RUSLAND. St. PETERSBURG, 3 Maart De keizer heeft een von nis van den krijgsraad bevestigd, luidende: »De staf-kapitein en brigade-chef van de Douauen aan het grens-tolkautoor in het district Kalisch {aan de Pruissische grenzen) baron v. Wittinghof, is tot verlies van zijn' titel vau baron,zijns adels, zijner orden en tot degradatie totgemeen soldaat veroordeeld, omdat hij uit couverts van brieven, die het grens-kautoor passeerden, geld ontvreemd en aan soldaten geadresseerde geldswaarden verduisterd heeft." binnenland. Schagen10 Maart 1858. Roosendaal 1 Maart. De persoon van N., heden per spoortrein vau België komende, trachtte voor de aanzienlijke som van ruim duizend gulden echte kanten heimelijk in te voeren tot welk einde zij die in een dubbelen, daartoe op zettelijk. vervaardigden onderrok had. Het mogt haar echter niet gelukken, aan het waakzaam oog der ambtenaren te ont snappen zij werd aangehouden en het bij haar bevondenc verbeurd verklaard. Meppel, 28 Febr. De toestand in Noord-Amerika schijnt in verschillende opzigten voor velen ongunstiger tc worden. Voor eenige dagen toch is te Staphorst een brief ontvangen, waaruit blijkt, dat verscheidene personen van plan zijn zoo spoedig mogelijk naar Staphorst terug te keeren. Breda, 2 Maart. Tusschen Etten en de Beek, twee plaat sen aan den Belgischen spoorwegniet ver van deze stad vond deze middag een boer, met name Kerst, op eene akelige wijzeden dood onder den treiu. Oudenbosch, 3 Maart. Naar wij vernemen heeft zich in de uaburige gemeente Rucplieu cn Sprundel, een arbeider, bij gelegenheid van den vastenvond door liet onmatige ge bruik van spekpannehoëken (naar men zegt 14) den dood berokkend. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting van 26 Februarij 1858. Tegenwoordig al de leden. Gelezen de notulen van de vorig»' vergadering en goedge keurd. De heer Voorzitter geeft mededeeling, dat er vijf schriftelijke reclamatiën zijn ingekomen van ingezetenen dezer gemeente, tegen hun aanslag, in den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1858 als zijnde van Jan Covers Jonkhr. Alewijn 1). D. Roggeveen Jan Munter en R. Ruijter welke reclamatiën bij den Raad in overweging zijn genomen en vervolgens ten aanzien van dezelve besloten het verzoek om vermindering vanl lo. Jan Govers, toe te staan eene vermindering van f 5, met 5 tegen 2 stemmen. 2o. Jhr, Alewijn, afgewezen met 4 tegen 3 stemmen. 3o. D. D. Roggeveen, idem 4 id. 3 id. 4o. Jan Munter, idem 4 iJ. 3 id. 5o. R. Ruijter, verminderd met f i. met. algem. stemmen. Alsmede het mondeling verzoek van Klaas Kant om ver mindering afgewezen met G tegen 1 stem. Voorts na eenigc wijziging het Kohier definitief vastgesteld op een bedrag van f 3765, en om na alvorens in gevolge Art. 265 der Gemeen tewet, gedurende acht dagen ter visie te hebben gelegen, nan de goedkeuring van lleeren Gedep. Staten dezer Provincie te worden onderworpen. De heer Voorzitter rapporteerde betreffende zijne gehou- dene conferentie met Z.Exc. den heer minister van Binnen- landsche Zaken over den eventueel aan te leggen spoorweg van het Nieuwediep naar Alkmaar, en verderten einde dezelve zoo mogelijk langs Schagen zoude gelegd worden is voor als nog voor kennisgeving aangenomen. Dat de zoons van wijlen Isaac de Vries, reeds meermalen aanvraag hebben gedaan om het door hen thans nog be woond wordende huisje in de Hoep, en aan de gemeente toebehoorende, van de gemeente te koopen waaromtrent na deliberatie werd besloten, om het voornoemde huisje te ver- koopen doch om dien verkoop publiek te doen nadat au- fhorisatie van heeren Gedep. Staten daarop verzocht en ver kregen zal zijn. Verder gaf de heer Burgemeester, op aanzoek vau den heer Cs. de Heer mededeeling, dat zijne gehoudene Confe rentie, met heeren ondernemers tot invoering van de gas verlichting alhier, daartoe heeft geleid, dat het grootste bezwaaralsnog gelegen is.in hel bijeenbrengen van het daartoe benoodigde kapitaalaangezien de concessionarissen gaarne zouden zien dat de eerste stappen daartoe van wege de ge meente zullen uitgaanals de grootste belanghebbenden zijnde. Ten aanzien van de opruiming der vlasbewerking-gebou- vervoeringen toen Alatraccia htm een' leugenaar en bedrieger uoemde, stormde hij op den booswicht los om hem aan te grijpen. Be gendarmen wierpen zich tusschen hen en beproefden den ra- zenden jongeling weg te voeren, die in zijne vervoering de regters smeekte naar de zeden zijns lands bloedwraak te mogen nemen. Zacht en roerend was het tooneel toen de twaalfjarige Rosine met de tranen in hare schoone oogen het gebeurde op den ontzet- lenden nieuwjaarsnacht mededeelde en met den natuurlijken toon der diepste smart uitriep: moederlief, mijne goede beste moederl ach mijne lieve, arme zuster!" Rij het algemeene diepgevoelde me delijden bleef alleen de misdadiger zonder gevoel met een koud honend gelaat hoorde hij het gejammer van het lieve kind aan. Wij zullen de bijzonderheden van het pleidooi niet beschrijven zij mogten de nieuwsgierigheid boeijenaan de openbare meeuing konden zij niets veranderen. Kort en krachtig, doch gemoedelijk was het resumé van den voorzitter der regtbank, waarna de gezworenen zich verwijderden. Reeds na twintig minuten kwamen zij terug eu het eenstemmig antwoord op alle vragen wras: SCHULDIG Dewijl Matraccia het Iransch niet genoegzaam Terstond, gelastte de voorzitter den tolk, den beklaagde het antwoord der gezwore nen mede te deelen. Deze, door de algemeene aandoening medege- sleept, begon, in plaats van alleen de schuldigverklaring mede te deelen, met deze woorden iSicte cendamnato a mortc f(Gq zgt ter dood veroordeeld Dit was niet de uitspraak der regtbank, die eerst nog moest worden opgemaakt, maar die van den natuur lijken regter in het menschelijk gemoed, eene uitspraak welke in de ziel van eiken toehoorder weergalmde, en bij welke de verstokte Matraccia als vernietigd in een kromp. De voorzitter haastte zich, wen is besloten uitvoering tc geven aan het vroeger genomen besluit van 27 Of tober 1857, No. 13, waarbij werd bepaald, dat de grond waarop zich die gebouwen bevinden, binnen deu tijd van zes maanden na schriftelijke aanzeggingbe hoort te worden ontruimd; tengevolge waarvan de heer burgemeester werd uitgenoodigd, zulks ter keunis te brengen van heeren verzorgers der Hervormde en R. Kath. armen alhier. Na rondvraag aan de leden is de vergadering gesloten. Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat gisteren mor gen door den bouwman A. Barendregt, van het eiland Rozen burg tc Delft ter markt werd gebrast witte tarwedie de buitengewone zwaarte bad van 85 Ned. pond het gestreken Ned. mud. Deze tarwe werd tot gchcimcu prijs gekocht door den heer C. Bregman, koopman te Maassluis. Deze weck zijn op eene zeer stoute wijze goederen binnen Belgie gesmokkeld. De smokkelaars begaven zich met hun goed op het spoorweg-terrein te Copellc (Belgie) cn vonden daar een' met ijzer geladen goederenwagen. Na den wagen gelost en met hunne goederen beladen te hebben, spanden zij er een paard voor, en reden langs het terrein van den spoor weg naar Antwerpen. Zij onsnapten aan de waakzaamheid der Belgische douanen, die deze handeling voor eene der ge wone werkzaamheden der spoorwegbeambten aauzagen. Het Prov. Geregtshof van Gelderland heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak der vier Maleijers, en de serangs Sedin, Knsidin, Pa Seno en Klaas Lcdcsma schuldig verklaard aan rebellie jegens den kapitein en den eersten stuurman en heu veroordeeld, den eersten tot 10, de drie overigen tot 8 jaren tuchthuisstraf. Dezer dagen is door den burgemeester van 's Ilcereuberg eene belangrijke arrestatie gedaan van een Pruisisch onder daan, die aldaar cenige valsche guldens had uitgegeven. Ee ne spoedig daarop, ten huize van den dader, cue te Etten woonachtig was, gedane huiszoeking heeft de gelukkige uit komst gehad, dat men aldaar de vormen heeft gevonden door middel waarvan die guldens waren gegoten. Hij reed met eene kar óver den weg, toen de trein hem medesleepte. Ook het paard bleef dood en het rijtuig werd geheel verbrijzeld. De trein is er zonder ongeluk overgere den. de vergissing op te helderen, doch Matraccia hoorde het niet; hij lag reeds in ontnagt. Men bevochtigde de slapen van zijn hoofd met water en goot hem eenige droppels in den mond. Doch niet alleen op den misdadiger, ook op Achilles hadden de woorden van den tolk eene vreeselijke uitwerking. Volgens de hem aangeboren denkbeelden ton er niets ontcerends in hebben gelegen, zijnen zwager aan de bloedwraak op te offerende dood door beuls- handen daarentegen scheen hem als eene soort van smaad aan de familie toetot welke hij nu toch eenmaal behoorde. Zijne zinnen begaven hem hij moest weggedragen worden cn zijne bedroelde bloedverwanten volgden hem. De tolk had voorbarig gesproken, doch hij had de waarheid ge zegd de uitspraak van het geregtshof was de dood, en Matraccia vernam het als een lafaard. De gens d'armes, welke hem naar de gevangenis terugvoerden, die hij niet eerder zou verlatcu dan om de guillotine te bestijgen, moesten hem op de armen dragen. Aiemand in Aix wist zich eene strafzaak te herinneren, welke de gemoederen heviger had geschokt dan dezeen de ellendige toe stand van Lncretia verzoende hen, die hare misslagen afkeurden. De voorzitter van het geregtshof echter, die de tereglzitliug door gaans sloot met.eenige bespiegelingen over de behandelde zaak, kon niet nalaten, met de volgende ernstige woerden te eindigen: sjon- gelingen, jonge dochters, volgt niet bliadel ings eene vluglig opge vatte neiging; onderzoekt, alvorens gij kiest en n verbindten waakt over uwe ziunelijke lusten opdat zij u niet in eenen af"rond stortenwaarin gij hen, die gij lief hebt, mede sleept."

Schager Courant | 1858 | | pagina 3