PUBLIEKE VERHURING. Ilf iL HUISMANSWONING MET ERVE, A I>11: l«T K1TIEV. HEDEN MORGEN ten 12 uur op het De geannonceerde verkoop der HERBERG en UITSPANNING, „DE WILDEMAN," te Schagen op 31 December aanstaande zal GEEN voortgang hebben. ff Openbare Aanbesteding. en vier perceelen staande en gelegen op de Nes, in de gemeente SCHAGEN. •van één licht door een kleinen winkelier 3700 cob. Eng. voet in het jaar is. Eén licht in den winkel van een' kleer- of schoenmaker die het gaslicht gebmikt om er bij te werken en tevens als huisverlichtingheeft 4-200 cub. Eng. voet in het jaar noodig. Uit dezelfde bron van verkreeg men ook dat een verbruiker in een klein huis, die het gas uitslnitend tot huisverlichting bezigdehet gemiddeld cijfer 8140 Eng. voet was. Is nu de standprijs /'6.50 per 1000 cub. E. voeten, dan valt met betrekking tot de hoeveelheid licht, de goed koopheid van het gas, boven de olie en kaarsen niet te betwijfelen. Hierbij valt nog vooral op te merken, dat de zuinige behandeling en bekendheid met den huisgasmeter het belang van den verbruiker aanmerkelijk bevordert. De kennis hiervan, welke zeer gemakkelijk te verkrijgen, en -geheel van praktischen aard is, geeft zonder veel omslag dikwerf tot 20 pCt. besparing in gasverbruik.Wij zullen in een volgend nommer van uw geacht blad nog eenigc regels wijden aan het verwarmen met gas en tevens eenige voor beelden geven hoe zuinig hetzelve voor het huisselijk ge bruik is tot het koken van spijzen. p. M'jnlieer (le liedacteur Weei xoo goed het onderstaande als een antwoord aan den heer D. S. (den verdediger van J. Borst) ia uw eerstvolgend nummer op te nemen. Den Heer D. S. Bij het lezen Tan uvr stuk in dit blad ran 21 Dcc. geplaatst moest ik raijzelren aanvankelijk afvragen »licb ik niet geweten wat ik schreefdoch op het einde komt de aap uit den mouw; het was 1). S. te doen den landman J. Borst iets aangenaams, iets vleijentls te zeggenhij wenschte dat J. Borst bij het benoemen van een' president voor het polderbestuur niets in den weg zoude staan, en nam deze gelegenheid te b.at, om de kandidatuur aan te prijzen. Had 1). o. dat gedaan -tonder ons iets aan te wrijven wat wij niet schreven, wij zouden gezwegen hebben, doch mogen dat thans niet, en vragen het D. S. bepaald af, hoe hij met zijne groole ge leerdheid, heeft kunnen lezen, dat wij zeiden: Borst behoeft slechts te willen. Neen, wij wisten het maar al te goed, dat het Borst nog al wat spreken en moeite gekost heeftom lid van het polderbe stuur te worden en dat ZEd; geenen overwegenden invloed over zijne medeleden bezit. Zouden wfj daaruit moeten afleiden, dat toen ZEd. lid zoude worden, hij er, Volgens zeggen, alles tegen op zoude «etten dat de polderwegen bestraat-werdenen wat is er gebeurd Er werd eene iqppstraat gemaakt-van 1). Zeeman tot de Nes; Borst kon nu langs de straat van de ruimte naar Schagen loopeu, en daar bleef het bij steken. Ziedaar roijnhqpr D. S. de oplqssiog jan ons vorig schrijven. Werd ■onze vrager nu lid van het bestuur, Juu kon l&Etl.eeue loopstraat laten leggen tot aansluiting op Schagen even'als Borst dat eed. Doch onze vrager is geen luide spreker en nog minder geschikt om boven anderen luid te schreeuwen, maar zwijgt en verdraagt. ïVfWIfr^drtgen wij in alleo ernst de noodige verbeteringen aan fiet heStuur op, want veel, zeer veel Talt er in onzen polder te ver beteren. Spraken wij in ons vorig schrijven over de Nes en het Wad, het is op Tjallcwal, Tolken, Tolkerbosch, Cornelisjewerf, ja overal hetzelfde met de wegen, en het vaarwater is uiet beter. De drooghouding laat veel te wenscheu over; wel is waar zijn de pol dermolens in de Neskaag van belang verbeterd en de maaltijden vermeerderd, doch dat de drooghouding nog onvolledig is, bewijzen de vele kleine molentjes, welke overal gemaakt worden, en Borst heeft immers zelf eenen kleinen molen laten bouwen, ofschoon zijn land bij toeval juist het meest in den Neskaagpolder ligt. I)e Sne- vertmolens laten nog meer te wenschen over, en ook daar worden alom kleine molens gebouwd. Een tiental zulke molens telt men reeds in den polder, en dit toont den opmerker ongevraagd het ge brekkige der drooghouding aan Mogt het polderbestuur kunnen besluiten de wegen alom te verbeteren, de polderslootcn van 10 tot 15 ned. palmen uit te laten modderen de molens te verbeteren en een lager zomerpcil van twee of drie palm aan te nemen, wij ge- looven dat er alom verbeteringvoorspoed en ontwikkeling met groote winsten uit te trekkeu zouden zijn, en dat de uitkomst aan elk belanghebbende de overtuiging zoude opleveren, dat het bestuur gecne luchlkasteelen gebouwd of onbekookte planueu voorgedragen en uitgevoerd had. Doch het was ons niet te doen om vijanden te maken, en om daar van hier een bewijs te geven, raden wij de leden van het polderbe stuur bepaald aan om J. Borst het presidium op te dragen, ZEd. heeft volgens den rooster nog één jaar zitting, en wanneer ZEd. dan in vereeniging met de leden de noodige verbeteringen Igeene lucht- kasteelen) voordraagt en tot stand brengt, dan twijfelen wij niet of hij zal met het lidmaatschap cu presidium op nieuw worden vereerd. UEds. Dienaar T. T. Daar het schrijven van K. in hoofd zaait in dit stuk op genomen isachten wij het overbodig dat stuk te plaatsen overigens beschouwt de Redactie met dit stuk de zaak der straatwegen als afgehandeld Raadhuis te Schagen, van de uit de Huur zijnde LANDERIJEN, behoo rende aan de Gereformeerde Kerk enz. alhier, te zamen zeventien Perceelen. Zegt hei voort, /i Schagen 31 Dcc. 1S57. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Barsingerhorn, adverteren dat op Dingsdag 12 Januarij 1857, 's middags om 12 uur, in de herberg 't Fortuin te Barsingerhorv, onder nadere ap probatie, in het openbaar zal worden aanbesteed Het ten nitvoer brengen van onderscheidene belangrij ke Herstellingen aan het KERKGEBOUW der voornoemde Gemeente,met inbegrip der levering van alle benoodigde Materialen. liet bestek en de voorwaarden waarop deze aanbesteding zal worden gehouden, zullen ter nederligging worden aange boden aan het bureau van het Provinciaal Gouvernement van Noord-IIolland te Haarlem en in het hotel de Kroon aldaar; te Amsterdam in de Nieuwe Stads-herberg aan het IJ en in het wapen van Medemblik op den Dam; te Alkmaar in de Toelast e» in het Kojfijhuis ran den Heer Walraven; te Hoorn in het Onvolmaakte Schip en in het lokaal van den Heer Dan- kelman; te Medemblik in de Valkaan het Nieuwediep in de Burg; te Zaandam in de drie Zwanen; te Schagerbrug bij den Heer de Goede; te Schagen in het Kojfijhuis Vredelust; te Nieuwe Niedorp in de herberg genaamd Prins Mauritsj te Winkel in het Wapen van Winkelen eindelijk op de secre tarie van de Gemeenle Barsingerhorn c. a., alwaar tevens de vereischle ieekeningen, ter inzage, zullen voorhanden zijn en, zoolang de voorraad strekt exemplaren van hel Bestek en de Voorwaarden, op f ranco aanvrage, tegen betaling vtSif 1 zullen verkrijgbaar zijn. Aanwijzing in loco zal plaats hebben op dën dag der aanbesteding, des voormiddags om 0 uur en op den daar aan voorafgaanden dag, des namiddags 3 uur; terwijl voorts informatiën kunnen worden verkregen bij den heer inge nieur van den waterstaat A. B. Mentz ic Hoorn, en bij de kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Èarsingerhorn. Barsingerhorn, 16 December 1857. Kerkvoogden voornoemd S. SPAANSVoorzitter. G. MULLER, Cz., secretaris. OPEAHAHE VEKHOOPIIO VAN EENE WEILAND, Men zal op Donderdag 21 Januarij 1858,'smid dag s om 12 uur, ten herlerge van SIMON MEIJER te Schagen, ten overstaan taf den te Winkel ge- vestigden Notaris A. R. SLOOS, in publieke veiling pre senteren te verkoopen 1. Eene Huismans woning en Erve, staande en gele gen op de Nes, gemeente Schagen, kad. sectie B J\§. 84, groot 88 ellen. 2. Een perceel Weidland, gelegen als voren, kad. sectie B, ^1/; 83groot 7 8 roeden 50 ellen. 3. Een perceel Dito, gelegen als vojen, kad. sectie B 85, groot 61 roeden, 60 ellen. 4. Een perceel Dito gelegen als voren kad. sectie B Jfè 86, groot 1 bunder, 22 roeden, 20 ellen. 5. Een perceel Ditogelegen als vorenkad. sectie B JU 88groot 89 roeden, 70 ellen. De eigendomsbewijzen en verkoopsvooru-aarden zullenge durende acht dagen voor den verkoopdagter inzage liggen ten kantore van genoemden Aotaris, bij u ien tevens, zoomede ten kantore van C. Muller, Czte Barsingerhorn nadere informatiën verkrijgbaar zijn zijnde de omschreveue goe deren inmiddels Uit de liand te Koop te bevragen bij den eigenaar Gerrit Smit te Barsingerhorn en ten voor noemden kantore van C. Muller, Cz. aldaar. NB. De Kooper der gezamenlijke omschrevene goederen zal desverkiezendede helft der koopsom, onder hypothecair verband van het gekochte en tegen eene jaarlijksche rente van 5 pCt. onder zich kunnen houden. JtsO Drukkerij van P. J. G. DIDERFCif.

Schager Courant | 1857 | | pagina 4