ZWITSERLAND. Bern, 10 Feb. De Bondsraad beeft een nadrukkelijk schrijven gerigt aan de Bernsche regering, betreffende de wervingen voor vreemde mogendheden. Het is inzonderheid een Nederlandsch werfbureau, dat veel aanstoot geeft. BELGIE- Brussel15 Feb. Hel laatste hofbal voor dezen winter heeft plaats gehad. Daarop waren vele te Brussel gevestigde vreemdelingen genoodigd. 15 1 IN E N L A N I). Schagen den 17 Februarij. SteenwijkDe pokken blijven hier nog steeds heerschen. In het oog vallend is het, dat deze vreeselijke ziekte hier bijna uitsluitend woedt onder die personen, die, oin godsdienstige gevoelens, tegen de vaccinatie vooringenomen zijn. Zutphen 9 Febr. De gemeenteraad heeft besloten zoo spoedig mogelijk eene vaste burg over den IJsselte bouwen. De kosten worden op ƒ168,000 geraamd. ZwoUe11 Febr. In deze gemeente heeft eene gebeurte nisplaats gehad, welke, hoezeer geheel van locaal belang, niet ouvermeld mag blijven, om het daarin gelegen waarschuwend voorbeeld voor anderen, De echtelieden R. verlieten gisteren morgen hunne woning, zonder over hunne jonge kinderen behoorlijk toezigt te stellen. Kort daarna waren deze bezig eenen pot over het vuur te hangen, toen de kleederen van het oudste kind, een meisje van ruim elf jaren, in vlam geraakten, met dat noodlottig gevolg, dat het deerlijke brandwonden bekwam, en des namiddags reeds een lijk was. Assen 8 Febr. Gisteren tegen den avond bespeurden de ingezetenen dezer gemeente brand in de rigtintj van An- nen. Het bleek, dat de brand was ontstaan in de behuizing van den landbouwer Stcenge, »e Anncrveeusch kanaal. Ruim begroet oreral hel jeugdig paar. De geestdrift is algemeen en de schoo ns optogt heeft met de meeste orde plaats. Het -neer is kond, doch hel dere zonneschijn begunstigt het feest. Ue toebereidselen Toor de heden arond plaats hebbende illuminatie, xijn op groote schaal getroffen. In de werkplaats van den photograaph Adlich alhier, die sich reeds door rerschillende proeren en nieuwe rindiugen in xijn rak heeft doen kennen, is thans eene belangrijke proere tentoongesteld tan papieren- geld ent, hetgeen niet nagemaakt kan worden Het blad ran [hennep-] papier, wordt namelijk van eene of andere photographische teekening Toornen, die in de stof iel re orergaat en onuilw ischbaar is. De tot he den gebruikelijke watermerken in het papier hebben het nadeel, dat lij door persing kunnen worden nagebootst, terwijl het papier, dal op de borenvermelde wijie is gepotographeerd, den grondslag roor den steen of letterdruk rormt, die als dan niet photographisch kan worden nage bootst. Vooral sou de nieuwe nitrinding roorcoupons, wissels, cm. geschikt lijn. In het afgeloopen jaar zijn in Zevenbergen 190 beeren en 592 wolven geveld. Deicr dagen werd te Allona een crimineel regtsgeding.dat sedert 1851 geduurd had, ten einde gebragt. Hel gold namelijk eene bende die ren en helers, wier vertakkingen lich ran liolstein tot in het suidcu van Dnitsehland uitstrekten. Duor de bekentenissen ran een slagersgesel, wien men kwijtschelding ran straf en een ongehinderd vertrek uit het land had beloofd, kregen de autoriteiten kennis ran de verbalende uit gebreidheid der bende. Heer dan honderd begane misdaden werden door den slagersgesel Strauss aan het licht gebragt, terwijl ook waar schijnlijk twee moorden door bedoelde hendc lijn begaan, hetgeen ech ter regtens niet kan worden betveren. Tachtig schuldigen werden ver oordeeld, ten deele wegens diefstal en deels wegens het helen der ge stolen goederen. De tuchthuis-straftijd, waartoe de schuldigen werden veroordeeld, te samen genomen, bedraagt 3*19 jaren. Slechts tien der aangeklaagden werden vrijgesproken. Uit Elberfeld deelt men het volgende mede; De heer Aug. Lühdorfis deser dagen behouden in sijne geboortestad teruggekeerd, die hij roor 4 jaren had verlaten. Zijne reis ging over Zuid-Amerika door de Stille Zuidsee naar China en Japan. IWIal hij zich in beide landen eenigen lijd Had opgehouden, vestigde hij sich eindelijk aan den Amur. eene grens rivier tusschen 11 usland en China. Zijue terugreis ging over Siberië, hij moest gedurende eenige dagen bij eene koude van 38 graad Reaumur onder den blooten hemel slapen en de rondom hem heen huilende wol reu door een fel flikkerend ruur van sich afhouden. Voor eenige dagen heeft te Lubben tusschen twee offici- ren van het aldaar in garnizoen liggende bataillon jagers, een tweegevecht met pistolen plaats gehad. De luitenant v. Ayv werd daarbij doodelijk getroffen. De heer Home of Hume gelijk sommigen hem noemen, is hier van s' Hage aangekomen. Hij moet in Nederland eenige seances in een paarkleine uitgezochte kringen hebben gegeven, welke zeer tot genoegen moeten zijn uitgevallen. Hier echter heeft hij bepaald geweigerd, eenige proeve te geven omdat, hij had hooren zeggen, dat onzepolicieden oor log aan de magnetiseur had verklaard, en hij is dadelijk weder vertrokken. De hertog van Braband heeft de voorstelling van het Vlaamsch tooneelgezelschap bijgewoond, waar Schimmels Schu/tl en boete werd opgevoerd. De zitting van den gemeenteraad, op 8 dezer gehonden, werd door al de leden bijgewoond. De voorzitter geeft te kennen, dat, aangezien de tijd tot in verzet komen tegen de toelating van den heer C. de Pater als lid van den raad reeds lang verstreken is, hij ZEd. tegen he den ter vergadering heeft verzocht, om hem als lid tc instal leren. Genoemde heer verschenen zijnde legt in handen van den voorzitter, den bij de wet voorgeschreven eed af. Na deze plegtigheid, rigtte de heer voorzitter tot den heer C. de Pater het woord zeggende Velen waren de hinderpalen, welke roor u de toelating tot dexe 'vergadering in den weg stonden, sulks Talt niet te ontkennen, maar »ook een iegelijk zal gevoelen, welk streelend genot er in gelegen ia, »na langen strijd overwinnaar te blijven, hoe meer stormen men op zijne •reis ontmoet, des te aangenamer is het oogenblik, waarop men veilig »de haven en tevens de vervulling zijner wenschen bereikt. «Smaak dat genot in ruime male en werp verre van n de gedachte dat »de tegen u gevoerde oppositie harenoorsprong ontleende aan persona liteit ot lust tot het toeken van onaangenaamheden, om het even hoe en •waar, laat dat denkbeeld u nimmer bezig honden: gij zoudt daar door »de belangen der gemeente, die gij zoo eren gezworen hebt te znllen be- vhartigen, al te zeer in de waagschaal stellen tracht integendeel hen sdie gepoogd hebben u nit den zadel te ligten, met de meest mogelijke nvoorkomenheid te behandelen en gij zult, ik verzeker het u, de vrach- »trn van uwen triomf ten volle genieten. «Kwaad met goed vergelden, ik spreek nit ondervinding, is door sgaans het beste'middel, om zijne tegenpartg, zoo zij slechts een grijntje «eergevoel bezit, van schaamte te doen blozen. «Aanvaard met het bewustzijn, dat ik u in dit opsigt eenen goeden «raad heb gegeven, uwe betrekking als lid dezer vergadering, en ik wensch n van ganscher harte geluk in dezelve. Waarna de heer C. de Pater den voorzitter bedankte, door de overige leden werd getieliciteerd en als raadslid zitting nam. Door den voorzitter wordt mededeeling gedaan, dat de aanslagen van het door burgemeester en wethouders voor- loopig vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag voor dit jaar, groot ƒ3765. zijn verdeeld in 14 klassen te weten: Ie. klasse 3 van ƒ140. 11e. klasse 9 van ƒ15. 2e. ar 2 ar -100. 12e. ar 17 ar -13. 3e. n 2 n - 75. 13e. n 5 ar -10. 4e. H 4 H - 65. 14e. ar 19 ar - 8. 5e. H 8 n - 50. 15e. ar 20 ar - 6. 6e. U 2 n - 45. 16e. n 18 ar - 4. 7e. 6 n - 35. 17e. ar 9 ar - 3. 8e. V 10 H - 30. 18e. ar 17 ar - 2. 9e. ar 20 n - 25. 19e. n 43 ar - 1. 10e. u 22 ar - 20. dat het geringe meerdere bedrag, dat op deze wijze zou wor den verkregen, gevoegelijk bij de definitieve vaststelling door deze vergadering zal kunnen strekken, tot het verminderen van enkele posten, hetzij door reclamatie, als anderzins. Dat het voorloopig vastgestelde kohier voor de belasting op de honden bedraagt eene som van ƒ110. En dat die beide kohieren van dingsdag den 9e. dezer tot en met den 23n. dezer maand zullen ter visie liggen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten de definiti- ve vaststelling dier kohieren te bepalen op woensdag den 24 Februarij aanstaande. De burgemeester geeft den raad mededeeling, van zijne gedane pogingen ter bevordering van de alhier in te voeren gaz-verlichting, te kennen gevende dat de stand niet ongun stig is, alzoo Verreweg de meerderheid der ingezetenen, voor het invoeren dier verlichting gunstig gestemd isen het aan tal te plaatsen gazpittenwaarop gerekend zal kunnen wor den het verieschte getal ter oprigting van de fabriek wel zal bereiken. Besluit genomen om zich bij request te wenden aan Z. Es. den minister van binnenlandsche zaken, om zoo mogelijk te. verkrijgen, dat bij een' eventuelen aanleg van een' spoorweg van liet Nieuwediep naar Alkmaar en verder, dezelve, in het belang dezer en omliggende gemeenten langs Schagen zal mogen gelegd worden. Geen der leden eenig voorstel meer te doen hebbendeis de vergadering gesloten. De vergadering van 4 Feb. jl. van het departement Scha gen der Maatschappij tot nut van 't Algemeen, werd ten half zeven ure door den voorzitter geopend. Na afloop der voorloopige werkzaamheden werd door den WEw. heer Wol- ters de verhandeling gedaan waarna bijdragen geleverd wer den door de heeren Jb. DenijsJz., LangeveldWestenberg en Slaugen, terwijl muziek en zang, door liefhebbers uitge voerd, een en ander afwisselden; zoodat deae avond ook wederom door de leden aangenaam werd doorgebragt.

Schager Courant | 1858 | | pagina 3