ZWITSERLAND. SPANJE. AMERIKA- 15 I N N E L A N I) Schagen, 21 Julij 1S58. NEÊRLANDS INDIË. Coburg-Coharv, zuster van prins Joinville een bezoek te geven. Volgens de Gazzetta militare te Turijn, zon de Napel- sche regering, door tnsschenkomst van den Britschen gezant, aan de heeren Bubattino en Co. eene schadeloosstelling van 100,000 fr. wegens de inbeslagneming der Cagliari en hare bemanning hebben aangeboden, die echter door genoemde fir ma als onvoldoende is terug gewezen. Bern, 19 Julij. Te Mollis is een bedelaar gestorven, die een vermogen van 9000 fr. heeft nagelaten. De reeds sedert 200 jaren in Savove ingevoerde boro- logieiudustrie levert belangrijke uitkomstenin Faucigny be vinden zich 1800 horologiemakerswier jaarlijksche winsten men op 1{ millioen fr. schat. - Madrid, 18 Jnlij. De camarilla strooit allerlei geruch ten aangaande O'Ponnell uit; onder anderen, dat hij den hertog van Montpensier op den troon wil plaatsen. Generaal Pnlre is naar Catalonie vertrokken, met het koene besluit, om den daar sedert 12 jaar voortdurenden staat van beleg op te heffen. New-York, 29 Jnnij. Men heeft berigten van fort Leacenworth tot 24 Junij, en van Camp Scott tot 10 Junij. Gouverneur Cnmming moet een sterken argwaan omtrent de Mormonen voeden. Het leger zon nit het kamp opbreken en tpcren de hoofdstad Deseret oprukken. Men meende dat de aftogt den 15 Junij zou kunnen geschieden. Slechts weinige Mormouen zijn in de stad aan het Zoutmeer achtergebleven. Het is vrii waarschijnlijkdat Brrghain Yonng zich te Sonora of in eene andere Mexicaan- sche bezitting zou vestigen. De overste Stentoe, in dienst der Vereenigde Staten, werd bij het overtrekken van eene rivier in Oregon door een troep Indianen aangegrepen, die 3 officieren en 50 man doodden. Ook de Tndianen van Yankton moeten verschil lende buitensporigheden hebben bedreven. In het kamp Scott zijn nieuwe versterkingen aange komen. Te Bnffalo heeft een brand gewoed, waardoor eene schade van 300,000 dollards werd veroorzaakt. Dat er een snelpost bestaat tnssehen Alkmaar en de Zjpe wordt bevestigd door de omstandigheid, dat een brief, die den 11 Jnlij 1858 uit Alkmaar per post is verzonden, den-13 Julij 1958 des middags aan het adres te Schagerbrvg is bezorgd geworden. Be Redactie verwondert zich weinig orer deze aanmerking want nitlttgeutfaande zj behoudent eene loog et zeldzame uit zondering) altijd zorgt, dal de Couranten op woenedag avond op het poetkantoor worden bezorgd, heeft zy toch reedt enkele malen klaglen ontvangen over het te laat bezorgen der Num mert. - Dezer dagen"ïs in het dorp Huisscn op eene afschu welijke wijze een kindermoord gepleegd, ten gevolge waar van de moeder en irrootmoeder van het kind 11. Zaturdag gevankelijk naar Nijmegen zijn getransporteerd. De Autwerpsche bladen weergalmen allen den lof van het muziekcorps der grenadiers en jagers, dat, onder de lei ding van zijn kapelmeester Dunckler, in de koninklijke maatschappij der Harmonie een concert heeft gegeven. De heeren L. J. Enthoven en C"., te 's Gravenhage, zijn bij onderhandsche aanbesteding aannemers geworden, om de gemeente Delftshaven, tegen eene jaarlijksche som van f 8*50, gedurende 20 achtereenvolgende jareti, met steen- kolengas te verlichten. In sommige binden uit Noord-Brabant vindt men nu en dan advertentiën van een zich noemend centraal-volks- plantings-gezelschap"en zijne agenten, tot uitnoodiging aan landbouwers om zich naar Brazilië in te schepen. Dat „gezel schap" biedt hun aan, de kosten van overvaart voor te schieten, welke dan later door hun' arbeid in Brazilië zullen moeten worden inverdiend. Wij waarschuwen onze laudgenootendie geen lust gevoelen het lot te ondergaan van de Chinesche koelies, en in tropische gewesten in den toestand van blanke slaven te gerakenop hunne hoede tegen dergelijke wervers te fijn. (Tijd.) In het bosch Ehupt (op de Fruissische grenzen) heeft den 15den dezer een vreeselijke brand gewoed, waardoor aan merkelijke schade is veroorzaakt. De luit.-kolonel der genie in Russische dienst, Khleb- nikoff, en zijn adjudant, kapitein Schwede, hebben den 13 dezer de sluizen te Katwijk in oogenschouw genomen. Ten gevolge eener plaats gehad hebbende wijziging in de bepalingen op het houden der veemarkten te Londen is door den gemeenteraad van Medemblik besloten, de Dings- dagsche markt voor het vee, gevogelte, groenten en vruchten, voortaan op Woensdag te honden, des morgens van 9 tot 12 ure. Dit besluit strekt om aan de handelaars dier ge meente gelegenheid te geven tot een tijdige inscheping en vervoer hunner goederen met de stoomboot, die wekelijks van Londen op die stad vaart. Amsterdam, 18 Julij. De Ilaarlemsche gemeenteraad heeft den heer J. G. Bastiaans, alhier, benoemd tot organist voor het orgel in de groote kerk en klokkenist. In de vorige week is in den winkel van J. Ochse, in de Kalverstraat, door eene gas-ontploffing brand ontstaan. Men heeft den brand zonder hulp der aangerukte spuiten kunnen blusschen, doch hij heeft nog al schade veroorzaakt. Rotterdam, 19 Julij. In deze drukke stad mag het als eene groote verbetering beschouwd worden, dat door de zor gen oer regering meer en meer trottoirs langs de straten wor den aangelegdgelijk dit ook langs de bekende en veel be zochte Hoogstraat geschieden zal. s' Gravenhage, 19 Julij. De beroemde verdediger van Sebastopolde Russische generaal Todtleben, is in deze re sidentie aangekomen en gelogeerd in het hotel Bellevue. Z. M. heeft aangekocht het prachtige Smirnasche ta pijt uit de fabriek van den heer Heuker.sfeldt te Delft, wdk tapijt een der sieraden uitmaakte van de internationale ten toonstelling alhier. De Russische veldmaarschalk Todtleben is gisteren naar Soestdijk vertrokken, tot het brengen van een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder. Breda, 19 Julij. Eene overgroote volksmenigte was gis teren op de been om eene kar vol kersen te zien, die in de stadswaag werd gebragt. Men had namelijk bevonden, dat de vrucht bedorven en vol wurmpjes was. Hiervan werd pro ces-verbaal opgemaakt en de lading kersen prijs verklaard, om daarna weggeworpen of begraven te worden. Heden mor gen zag men de politie ijverig bezig alle karren naauwkeu- rig te onderzoeken. Men verneemt, dat geen nadeelig gedier te op de andere is gevonden. De schaarschte van hooi, gras en andere voedings middelen van het vee, oefent in deze streken een gewigtigen invloed uit op den prijs van het vleesch. Goed rundvleesch werd anders hier betaald met 60 70 cent per kilo; zeker slager alhier is nu begonnen goed rundvleesch van mindere kwaliteit te verkoopen tegen 35 cent per kilo. Hardenberg, 19 Julij. Op eene jaarmarkt, de vorige week te Nieuwenhuis gehouden, zijn biggen, van tien we ken oud, voor den nooit gehoorden prijs van 20 cents ver kocht, terwijl veulens voor f 2.50, en enterpaardén tegen ƒ4 k 3 zijn afgedaan, doch het meeste vee is weder onver kocht huiswaarts gevoerd. Middelharnis, 19 Julij. Voor eenige dagen is de vrouw van C. L. Rijks veearts der le klasse te Dirksionen ei land Flakkee benevens eene naaister, na het koffijdrinken, ernstig ongesteld geworden, waarop inen terstond geneeskun dige hulp heeft ingeroepen. Eenige uren later is genoemde C. L. gearresteerd en naar het huis van bewaring te Sommels- dijk getransporteerd. Gramsbergen, 19 Julij. De landbouwers. J., te Aner- veen had de gewoonte, om vóór hij zich naar bed begaf, eerst naar zijn vee te zien, bij welke gelegenheid hij zijne paarden een stuk brood gaf. Voor een paar avonden echter vergat hij het brood; toen hij zich uit den stal wilde verwijderenkreeg hij een schop van het paard, die hem zoodanige wonden veroorzaakte, dat men voor zijn behoud bevreesd is. Batavia, 28 Mei. Men schrijft uit Soerakarta, dato 12 dezer: In den avond van den lOden dezer overleed aan eene langdurige ongesteldheid, de Soesoehoenan van Soerakarta Pakoe Boewona Senopati Ingalogo Ngabdoer Rachman Saidin Panotogomo de VII. De Gouverneur-Generaal van Neêrlands Indië, heeft onderanderen de volgende beschikking genomen. Magtiging verleend tot de uitreiking aan den veearts G. L. Reedijk, eener acte van toelating tot de uitoefening der veeartsenij- kuudige practijk te Batavia. Men schrijft van Pontianak, dd. 15 Mei. Nog altijd zijn sommige pangerangs in het Sintnngsche weigerachtig

Schager Courant | 1858 | | pagina 3