WAARSCHUWING. WAARSCHUWING. PUBLICATIE. N ATIONALE MILITIE. OPROEPING. HUNNENLAND. Schagen den 30 December. Coevorden 27 Dec. Een Pruissisch veehandelaar, die sedert vele jaren onze veemarkten bezocht om vee te koopen, was in de maand Mei jl. herwaarts op reis, bij zich hebben de eene som van 800 Pruissische daalders. Daar hij alstoen echter hier niet arriveerde noch in zijne woonplaats terug keerde waren er over dat zonderlinge verdwijnen allerlei sprookjes in omloop; het meest echter wilde men dat hij om zekere reden naar N. Amerika zou zijn vertrokken. Thans echter vernemen wij dat dit raadsel op eene droevige wijze is opgelost, daar men, door een bijzonder toevalin een Han- noversch dorp in eene herberg onder den paardenstal, het lijk van den vermisten koopman zoude gevonden hebben, ten gevolge waarvan de logementhout1 oenevens twee personen als medepligtigen aan moord, in h h ~V~ zjjn genomen. gevallen door zwijgen de zaak onvolledig blijft. Het zou niet moeijelijk zijn, dit in meer andere opzigten aan te toonen. De redactie wil echter liever niet denkendat onverschil ligheid de oorzaak zijalthans zij heeft reeds van sommigen de verzekering ontvangen, dat zij zeer gaarne hnnne opmer kingen en ervaringen zouden mededeelen, maar dat zij zich door gebrek aan kennis van taal en stijl lieten terughouden. Aan dezulken geeft de redactie de verzekering, dat zij steeds bereid is hun daarin te gemoet te komen, indien de zaak in het belang is van kennis of beschaving, en hoe ongeregeld haar de stukken ook mogen worden toegezonden, zoodra zij de waarheid kunnen bevorderen en tot algemeen nut kunnen strekken, zal zij zich gaarne de moeite der omwerking ge troosten. Men versta ons echter wel. Eene redactiedie niet onaf hankelijk iskan niet verantwoordelijk zijn. Hoe zeer zij dan ook moge wenschen, eene algemeene deelneming en me dewerking te ondervinden en ten opzigte der ingezonden stukken de meestmogelijke onpartijdigheid zal aan den dag leggen, nimmer zal zij besluiten iets op te nemendat met het algemeen belang in haren geest, die in de verschenen nummers althans duidelijk genoeg is gebleken, in strijd is, tenzij als advertentie. Zij meent dit aan haarzelve ver- sohuldigd te zijn, maar tevens zou zij achten de degelijkheid harer lezers te miskennen, zoo zij niet vrij en onafhankelijk bleef voortgaan op den weg, dien zij tot heden toe heeft bewandeld. Wel zal zij steeds gepaste aanmerkingen met on partijdigheid toetsen en na overtuiging ter harte nemen doch nimmer zal zij zich tot stappen laten bewegenwelke met hare overtuiging in strijd zijn. Ziedaar de gevoelens, geachte lezers, waarmede de redactie dezen jaarkring sluit en den volgenden hoopt in te treden. Mogen wij dezen te zamen tot onderling nut ten einde bren gen om alsdan met gepaste zelfvoldoening op den afgeleg- den weg te kunnen terug zien R. De Burgemeester der gemeente Schagen, Herinnert Teracheidene neringdoende ingetetenen aijner Gemeente aan de bepaling Tan art. 2 der aoogenaamde Zondagswet Tan den 1 Maait 1815, luidende: «Dat op Zon- en Feestdagen, de kooplieden en winkelier» hunne «waren niet aullen mogen uitatallen, noch met opene deu.en Ter- «koopen." Dat art. 6 dierzelfde wet, tegen de OTertredera derielTer bepaalt «eene boete Tan niet hooger dan ƒ25., of geTangenisstraf Tan niet «langer dan 3 dagen. Terwijl hij wijdera doet opmerken, dat door den Hoogen Raad der Nederlanden, het uitatallen Tan waren of goederen roor de ruiten binnen 'a huia ala atrafbaar rolgena genoemd art. 2 ia beachouwd geworden. Schagen den 28 December 1857. De Burgemeester voornoemd H. R. DE MEÊR. De Burgemeeater Tan Schagen Herinnertbij gelegenheid Tan het in te treden Nieuwejaarde ingezetenen aijner Gemeentet.'.n de bepaling Tan art. 157 Tan het polieie-reglemcnt dezer Gemeente, luidende ouderanderen alarolgt: «Het afachieten Tan geweren of piatolen, binnen de kom der Ge meente, ia verboden op eene boete Tan één gulden." £n dat deze bepaling zonder oogluiken zal worden gehandhaafd. Schagen, den 28 December 1857. De Burgemeester voornoemd, II. R. DE MÉÉR. De Burgemeeater Tan Schagen Brengt bij deze ter algemeene kennia dat het zoogenaamde Nieuw- jaarawenachen, aan de huizen der ingezetenen in deze Gemeente al- leenlük zal mogen plaats hebben op Donderdag den 31 Dec. 1857, niet later dan tot des roormiddaga ten elf nre van dien dag. Dat allen, die na dien tijd, aan de huizen rondgaan, ala bedelaars beachouwd en behandeld zullen worden. Dat dit Nieuwejaarawenachen binnen den omtrek der Gemeente Schagenbij uitaluiting aan de ingezetenen dezer Gemeente wordt toegeataan. Schagen den 28 December 1857. De Burgemeester voornoemd H. R. DE MEÊR. De Burgemeeater der Gemeente Schagen, Roept bij dezen op alle ingezetenenwelke op 1 Januarij 1853 hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo geboren -ijn gedurende het jaar 1839om zich tot de loting der Kationale-liilitie te doen in- achrijTen, en tot dat einde te compareren in het Gemeentehuia dezer Gemeente, op Dingadag den 12 Januari) 1858, dea morgens Tan 9 tot 1 ure. De oudera, Toogden en regenten, zullen Terpligt zijn hunne kinde ren of pupillen, in peraoon, of door iemand daartoe schriftelijk door hen gemagtigd, te doen inschrijven, op straffe daartoe bij de Wet bepaald. De wettige woonplaats toot de inschrijving, wordt gehouden voor en die ongehuwd zijn, de woonplaats der ouders of van den eerst- o enoemden voogdtoot gehuwden, de plaat» waar zij bun bestaan hebben, terwijl in twijfelachtige gevallen, op verzoek der belang hebbenden, door het plaatselijk bestuurde noodige inlichtingen zul len worden gegeven. Gehuwden en afwezigen, of anderen welke redenen Tan vrijstelling vermeeneu te hebben, zullen onder de inschrijving begrepen zijn. Alle diegenen, welke den Toorschrevenen ouderdom bereikt heb ben, en zich toot den 28 Januarij 1858 bij het finaal sluiten Tan het Inschrijvings-Register niet zullen hebben doen inschrijven, zullen dadelijk worden gearresteerd en naar de Hoofdplaats der Provincie overgebragtten einde door den Commissaris dea Koninga en twee Leden der Gedeputeerde Staten te worden onderzocht, en dadelijk worden ingelijfd, tenzij dat ziekte en ligchaamagebreken hun tot de dienst ongeschikt maken, en bovendien zullen zij met eeue geldboete of lugevalla van volstrekt onvermogen, met eene gevangenis gestraft worden. Vreemdelingen, welke hun Terblijf in deze Gemeente hebben ge vestigd, en in de jaren vallen waarin zij dienstpligtig zijnzullen zich tevens ter inschrijving moeten aangeven. De belanghebbenden worden wijdera ouderrigt, datTOor zooTerrezij in deze Gemeente niet geboren zijn, zij van hunnen ouderdom niets andera kunnen doen blijken, dan, door eene geboorte-acte of doopce- dul, welke hun kosteloos, op vertoon Tan een bewijs hnn ten dien einde af te geven, wordt uitgereikt. En opdat niemand hiervan onkundig zij is deze afgekondigd en aangeplakt, daar zulks in de gemeente gebruikelijk is. Schagen den 28 December 1857. De Burgemeester voornoemd, H. R. DE MEÊR. In de vergadering der gecombineerde besturen van de Schager en Niedorper koggen, gehouden te Schagen den 22 dezer maand zijn gekozen, tot candidalen voor Hoog Heem raad van de llondsbossche en duinen te Petten, de heeren Jan van der Oord, Jacob Waiboer en Simon Spaans, en benoemd tot Hoofd-Ingeland, bij gemeld collegie de heer II. Koomen te Winkel. Gisteren avond tjjn door de policie te '«Gravevhage gearresteerd en vervolgen* naar kit burgerlijk en mslitalre bui* van vertekering overgebragt twee bedienden van de heeren 0. en d. If. wijnhandelaren aldaar, benevens de persoon van d. J, uitdrager in het Achterom, de beide eersten verdacht van diefstal van wijn ten nadcele hunner meesters, de derde verdacht als van het gestolene des bewust te hebben geheeld. Het Prov. Geregtshof in Z.-Holland (.kamer van corr. appellenl, beeft beden uitsp aak gedaan iu de taak van den heer F, C. Stewart Schuits, genees- eu heelkundige te Vlis— ainheo, appellant van een vonnis vau de arr. regtbank te Ylisstngen waarbij hij was veroordeeld, wegens het onbevoegd toedienen vau inwendige geneesmiddelen. Het hof heelt den appellant van 16 tegen hem ingsbragto aanklagtrn vrijgesproken, en van alle regUvervolging ontslagen. Zen voer de openbare veiligheid teer gevaarlijk persoon genaamd Georg Christiaan Audreas Hahn, ia op 3 Dec. jl. uit bet stedelijk werkbuis te Gotba ontvlugt en beeft daarna tich nog aan diefstal met vertwarende omstandigheden schuldig gemaakt. Het i» g®bleken, dat die persoon per apoortreio aich van Minden naar Nederland heeft begeven. Eo au vertoekl de hoofd -commissaris van policie te Rotterdam opsporing, aanhouding •a berigt. Beter dagen i* te Leiden in hechtenis genomen een buisverwerskneeht, die gedurende den afgeloopso tomer ruime verdiensten beeft genoten, msar nu betrapt is op eeo dief* stal van graan, die al sedert eenigen tyd schijnt gepleegd te ajjo. In den nacht van 15 op 16 deter is bg den heer Schattenberg, winkelier te FTieuw- Schoonebeek, een brutale diefstal gepleegd. De dief of dieven hebben met een breek^ier of beitel oen winkelraam opengebroken, bet raam door middel van een disselboom omhoog geschoven ea tich alstoen meester gemaakt van ongeveer 60 aan verschillende manu facturen. In navolging van vel gem, 1 r het algemeen nieuwjaarwenschen langs de hui f erwijl de be- hoeftigen daarvoor op eene andt. n. e. 'matige wijze zullen worden vergoed. Uit Napels worden de volgende 1 len aangaande de aardbeving medegedeeldD- c.rst: mving heeft on geveer vijf seconden geduurd en werd .-tree minuten later opgevolgd door eene, die veel heviger was en 24 seconden aanhield, welke voor de geheele bevolking eene eeuw schenen te zijn. De schudding was van het Noorden naar het Zuiden. De laatste schudding was zoo hevig, dat alle meubelen in be weging waren, de horologiën en pendules stil stonden en de klokken in de torens luiddenzelfs vielen eenige personen omver. Alle huizen werden dadelijk verlaten en men sloeg bedden en tenten op straat op en wel voornamelijk op de pleinen. De rijtuigen werden voor groote sommen verhuurd. Gelukkig waren de schouwburgen geslotenanders waren er door de opschudding en het dringen groote ongelukken voor gevallen. Daar de telegraaphlijnen gebroken zijn, weet men nog niets uit de noordelijke provinciën. Er heerscht de groot ste ongerustheid bij verschillende familiën.

Schager Courant | 1857 | | pagina 2