HOEDEN- EN PETTEN-MAGAZIJN. Leiden, 3 April. Boter 1ste kwal. 0.92^ ii 1.10; Leeuwarden, 2 April. Boter, aangevoerd 701 vierde 233 achtste eu 66 zestiende vaten prijs 41 Delft1 April. Boter 1ste kwal. per vat ƒ50 A 52; 2de dito ƒ44 A 49. De prijzen blijven dalende. Zwolle, 31 Maart. Tarwe Nieuwe 9.37 j ik 8.87 J; dito nieuwe ltuwaarige 10.87 J tl 10.05; Rogge Nieuwe 7 tk 6-50; Boekweit Nieuwe f 8 ii 7.50; Gerst Nieuwe ƒ6.65 ik 6.30; Aardappelen ƒ3.25 ii 2; Boter 95 a 80 ets per N. 8. Sneek, 30 Maart. Prijs der Boter 43, aanvoer 875/5 en 95/8 ton. MENGELWERK. A V K K T i V T B i: v. D I E I T 11 O 11 E, 2de kwal./'0.72j 0.90 per Ned. ft. Het Spiritisme of Iets over «Ic geestenwereld. (Fervolg van Pi". 27) Zelfs twee, drie personen, waaronder een medium, kunnen een on derhoud uitlokken, gezeten aan eene kleine talel met opgelegde handen. Maakt de tafel eenige beweging of doet rij kloppingen, dan vraagt een der aangezetenen: wilt gij met ons spreken? zoo ja, wil dan drie kloppingen doeu, hetzij in de tafel, hetzij met den roet van de tafel; heeft dit plaats, zoo als gewoonlijk, dan Traagt men: wilt gij, door middel van het alphabet, spreken? Worden dan drie tikken gehoord, dan is dit het toestemmend antwoord. Eenigen spreken door het opligten van een der poolen van de tafel; alsdan bepaalt men met welken poot, eenmaal opligtende, ja, en met welken neen zal bctcekenen; men kan die overeenkom sten onderling schikken met de geesten. Als de tafel met het alphabet wil antwoorden, dan komt men overeeu, dat men het alphabet zal oplezen, en dat de geest drie tikken moet geven, als de letter genoemd wordt, waarmede het woord begint; vervolgens begint men voor elke letter op nieuw het alphabet af te lezen en die letters op te schrijven, waarbij geklopt wordt. Bij twijfel vraagt men, of het de bedoelde letter is; zoo neen, dan begint men weer met eenige van de laatstgenoemde letters af te lezen. Heeft men de letters, die een woord uitmaken, dan vraagt men, of dat woord bedoeld is. Daarna gaat men verder tot het volgen de woord. Deze wijze van onderhoud is minder langwijlig dan men denkt. Daarhij rigt men de vragen, zooveel mogelijk, dusdanig in, dat zij met ja of neen kunnen beantwoord worden. Daarom is het stellen der vragen vrij moeijelijk, en behoort men daarvan vooraf eene verzameling op te schrijven, twee of meet ledig ingerigt, naar de aulwoorden die men verwachten kan. Men moet zorgvuldig vermijden, dat niet meer dan een persoon de vragen doet, om niet gelijktijdig of ondoordacht te vragen; veelal is men, onvoorbereid, verlegen goede vragen te doen. De vragen nit loutere nieuwsgierigheidzonder ander doel, noch die betrekking hebben op de toekomst of daarmede in ver band staan, noch voor ziekten, worden alleen beantwoord door mindere geesten, die met ons spotten; meer volmaakte geesten ant woorden niet op dergelijke vragen. Dit is de regel; er ziju welligt uitzonderingen De meer verheven gersten spreken gaarne over het verledene, en over hunnen omgnng met ons op deze wereld. Zij geren daarbij somtijds veel vrolijkheid te kennen. Zij maken geene geheimen be kend, die anderen zouden kunnen benadeelen. Itijzondei heden over hunnen toestand, hebben zij ons nog met medegedeeld; alleen in algemeenen zin antwoorden zij, dat zij gelukkig zijn, en dat geen van hen verlangt in hunnen vorigen toestand terug te keeren. Zij antwoorden niet op weteuschappelijke vragen, die hunne bekwaam heid en kennis te boven gaan. Aangaande de mamfestaliën verhaalt de schrijver het navolgen de; Wij hebben bijgewoond en medegewerkt: Dat zware en ligte tafels zich gedeeltelijk en meermalen 1 a 2 voeten hoog, geheel opligten en eenige oogenblikken bleven zweven en langzaam nederdaalden, somtijds met renig geweld, zoo dat het lamp-glas werd gebroken, waarvan hiervoren reeds is gesproken. Wij hebben tafels, canapés en stoelen door de kamer, snel en langzaam, zien bewegen; zelfs zonder aanraking den vloer en de meubelen voelen trillen op eene wijze, als door geene menscheu- handeu kan gedaan worden; zware tafels, vlak en hellende, een en twee voeten hoog zien opgaan, zonder dat de lamp, ofschoon bui len de loodlijn zijnde, gevallen of verplaatst is. Dok op ons verzoek maakte de tafel zich zóó zwaar, dat zij wel verschoven, doch door ons allen niet kon op geligt worden. Eene harmonica, stevig vastgehouden aan het benedeneind, de fraaiste, ons ouhekinde, mclodiën hooren spelen, door eene oozigt- bare hand op en neder gedrukt, met de uoodige vibratie's der toonen duidelijk aan den blaasbalg zigtbaar, en de louches zien bewegen; voorts, als getrokken in de rigting naar een ander per soon, zien bewegen of op den grond staande naar een ander der aanwezenden schuivende, en zich daar iprigtende, als 't ware verzocht om vastgehouden te worden, ten einde nogmaals te spelen, dat daarop telkens geschiedde. Meu houdt daarbij de harmonica nevens zien, iets lager dan de tafel of wel tusschen de beenen. Toen eene der melodiën slecht werd uitgevoerd, zeide een van ons: dat iz zeker nog maar een leerling geweest. Terstond volgden drie tikken in de tafel, ter bevestiging van deze opmerking. Niet alleen geven de geesten hunne tegenwoordigheid te kennen door de beweging der tafel, maar ook dikwijls door drie likken, op onderscheidene plaatsen in de kamer, zoo als tegen het plafond, op den grond, op andere meub len, tegen vensters, iuikeu, enz. Eene tafel, die zich s'echts in eene schuinsche rigting opligtte, werd verzocht, zulks geheel reglstandig te doen; daarop bemerkte men duidelijk, alsof iemand, onder de tafel, naar het zwaarte punt van de tafel zocht, door dan eens hier, dan weder daar, eene kleine opbeuring te beproeven; het zwaarte punt gevonden zijnde, werd de tafel tweemalen reglstandig en hoog opgeligt Bij deze gelegenheid wenschte de dame des huizes een blijk te hebben van toegenegenheid, waarop de tafel zich zacht tegen haar aandrukte. kW Ua. Eene tafel-bel werd in de hand ccner dame zoo zwaar, dat ty die moest los laten; de bel bleef eenige oogenblikben als zweven de, viel, rolde onder den tafel door en sprong op de schoot van een ander persoon Bij een andere gelegenheid werd de bel onder het tafelkleed op de tafel geplaatst, waaronder zij krassende, met den klepel over het hout, lot aan den rand der tafel schoof. Dij gelegenheid dat de talel, bij afwisselende verschuivingen, door de kamer wandelde, drukte zij eenigzins tegen eeue dame, die daarop van haren stoel opstond; terstond werd de stoel op zijde ge schoven, de groote tafel verwijderde zich en eene penant-tafel, on aangeraakt, kwam snel aanloopen. Een andermaal liep eene zware canapé, onaangeraakt, van af den muur tot aan den stoel van den lieer Ho* z. Ha! zeide hij, gij ver langt dat ik daarop ga zitten Hij doet de beweging, doch op het zelfde oogenblik schuift de canapé weder snel terug tegen den muur, zoodat de Heer Homk op den grond viel. Gij wilt u met mij vermaken zeide hij en plaatste zich wederom op den stoel. De tafel, zich snel bewegende, verzocht hij haar, den stoel van de dame des huizes in hare beweging mede te voerenzij was eenigzins onge steld. Aan dal verzoek werd terstond voldaan. Alle deze manifestatiën zijn gedeeltelijk geschied door de tegen woordigheid van den Heer Uovir. en gedeeltelijk door die van een onzer vrienden, die volstrekt niet begrijpt hoe hij, als medium zulke verbazende zaken kan verrigten. (word vervolgd) Men verlangt tegen de Maand MEI, liefst eerder, eene vrouwelijke Prot. Godsdienst, tusschen de 30 ik 40 jaren, op een stil dorp in Nookd-IIoi.land tegen een vast loon van 40 a 50 gulden. Vereischten zijn bewijzen van goed ge drag en met de Wasch goed te kunnen omgaan. Adres met franco beieren onder Lett. B, C, bij djn Boekhandelaar P. J. G. Diderich te Scha jen. EN De ondergeteekende is door aankoop eigenaar geworden van eene partij door de douanen op de grenzen benaderde goederenwaarbij zich bevinden extra beste zwarte en gekleurde Lakenseene mooije collectie zwarte en gekleurde Satins de Laine, Bukskings voor Broeken JassenPaletots en verdere Stoffen alsmede zwart en grijs Engelsch Leer. Ook is het bij hem gevestigd Depót ruim voorzien van alle soorten van ZIJDEN-, FILTEN-, STROOIJEN en CASTOREN-HOEDENde laatste voornamelijk in onderscheidene Modellen en Kleuren. Alsmede volgens de laatste Parijsche en Brussel- sche Modellen vervaardigde PETTEN in ver schillende kleuren. Tevens is hij ruim voorzien van een assortiment Zijden en Satijnen Cols-dassen Foulards Vestenstoffen enz. enz. ScHAGEN'. jjg, SfCjjET1, Bj hem worden ook ROUWBANDEN om Hoe den vervaardigd. y ii DUiüiaïJiPhïïiLaïïTaa, Pieter liegt uit. zegt met bevreemding vernomen te hebben, dat aau de miliciens der gemeente Schagen, dit jaar volstrekt geene de minste reiskosten naar Haarlem worden gegeven, terwijl aan hen, die in de gemeente Zijpc wonen, en alzoo nog korter bij Haarlem zijn J 1.20 uitbetaald wordt. Hij wenschte wel te weten, op welke wijze de onvermogende lotelingen hunne reis derwaarts zullen ma ken en in hunne behoeften op dien togt moeten voorzien. Mijnheer de Redacteur In het belang van het algemeen verzoek ik u het navolgende in uw weekblad op te nemen. Naar men zegt, vordert de Notaris N. P op het eiland /F. bij verpachtingen of verhuringen van landerijen der verschillende armbesturen 25 cents van eiken gulden Het komt ons voor, dat dit te v e e 1 is bij de tegenwoordige duurte en de hooge prijzen der landerijen, vooral wanneer men het vergelijkt bij hetgeen in andere gemeenten wordt betaald. Zonden de verschillende corporatiën niet een minder kostbaar middel kunnen bedenken Een uwer lezers. N. Drukkerij van P. J. G. DIDERICH.

Schager Courant | 1858 | | pagina 4