BURGERLIJKE STAND. Overleden: 23 Dec. Maria Rusting oud 47 j. en 10 m. 24 Dec. Geertje Haringbuizen oud 2 j. en 3 m.2C Dec. Cornelis Schouten oud 15 j. INGEZONDEN STUKKEN\ Aan den Heer X. Uw aan de kiezers van Schagen gerigt schrijven in J\° 13 dezer Courant heb ik aandachtig gelezen. Het komt mij voordat dit schrijven tamelijk voorbarig is en ik kan mij niet voorstellen, waar Gij, op eenigen afdoen- den grondkunt vernomen hebben dat er eene vrije verkie zing te wachten is in plaats van de kwestieuse verkiezing des heeren C. de PaterSr.wantben ik goed ingelichtdan heeft nog niet eens de Gemeenteraad zijn eindoordeel over de waarde of onwaarde van de benoeming van dien heer uitge sproken zoo dat de zaak nog niet eens in eersten aanleg afgehandeldveel minder in het hoogste ressort beslist is. Moet het intusschen, te zijner tijd, tot eene vrije stem ming komendan ben ik volkomen met u eens dat het zaak isdat de kiezers het belang der gemeente goed in het oog houden. Gij zijt welwillend genoeg, mijnheer! om de kiezers voor te lichten en verschillende personen aan de hand te doen, welke gekozen zouden kunnen wordenmet bijvoeging der eigenschappenwelke die personen aanbevelenswaardig doen zijn; terwijl Gij bovendien verzekert, dat Schagen nog een aantal «eeuwige knappe mannen" bezit. Zal echter uwe voor lichting en uwe verzekering iets te beduiden hebbendan is het, naar mijn bescheiden inzien, noodig, dat Gij vooraf blijk geeftzelf te wetenwat Gij zegtanders zouden de kiezers u ligt beschuldigendat Gij slecht3 schermutseldet met woo*dpn en uitdrukkingen, hier of elders dooru gehoord of gele en, cn zouden, bij het verkiezingswerk zich onmoge lijk leiding kunnen overgeven. Gelief d *3, mijnheer! het is eenvoudig ter bevestiging van uwen invloed in eene der volgende nummers van dit weekblad te antwoorden op de vier volgende vragen 1. Wat zijn eeuvri e knappe mannen? 2. Welke zijn de jenschappenwaaraan een heerebcer in optima forma te herkennen is 3. Wat is een echt liberaal man en een man van voor. *t- gang? 4. Wat zijn echt groeniaansch godsdienstige beginselen? Hoe groot nu ook, mijnheer! na het geven van uw ant woord uw invloed op de kiezers moge wordenik voor mij zal geene vrijheid vinden om een der door u aanbevolene personen te stemmen en ik zal u zeggenwaarom niet. De heer Meurs is schoonzoon van den heer de Pater Sr. en het is van algemeene bekendheid, dat hij in vijandschap tegen het raadslid W. Vader, niet wil onderdoen voor zijn schoonpapaik mag,door mijne stem aan den heer Meurs te gevende mogelijkheid tot nieuwe vechtpartijen in den raad niet helpen bevorderen. De heer Denijs is mijdoor zijn beroepniet onafhanke lijk genoeg om hem mijne stem te geven en ik zoude buiten dien vreezen, dat de eer, van tot raadslid te zijn gekozen minder gunstig op hem zon werken. Vereischte cl"1 wet, dat er een broodbakker in den raad zitting had, dan - :ir ik liever den heer Langjriis, van wien het zeker is, dat hij het in bekwaamheidv 1 .e verstaan als deze evenredig is aan ligchaamsomvang, van den heer Denijs en van menig ander wint. Ook aan den heer de Boeralware hij ook nog zoo gods dienstig, ja, al las hij de Boekzaal en de Fakkelen al beloof de hij plegtig nooit meer te vloeken, kan ik mijne stem niet geven, alleen omdat hij geneesheer is en de raad, naar het mij voorkomt, aan den geneesheer, welke reeds tot zijne leden behoortmeer dan genoeg heeft. Maar zegt Gij misschien Wie dan? Ja, mijnheer Xdat ben ik met mij zeiven nog niet eensik zoude gaarne iemand benoemd zien van bekendheid met onze staatsinstellingen, wetgeving, enz. want, om de waarheid te zeggen, komen mij de leden uit welke de raad op dit oogenblik bestaatuit dat oogpunt beschouwd, een weinig te ligt voor. Wel geloof ik, dat de heer Burgemeester in die zaken knap genoeg is, maar hij is een jong mensch en jonge lui vinden niet altijd lust in zulke drooge zakenals veelal bij een gemeentebestuur te behandelen zijn. Ook de heeren Hoekstra en de Heer, hoezeer men van hunnen stand in de maatschappijinzon derheid bij den laatstende vereischte bekwaamheid mogt verwachten, hebben in de vergadering van 1 September, jl. getoond, niet dan zeer oppervlakkig met de gemeentewet be kend te zijn, terwijl eindelijk de heeren Vader, Timmerman en Kruijer, wanneer zij daarnaar gevraagd worden, mis schien zeiven wel gulweg zullen belijden, van wetgeving en staatsbestunr letterlijk niets af te weten en niet de minste degelijke administrative inzigten te bezitten. Dat er dus nog een lid gekozen wordt, dat de overigen, bij voorkomende gelegenheid, wat op den wettigen weg weet te houden en den raad voor vernietiging zijner beslui ten weet te bewarenzoude mij zeer dienstig voorkomen. Ik heb al eens gedacht aan de heeren Faddegon, Westenberg of de Ligt, maar ben het, zoo als ik zeide, met mij zeiven nog niet eens en dewijl er geene haast bij iszal ik ook het aannemen van een' vasten Kandidaat nog maar uitstellen. Voor dit maalmijnheer Xneem ik afscheid van umet de betuigingdat ik zeer waardeer uwe aanbeveling tot wa ken werken en bidden. Schagen, 28 Dec. 1857. p. b. Dewijl de redactie oordeelt ten allen tijde de onpartijdigheid niet uit het oog te moeten verliezen, heeft zij gemeend het boven staande niet te moeten weigeren. Zj laat het gezegde intusschen geheel voor rekening van den schrijver. Echter zou zj liever de ingezonden stukken in den geest der redactie zien opgesteld, dewijl zj zich anders verpligt zal vinden, dezelve te wijzigen of te weigeren. Mijnheer de Redacteur! Het doet mij leed, dat het eerste wat ik u toezend, eene soort van zelfverdediging is; ik twijfel echter niet, of gij zult daarvoor vrel een plaatsje willen inruimen. Die vent ia zeker eeuwig knap Die enkel uit een losse grap 't Libel'tje met de zwarte hand, Li^t plaatsen in de Schager Krant. Maar als ik 't op de keper zie, En meen tc weten hoe en wie De schrijver is van 't smerig ding, (liet toeval is soms zonderling) Die passé zelf op zijne zaak; Want mooglijk was er wel een snaak Die hem ook 't boekje open deed; En zeker ware 't hem wel leed Al# ieder daari 1 i kon En zien uit w V n vuile bron 't Verhaal in kr. !o uit ontsprong Niet# anders dej ..stertong! Maar vraagt gij: i .at u dat ann Uch, blijf dan even at" staan, En zie, hoe ik de zak vat: Alen noemt mij schrijver van dat hlud. Di« v.uarlijkal te g**< "t; f by mijn oven en r b« ood Eu daar ik veler bakker v Komt dat niet in mijn kraam te pas. Kader Catt gebrekkig nagezongen. C. Langcrijs. Aan de Redactie van de Schager Courant. Wij zijn in een voorgaand artikel in eene korte beschrij ving getreden van de hoedanigheid en ucn prijs van het gewone steenkolengasen nemen de vrijheid als vervolg van hetzelve nog het volgende ter plaatsing in te zenden. Dikwijls wordt, de vraag gedaan tot welken prijs het gas behoort te worden verkocht, terwijl in alle steden bijna algemeen de klagt wordt aangehevendat die hooger is dan hij behoorde te zijn. Die vraag omvat talrijke beschouwingen. Om goed koop geleverd te kunnen worden in eene plaatsmoet deze eene geschikte ligging hebben, de grondstof moet er gemakkelijk, zonder veel kosten verhooging, langs den waterweg en in groote hoeveelheden kunnen worden aange voerd. Een tweede vereischte isdat men er een gemakkelijk vertier vindt van de overblijvende producten. Voorts moet de plaats digt bebouwd zijn en hare gedeelten niet ver uiteen gespreid liggenzoodat er slechts eene betrekkelijk kleine lengte van straatpijpen wordt gevorderd, terwijl zij einde lijk een groot aantal huizen en etablissementen behoort te bevatten, waar gas wordt gebruikt. Het kapitaal der maat schappij moet met verstand besteed en niet verkwist worden in buitensporige uitgaven, van welken aard ook. De zaak moet bestuurd worden door een' kundig en ervaren man, die de gasvervaardiging op zuinige wijze kan leiden en de gas- ontsnappingen tusschen de fabriek en de meters der verbrui kers tot het kleinst mogelijke bedrag kan brengen. Hoe min der een en ander op eene plaats toepasselijk is, des te duurder zal de verlichting zijn. Het gas behoort altijd goedkoop te zijn, als eene groote hoeveelheid door eene kleine uitgestrektheid straatpijpen loopt, en kan derhalve niet anders, dan betrekkelijk duur wezen, indien eene kleine hoeveelheid gas door pijpen van eene aanzienlijke lengte, heeft te loopen. Wanneer men in de gemeente Schagen het gas wil leveren voor ƒ6.50 de 1000 cubieke Engelsche voeten, dan mag zulks als middelprij3 zeer aannemelijk genoemd worden. Men heeft nagegaan, dat er in het geheele jaar 1443 duistere uren zijn, wel te verstaan tusschen den aanvang van den avond en 10 uur. Verder geeft de ondervinding aan (natuurlijk uit de boeken van be- staandegasinringtingen getrokken) dat het gemiddeld verbruik

Schager Courant | 1857 | | pagina 3