief liet kabinet nam daaruit twee katoenen zakjes, het eene /175. het andere 100 aan rijksdaalders inhoudende, zes enkele guldens, uit een ander dito zakje, en een boekje in klein octavo, met schaapslederen band, dienende tot aanteekeningen en voorzien van den naam des eigenaars, D. T. Veenhuisen, waarin zich ook bevond diens aanslagbiljet in den hoofdelijken omslag in de gemeente J/uoykerk over 1857; hy stak een cn ander in zijn zak, sloot de laden en deureu van het kabinet en vertrok vervolgens zoo als hij gekomen was, de deuren achter zirh sluitende, zonder dat men verder iels van hem vernam ofeenig vermoeden kan hebben, wie hy geweest zij. Sedert 23 Oct. j.1. vermist men eene jonge dochter, A. M. van Uden, van 26jarigen leeftijd, laatst gediend hebbende te Nuland. Zij is in den vroegen morgen van gezegden dag, na eenig ongenoegen met haren meester vertrokken. Noch hare onders te Geffen woonachtig noch de policie, hebben tot heden hare verblijlplaats kunnen ontdekken. Aan de ouders is op den dag na haar vertrek een brief bezorgd, met het postmerk 's Hertogenbosch, waarin A. Af. van Uden meldt, dat zij tegen den winter niet te huis durfde komen, maar zich bij een landbouwer in de Acht Zaligheden (arrond.Eind hoven), dien zij toevallig in een winkel te 's Her togenbosch had ontmoet, verhuurd had. De ouders betwij felden de echtheid ook van de onderteekening des briefs, en mcenen, dat hunne dochter niet genoeg kan schrijven, om zulk een brief te stellen. Zij verkeeren in groote ongerustheid en vreezen, dat hunne dochter niet meer in leven is. Dit geheimzinnig verdwijnen, en de ontstane twijfel aan de echtheid van den brief doen de mogelijkheid veronderstel len, dat hier een misdrijf is gepleegd. raadselaclitigen ruiler van het zwarte paard beroofd geworden. »Uet paard van den roover is sneller dan de wind, en zijne boef slagen zijn onhoorbaar,sprak ecu hunner. »Hij heeft mij vierhon derd lonis d'or ontnomen.» »Meu hoort de hoeveu van het paard zelfs dan niet, wanneer hij naast ons galoppeert!* verzekerde een tweede. »lk ben duizend louis d'or armer geworden, dewijl ik niemand achter mij gehoord heb.» vliet is een paard uit den stal des Satans,* voegde een derde daarbij. »Men zou denken, dat het vleugels had. De roover heeft mij zes honderd en vijftig louis d'or ontroofd. Zoo bregt elk der beroofden zijue klagten uit, terwijl de mar kiezin hare kalmte bijna geheel verloor. Immers er viel niet meer aan te twijfelen; het paard dat zij gezien had, hehooideden roover. Mijne heeren,* zeide de hertog; »deze dame en een harer dienst boden hebben driemalen in de nabijheid van de plaats, waar gij zijl beroofd geworden een paard zonder ruiter gezien. Men heeft zelfs dat paard voor iemands deur zien stilstaan. 91ij dunkt dus dat deze dame ons belangrijke inlichtingen kan geven en daarom ■verwacht ik, dat zij op het zien der slagtoflers wel genegen zal zijn alles mede te deelen, wat zij weet „Liep dat paard op eene vreemde onhoorbare wijze, mevrouw vroeg een der beroofden. »Dat deed het; maar van die aanrandingen heb ik niets ver nomen antwoordde de markiezin nog altijd in de grootste verle genheid. „Voor wiens deur bleef het paard staan!* vraagden allen te ge lijkertijd. „Wees zoo goed ons dien naam te noemen. „Voor niets ter wereld zoude ik iemand in verdenking willen brengen, die onschuldig zijn kan,* riep de markiezin uit. „Den onschuldigen zal geen leed geschiedenmevrouw houd u daarvan verzekerd. Maar wij bidden n, noem ons den naam „Wij moeten Antoine den boschwachter laten halen,* sprak de hertog, toen hij zag, dat de markiezin bleef dralen. „Hem zullen wij wel spraakzamer maken. Dij schelde en tot grooten schrik der markiezin werd Antoine binnengeleid. Dij was doodsbleek en beefde aan al zijne leden. Men ondervraagde Antoine, die terstond vertelde alles wat hij wist. Zoo vernamen dan ook al de aanwezigen, dat het raadselachtige paard voor het landhuis van den graaf van Foinvert was blijven staan. Naauwelijks had Antoine den graaf genoemd, of allen herhaalden zijnen naam roet de grootste verbazing. „Ik heb altijd gedacht, dat de roover een onzer hekenden moest zijn,* zeide een hunner „want zoodra iemand onzer zeer gelukkig jn het spel was geweest, werd hij ook uitgeplunderd.* Geboren: 17 Nov. Gerrit, zoon van Comelis Kroone en Antje Beerepoot. 13 Nov. Guurtje, dochter van Simon Pranger en Trijntje Rijper. Ondertrouwd: 19 Nov. Jocob Guddejm. met Trijntje Kossen, jd. beide te llarivgcarspel. Overleden; IC Nov. Haartje Kamp oud bijna een jaar. Guurtje Wit oud 10 dagen. 17 Nov. Anna Sijp- lieer oud 35 jaren. 21 Nov. Keeltje Smit oud 73 j.en 5 m. Scliageii, 19 Xovember. Aangevoerd: 6 vette Koeijen, waarvan geen prijs bekend, 33 magere Koeijen ƒ90 a 150; 31 Kalfkoeijen ƒ100 140; 22 Vaarsen 85 N 110; 18 Graskalveren ƒ28 :i 25; over het algemeen weinig handel in Rundvee, met prijs vermindering; 240 Schapen/ 11 a 22; de handel redelijk vlug; 5 magere Varken; 102 Biggen 5 h 11, naargelang van kwaliteit en ouderdom, met beter kooplust als de vorige week; Kippen 50 ets. it/'lEenden 50 h 60 ets.; Boter/' 1.13 h 1.16} per N. ffi; Kip-eijercn ƒ4.25 per 100; Eend-eijeren niet aangevoerd. PURMERENDE, 18 Nov. Aangevoerd: 220 Runderen; over 't algemeen verkeerde de markt in eene lustcloozc stem ming; 8 Paarden; 147 varkeus 42 tot 50 ets. per N. ft. voor 48 ets. per N. 'II?, kan men een puik zoogenaamd Burgervar ken koopen; 11 magere Varkens; 399 Biggen puike/'6 tot 8 naar kwaliteit en ouderdom; 79 vette Kalveren, vlugge kooplust, alles verkocht van 55 tot 75 ets. per N. 22 nuchtere Kalveren; 518 Schapen en Lammeren, weinig koop lust; 600 Ganzen/'2 h 2,15; 150 Zwanen 4.50 a 5; Kaas aangevoerd 110 stapels,kleine vlugger,hoogste markt/"24.50 en 17 middelbare 27.50 per 50 N. ffi.Boter ruime aan voer, beginmarkt 1.20, enkele /'1.25, later 1.10 a 1.15 perN. ft,; Eend-eijeren /"3.85 a 3.90; Kip-eijeren /'4 a 4.50. ALKMAAR, 20 Nov. Kleine kaas 23.25; Commissie dito/'28; middelbare /'30; aangevoerd 433 stapels, wegen de 95671 N. ft. Tarwe/'9.50; Rogge 6.75; Gerst/'6.26; dito Chev./'7; Haver ƒ4. 60; Paardeboonen 6.75; Bruine Kanariezaad/'15.50; Groene erwten/' 15; Graauwe dito/'14.50; Vale dito/'12.50. OPMEER, 23 Nov. Kleine graskaas 22.50, aangevoerd 11 stapels. MONNICKENDAM, 18 Nov. Aangevoerd: 52 stapels Kaas, wegende 12658 N. ft. a 22.75. LEYDEN, 21 Nov. Boter le. kwaliteit ƒ1.25 a 1.37}; 2e. kwaliteit 0.95 a 1.05 per N. ft. LEEUW ARDEN, 20 Nov. Boter ƒ48. Oe hertog reide Jagchcnde „Foinrert tal terstond hier tijn, want ik heb hem laten roepen (lp denzelfden oogcnblik trad de graaf met zijn gewoon voorko men van onverschilligheid binnen. Een oogenblik ontstelde hij op het gezigt der markiezin met Antoine en de slagtoffers zijner aan randingen, welke hem uitvorschend aanstaarden. Hij hernam echter terstond zijne bedaardheid en vraagde glimlagchende „Welnu, waarom heeft mouseigneur mij laten roepen De hertog antwoordde: „Foinvert, men heeft het paard des roo- vers naar uw landhuis zien galopperen, en men heeft begrepen, dat het in nwen stal te huis behoort.* „Gij hebt dus de w.vaiheid opgespoordriep Foinvert lagchend uit. „Gij zijt waarlijk wel goed, dat gij mij mijn handwerk niet vroeger hebt verhinderd. Het paard staat nu in den stal van uwe hoogheid en de ruiter is uw onderdanige dienaar.* De beroofden omringden den vermetelen jongeling en grepen hem woedend aan, terwijl hij in hun midden stond en niets deed dan lagchen. „Waar is ons geld!* riepen de spelers„geef ons geld terug!* „Ik bezit er geen penning meer vau hernam Foinvert nog altijd lagchende. „Ik kan u evenwel zeggen, waar het zich bevindt, tot op den laatsten louis d'or.* „Laat hooren „In den zak van monseigneur,* antwoordde Foinvert. „Hij heeft het mij even spoedig afgewonnen, als ik het verkregen heb. Gij raoogt het hem weder afnemen!* „Dan wil ik mij liever verwijderen'* sprak de hertog en snelde de kamer uit, vervolgd door de edellieden, die tot zijne bijzondere gunstelingen behoorden, met Foinvert aan hun hoofd. En nu het besluit. Dit zal niemand verwonderen die met den geest en de levenswijze dier tijden hekend is, welke met onze zeden bijna niet vergeleken knnenn worden. De graaf had zich van een wanhopig middel bediend, om zich de middelen te verschaffen deel te kunnen nemen aan het hooge spel in het paleis des hertogs. De onzedelijkheid van dat middel kwam teen minder in aanmerking. Tot straf moest hij twee jaren langzijne winsten aan de speeltafel met de door hem beroofden deelen? In den stal vond men de lederen met wol gevoerde sokken, waar mede de hoeren van het paard bekleed werden, benevens de zwarte kleurstof, waarmede de witte vlakken van het paard werden «*everwd. Foinvert maakte niet verder van dat middel gebruik. Toen de markiezin het geheim der spookverschijning had leeren kennen, en zag dat alles naar w ensch w&s afgeloopen, schonk zij den voormaligen straatroover hare hand terwijl zij later menigmaal te zamen over het spookpaard lachten.

Schager Courant | 1857 | | pagina 3