Berlijn, 19 April. Het huwelijk van prinses Stephanie v. Hohenzollern-Sigmaringen met koning Dom 1'edro van Portugal, zal den 29sten dezer in de katholieke St. lledwigs- kerk per procuratie worden voltrokken. AMERIKA. Schagen, den 21 April 1858. Woudrichem, 20 April. Sedert verleden jaar, gerekend van af de vangst van de elft, zomcrzalm, houting, winterzalm en spiering, tot de elftvangst van heden wordtbegroot, dat alhier is gevangen voor eene som van 54 tk 55,000, behal ve de vangst van kleine hoeveelheden die worden verkocht aan lieden, die daarmede langs de dijken en wegen rondventen. Delfshaven, 20 April. Bij het laten draven van een paard, toebehoorende aan den landbouwer A. Poot alhier, is een 14 jarige knaap, die het moest aanjagen, door een achteruitslag van dat paard zoodanig aan bet hoofd en de hersens beleedigd, dat men voor zijn leven vreest. Vrijhoeven cappelle, 20 April. De schade, door den op den 9den dezer plaats gehad hebbenden brand veroor zaakt, beloopt eene som van ƒ50,000 a 60,000, waarvan ruim de helft tegen brandschade is verzekerd. Sprang, 20 April. Het achtjarig kind van de Wed, M. v. d. H., welke, op het land aardappelen potende, het wicht alleen tc huis had gelaten, was, onder het stoken van mas- te spellen, eene soort van brandstof, welke door de armere klasse veel wordt opgezocht en gebruikt, tc digt bij het vuur gekomen, zoodat hare kleederen door de vlam werden aan getast en zij zekerlijk zou zijn omgekomen, ware liet niet, dat, op haar geschrei, een paar buren kwamen toeloopen, die de brandende kleederen uitbluschten. Hoewt-l niet gevaarlijk, is het kind evenwel op onderscheidene plaatsen gewond. Coevorden, 20 April. In de vorige week zijn alhier bij publieke veiling verkocht twee dagwerk hooiland, die voor eenige jaren waarschijnlijk 4 it 500 zouden hebben opge- bragt, voor de nooit gehoorde som van 1188. Ommen20 April. De pokken heerschen hier thans in zoo hevige mate, dat het getal dooden thans reeds meer dan 30 bedraagt, terwijl er in deze kleine gemeente ruim 80, meest jonge menschen, in min of meer bedenkelijken toe stand verkeeren. Moerdijk, 15 April. Gisteren namiddag heeft de goede rentrein, die ten 3 ure van Moerdijk vertrok, bij het hinnen- loopen te Antwerpen, met zulk eene hevigheid gestooten tegen den trein, die aldaar tot het vertrek naar Moerdijk gereed stond, dat verscheidene wagens letterlijk verbrijzeld werden. Gelukkig echter, dat dit gebeurde, vóórdat er zich passagiers in den trein bevonden; in dat geval zou het eene menigte mensclienleveus gekost hebben. Naar men zegt, is dit ongeval daaraan toe te schrijven, dat de trein, die van Antwerpen naar Moerdijk moest vertrekken, niet op zijne behoorlijke plaats stond. Breda20 April. Door het drooge, schrale weder, is hier het voer der koeijen en paarden zeer schaars. Hooi van ge wone kwaliteit wordt tegen den verbazend hooien prijs van ƒ40 en meer per duizend kilo betaald. Aller verwachting is op een warmen zachten regen gevestigd. BlRGERLUkESTAVD. Geboren: 12 April. Hendrik, zoon van H. Visser en van E. Sweris. Ondertrouwd: 16 April. P. Rob, jm. te Schagen en A de Graaf jd. te Wintel 17 April. L. Mollcnaar jm. te Schagen H. de Geos jd. te Sf. Maarte D. de Geus, jm te St Maarten en M. Klinkhamer, jd. laatst te Schagen wonende aanzienlijkste Grieksclte ingezetenen, II. Ilaslanis en Aga- pios, werden bij den Pacha ontboden, om met hem over Grleksche gemeentelijke aangelegenheden te spreken. Na verloop van eenige uren werden zij dood uit zijn paleis ge dragen, en de lieden van den Pacha zeiden, dat hun eene be roerte had getroffen. Eenige dagen later vermoordde hij twee andere Grieken, Dimtri Missolunghiti en Constantin Para, uit Siphnos, terwijl hij het gerucht liet verspreiden, dat zij door roovers vermoord waren. De voortvlugtige bankier uit Stutgard, Ferdinand Ar- ledter, is, volgens de A. A. Z. den 26sten maart te Nieuw- York gearresteerd. In den afgeloo|wn nacht is het middengedeelte van Christiania in de asch gelegd. Ook het gebouw der krediet bank werd eene prooi der vlammen, doch de papieren wer den gered. Uit St. Petersburg wordt het volgende gemeld: Een al hier onder vreemde omstandigheden gepit-egde moord baart groot opzieu. Eene kunstrijderes bij het keizerlijke cirque heeft haren minnaar, die insgelijks bij deze inrigting werk zaam is, uit ijverzucht met een' dolk vermoord. De moorde nares is terstond in hechtenis genomen en bij het geregtelijk onderzoek werden zoo vele schandelijke bijzonderheden aan het licht gebragt, dat men daaruit een' roman van den vree- selijksten inhoud kan zamenstellen. New-York, 2 April. De Indianen van Yucatau hebben tle stad Baccalar ingenomen, en daar men hun geen losgeld gaf, al de bewoners omgebragt. IS I ft I\ K re L A N l>. Door Hen heer lik. Verdonk te Zaandam, ia in dato 22 *^aart. jl. een adrea aan den Minister ran ^innenlandache Zaken Cerigt, waarin de adreaa. op nieuw verzoekt, hem octrooi te ver 'eenen tot droogmaking ran het Y, voor eigene rekeuing. Adreaa. meent, dat de doorgraving bij Holland op zijd amalat, Woord-Holland op nieuw aan de zee zou prijageren. Reeds moet de adreaa. 9 brie ven van omliggende gemeentebeaturen hebben ontvangen, waarin zij huune goedkeuriug aan het plan hechten. Volgena adreaa. zou door het verwezenlijken van zijne onderneming jaarlijka eene aom van /2I)0,0<)0 worden heapaard, die thana tot onderhoud der dijken en oeverwerken worden beateed. De Gedeputeerde Staten van Woord-llolland hebben bet bealnit van den gemeenteraad van Haarlem goedgekeurd tot het inatellen eener boter- en kaaamarkt. De eerate zal deu 21 aten April a. plaata hebben. Te liCen warden is uitgegeven het Evangelie van Mat- thevx, vertaald in het Land-Friesch, door J. H. Halbertsma, te Londen, gedrukt op verzoek en op kosten van prins Louis Lucicn Bonaparte, wiens wapen op den titel prijkt. Er zijn hiervan niet meer dan 250 genommerde exemplaren getrok ken. Aan al de geëmploijeerdeu bij 's Rijks veld wacht is last gegeven, dat zij op hunne deur een wit bord met zwarte letters plaatsen moeten, waarop zullen gesteld zij 11 hun naam en de rang, dien zij bij 's Rijks politie of veldwacht vervullen. Aan bet stedelijk gymnasium te Delft wordt verlangd een leeraar in de wis- en natuurkunde en eeu onderwijzer in bet handteekenen. Eerstgenoemde moet deu graad van Phil. Dr. verkregen bebbcu. Door de Gedeputeerde Staten dezer provincie is be paald, dat de stemming tot verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten in het hoofd-kiesdistrict deu Helder, ter vervanging van den heer J. Schoon, onlangs overleden, zal plaats hebben op 27 April e. k. en de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, op 11 Mei aanstaande. Den 16den dezer, des avonds, is met deu trein, die om 10 j ure van Rotterdam vertrok, de bagage van H. M. de Koningin, benevens een gedeelte van H. M. gevolg naar Emmerik vertrokken. H.M. de Koningin, met bet overige van hoogstderzelver gevolg, vertrekt aanstaanden Maandag van hier met den trein van 10J ure. In een etmaal zijn te Geuerauiden aangevoerd 17 lasten 170,000 stuks panharing. Ook de schelviseb, kabel- jaauw en schol begint in aanzienlijke hoeveelheid aange voerd te worden. Z. M. heeft aan den heer J. Huijdecoper van Maars- seveen c. s. vergunning verleend tot de droogmaking van de Tienhovensche Maarseveensche plassen, gelegen beoosten de Vecht, prov. Utrecht, en zulks over eene uitgestrektheid van ongeveer 550 bunders. Haarlem, 15 April. De spoortrein, die ten G ure alhier ran Rotterdam mneal aankomen ondervond eeni; oponthoud nabij delen itad, in de bogt eren orer den Zijlweg, door het breken ran een ai der locomotief, loodat een andere trein, ran het atation afge- aondea, de paaaagiera naar Amaterdam moeit orernemen. Ditongeral roroorzaakte aan niemand eenig lettel en had alleen ten getuige, dat, door hel reraperd zijn ran den weg, de trein ran 8 ure, ran hier naar Rotterdam, eerat ten 9 nre kon vertrekken. S' Grsvcnlltgc, 16 April. Heden in den vroegen ochtend heeft een schipper, varende in de Looadninache vaart, op de hoogt» ran bethel tolhuis nabij deze ztad, in het graz gevonden een geheel tel manskleedingslukken, met een paar bijkans nieuwe laarzen en kouten, tonder ecuig spoor ran den daarop regt hebbende te kunnen ontdekken. Van deie bevinding ia oumiddelijk de aoodige aangifte aau bevoegde autoriteiten gedaan. Hen heeft een aanvang gemaakt met de werkzaamheden aan het paleia ran wijlen Z. I. honing Willem II, hetwelk, zoo als mei weet, wordt ingerigt tot verblyf roor Z. K. H. den l*rius van Oranje. Aan het Hervormd Diaconiehuis alhier, lijn de volgende legaten gemaakt, als: van wijlen de douairière Heenemau f 2000, Mej. Jvmita ƒ2000 en van Xej. //raams ƒ500. Oldenzaal20 April. Wij vernemen, dat alhier eene ge heime bank van lecuing is ontdekt, ten gevolge waarvan de officier van justitie te Almelo onlangs in loco onderzoek heeft gedaan en onderscheidene gouden en zilveren voorwer pen zoude in beslag genomen hebben.

Schager Courant | 1858 | | pagina 3