NEDERLANDS INDIË. Batavia, 7 Febr. Wij vernemen, dat een schoener onder Engelsche vlag, die veel geleek op de Fareange»kruisende is gezien, en dat zij jagt maakte op ecne llollandsche ka nonneerboot, die van Siak naar Riouw zoude stevenen. Schagen, den 5 Mei 1858 Maastricht, 28 April, neden ochtend ten tien ure, is de doodstraf ten uitvoer gelegd aan den persoon van Pieter Jan Gcurts, die, eenigen tijd geleden door het Provinciaal Geregtshofin Limburg werd veroordeeld. Een ontzettende toevloed van menschen had zich op de markt verzameld, om de executie bij te wonen, waartoe zeker heeft bijgedragen, dat de doodstraf die hier vroeger door middel der guillotine plaats greep, thans ingevolge de wet van den 29steu Junij 1845, wcra uitgevoerd op een schavot. Middelburg, 3 Mei. liet Provinciaal Geregtshof in Zeeland, heil en uitspraak doende in zake Pieter Pantiij te Hoes, beschuldigd van moedwilligcn doodslag, gepleegd op den persoon van J.L. Polfliet, in de maand November jl., heeft den beklaagde schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en hein dienvolgens veroordeeld tot eene tucht huisstraf van acht jaren alsmede in de kosten van het regts- geding. Breda, 1 Mei. Als een gevolg van den geringen regen, op gisteren voormiddag, ziet men de in deze streken zoo tal rijke kerseboomen aanstonds in vollen bloei. Indien wij van de nachtvorst bevrijd mogen blijven, stelt men zich een goed vooruitzigt voor van de kersen. Woensdrecht, 2 Mei Een droevig ongeluk trof heden namiddag onze gemeente. Schipper J. A. T., met zijn zoon J. T. op de Oosterschelde nabij Bergen op-Zoom mosselen ingeladen hebbende en gereed om herwaarts te stevenen, werd plotseling door een hevigen orkaan zoodanig beloopen, dat zijn vaattuig op de plaats zonk, waardoor eerstgenoemde, een braaf huisvader, moest verdrinken. Zijn zoon is geretl door schipper F. Smout, komende van Neuzen en bestemd naar Bcrgen-op-Zoom. Woudrichem, 2 Mei. De elftvangst neemt merkelijk toe; er worden dagelijks bij honderden gevangen, welke dan ook hoe langer hoe meer in prijs beginnen te dalen. Vier da gen geleden golden zij nog 40 6. 45 cents liet. stuk, terwijl men ze nu gereedelijk voor 20 cents kan bekomen. Dedemsvaart30 April. De kinderziekte heerscht ook hier in een vrij hevigen graad. V erscheidene personen zijn reeds aan die ziekte bezweken, terwijl er zich nog velen in een bedenkelijken toestand bevinden. Haarlem, 22 April. Op gisteren werd alhier de kaas— en botermarkt, tot welker vestiging de raad onlangs besloten had, geopend. De aanvoeren vnu kaas waren voor eene eerste inarkt niet onbelangrijk en beloven toe te ne men, daar de landbouwers uit den omtrek en vooral uit den llaarlcmmenncerpolder zieh zeer genegen betoonen hunne kaas alhier te markten, daar hun dit liet goedkoopst en gemakkelijkst uitkomt. Het is daarom te wenachen, dat het aan geene koopers moge ontbreken. Komen deze de markt trouw bezoeken, dan kan zij als wel geslaagd wor den beschouwd, en is eene nieuwe bron bron van welvaart iu deze gemeente ontsloten. li I K(1 KII LIJ k K STAMT Geboren: 28 April. A. d van A. Bosman cu van N. Hoekstra. Ondertrouwd: 30 April II. J. Brngcman jm. te Foord- Schaneoiule J. Keet, jd. te Schagen I Mei. II. Wit jm. en Liefhebber, jd J. Meurs, jm. en A. Droog jd. te Barsinger- horn W. Meurs, jm. en G. Veuger, jd. te Z'jpe C. Breet, jm. en N. de Bocr,jd Getrouwd: 1 Mei. P. Rob, jtr. en A. de Graaf, te Win kel. Overleden 27 April. G. Raven o. 2 j. en 4 m. 28 dito M. Peetoom o. 4 j. en 0 m. 30 dito M. Stap o. 64 j. en 4 maand. gebouw geslagen, zonder nogtnns schade aan te rigteu. Tns- schen Meulestede en Langerbrugge is een paard, dat voor pene kar gespannen was, door den bliksem gedood. Twee der pooten waren letterlijk verbrijzeld. De Vlaamschc regeringen te Antwerpen zullen Zondag Mei, gelijk jaarlijks geschiedt en eorpi met hare banieren baar het graf van den volksdichter, Theodoor van Itijswyck, te Suyveuberg trekken, om het gewone bewijs van hulde te brengen. Zondag morgen jl. heeft er, aan boord van het Ned. schip Chris/wa Ile/eua, liggende in het bassin alhiereen droevig ongeluk plaats gehad. Des morgens, even na 5 ure, vermiste men een der scheepsjongens.'Hem nergens kunnende vinden, haalde de baas timmerman een dreg, waarmede hij rondom het schip ging visschcn, met dat gevolg dat hij, bij den eersten trek, het lijk van den ongelukkigen jongeling ophaalde. Naar wij vernemen, was hij de eenige, veel belovende zoon van brave ouders. In ilc residentie Clicrihon, afdeeling; Indramaijoe, rond, niet lang; geleden, het volgend niet onaardig: voorval plaats liet was een inlander, in <1 ie afdeeling woonachtig, gelukt, drie jonge tijgers uil hun nest te halen. Ten einde de door het gouver nement, hij Staatsblad 1854 JVo. 22, vastgestelde picmie van f 22 voor cl ken tijger, van welken leeftijd ook, te erlangen, biedt hij twee der drie tijgers, op liet kantoor van den adsistent-resident van Indramaijoe, aan. Het geld, ten bedrage van J -11, ontvangen hebbende brengt hij den derden jongen tijger tot nabij de plaats, waar bij bet nest gevonden heeft, terug. Eene sterke omheining met ccncn tijgerval wordt weldra door hem gereed gemaakt en de jonge tijger daarin geplaatst. Verzekerd, dat de oude tijgers op den reuk af zullen toeschieten en alzoo in deu val raken, waardoor hem eene nieuwe helooning zal ten deel vallen, keert hij huis waarts, om den volgenden morgen zijnen buit te balen. Hij spoedt zich mei het aanbreken van den dag, dan ook naar den tijgerval, doch bevindt dat hij zich ten eetiemalc misrekend heeft. In stede van hij den jongen tijger ook de ouders in de val te zien, is deze ledig en het jong gevlogen. Teleurgesteld keet I hij na vruchteloos zoeken, huiswaarts, de voor niet opgcoflcrde f 22 betreurende en niet begrijpende, welk toeval den jongen tijger verlost heelt. Het raadsel loste zich weldra voor hem op. Een zijner vrienden, dien zijne handelwijze niet onbekend was gebleven, bad zich, iu den nacht, uaar de plaats, waar het jong in de omheining zat opgesloten, begeven en hetzelve, in weer wil, dal de ouden door hun gebrul hunne nabijheid deden kennen, uit het hok gehaald en met zich gevoerd. i\ re i: i\ i, a> VERGADERING vak df.n GEMEENTERAAD op28 April 1&58. Tegenwoordig de heeren II. R. De Meèr, voonillcr. \V. Vader, D. Timmerman, C. de Heer en C. Krnijer: afweiig E, Hoekstra. 1». Worden de notuleu van het verhandelde iu de vergadering van 17 Maart j. 1. gelezen en goedgekeurd. 2», Brengt de voorzitter ter tafel: liet overeenkomstig art. 182 der gemeentewet, door Burgemeester en Wethouders opgemaakt verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar IS57 en deu Baad aangeboden, welk verslag, na voorlezing en eenige deli- bcratien betreffende het regt van den Baad, om daarin naar hun gevoelen v\ijzigingen te brengen en dien aangaande door den voorzitter gegeven ophelderingen, waarmede de raad zieh vereenigde, werd hetzelve goedgekeurd, zullende dal verslag alsnn aan llcercn Ge deputeerde Staten worden medegedeeld. 3" Eene circulaire van Heeren Gedepnleerde Stalen dezer Pro- cie d. d. 15 April 1858 N» 24 in verhand met het Koniuklijk Be sluit van deu 24 Maart bevorens en de wel op het lager onderwijs van den 13 Augustus 1857 (Staatsblad N» 103) betreffende de wij- zo van inuing, verantwoording en Coulrèlc der bijdrage voor pen sioen van de onderwijzers en onderwijzeressen bij openbare lagere scholen, van de betaling der pensioenen, hun te vcrlecucn en van de voldoening tan het aandeel door de gemeenten iu die pensioe nen Ie dragen en waaromtrent door den voorzitter werd beiigt, betreffende deze zaak de Heeren onderwijzers alhier te hebben ge hoord, de verlangde opgave van hen te hebben bekomen, welke door hem den Baad worden medegedeeld, waarover ua deliberatie, door den Raad een besluit wordt genomen, hetwelk aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden ingezonden. 4° Eene missive van Heeren Gedeputeerde Staleo van den 25 Maart 1858 No 27, berigtende, dal het Z. M behaagd heeft, lloogstderzelver beslissing op het Beslnil, tot helling van Begrafe- nis-rrgten, te verdagen lot aan het einde der maand Septembes 1858, is voor kennisgeving aangenomen. 5» Worden bij acclamatie benoemd de heeren C. de Pater en O. Kruijer, als gecimmitteerde leden des bestunrs, voor het dagelijks opzi«l over het onderhoud Tan den lagtdijkerweg, welke Commis sie Soorgenoemde Heeren wordt aangenomen. Go Wordt over eenige huishoudelijke zaken van minder aanbe lang gesproken, en daarna de rergadering gesloten. Het Provinciaal Gercgtshof in Noord-Hollanrl heeft heden II. Beider, J. T. Vegter en P. Storm vrijgesproken van de hun ten laste gelegde beschuldiging, en hunne on middellijke in vrijheidstelling bevolen. Bij het afbreken van het schavot te Maasstrieht is }n de vorige week een werkman van Amsterdam gekwetst geworden. Megcn, 3 Mei. Hetgeen uit andere plaatsen wordt ge meld aangaande den onguustigen invloed der langdurige droogte op den toestand der weilanden, kan ook van deze kanten berigt worden, aangezien het aanhoudend gebrek aan regen eett hoogst nadeeligen invloed uitoefent op de ui terwaarden in deze streken. Daardoor is de wasdom van het gras ten eenenmale belet en levert dit voor den veehouder, bij het bestaand gebrek aan veevoeder, een allerongunstigst vooruitzigt op. De dagelijksche beden van velen is dan ook om den zoo zeer gewenschten regen. Heden namiddag woedde hier een hevige storm, die, zeer in hevigheid toenemende, het karakter van een orkaan aannam. Niettegenstaande dit kortstondige, maar hevige weder zieh zeer dreigend liet- aan zien, hebben wij gelukkig niets van onheilen vernomen. Tn de vorige week is J. Voorrips, wonende in de Groote Kattenburgerstraat, op 's lands scheepstimmerwerf van een ladder gevallen en aan liet hoofd zoodanig verwond geraakt,dat hij aan de gevolgen daarvan overleden is.

Schager Courant | 1858 | | pagina 3