Purmerende8 Dcc. Aangevoerd 127 runderen. De marlet verkeerde in betere stemming dan de vorige week. Er was meer kooplust. 8 Paarden. 127 Vette varkens. Bij ma tigen handel waren de prijzen merkelijk lager dau de vorige week 36 tot 44 ets. per ned. ft. Voor 43 ets. per ned. ft kon men pnik spek koopen. 11 Magere varkens. 205Bi<rgen Iets lager; van ƒ4.75 tot 8.25 naar kwaliteit en ouder dom. 53 Vette kalveren. Als naar gewoonte vlug verkocht lot vorige prijzen van 55 tot 75 ets. per ned. ft. 54 Nuch tere kalveren. 547 Schapen en lammeren. De handel was levendiger dan de vorige week voor vette schapen blijven de prijzen hoog. 630 ganzen, 2.20 h 2.50. 170 Zwanen, 4.50 4/5,- Kaas. Aangevoerd 84 stapels kleine en 10 middelbare. Trage markt, kleine kaas, hoogste markt/10,50, Middelbare, 26.- per 50 Ned. Boter goede aanvoer. De prijzen waren iets lagervan 1 tot 1.10 per ned. ft' Hooiboter 90 4 105 ets. Kip-Eijcren /4.50 per 100 stuks. Alkmaar5 Dcc. Aangevoerd 384 stapels Kaas, wegen de 87692 N ft; kleine 22.50: commissie27.50; middel bare 28.50; Tarwe/9.25; Rogge /6.75; Gerst /5.10; dito Chev. 6.75; Haver /4.80; Paardcnboonen /0.75; Kanariezaad /16.25; Groene Erwten /14.50; Graauwe dito /'14; Vale dito/12. Hoorn, 3 Deo. Kaas, aanvoer 179 stapels wegende 47074 N. ft; hoogste prijs: kleine/22.25; middelb./25 commissie /24. Medemblik 2 Deo. Kleine kaas 23.25. Aangevoerd 65 stapels, wegende 14050 ned. ft. Boter/1.36 per ned. ft. Kip-Eijeren /4.25 per 100. Opmeer, 7 Dec. Kleine graskaas 21. - Aangevoerd 9 stapels. Zutphen3 Dec. Boter/21.75 4 22.50; Aardappelen ƒ1.80 4 2. MeppelBoter per vat 1ste soort ƒ46 a 472de soort ƒ42 4 46; Aardappelen ƒ1.70 4 2.60. Leijden, 5 Dec. Boter le. kwaliteit 1.25 4 1.87J. 2e. kwaliteit/0.95 a ƒ1.05 per ned. Leeuwarden, t Dec. Boter53.50 a5 4.50. INGEZONDEN STUKKEN?" ADVEKTËXTIEI. OPEMSA11E VERliOOPlM;, De Wildeman, staande op bet beste gedeelte der markt teSchagen; inmiddels UIT de HAND te KOOP, te Delft, 5 Dec. Kaas /II 4 15 per 100 N. ft. Aanvoer 14 stapels wegende 3244 N. ft. 3 Dec. Gras-Boter 1ste kwal. per vat/65 a 66; hooi dito 2de kwal. per vat/55 4 56, met vluggekoopers. Dc Invloed van den Oorlog. Den Heer B. te S. Geachte Vriend liet strekte mij tot een innig genoegen u onlangs te D. te mogen ontmoeten. Ik had gecnsiina gedacht, dat ona gesprek oTer den oor log in het algemeen, van dien aard soude worden, dat het mij tot correspondentie aanleiding soude geven. Het is waarwat gij toen teregt aanmerkte!»de oorlog ia een toestand, in welken de begin sels van rede en regt Tolslrekt niets gelden en alles door geweld en dwang beslist wordten hij bij gevolg aan de hartstogten der menschen de ruimste vrijheid geeft; hij veroorsaakt en bevordert de schending van alle, ook van de heiligate regten, veroorlooft tich de schrikkelijkste mishandelingen van diegenen, die hij ais vijanden beschouwt, en maakt sich juist datgene, wat de ware deugd op alle wijzen xoekt te verhoeden, namelijk het nadeel en den ondergang van anderen, tot doel van al xijne ondernemingen." Uit dat oogpunt be schouwd, ja, dan kan men van den oorlog, vooral als hij met ver bittering gevoerd wordt, beweren, dat hij eene vereeniging van alle die gruwelen is die de menschelijke verdorvenheid vermag uit te oefenen. Zoudt gij echter wel willen gelooven, als men bedaard over de taak nadenkt, dat de oorlog hoe verschrikkelijk anders ook, wel degelijk sijne gunstige zijde heeft Welaanik wil u dit gaarne in de volgende regelen aantoonen, en twijfel niet of gij zult er ten vol le van overtuigd worden. Wat, vooreerst de krijgslieden selve aan gaat, soo biedt hun moeijelijk beroep hun eene rijke gelegenheid tot beoefening vau groote deugden aan. Het is hunne bestemming, om bij hunne besigheid geen gevaar te schuwenen voor de saak die lij verdedigen, het leven te wagen, derhalve den hoogsten graad van gehoorzaamheid aan gebondenheid tn pl'gt ts betoenen, die bewezen kan worden. Hiermede gaan gepaard bestendige aanleidingen tot selfverloochening, tot mannelijk verdragen van alie ligchamelijk on gemak, tot matigingen beperking van eigene en vreemde hartstogten, tot menschlievende verschooning van weerloose personentot ver- sachting der vcrmijdelijke rampen van den oorlog, tot bewaring van goede orde en tnchttot vertrouwen op Goden het is enkel de schuld van hen, die de wapenen dragen als sij hunnen stand niet als eene school der dengd beschouwenen onder rulke dringende aanleidingen tot verbetering ruw en ongevormd blijven. Immers ook ontbreekt het niet aan voorbeelden van oudere en latere tijden die bewijseu, hoe ver de soldaat bij de grootste dapperheid, en bij de ijverigste waarneming van rijn beroep, het in deugd en vroom heid brengen kan. Niet minder verschaft de oorlog aan diegenen die zelve niet strijden, aan het ongewapende gedeelte der krijgvoe rende volken, rijke gelegenheid om zedelijke volkomenheid te ver krijgen en te betooncn. Bezonnenheid, vaste moed, voorzigtig gedrag omtrent menschen van allerlei aard, matiging van den partijgeest mannelijke wederstand bij aanprikkciingen tot slechte daden en tot woeste buitensporigheden, standvastigheid en geduld, tevredenheid en dulding van gebrek, gelatenheid bij het verlies des vermogens getrouwe welwillende aanwending van zijne hulp voor hen, wel ken men bijstand schuldig is bereidwilligheid, om ook eiken an deren noodlijdenden hulp te verschaiTen, vertrouwen op God en zijne regering, alle deze deugden kunnen onder het gedruisch der wape nen verkregen, en door dengenen, die ze reeds bezit, in ccnen hoo- gcren graad, dan bij rustiger tijden, betoond worden. Men weet het toch uit de geschiedenis, dat de oorlog de hier genoemde dengden bij ontelbare menschen verwekt en geoefend heeft. Ook moeten nog hijzonder in aanmerking genomen worden, die uitwerkingen welke de oorlog over het geheel en bij de in denzehen gewikkelde volken pleegt te hebben. Het is namelijk onbetwistbaar, dat hij die traagheid en verslapping afbreekt, die een al te lange vrede dikwijls ten gevolge heeft, en ontelbare krachten van verstandelijken en redelij ken aard ontwikkelt en spant. Zeer juist merkte reeds Demosthcne* op, hoezeer de oorlog ook dienen kan, om de plaats hebbende ge breken en zwakheden eener burgerlijke staatsinrigling te ontdekken. Eren zoo zeker is het, dat hij dikwijls het middel wordt, om nut tige kundigheden van het eene land tot het andere over te brengen, den gezigtskring der volken te verwijden, en derzclver vooroordec- lcn weg te nemen, dikwijls zelfs hunne zeilen te verzachten en buig zamer te maken. Ik denk hier aan de veldtogten van Alexander den Grooten en de uitgebreide opperheerschappij der Romeinen. Meer malen zijn de nieuwe staatsbetrekkingen, die door den oorlog ver oorzaakt worden, voordeelig voor de zedelijkheid. Wordt er door den krijg eene magt verstoord, die onderdrukkend was, die zelfs slavernij, onkunde en gewetensdwang begunstigde, en eene zachtere, de regten der menschheid eerende regering in hare plaats gesteld; (denk hier aan den tachtigjarigen oorlog,) wordt een zwakke, aan allerlei mishandelingen prijs gegevenevan gecne toereikende hulpbronnen voorziene staat, door middel van den oor log, bet bestanddeel van eenen grootereu staat, die door meer magt beschermd en beter geregeerd wordtworden door eenen oorlog de voordeelen van gewigtige verbonden met andere mogendheden, van een ruimer bestaan, van eenen vrijeren handel, van eene lioogere achting buiteu 's lands en van eene grootere zelfstandigheid ver worven; wat dunkt u, staan dan niet alle deze dingen met de be schaving en zedelijkheid van een volk in eene zoo menigvuldige en levendige betrekking, dat dezelve daardoor ongemeen veel voordeel kunnen behalen Daarom dan zoo verschrikkelijk soms de oorlog doorgaans het physieke eu zedelijke welzijn der natiën verstoort zoo kan toch niet in twijfel getrokken wordendat ook zelfs uit deze ruwste van alle afdwalingen iets goeds kan voortkomen, en werkelijk doet voortkomen. En hiermede genoeg. Niets zal mij aan genamer zijn dan u tot de overtuiging gebragt te hebben, dat men somtijds over eene zaak te eenzijdig kan oordeelen. Ontvang overigens de verzekering, dat ik er grooten prijs op stel, om bij voortduring te blijven Cw welmeenende vriend A. d. H. D. Dec. 1857. Op Donderdag den 31sten December a. s. des mid- j. dags ten 12 ure, van de van ouds bekende en tot beden ruim beklante HERBERG en UITSPANNING, bevragen bij den eigenaar en bewoner G. KOMEN. Drukkerij van P. J. U. DIDEIIICH.

Schager Courant | 1857 | | pagina 4