FRANKRIJK. BELGIS* Brussel, 18 Jan. In de kolenmijn No. 1 van Point-de- Coupin de nabijheid van Charleroiwerden twee jonge mijnwerkers in eenen met kolen gevulden bak opgetrokken toen op eene reeds aanmerkelijke hoogte gekomen, het touw brak; doch doordien het valscherm, volgens de vinding van van der Hecht te Brusselhetwelk zich onder aan den bak bevond zich geopend en het nederdalen belet hadwerden beide gered. Het ware te wenschen dat deze vinding in alle kolenmijnen wierde aangebragt. AMERIKA. Schagen den 18 Januarij. fluim aan den voor- en 8 voet 10 duim aan den achtersteven vooruitgekomen Na het terugkeeren der arbeiders, was het vaartuig 10 voet vooruitgebragt. Parijs. 15 Jan. Gisteren arond ten half ne^en nre, heefteen moord aanslag op de keiier en keiterin plaats pehad, II.il Majei. reden naar degroote opera ia de me Lepelletier, toen onmiddelijk na elkander 3 hommen onder tegen het rijtuig werden geworpen waardoor 5 personen gedood en 114 gewond rijn geworden, ook is een der paarden roor het rijtnig onmiddelijkop de plaats gedood, ll.il. Majesteiten rijn gelukkig ongedeerd gebleren. Men rerneemt dat er Tier bommen tegen het rijtuig touden geworpen lijn, doch dat de eene niet ontploft is, sij rijn ran ge draaid staal rerraardigd en met eene nog teer weinig bekend relfstan- digheid geruid welke op de minste aanraking ontploft. Men heeft rier hoofbeschnldigen allo Italianen Pierri, Gomei, Uclla Silra en Orcini gearresteerd. De beschnldigen hebben reeds min of meer volledige be kentenissen afgelegd. Men verkoopt langs de straat eene medaille ter herinnering nande begrafenis van Mllc Kachel. Aan de eene zijde is haar welgelijkend portret. De Moniteur meldt, dat de pelgrimsvaart naar Jeruzalem den 7 den Maart van Marseille zal beginnen en den 19den Maart te Jaffa zal eindigen. De duur van den geheelen togt zal ongeveer twee maanden zijn. De prijs van de biljetten voor de heen-en terugreis, voor levensmiddelen en kosten van verblijf in het heiligeland zijnbepaald op 1250 francs voor de eerste en 1000 francs voorde tweede klasse. Het is thans vijftig jaar geleden, dat Parijs het eerst met steenkolengaz verlicht was. De eerste gazverlichting was den lsten Jannarij 1808. De eerste gazometer was geplaast in de aveneu Trudaine bij het slagthuis Montmartre. Deze wasin- gerigt voor 800 vlammen in hethospitaal Saint Louis;thans wordt die, na vijftigjarige dienst, weggebroken. Er heeft zich eene maatschappij gevormd, om van dcrege ring de onbebouwde landen in Algerië af te koopen. Men gelooft niet, dat de regering daartoe zal overgaan. DUITSCHLAND. Voor omstreeks drie jaren is een koopman uit Pesth naar Amerika vertrokken, met achterlating van 200,000 fl. schul den.TeNew-York aangekomen, rigtte hij aldaar eene aanzien lijke handelszaak op. Onlangs bood hij zijnen schuld ei schers te Pesth, die het geleden verlies reeds vergeten haddentot hunnegroote verbazing 50 pCt.aan, welkvoorstel zij metin- nige vreugde aannamen, terwijl het bedrag door een gevol- magtigde werd uitbetaald. Spoedig daarna kwam de vlugte ling zelf in zijne geboortestad aan, maar ook te gelijkertijd hetberigt, dat hij te New-York 200,000 dollars was schul dig gebleven. Volgens een telegraphisch berigt uit ïoulon, inde Presse voorkomende, zou in de Indische wateren tusschenFransche en Engelscheschepen een gevecht zijn ontstaan, dat de grootste verbittering veroorzaakte. Uit St. Petersburg wordt dd. 11 Jan. per telegraaph ge meld, dat de adel van het gouvernement Nijnii-Novogorod het voorbeeld van den adei in Litthauen en St. Petersburg volgende, den keizer van Rusland vergunning heeft gevraagd om tot de vrijmaking der boeren in genoemd gouvernement over te gaan. De keizer heeft dit verzoek zeer welwillend toe gestaan. Te Steinach heeft een wijnbouwer op den kersdag 10 pond druiven gesneden. Te Elbingerode heeft in den avond van den9den Jan. een verschrikkelijke brand gewoed. Binnen drie uren zijn 70 a 80 hoofd gebouwen en omstreeks 100 kleinere eene prooi der vlammen geworden. Ook de kerk, die 2000 menschen kon bevatten,de toren, het raadhuis, drie schoolgebouwen de apotheek, het postkantoor en drie logementen zijn in de asch gelegd. Te Quebec hebben bij de verkiezingen ernstige onlusten plaast gehad. Drie personen werden gedood. De ministeriëlen hebben de zege behaald. K 114 IX E N L A N I). Heden werd alhier het vijftigjarig bestaan gevierd van het departement Schagen, der Maatschappij tut Aut van 't Algemeen. Ten 2 nre nam de plegtigheid in de kerk eenen aanvang met het zingen van een koor door het zanggezel schap EuntRPP. van Schagen, met begeleiding van het orgel. De achtbare Voorzitter de lieer J. J. van der Sluis sprak de redevoering uit, welke ten onderwerp hadde Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene echt Nederlandsche slichting. Deze redevoering werd afgewisseld en besloten door eenige zangkoren. Ten 7 ure verzamelden zich de leden met hunne dames en gasten in hun gewoon locaal. Niet weinig waren zij ver rast met de smaakvolle versiering der zaalte midden van welke de buste van den oprigter prijkte. Onder de leiding van Ds. Wolters werd de avond en een gedeelte van den nacht aangenaam doorgebragt.terwijl de bijdragen door zang en muzijk werden afgewisseld. Het is ontegenzeggelijk, dat deze feestviering aller belangstelling voor eene zoo nut tige instelling zal verhoogen, en dat zij nog lang voor de le den eene genoegelijke herinnering zal blijven. Den 12den Januarij des avonds is te Haarlem een persoon uit de Haarlemmer-meer gevankelijk aangebragt, welke be schuldigd werd zijn eigen zoontje te hebben vermoord. Dien ten gevolge zijn de heeren Mrs.Yernée, substituut-officier van justitie, en de Moraaz Imans, regter-commissaris, met den beëedigden klerk ter griffie en vergezeld dooreen deskundige' derwaarts vertrokken en ir»et het lijk van den verslagene te ruggekomen, waarop de lijkschouwing heeft plaats gehad, die, volgens geruchten, de blijken heeft opgeleverd, dat de moord op eene afschuwelijke wijze moet zijn gepleegd. Het vermoeden, dat onder de nagelaten papieren van den te Leiden overleden Eranschen banneling Lagrangezou wor den gevonden de acte van afstand, welke Lodewijk Philips in diens paleis zou zijn afgedwongen, is niet bevestigd. Indien dergelijk stuk in het bezit van den overledene is geweest zal het vermoedelijk in tijds aan geestverwanten in het bui tenland zijn gezonden. Niettegenstaandedoor eene gunstige beschikking van Z.Exc. den Minister van Justitie, zoo hier als te Arnhem eene vrij aanzienlijke uitbreiding aan de dienstdoende politie is ver leend, wordt evenwel de veiligheid nu en dan nog op min of meer brutale wijze gestoord. De nacht van den 10 op den 11 dezer heeft hiervan wederom een verontrustend voorbeeld op geleverd. Op 's konings paviljoen Bronbeek namelijk hebben een of meer dieven de stoutheid begaan, om door middel van een ladder op de koetshuizen te klimmen, ten einde het zich daarop bevindende lood tot buit te maken. Nadat men reeds eene aanzienlijke hoeveelheid had opgerold, is de be waarder van Zr. Ms. villa wakker geworden door het vallen van stukjes kalk, welke vantusscheu de pannen op de zolde ringen vielen en is bij de invallende gedachte, dat men het lood trachte te rooven, zoo stil mogeli jk naar binnen gegaan, ten einde de daders op heeter daad te kunnen overvallen. De dieven schijnen echter de geringe beweging van den bewoner vroegtijdig genoeg vernomen te hebben om te kunnen ont snappen, hebbende evenwel het opgerolde lood moeten ach terlaten, waarop de huisbewaarder zijn geweer nog gelost heeft in de meening, dat de dief zich nog op het dak bevond, waar in de duisternis hem had misleid. Dit schot gaf tevens een sein aan de politie-agenten, die in de laan van het tegenover liggende landgoed Persikhaaf op hunnen nachtwandelingwa ren, hoewel hunne spoedige aankomst reeds te laat was om de voortvlugtigen op te sporen. In de garnizoens-ziekenzaal te 's Gravenhage, zijn dezen ochtend ruim honderd manschappen, van het regiment gre nadiers en jagers gevaccineerd. Aan het hotel de Oude Doelen aldaar, is afgestapt de ko lonel Charras komende van Brussel en zal, naar men verneemt, tot de maand April alhier vertoeven. Men verneemt uit Schiedam, dat er ruim 500 menschen aan de pokken lijdende zijn; gelukkig is de sterfte niet zeer groot. Onlangs is in sommige nieuwsbladen meldiDggemaaktvan een' bevreeradigwekkenden damp, welke uit een stuk gronds,

Schager Courant | 1858 | | pagina 2