DUITSCHLAND. Berlijn, 14 Febr. Bij den lagen waterstand van den Rijn heeft men ook in de rivierbedding tien oude bouwval len der muren van de stad Rheinau ontdekt, die nu driehon derd jaren geleden door den Rijn werd verzwolgen. Deze stad was in de middeleeuwen zoo belangrijk, dat zij in het Keizerin een' aanvang nemen. Orsiui heeft den heer Jules Favre tot zijn' pleitbezorger gekozen. Vermit3 de overige be schuldigden geene keuze hebben willen doen heeft de pre sident Dclaagle ex ojjtcio de heeren Ollivier, Mathieu en Ni- colet respectievelijk tot verdedigers van PierriRudio en Gomez benoemd. Het getuigenverhoor zal van een langen duur zijn; meer dan veertig personen zijn gedagvaard. Er geschieden dagelijks in hechtenisnemingen; hoewel die geene betrekking hebben op den moordaanslag, zijn zij toch daarom van gewigt, daar zij wegens belcedigende uitdruk kingen tegen den keizer geschieden. Alexandre Dumas (vader) heeft te Marseille cene kleine stoomboot voor 20,000 frs, gekocht, waarmede hij eene zee reis wil doen. Men zegt, dat hij zelfs naar China zou gaan. Hü neemt ook zetters en eene pers mede, om dat, wat hij schrijft, dadelijk te kunnen doen drukken. Het klinkt vreemd, maar is toch waar. Een pianofabriekant alhierheeft eene nieuwe industrie verzonnen. Iedereen, die eene piano bij hem koopt, voorziet hij tevens voor het eerste half jaar gratis van een onderwijzer. Eerstdaags zal een kleedermakereiken rooker, die een rok bij hem laat maken, voor den tijd van zes weken, kosteloos van sigaren voorzien. Heden verzekerde men, dat het Engelsche gouvernement voor de in hechtenisneming van Thomas Allsop als ware het instaat, daar hij niet naar Amerika vertrokken kan zijn. Ook zegt men, dat de debatten weder verschoven zullen worden, door dc instructie, die thans aangaande Simon Bernard in Engeland geschiedt. Het gouvernement heeft aan den koning van Pruissen, aan wien de doctoren de berglucht hebben aangeraden, het kasteel van Pau als verblijfplaats aangeboden. Het is niet zeker, of dit aanbod reeds aangenomen is. Het bal masqué bij den minister van staat was zeer prach tig. Er waren costumes van alle oorden, van alle tijden, van alle natiën. Te elf uur verschenen de keizer en de keizerin in groene en witte dominos. Volgens een berigt van den Moniteur over de uitgedoofde vulkanen in Auvergne, bedraagt het aantal daarvan, die al len eens lava en vuur uitgewoqien hebben, niet minder dan 150, en de lavamassa heeft zich over minstens 72 billioen kubiek ellen verspreid. t'aar 1267 een handels- en vriendschapstraetaat met Straats- mrg slootlater behoorde zij tot het bisdom Straatsburg, werd in 1429 door de Straatsburgers stormenderhand inge nomen, doch hare heldhaftige inwoners sloegen in 1444 de Armagnacs met groot verlies terug. In de 16de eeuw werd Eeiic misdaad in Marseille ln 1S37. Vervolg van „t® 20. Matraccia verklaarde daarmede tevreden te zijn en betreurde slechts, dat de oude man zóó vooringenomen was tegen zijne beroemde en voor- deelige kunst. Zoo verkreeg de acrobaat eene plaats in huis, en ach! ook maar al te spoedig in het hart van Lucretia. De horologiemaker had woord gehouden, en het duurde niet lang. of Matraccia had verlof be komen, zijne kunsten in Marseille te vertoonen. Nu drong Campisano er op aan, dat zijn ongewenschte gast zich zoude verwijderen; doch Ma traccia scheen daartoe weinig lust te gevoelen en vond in Lucretia eene krachtige hulp. Hoe zeide het meisje tot haren vader; »gij kent de nadeelen en de gevaren van zijnen stand, vooral voor een* jongeling. Hoe kan hij beter daar tegen behoed worden, dan onder uw toezigt P Kunt gij, zonder de stem van uw geweten te trotseren, den onvervaren jongeling weg zen den en hem aan de verleidingen blootstellen, die hem overal om ringen Deze voorspraak overtuigde den vader niet; zij kwam hem in den mond zijner dochter zelfs verdacht voor: doch, zoo als het in het dage- lijksch leven zoo vaak geschiedt, hij kon niet besluiten' dag en uur voor het vertrek van zijnen gast te bepalen Het spreekt vanzelf, dat Matrac cia daarvan ook geen werk maakte en Campisano durfde de hulp van den magistraat niet inroepen, om hem met geweld het huis te doen ont ruimen dewijl hij alle opspraak wilde vermijden, en daarenboven vrees koesterde daardoor den goeden naam zijner dochter in verdenking te brengen. Dagelijks ontving Lucretia van haren vader en hare moe der de dringendste vermaningen om de telkens duidelijker wordende aanzoeken van den jongen fortuinzoeker bepaald af te wijzen; doch wat beteekent de stem van het verstand en de ondervinding tegen de be dwelmende magt der hartstogten, die dagelijks voedsel vinden in de blikken van den geliefde, in de gloeijende taal van zijnen mond Zal de dc stad door den Rijn begravenen hare muren kwamen sedert bij laag water slechts twee malen te voorschijn na melijk in 1749 en 1858. De bekende geschiedschrijver Bea- tus Rhenauns zag te Rheinau het eerste levenslicht. Een beëedigd beursmakelaar heeft gisteren ten gevolge van ongelukkige speculatien, door het inademen vanzwavel- aether een einde aan zijn leven gemaakt. De hertog Litta werd op zijne reis van Milaan naar Pa rijs op de Via Mala, Zwitserland, in de nabijheid van het meer van Constance, door eene rooverbende overvallen en van al zijne bagage beroofd. De hertog reed met zijne gemalin in een met twee paarden bespannen rijtuig. In zijn valies be vonden zich 5000 stuks gouden Napoleons en veel papieren van waarde, als mede een juweeleu tooisel der hertogin. Aan de Agr. Zfg. wordt dd. 10 Febr. geschreven: Tusschen de opstandelingen en de Turken in Herzogewina werd een wapenstilstand tot 23 April gesloten; doch de Turken ver moordden een geestelijke, die op Driekoningendag de huizen der christenen inzegende. Hierop ontstond een nieuw conflict te Satorina, waarvan de gevolgen nog niet bekend zijn. Een koopman te Unna werd gedurig door het gezang van een buurjongen gehinderd. Onlangs nu zeide hij in zijn' wre vel tot den knaap, dat hij liever naar Kurl in de kerk moest gaan zingen en zoo dikwerf hij dit zou doen, zou hij, de koop man, hem 25 silbergroschen geven. Sedert dien tijd heeft zich de jongeling geregeld eiken zondag op eene mijl afstands naar Kurl begeven, en liet zich telkens na de dienst door den geestelijke een schriftelijk bewijs gevendat hij gezongen heeft. Met dit document voorzien, vorderde de knaap de hem toegezegde belooning, die de koopman echter weigerde te be talen. Hierop kwam de zaak voor de regtbank en deze ver oordeelde den koopman, om den knaap eiken kerkgang met 25 silbergroschen te betalen. De veroordeelde heeft zich thans ir. hooger beroep voorzien. Ondertusschen blijft de knaap zich geregeld eiken Zondag naar Kurl begeven om aldaar in de kerk te zingen terwijl de koopman hardnekkig blijft weigeren, om zijne belofte voor het vervolg door eene herroe ping in te trekken. De volgende ijzingwekkende moordgeschiedenis wordt door de Oufd. Post medegedeeld. Tc Csonopolva (in Hongarije) leefde een 70jarige grijsaard in den derden echt met eene 40jarige vrouw niet in de beste overeenstemming, Op 23 Jan. 11. had hij twist met haar, die spoedig tot feitelijkheden over sloeg. Hij greep haar bij de haren, bond een touw daaraan vast sleepte haar naar eene bedstede, aan wier voeteneindehij haar vastmaakte, kloof haar met eene bijl den schedelin drie ën, sloeg haar op 5 of 6 plaatsen de armen stuk, hakte haar twee vingers af, die onder het bed vlogen, ging op deze wijze eene wijl voort, nam toen een mes en bragt haar 16 steek wonden toe, en sneed haar eindelijk den hals af, zoodat het hoofd uog slechts met eeuige spieren aan den romp hing. In het geheel heeft de vrouw, blijkens het visum repertum, 100 wonden, waarvan de meesten doodelijk, ontvangen. Na deze gruweldaad ontkleedde hij zich, legde hij zijne met bloed be vlekte kleeren onder het afgesneden hoofd der vrouw, w seh zich en spoedde zich toen naar de kerk, om de mis bij te koele wijsheid den stroom beteugelen, dien de storm op wilde vleuge len voortzn eepl De vermaning der ouders had eeue juist tegenoverge stelde uitwerking. Lucretia, die opmerkt, dat zij ook door haren broe der Achilles en hare zuster Diana werd in hel oog gehouden, werd jnist daardoor nog te sneller in de armen van haren verleider gewor- f»en. Zij mogt hare genegenheid niet openlijk doen blijken, en dit ver- eidde haar tot gehrinr biieeukomsten. De liefde is onuitputtelijk in listen, en ook hier wist zij de vele b.ikken te misleiden, welke het on gelukkige meisje vol angstige bezorgdheid bewaakten. Zells de natuurlijke geaardheid van Lucretia werd door het vuur der hartstogten geheel omgekeerd. In cenen eenvoudigen stand en zachte zeden opgevoed, zou het haar onaangenaam getroffeu hebben het voorwerp harer liefde openlijk aan aller blikken blootgesteld te zien. doch zóo zeer waren reeds hare gewaarwordingen veranderd, dat zijne gestalte haar telkens bevalliger toescheeu hoe veel zijdiger hij de krach ten zijner ledematen ontwikkelde, hoe gewaagder zijne sprougen waren, en de toejuiching van een betooverd publiek vond den luid— sten weergalm in haar hart. W as het te verwonderen, dat in die bedwelming der zinnen maar al— teras het oogenblik verscheen, waarin de onschuld harer ziel voor al tijd verloren ging, en de zinnelijke lusten werden opgevolgd door een knagend naberouw Heeft dan, hemelt 't gruwzaam gift, De onuitroeibre tooverdrift Die het jeugdig hart doet jageu Zulk een naren sleep van plagen? Brengt dan de ingeschapen gloed Die zich omspreidt door het bloed En gevaren en geweten En de wereld doet vergeten, En gebluscht wordt noch gesmoord Znlk een tal van jamm'ren voort Tolliis.

Schager Courant | 1858 | | pagina 2