BUITENLAND. ENGELAND. Londen15 Feb. De policie heeft cene belooning van 200 FRANKRIJK. DUITSCHLAND. noodzakelijkheid van den vooruitgang ontkennen, dan bepa len wij ons tot twee vragen//Geniet gij nietzoo wel als allen de vruchten van de ontwikkeling van kennis en weten schap en //Op welke gronden meent gij te mogen beweren, dat wij op een punt zijn gekomen, om aan vooruitgang geene behoefte meer te gevoelen Doch genoeg hiervanwant zij, die het een of ander mogten beweren, zijn in openlijken strijd met zich zei ven. Dat nu het liberalisme werkelijk vooruitgang is, zal ook niet moeijelijk te bewijzen zijn. Immers de ware liberaal vraagt niet, van waar het goede komt of van wien het komt; of het hem gemakkelijk valt, of moeijelijk; of het dezen of genen zal bevallen of afgekeurd zal worden; hij vraagt slechts: is het goed is het nuttig Zoo jadan spaart hij geene moeite, om het tot stand te brengen, en ziedaar de oorzaak van zoo veel schoons en edels als hier en daar ontstaan is. AA ij den ken slechts aan spoorwegen, telegraphen, stoombooten, tun nels, tentoonstellingen, en nog zoovele andere zaken, te veel om te noemen. Is dat alles geen vooruitgang? en zou het tot stand zijn gekomen, zoo lang eigenbaat en vooroordeel de overhand hadden behouden Het is waar; in ons vaderland gaat dat alles zeer langzaam. Donderde bezwaren worden geopperd en moeten eerst worden weggeruimd, alvorens iets groots kan worden tot stand ge- bragt. Maar daar tegenover staat dan ook het voordeel, dat wij minder aan teleurstellingen onderhevig zijn dan andere volken; want. het liberalisme van den Nederlander moge zwaarder strijd hebben te voeren tegen het gebrek aan onder nemingszuchttoch zien wij met vreugde, dat ook in ons vaderland hoe langer hoe meer het vooroordeel en de eigen baat voor de ware verlichting moeten zwichten, en wie weet of dat niet de weg is, waarop ons vaderland wederom tot een e hoogte stijgtwelke het sedert jaren niet meer heeft bezeten Dan zal er toch nog veel moeten gebeuren," zegt gij? Dat valt zeker niet te ontkennen. AA" ij hebben althans in de handelingen der tweede kamer over de wet op het onderwijs in het vorige jaar een aantal bewijzen gezien hoe zwaar de strijd is, die het liberalisme tegen het vooroordeel te voeren heeft. De emancipatie der slaven in onze westindische bezit tingen geeft ons ook de duidelijkste blijkendat zelfs het beschamende voorbeeld onzer naburen niet sterk genoeg is, om over het eigtnbelang te zegenpralen. Het tiendregt geelt ons even zeer overvloedige stof tot die opmerking. Letten wij verder op de gemeentebesturen, dan zien wij ook hoe moeije lijk soms goede plannen tot rijpheid worden gebragt. //Het is altijd zóó geweest; waarom zouden wij het beter willen we ten dan onze voorgangers Die uitdrukking, hoe afgezaagd zij dan ook wezen moge, is nog maar al te vaak sterk genoeg om de beste ontwerpen te doen in duigen vallen. Sommige ondememigen zelfs, hoe lofwaardig zij ook zijn, moeten alle ondersteuning missenomdat welligt het denkbeeld niet van eenen vriend, maar van eenen vijand uitging. Dat alles is bedroevend voor hem, die het goede wil, ja, wanneer men dan op sommige plaatsen de treurige gevolgen daar van ziet, hoe de armen niet behoorlijk worden verzorgdhoe straatwe gen onbruikbaar blijven, hoe de zedelijkheid achteruitgaat, en zoo vele andere verkeerdhedendie men niet zeldzaam in sommige gemeenten ontwaart, dan kost het moeite, niet moedeloos, of zelfs onverschillig te worden. En tochik blijf het volhouden, ook ons vaderland gaat vooruit, en wanneer alle liberalen zich vooral daarop beijveren zich niet door eigenbaat of vooroordeel te laten verblindendan zal die dwaze verkleefdheid aan het bestaande, zelf wanneer het ge heel verouderd is, hoe langer hoe meer verdwijnen, en het ware liberalisme, dat het goede bevordert van waar het dan ook koiue, zal hoe langer hoe meer invloed op ons volksbe staan uitoefenen en ons vrijwaren van dat medelijdend schou derophalen, waarmede zoo vaak de vreemdeling op ons nederziet. Ziedaar, waarde vriend, mijne gevoelens over het ware li beralisme. Ik hoop echter niet, dat gij mij daarom onder de ultra-liberalen zult rangschikken. Ik haat alle ultra's even zeer als ik de flaauwhartigeu verfoei. Met de eersten valt niet te redeneren, met. de laatsten niet te handelen; doch een be redeneerd handelennaar vaste beginselen zonder eigenbe lang noch vooroordeel, zie daar de roeping van het echte- liberalisme, zoo als het mij voorkomt, dat het in de bestem ming van den mensch ligt. Steeds tt. S. pond gesteld op het aanhouden van Thomas Allsop, beschul digd van moord, gepleegd op verschillende personen in de rue Lepelletier te Parijsbij den aanslag op den keizeT. Te Scheffleld is eene ontploffing ontstaan in den winkel van een vuurwerkmaker. Het huis geraakte in brand, en toen de vlammen gebluscht waren, vond men drie lijken onder de puinhoopen, waaronder twee van inwonende vrouwen, en een van den eigenaar. De werpfcogel», gebruikt hij den aansla? op den keizer, zijn te Bir- mingham vervaardigd doorden heerTaylor, ingenieur, welke de be- stcliin® daarvan kreeg door iemand, die zich Thomas Altsop noemde Bij die bestelling waren niet slechts aanbevelingen omtrent de nette be werking, maar ook een aantal daarbij in acht te nemen bijzonderheden gevoegd. Zoo was er in gezegd, dat de schroef van den top netjes ge maakt zijn en goed sluiten moest, een kwart duim aan de binnenzijde uitsteken, en aan de buitenzijde een kleine rib hebben moest, om haar des te steviger te knnnen vastschroeven. De modellen moesten goed bewaard en terug gezonden worden, terwijl men drie dozijn schroeven bijhetnoodige getal moest voegen. Behalve het berigt van de inname van het fort Gough, heeft men ook uit Hong-Kong tijding tot .30 Dec. waaruit blijkt, dat de vereenigde Engelsche en Fransche strijdmagten het fort Liu hebben ingenomen. Voorts heeft men zich van een tempel en de wallen van Canton aan die zijde meester gemaakt, en eenige dorpen en voorsteden in brand gestoken. Het officiële berigt is hier ontvangen, dat de opperbevel hebber, sir Colin Campbell, de opstandelingen van Luttigurs overwonnen en die vesting bezet heeft. Brigadier Seaton heeft de muiters van Puttiah bij Mynpore geslagen. Generaal Ou- tran heeft eene overwinning behaald op de aanvallers van zijne legers bij Gorurckpore en hen voor zich uitgedreven. Na hen geslagen te hebben, heeft hij Myhere (Mynpore?) ingenomen. Parijs, 10 In den faubourg St. Germain heeft een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Eene moeder verbrandde met hare drie kinderen. De kleederen der moeder hadden vuur gevat, en de kinderen, die zich op haar wierpen om de vlam te blusschen, verbrandden mede. De vader is krankzinnig geworden, toen hij de overblijfselen van zijn ongelukkig huisgezin vond. Eene der spoorwegmaatschappijen heeft een voorstel ont vangen van een keukenartist. Deze wil namelijk twee wag- gons te zijner beschikking hebben, die in gemeenschap met elkander staan. Hij zal daarin diners gereed maken en op den spoortrein gelegenheid geven, om, hetzij a table d'hote, hetzij h la carte te dineren. Een der gardes te voet, die den 1 lden Jan. gewond is, is gisteren overleden, na vele smartelijke operatiën ondergaan te hebben. Er is sprake van de oprigting van een museum, waarin de portretten van alle groote tooneelspelers en zangers, in het. costuum van die rollenwaarin zij bijzonder uitmuntten, zul len opgenomen worden. Naar men zegt, zullen de debatten, in zake den moord aanslag van den 14den Jan., den 22sten beginnen. De heer Liouville, deken der orde van advocaten, is ex officio aan gewezen, om Orsini te verdedigen. Er is thans te Parijs iemand, die nog veel sterker is dan de bekende geestopwekker Home. De ridder de Castreis, een Spaansch ingenieur, namelijk, heeft zich tusschen twee pia no s geplaatst, en deze, zonder eenige aanraking, alleen op zijn bevel, eene sonate van Beethoven voor vier handen doen uit voeren, met eene juistheid die ongelooflijk is. Eene tafel, die zoo zwaar was. dat verscheidene personen te zamen die niet konden opligten, heeft hij van de eene kamer naar de andere doen wandelen en eene deur, die goed gebarricadeerd was, doen openen. Heden heeft mende 42 vonnissen aan de hoeken der stra ten aangeplakt, w aarbij 42 personen, door het hof van assises van het departement der Seine, tot onteerende straffen zijn veroordeeld. Daaronder komen voor MazziniLedru Eollin Massarenti Campanella, die tot deportatie veroordeeld zijn. Berlijn, 8 Febr. Kanongebulder en klokkengelui Terkondigen be den der hoofdstad den plegtigen intogt der jonggehuwden. Alle huizen Ünter den Linden zijn feestelijk getooid en met een elegant publiek aan alle vensters tot onder het dak bezet. Honderd duizenden vullen de tri bunes en de straten. Een duizend-stemmige hartelijke welkomstkreei

Schager Courant | 1858 | | pagina 2