BURGERLIJKE STAO. ring tegen genoemde bankdes gevorderd Pro Deo te kun- procederen. Wij begrijpen het niet hoe eene administratie, die overtuigd kan zijndat men genoemde erven, met de zelfde uitkomst, tot de betaling van tien millioen guldens zoude kunnen sommerendie beruehte bankzaak 4 la Salva dor, andermaal voor de regtbank kan slepen. Wij wen- schen, dat er eindelijk een helder licht over de zaak verspreid, en alle schandaal vermeden mag worden. Naar men zegt, schijnt er tot dat doel bij het oud personeel dier bank, plan te bestaan, tot de uitgifte van eene brochure. Naar wij vernemen zijn de artistes Zouaves dn Thédtre dluierman te Amsterdam aangekomendezelfde die hunne kameraden te Sebastopol eene aangename verpozing na het gebulder des geschuts gaven. Zij zullen aldaar eenige voor stellingen geven. Te Amsterdam hebben zich dezer dagen twee kindeTen een jongen en een meisje waarvan de oudste slechts 14 ja ren teldezich schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een stuk laken uit een winkel. Zij zijn heden door de policic in arrest genomen. Het is van belang op te merken dat dezer dagen een tien tal personen te N. Buitten en Stads-Kanaalvan welke niet één was ingeënt, aan de natuurlijke pokken overleden zijn. Uit Oldeberkoop schrijft inen: Voor eenige dagen had aan den Slingerweg, een uur van hiereene stoutheid plaats, die meer in Spanje en Italië te huis behoort, dan wel bij ons. Devoermau S. aldaar, van Heerenveen van de weekmarkt rij dende, werd plotseling door drie personen overvallen. Terwijl een hunner het paard bij den teugel greepen de ander een stok door hét wiel stak, was de derde reeds bezig, om achter van den wagen het kleed los te snijden, om des te gemakke lijker de vrachtgoederen te kunnen outrooven, toen ter juis ter tijd een boer, insgelijks van de markt komende, kwam aanrijden, waarop de roovers gezwind het hazenpad kozen. Aan vervolgen was moeijelijk te denken, dewijl het reeds duister en in eene boschrijke streek was. Mogten de struik- roovers hun bedrijf willen voortzetten dan twijfelt men er niet aan, dat zij spoedig in den strik zullen zijn. Zoo als dat ook in andere gemeenten plaats vindt, tracht men te Middelburg zoo veel doenlijk het zoogenaamd nieuw- jaarwenscheu aan de huizen te verminderen, zoo niet geheel af te schaffenter voorkoming van het kwade gebruik dat met de opgezamelde giften geschiedde en veel aanleiding gaf tot grove ongeregeldheden, die soms aan buitensporige bal dadigheden grensden. Tot dat einde heeft aldaar eene col lecte plaats gehad, die f 556.27 opbragt, welke som tot eene buitengewone uitdeeling van levensmiddelen en brand stoffen zal worden gebezigd. Barsingerhorn21 Dcc. In de vergadering van stem- geregtigden inliet polder-district Barsingerhorn en Kolhorn, welke den 19 dezer gehouden is tot verkiezing van één lid in het bestuur van dit district, zijn van 66 Ingelanden of corporatien welke het steinregt bezitten, 13 tegenwoordig of vertegenwoordigd geweest. Bij de eerste stemming werden 12 stemmen uitgebragt op den heer I). Scheuk, aftredend lid, die alzoo op nieuw is ingekozen. den heeft. Ik vraag hem zooveel ik noodig heb, als alles gedaan is, deuk ik, dat hij soo wijs tal xijn, mij te antwoorden »Er is niet meer!" Wanneer die tijd daar is, Terkoop ik mijn huisraad, mijne paarden en mijn rijtuig en ik neem het een of ander ter hand. Mis schien sterf ik vroeger. Bovendien ga ik met eene rijke vrouw trou wen, een lief schepselwel wat oud maar nog vrij schooneene vrouw van vijf en veertig jaren en weduwe op den koop toe; doch wat scheelt mij dat? draagt zij valsche haren (zoo als ik wel geloof), hare schijven zijn goed en niet valsch. Zij berit eene fortuin van twintig duizend dollars en daar ik denk, dat mijne dertig duizend dollars spoedig gevlogen zullen zijn, komt die weduwe mij juist te pas, kameraad." 1 ij schertst toch," hervatte ik. »Uoe ond zijt gy silóe oud Laat eens zien. Ga eens naar die commode, vriend, en neem dien bijbel eens, die Troeger aan mijne moeder toebehoorde. Ik ben 's avonds razend vermoeid en kan mij niet goed bewegen. Als gij wilt weten, hoe oud ik ben, op de eerste bladzijde vindt gij mijnen naam en den datum mijner geboorte. Ik weet hel niet op een paar jaren na, maar ik word oud." Ik stond op en bragt hem den bijbel. »Vriend," ging hij Toort»zie het zelf maar eens, ik bid n. Gij ziet het, mijne, pijp zou uitgaan als ik ze uit den mond nam, en dat is vrij vervelend." Ik zag op de eerste bladzijdeEduard was zijn vijf en twintigste jaar ingetreden. »lk heb het n wel gezegd ik word oud. Ik heb dezen morgen twee witte haren ontdekt, en ik heb die aan de godin der ijdelheid ten offer gebragt.* »Gij meent het toch nietdat gij eene vrouw van veertig jaren wilt huwen?* vBeste Triend als wij vijf en veertig zeiden zouden wij waar schijnlijk nader aan de waarheid zijn. Wie weet zelfs, of zij niet reeds boten Jan ismaar wat maakt dat uit Zij is dan tevens mijne mceder en mijne vrouw. En bovendien, gij ziet immers, ik zal spoedig geld noodig hebben, en op de eene of andere wijze moet ik het zien te krijgen." Op den staat van begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Barsingerhorn c. a. voor 1858, zijn de inkomsten geraamd op 6025.71}; de uitgaven op 5657, gevende alzoo een waarschijnlijk batig saldo van 368.71 Onder de inkomsten komt, onder anderen, voor: Wegens landhnrenƒ2171.30. h opcenten op de grond- en personeele belasting. tt 1063.71. hoofdelijke omslag 2000. n belasting op de honden. 59.—. tt n u tt openbare vermakelijkheden. u 53. Onder de uitgaven komt voor Wegens onderhoudswerken en belastingen. ƒ1043. kosten der openbare veilig heid en van de brandweer n 774. ft kosten vanhetlageronderwijs n 1525. Geboren: 18 Dcc. Hendrik, z. van Anthonie Mooij en Grietje van Twuijver. Overleden: 14 Dcc. Klaas Bakker, o. 7 w. M A U K T K K IGTE N. Schagen 17 December 1857. Over het geheel weinig aangevoerd. 2 Koeijen; 170 Schapen 16 25, de handel vlug; 10 magere Varkens; 65 Biggen ƒ4 8, met redelijken handel; Kippeu 50 ets. 4 ƒ1Èenden 50 4 60 ets.; Boter ƒ1.13 per N. 8Kip-eije- ren 4.- per 100. Purmerende22 Dcc. Aangevoerd 58 runderen, 11 paarden. 55 vettevarkens, 43 a 49 ets. per ned. 8. 7 magere varkens. 124 biggen, van 5.50 tot 9.00 naar kwaliteit en ouderdom. 36 vette kalverenvlugge handel, van 60 tot 80 ets per ned. 8. 33 nuchtere kalveren. 400 schapen en lammeren handel levendiger. 509 ganzen 2.30 a 2.50. 325 zwanen, ƒ4.50 a 5.— Kaas aangevoerd 92 stapels kleine en 13 middelb. Kleine kaas vlugger hoogste markt f 22.25. Middelbare, f 23.50 per 50 ned. Boter minder aange voerd dan de vorige week. Grasboter 1.10, schei-1.05. Ilooiboter 97 ets. a per ned. Alkmaar, 19 Dec. Ter markt zijn aangevoerd 516 sta pels kaas weg. 119,908 ned. kleine 22.commissie 25 middelbare 26. Tarwe 9. Rogge 6.62}. Gerst 5.50 dito Chev. ƒ6.60. Haver 4.80. Paardenboonen ƒ9.75. Groene Erwten ƒ14.50; graanwe dito ƒ14; vale dito 12. Witte dito 14. Medemblik 16 I)ee. Kleine kaas ƒ21.— Aangevoerd 15 stapels, wegende 3225 ned. Boter 1.28 per ned. Kip-eijeren ƒ4 per 100. Opmeer, 21 Dec. Graskaas, 22. Aangevoerd 23 stapels. Hoorn17 Dec. Heden werden hier aangevoerd 90 sta pels kaas, wegende 228S0 N. 8; hoogste prijskleine ƒ22; commissie 21. Gouda, 17 Dec. Kaas, schotsch en fransch goed ƒ17 a 18; puike waar 20 4 21Vee goeden aanvoer, de prijzen aMaar mei uwe leefwijze zullen twintig duizend dollars niet lang duren." »Neen, wanneer ik duz Toortging; maar, zoo als de oudeFalstaff zegt: Zoodra ik het huwelijksgenot mag smaken, zal ik ophouden met drinken en matig gaan leven.* Doch, vriend, ik leef niet zoo buitensporig als gij misschien wel denkt: ik drink weinig, speel niet eu ben ook geen nachtlooper; ik leef als een gentleman. Zoo als ik dan gezegd heb, ik ga trouwen. Die belangrijke pleg- tigheid zal de volgende week plaats hebben, en ik zal u een uit- noodigingskaartje toezenden, üoud n dus gereed. En 1111 genoeg daarvan; neem eene cigaar en een glas wijn, en laat ons over den ouden tijd spreken.* Dewijl ik zag, dat er niet met hem te redenereu was, deed ik wat hij zeide, eu na een paar uren over onzen studententijd en over onze oude vrienden te hebben gepraat, ging ik naar huis. De volgende week ontvin" ik eene uitnoodiging, en ik kon niet weigeren, met mijue vrouw de hnwelijksplegtigheid bij te wonen. Dit huwelijk maakte veel gerucht onder de aanzienlijken der stad. zoowel wegens het ver schil in jaren der echtgenooten, als wegens den luister, waarmede de plegtigheid werd Toltrokken. Zoo als Eduard gezegd had, de bruid kon wel bijna vijftig jaren oud zijn; zij moest schoon geweest zijn, want nog was zij volstrekt niet onbevallig. Zij scheen haren echtgenoot hartelijk lief te hebben maar ofschoon Eduard moeite deed, om roet zijne bruid ingenomen te schijnen, het was blijkbaar, dat de liefde slechts van eene zijde kwam. Zoodra het huwelijk gesloten was,hernam Eduard zijne bniten- sporige levensw ijze. Ik ontmoette hem slechts éénmaal meer, want zijne gewoonten vielen niet in mijuen smaak, en het zou mij leed hebben ge daan indien mijne vrienden hadden gedacht, dat ik op eenen Tertrou- welijken voet met hem stond. Ungeveer twee jaren later vernam ik met leedwezendoch zonder mij te verwonderendat eene scheiding tusschen de echtgenooten had plaats gehad. Zij was doadarm naar hare bloedverwanten teruggekeerd, want zij was onvoorzigtig genoeg geweest, niet een gedeelte harer bezittingen te verzekeren. Eduard was als scheepsdoctor naar de Indien vertrokken. Vervolg en slot hierna.

Schager Courant | 1857 | | pagina 3