BURGERLIJKE STAND.. Geboren20 Jan. Martinus, z. v. M. Gielens en L. Wolter?. 22 Jan. Dirk z. v. E. Krans en T. SchagCr. 24 Jan. Anna z. v. J. Filmer en M. Daleman. Overleden 19 Jan. A. Denijs o. 36 j. 22 Jan. A. Zwang o. 78 j. en 2 m. Ondertrouwd :'J. Langerveld j. m. cn L. Zwaag j. d. M R K T BERIGTE N. Schagen 21 Januarij 1858. Purmerende, 26 Jan. Aangevoerd 32 Runderen. Min der kooplust dan de vorige weekzonder prijsveraudering. 7 Paarden 30 vette Varkens. Alles verkocht tegen 46 tot 50 cts. per Ned. te. 5 magere Varkens. 29 Biggenvlug verkocht4.50 tot 9 per stuk. 37 vette Kalveren. Min der kooplust65 h 85 cts. per N. te. 54 Nuchtere Kalve ren. 331 Schapen en Lamineren, redelijk goede kooplust. De aanvoer bestond uit minder puike kwaliteit. 57 Ganzen ƒ2.50 per stuk. 18 Zwanen ƒ4.50 per stuk. Kaas, Aangevoerd 80 stapels kleine. Redelijk vlugge markt op 4 stapels na alles verkochthoogste markt 22.75 per 50 N. te. Boter, min der aangevoerd dan de vorige week1.2} tot f 1.10 per Ned. te. Hoorn, 21 Jan. Op heden werden hier aangevoerd 6 stapels kaas, wegende 1655 N. te. Hoogste prijs 22.50. Delft, 21 Jan. Boter 1ste kwal. per vat 55 1 56, 2de kwal. dito ƒ50 a 51. Heden is de markt minder geanimeerd en de prijzen lager. Leiden, 23 Jan. Boter le kwaliteit 1.15 i 1.25. 2de kwaliteit ƒ0.95 ik J 1.05 per N. te. Meppel21 Jan. Rogge 6.00 5 6.60; Boekweit ƒ6 a 6.50; Aardappelen 1.65 A 2.50. Boter per j vat ƒ40 a 46 por 1 N. te 1.90 1.77{. Zutplien, 21 Jan. Tarwe ƒ8.50 a 9.90. Rogge 5.60 a ƒ6.10. Boekweit /'6.75 a 7.50. Aardappelen 1.80 a 2.- Boter 20.50 a ƒ20.50 a 21.50. Leeuwarden, 22 Jau. Boter aangevoerd 462 vierels, 313 achtste en 66 zestiende vaten, prijs 53.50. Sneek 19 Jan. Prijs der Boter 53.50. Aanvoer 335 vierde cn 98 achtste. INGEZONDEN STUKKEN. Aangevoerd 2 Paarden; geen Rundvee; 5 nuchtere Kal veren, geen prijzen bekend; 45 Schapen 18 a 18. Weinig handel. Varkens en Biggen zeer weinig aangevoerd en geen prijzen bekend. Kippen 60 Cts. aƒ 1.50; Eenden 50 a 70 Cents. Boter 1.- a 1.04 per Ned. te. Kippen- Eijerenƒ3.50 per 100 stuks. L.ondensrhe Veemarkt. Vrijdag 22 Jan. Aangevoerd 808 Runderen, 2150 Scha pen, 109 Kalveren. Trage handel. Maandag 25 Jan. Aangevoerd 3902 Runderen 14,700 Schapen, 105 Kalveren. Majkt flaauw, lager prijzen. Mijnheer de Eedacteur Het uitvoerig Terslag Tan het verhandelde in de Vergadering, welke door den Gemeenteraad Tan Schagen op den 18den deier ge houden werd, Toorkomende in No. 17 deier Courant, schijnt bestemd, om behalve aan de leters Tan dat blad de beslissing Tan Heeren Gedep. Staten te doen kennen orer het opgereten bezwaar ten aan zien van den geloofsbrief Tan den heer de Patereen nienw bewijs te leveren hoe weinig bekend die raad ii in de Gemeente-wet. Immers nadat de beslissing Tan Gedep. Staten was voorgelezen gaat de heer Soekstra zeggen dat hij het Tan zijnen pligt acht, Tan die beslissing in hooger beroep te komen en znlks op grond Tan art. 36 der Gemeente-wet. Maar zag ZEd. dan niet, toen hij dat art. voor zich had, dat die bevoegdheid, behalve aan den niet toegelatene, slechts aan den Raad il toegekend en dat dnt Tan een hoogei beroep Tan een enkel lid van dien raad geene sprake kan zijn. Toen ZEd. tegen de beslissing, welke de raad OTer den geloofs brief nam, bezwaar bij Gedep. Staten inbragt, was hij in zijn regt, want daartoe bezit ieder lid, volgens art. 33 der Gemeente-wet, de bevoegdheid maar Terder gaan kan hij niet, althans niet overeen komstig de wet. Doch wij willen den heer Hoekstra niet hard rallen, daartoe heb ben wij te veel achting toot zijn persoon. Mogelijk is in het exem plaar, dat hij Tan de Gemeente-wet na houdt, wel een drukfout ingeslopen, zoodat art. 36 daarin begiut»het raadslid of de niet toegelatene", in plaats van: »de raad of de niet toegelatene", zoo als de oSicieële tekst luidt. Wat doen nu, op de verklaring van den heer Soekstra, deOTCrige leden? de heeren Pader eu Timmerman zwijgen, hetgeen trouwens wanneer zij door P. B. in No. 14 dezer Courant goed zijn gequali- ficeerd, niet te Terwonderen is. De heer Kruijer was om zeer be langrijker zaken dan het bijwonen Tan een gemeente raad afwezig en dus buiten staat om zijn medelid teregt te wijzen. De heer de Heer antwoord wel [repliqueert volgens het verslag] doch voert de wijze waarop de heer Hoekstra art. 36 der Gemeente-wet leest, niet aan. De heer de Meir eindelijk, de burgemeester-Toorzitter, zet aan het werk de kroon op, door tot den heer Soekstra te zeggen, dat, aangezien de bevoegdheid tot het komen in hooger beroep hem bij de wet is toegekend, hij te dien opzigte naar verkiezing zal kunnen handelen. Indien de heer de Mêer niet uit een grap den heer Hoek stra in diens verkeerde opinie Tersterkt heeft, hetgene echter strijdig zoude zijn met de achtbaarheid Tan het hoofd eener ge meente dan toont hij sedert de bekende Vergadering van den 1 September 1857 nog niet veel vorderingen in de kennis der ge meentewet gemaakt te hebben en nog wel wat te mogen voort stu deren. Genoeg intusschen hiervan bepalen wij ons liever nog een oogenblik bij de vermelde beslissing van heeren Gedep. Staten. Met allen eerbied voor dit geacht collegie, moeten wij te kennen geven ons niet met zijne overwegingen en gevolgelijk ook niet met zijn genomen besluit te kunnen vereenigen en zijn wij het ten volle eens met de heeren Hoekstra eu Pader dat de Pater senior niet als lid van den raad behoorde te worden toegelaten. Gedep. Staten nemen aan, dat, wanneer de kiezers hadden bedoeld C. de Pater den zoon te stemmen, zij dit dan wel duidelijk zouden hebben doen uitkomen. Maar, vragen wij, gaat deze redenering wel op eu kan men niet, met even Teel regt, zeggen allen die eenvon- dig C. de Pater schreven, hebben den zoon bedoeld, want hadden zij den vader gemeend, dan zouden zij wel als anderen dit er bijge voegd hebben. En wanneer nu eens over zes jaren, wanneer de Pater weder af treedt, wel te verstaan als hij in leven en raadslid blijft het stembureau, dat dan fungeren zal wederom een aantal briefjes in handen krijgt, even als in Julij jl. eenvoudig met deu naam C. de Pater ingevuld eu dit bureau redeneert dande Pater, de vader, wordt al wat oud om raadslid te zijn, de kiezers hebben zeker den zoon bedoeld. En als de vader, ten gevolge dier redenering, dan eeus niet herkozen wordt, wat zullen Gedep. Staten dan zeggen zullen zjj dan weder zeggen: het is de vader bedoeld, want de zoon is niet bepaald aangewezen, en, zoo zij dat zeggen zal dan niet het stem bureau met het volste regt antwoorden in 1857 was het stembureau bevoegd, uit den naam C. de Pater te lezen wat het wilde, wanneer en waardoor is die bevoegdheid Tan het stembureau verloren ge gaan Inderdaad de overweging, waarop het besluit van Gedep. Staten gegrond is, is zeer zwak. Dit staat, meeuen wij, vast; zjj die op hun stembriefje invulden C. de Pater senior, V. de Pater de oude, C. de Pater wethouder, toonden duidelijk wien zij bedoelden, maar zij die eenvoudig C. de Pater schreven, toonden dit niet en toen het stembureau aanvulde, wat de kiezers verzuimden, n.1. den persoon aanwijzen, die bedoeld werd, matigde het zich, naar onze meening, een regt aan, dat het niet toekwam. Het doet ons leed, dat de beslissing Tan Gedep. Staten niet anders uitgevallen is, met uit weerzin tegen den heer de Pater senior. Integendeel, wij z>en hem gaarne in den raad en hebben hemop ons stembriefjedan ook wel duidelijk als C. de Pater de oude aangewezen maar om der gevolgen wille. Intusschen de zaak ligt er toeGedep. Staten hebben beslistdie beslissing stemt met de beslissing des raads overeen en alsoo valt er aan een beroep op den Koning niet te denken. Wij hebben nog eene, hoewel flaauwe hoop. Welke?. Dat de heer de Pater de kwestieuse benoeming niet zal aannemen en al- zoo den kiezers de gelegenheid zal laten, zich nogmaals, maar dan duidelijker te Terklaren. A. Z. Schagen 23 Januarij 1858. Drukkerij van P. J. G. D1DERICH.

Schager Courant | 1858 | | pagina 4