DEPARTEMENT SCHAGEN, MARRTB E H 1GTEN. Schagen 7 Januarij 1858. Purmerende 12 Jan. Aangevoerd 33 runderen vlug verkochttegen hooge prijzen 12 paarden; 87 vette Var kens iets hooger dan ae vorige week; 46 A 52 cts. per N. ft 81 Biggen weinig handel,/4 tot 8 per stuk, naar kwali teit en ouderdom 43 vette Kalveren de aanvoer werd vlug verkocht, tegen iets hooger prijzen dan de vorige week, van 65 ik 85 cts. per Ned. ft. 43 nuchtere Kalveren. 828 Scha pen en Lammeren, redelijk goede kooplust voor goedsoortige waar 300 Ganzen/2A 2.40per stuk; 165 Zwanen,/4.25 ik ƒ4.75. Kaas aauvoer 67 stapels Kleine, trage markt, hoogste markt22.25 per 50 N. ft, die echter slechts voor een enkele stapel is besteed. Boter redelijke aanvoer,/I tot 1.05later nog/1.10 perN. ft. Hoorn, 7 Jan. Kleine Graskaas,/ 22.50; Aangevoerd 11 stapels, wegende 2563 N. ft. Alkmaar, 9 Jan. Aangevoerd 6 Paarden, 6 Koeijen, 92 Schapen, 3 magere Varkens, 36 Biggen. Leiden, 9 Jan. Boter 1ste kwal. 1.22 a 1.82; 2de kwal./1.00 ik 1.15 per N. ft. Delft, 7 Jan. Boter 1ste kwal. per vat57 ik 58, 2de kwal. dito52 a 56 met vlugge koopers in hooge prijzen. Zutphen 7 Jan. Tarwe /8.10 ik 9.50; Roinre f 6.26 ik/6.55. Boekweit7.20 A 7.75 Boter 20.25 ik 2] .25 Aardappeleu niet ter markt geweest. Meppel, 7 Jan. Kogge/6.00 ik 6.60; Boekweit/6 ik 6.50; Aardappelen1.65 ik f 1.60 a 2.50 Boter willig, per vat /40 ik 44; per 1| N. ft 1.50 ik 1.70. mengelwerk. De vrouwen in Noord-Amerika. adv i:itii:\Tii:v. 71J.?'f.iaj4illa 3339A&Ü TOT NUT VAN T ALGEMEEN. C. DE HEER, Aangevoerd: 6 Nuchtere Kalveren, 63 Schapen/10 18; 8 magere Varkens, 14.; 84 Biggen/2.50 h 7.00 Kippen 60 Cts. A/ 1. Eenden 40 ik 60 ets; Boter/ 1.09 A 1.11 per N. ft, Kip-eijeren/8.00 per 100. De handel in Schapen en Biggen is minder geweest dan vroeger de prijzen van Biggen dalende, van Schapen waren slechts van geringe kwaliteit aangevoerd. Londensche Veemarkt. Vrijdag 8 Jan. Aangevoerd 680 runderen, 2850 Schapen, 153 Kalveren. Maandag 11 Jan. Aangevoerd 4280 Runderen, 18,180 Schapen, 103 Kalveren. Stemming flaauw. Bijna «Ilen, die men in het Noorden der Vereenigde Staten ont moet, «ijn bueinrstmen (igannendie laken doen, rooral met betrekking tot dea handel.) De jongem ïelf» tijn daarvan niet nitgeioaderd ea de rronwea tonden wrntchen dien naam te kannen dragen Er lijn geene kinderen ia de Vereenigde-Staten de jongen* aija reedt butsineemen of jonge kantoorbedienden. Men vindt er knttiert vin twaalf jaren ond, ea het ia niet teldiaam toogenaamde kwade-jongent aantirnlijke tommea te tien ontvangen of wegbren gen, aan welke men bij ona aaauwelijkt een dubbeltje ton toerer- tronwen. Beproeft niet hen te bedriegen (lp den schoot der moe der leerdea tij reedt rekenen. En de meitjri? Een reitiger verhaalt het volgende: tEent bevond ik mij ia grtelachap eener jongedame van huiten- gewone schoonheid Het getprek liep over de voorregten der vrou wen in Amerika, die haar door de wet worden gewaarborgd ea die tij teveat atn eene tekere galanterie en aan de buitengewone i«- tchikkelijkheid der manurn te danken hebben. Het it waar, aeide tij, wij tijn in Amerika over het algemeen «oer gelukkigea toch weotchte ik een man te tijn Dat ton toch jammer tijn geweeit, antwoordde ik; maar waarom aoudt gij een deel willen aitmaken van de onhevalligtte helft van het menachelijk geslacht I Waarom? aprak tij levendig; kunt gij dat neg vragen? Hare trekken schenen door een nieuw vuur betield te worden hare oogen schitterden ouder hare lange swarte wimpera, tij acheea geheel door eea groot dichterlijk denkbeeld te werden beheertcht. Ik verwachte haar te hoorea leggen, dat tij man tou willen tijn, om een leger aan te voeren of voor de bnllie te schitteren of mit- achien om Mexico of Caba te kunaen veroveren Maar naanwelijkt waren die gedachten in mij opgekomen, of ik hoorde haar met eene bewogene ttem leggen Welik weotchte eea man te tqn, om taken te kunnen drij- De jonge damet leven in Amerika too als elders de jonge heeren, terwijl dete al teer vroeg reedt mannen ran taken in het klein tijn. De meisjet gaan alleraierlijktt gekleed geheele dagen alleen wan delen. Na den ouderdein ran 12 jaren dragen zij niet anders dan tgdea kleederen. Zij komen overal, loopen telkens bij pasteibakker* binnen, gebruiken meermalen daags ijs en snoepen voortdurend sui kergebak Komen tij na eenige oren wandelent bij hare oudert te rug, niemand vraagt, hoe tij den tijd hebben besteed. In den tomer gaan tij met haren minnaar, (dien tij doorgaana al teer vroeg heb ben) det avonds naar den Schouwburg of naar bnitenmet den «poortrein of de stoomboot. lo deo winter h ouden tij tledevanrten, die tot laat ia den nacht voortduren; tij hebben een' sleutel van de hoitdeur en komen onopgemerkt op hare <1 aapkamer, die doorgaans van die der oodert verwijderd is. Dete geheele onafhankelijkheid der meisjes in de Vereeaigde Sta ten it blijkbaar bet gevolg van het grondbeginsel van vrijheid, dat daar alles besielt. Zij bezitten dan ook in de nieuwe wereld bijna alle regtea Eene dame b v. treedt ia een' modewinkel. Bij het bin nenkomen tegt tij reedt dat tij aieta w>l koopen, maar dat tij enkel gekomen it om allet te tien en te beschouwen, alleen tot tgdrerdrgf. Terstond begeert men tich om allerlei tloffea voor haar «it te sprei den; zij mig onverhinderd allet aanpasten: thawlt, mantels, kap selt, ent. en dat wel too laag tij het goedvindt, al daurde het ook den geheelen dag Mea noemt dat winkelen. Beginnen tij het moede te worden, dan verlaten tij den winkel met een knikje tot afscheids groet, tonder telfa met een enkel woord voor de geaomeae moeite te bedanken, en gaan welligt eldera winkelen, terwjjl de winkelbe dienden eenige nren kunnen besteden, om allet weder op teraimen. Een ander voorbeeld. Eene dame verlangt eene plaats in een omnibat, welke geheel vol itterstond staat een der mannen op, om haar de tiiae in te mi men, ea wel op de eeavondigste wijze, tonder eenige dankbetuiging te verwachten, tonder haar zelfi aan te tien. De dame neemt zijne plaats ia tonder er aan te d. nkea hem dank te leggen tij htd regt op die beleefdheid. UI het begint onverwachts te regenen. De vrouwen werpen tich in meoigte ia de reeds gevulde omnibussen en. tonder eene uitaoodiging al te wachten, plaatsen zij tich op da knieën der reizigers waar tij het tich door de beweging vna het rijtuig al spoedig vrij gemakkelijk weten te maken. Het vreemdst bij dit allet it het twijgen der mannen en hunne eerbiedige ernstige houding, welke eea zonderling contrast vormen met het dartele ge laat dier damet, die luid spreken en lagcheo als bigde kinderen, die men mede naar de kermis neemt. Dagelijks tiet men bij eenen mnsijkhandeltar damet binnentreden, om nieuw ailgekomene stnkken in te tien. Zij plaatsen tich aan de piano en tonder zich in het minst te atoren aan de menigte van menachen die gaan en komen beproeven tij walsen en polka's of tingen romancen. Het gebeurt wel eens alt er bij eenig zangstuk een koor wordt vereitcht, dat tij de winkelbedienden en den eige naar tel ft vertoeken mede te zingen om het stuk beter te kunnen beoordeelen. Op het verzoek der dame laten de bedienden hnnne betigheden ratten, de heer set lijnen bril op, en allen scharen tich om de tangeret, en tingen zoo goed of kwaad als het gsat, tonder het komische van zulk een vreemd concert met eene onbekende telfa op te merken. Men schrijve die lijdelijke onderwerping ttn den wil der vrouwen niet enkel toe aan een beginsel van galanterie; zelfs de wet neemt haar krachtdadig in bescherming. Dat zij onder anderen het regt toudea hebben hare mannen te slaanwillen wij liever niet geloo- ven, want wg houden ont overtuigd dat zij van dat regt nimmer hebben gebrnik gemaakt, toodat het bewijs ton ontbreken. Matr het it intuischen teker dat haar eed in regten telft in gewigtige en vreemde gevallen geldig it. Trouwens iets dergelijks bestaal ook in Engeland, too als in vele opiigten de Yankee nieta anders it dan een Engelschman onder een vergrootglas. Niets is iatusschen eigenaardiger bij de Amerikanen dan hetgeen tij Jtirta/ion noemen; namelijk die vertrouwelijke gesprekken, welke het midden houden tnsscheu een enkel vriendschappelijk gesprek en een hsrtstogtelijk of rerliefd getprek. Uns woord jokkemij komt too eenigzioi in beteekenit daarmede overeen Twee tegenstrijdige beginselen staan hierbij op den voorgrond de behaagzucht der vrou wen en de Trees der mannen ran voor de verleiding te beswijken; van daar bij de eene somt eene verregaande eoquetttric en bij de anderen eene koele terughouding. De Amerikanen beschouwen de trouw alt gevaarlijk voor al te gevoelige harten. Bij hen vreest aiet het schaap den wulf, maar de wolf it bang voor het schaap. Laat dut de Amerikaaosche meisjes mtar begaan; hare ondervinding waarmede tij haast geboren schij nen te worden) en de bescherming der wetten tijn voldoende om haar te behoeden. Men behoeft dot aiet bezorgd te tijn over die af zonderlijke gesprekken van jonge lieden, die men bijna overal waar neemt, Dete beschroomde jongelingen tijn doorgaans onschnldiger daa men denkt, want tij spelen met de liefde, too alt de kinderen soldaatje spelen met houten tabels en geweren, (lok ligt de onbe zorgdheid op het gelaat der jonge dames en men kan niet tonder bewondering volwtttene scholieren van vgftiea of selfs achttien ja ren keurig gekleed, mei de boeken onder den arm, door de straten tien gaandie de mannen met eenige gemaaktheid aanstaren of plotseling in het aaagetigt nitlagchenom hen de oogen te doen nederalaan. Dergelijke scholieren tijn dikwglt verloofd, of tij hebben een' of meerdere minntart. Het is niet onaardig, deten hunne dames te tien vergezellen met de hand op haren schouderom det te ver trouwelijker te kunnen spreken. la Amerika toch heeft alleen de gehuwde man of de bruidegom het regtaan zijne vrouw of zijne bruid den arm aan te bieden. Ver- geselt orerigent een heer eene dame, dan gaat hij naatt haar tonder naar den arm te bieden, doch gaarne legt hg tijne hand op haren schouder, hetwelk vrij algemeen geschiedt en niet met de etiquette in strijd it. Eertijds begeleidden de Amerikanen hnnne damet door die bij den elleboog rast te honden. Zoowel het eea alt het ander begint echter meer en meer in onbruik te geraken. VAV HET DEK MAATSCHAPPIJ Maandag 18 Januarij 1858 Wanneer door den WelEerw. Heer J. J. van der Sluis in de GROOTE KERK alhier eene Redevoering zal worden gehouden, afgewisseld door Zang, waarvan de stukken tegen 25 Cents in de Kerk verkrijgbaar zullen zijn. Zijnde deze Feestviering voor een ieder toegankelijk. Aanvang ten 2 ure det namiddags. Drukkerg van P. J. G. D1DKRIC0.

Schager Courant | 1858 | | pagina 4